نکات مهم در نگهداری بنجامین

نکات مهم در نگهداری بنجامین

بنجامین با نام علمی Ficus benjamina از خانواده موراسه و گیاهی درختی هست که ارتفاع آن در فضای باز تا 5 متر هم رشد میکنه. البته بیشتر به عنوان یه گیاه آپارتمانی شناخته شده. برگ های زیبایی داره و به نور، آبیاری و تغییرات محیطی هم حساس هست. در ادامه مقاله نکات مهم در نگهداری بنجامین، به بررسی نحوه نگهداری بنجامین و برخی از انواع اون آشنا میشید.

برای نگهداری بنجامین باید چه کارایی انجام بدیم؟!

نگهداری بنجامین نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی اندکی سخت تر هستش و اگه در نگهداری گیاهان آپارتمانی تجربه اولتونه بهتره این گیاه رو انتخاب نکنین. در نگهداری بنجامین باید به موارد مختلفی توجه داشته باشین.

خاک و کود دهی در نگهداری بنجامین

خاک مناسب برای بنجامین ترکیبی از کمپوست یا خاک برگ، شنی – رسی و مواد آلی هستش که تقریبا خاکی نیمه سنگینه و با خاک سایر گیاهان آپارتمانی کمی فرق داره. از نظر کود دهی بهتره در فصل بهار و  تابستان ماهی یکبار انجام بشه. میتونید از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی طبق دستوری که پشت بسته نوشته استفاده کنین. معمولا شرکت های مختلف تولید کود های شیمیایی دستور های مختلفی برای ترکیب با آب دارن. پس بهتر اینه که اطلاعات بسته را با دقت مطالعه کنین.

آبیاری در نگهداری بنجامین

بنجامین به آبیاری بسیار حساسه و آبیاری کم یا زیاد باعث از بین رفتنش میشه. آبی که باهاش بنجامین رو آبیاری میکنین بهتره فاقد املاح باشه و چند ساعتی در دمای محیط بمونه و بعد آبیاری رو باهاش انجام بدین. زمان آبیاری رو هم برای بنجامین نمیشه گفت دقیقا هفته ای دو یا سه بار. چون آبیاری بستگی به محل زندگی شما و موقعیت جغرافیایی داره. بهترین روش اینه که به اندازه یک بند انگشت از سطح خاک رو بررسی کنین و اگه خاک خشک بود آبیاری رو انجام بدین.

نور در نگهداری بنجامین

بنجامین گیاهی نور دوسته و نور غیر مستقیم رو میپسنده. منظور از نور غیر مستقیم نوری هست که از پشت پنجره بتابه ولی تابش نور به برگ ها نباشه چون برگ های حساس بنجامین دچار سوختگی میشن.

رطوبت و غبار پاشی در نگهداری بنجامین

برگ های بنجامین ظاهری براق دارن و اگه میخواید برگ ها همیشه طراوت خودشون رو حفظ کنن غبار پاشی با اسپری آب میتونه مناسب باشه. در نگهداری بنجامین غبار پاشی هفته ای یکبار باعث شادابی گیاه میشه.

دما در نگهداری بنجامین

شاید بتوان مهمترین عامل در نگهداری بنجامین را دما دانست. دمای مناسب برای بنجامین دمای اتاق است درست است که تا دمای 15 درجه را میتواند تحمل کند اما دمای ایده آل برای این گیاه زیبا بین 20 تا 24 درجه سانتیگراد هست.

دما در نگهداری بنجامین

شرایط نگهداری انواع بنجامین | 6 نوع بنجامین مختلف!

بنجامین انواع گوناگونی دارد درست برخلاف تصور عموم که تنها بنجامین ابلق و سیاه را میشناسند. نگهداری هر گیاهی بسته به گونه گیاهی و اقلیمی که گیاه بومی آنجاست متفاوته. بنجامین انواع گوناگونی داره و اکثرا نحوه نگهداری مشابهی دارن. که با معرفی گونه های مختلف نیاز های هر کدوم رو بهتون میگیم.

 • بنجامین آمستل: نور غیر مستقیم و اسپری آب و دمای مناسب از نیاز های ضروری این گیاهه.
 • بنجامین ابلق: نور غیر مستقیم نیاز داره و بهتره جایی قرارش بدید که ساعتی از روز نورگیر باشه و ساعاتی هم در سایه باشه، دمای بین 20 تا 24 درجه و آبیاری به موقع.
 • بنجامین پادشاه طلایی: گیاه نسبتا راحتی است و نور غیر مستقیم و آبیاری به موقع برایش کافی است.
 • بنجامین بلک: به شرایط محیطی و نور مستقیم حساسه.
 • بنجامین اگزوتیکا: نور زیاد و غیر مستقیم، غبار پاشی و آبیاری منظم از شرایط نگهداری بنجامین اگزوتیکا هست.
 • بنجامین رجینالد: گیاهی آسان برای نگهداری در ادارت هست و تنها کافیه از لحاظ رطوبت و نور تامین بشه.

در خصوص نگهداری برخی از انواع پرکاربرد بنجامین در فضای منزل و ادارات در این متن به صورت کاملا خلاصه گفتیم. در ادامه به بررسی دقیق و کامل تر از دو گیاه بنجامین فیکوس و بلک اطلاعاتی در اختیار شما میگذاریم.

شرایط نگهداری بنجامین فیکوس

فیکوس در واقع اسم اصلی بنجامین هستش که بنجامین فیکوس تمامی انواع بنجامین رو شامل میشه. فیکوس بنجامین گونه های متفاوتی داره که اکثر اونها به شرایط محیطی، آبیاری منظم، نور بسیار و البته غیر مستقیم حساس اند.و در واقع نگهداری بنجامین فیکوس همان مواردی بوده که در قسمت شرایط نگهداری بنجامین و چطور نگهداری بنجامین رو انجام بدم گفته شد.

شرایط نگهداری بنجامین بلک

بنجامین بلک که گونه ی دیگری از انواع مختلف بنجامین فیکوس هستش برگ هایی با رنگ سبز تیره داره که به سیاهی نزدیکه. به همین دلیل اسمش بنجامین بلک هستش. در خصوص نگهداری بنجامین بلک نیز شرایطی رو باید در نظر داشته باشین.

 • آبیاری💧: در نگهداری بنجامین بلک آبیاری منظم از نیازهای مهم هست. بهتره تا یک سانتی متر از خاک رو چک کنین و اگه خشک بود آبیاری رو انجام بدین. بهترین آب هم برا آبیاری بنجامین بلک آب بدون کلر و املاح هستش. و بهتره آب خیلی سرد نباشه و به دمای محیط رسیده باشه.
 • دما🌡️: بنجامین بلک به دما حساسه و دمای بیشتر از 25 درجه و کمتر از 15 درجه رو تحمل نمیکنه. بهترین دما برای بنجامین بلک بین 20 تا 24 درجه هستش.
 • نور🌞: اگه میخواید برگ های بنجامین بلک به همان رنگی که داره باقی بمونه بهتره نور خوبی بهش برسه. البته نور مستقیم و شدید باعث از بین رفتن برگ ها میشه. باید نوری غیر مستقیم و همراه با سایه برای بنجامین بلک فراهم کنین.
 • رطوبت💦: رطوبت به صورت مه پاش با اسپری آب  هفته ای یکبار برای براق شدن و حفظ طراوت گیاه بنجامین بلک بسیار مناسبه.
 • خاک🌱: خاک مناسب برای نگهداری بنجامین بلک خاکی نیمه سنگین هست که البته زهکشی مناسبی داشته باشه. چون این گیاه گونه ای درختی یا درختچه ای هستش خاکی که برای اکثر گیاهان آپارتمانی استفاده میشه و خاک سبکی هست مناسبش نیست.
 • کود دهی🌱: بهتره کود دهی در فصل بهار و تابستان انجام بشه. کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی موجود در بازار مناسب هست.

تعویض گلدان بنجامین چطور انجام میشه؟

 • در خصوص نگهداری بنجامین باید به این نکته مهم توجه داشته باشین که وقتی گل رو تازه خریدید و به خونه آوردید بلافاصله اقدام به تعویض گلدان نکنین. زیرا این کار باعث میشه گیاه علاوه بر تغییرات محیطی که به واسطه خروج از گلخانه داشته دچار تنش بشه و امکان ریزش برگ هاش هم وجود داره. گیاه بنجامین در صورتی که سالم باشد رشد خوبی هم داره. از اونجایی که این گیاه یک گونه درختی هست رشد ریشه هاش هم سریعه و یکی از راه های تشخیص زمان تعویض گلدان در بنجامین همین ریشه ها هستن.
 • اگه دیدین ریشه های گیاه شما از زیر گلدان بیرون زده وقت اون رسیده که گلدانتون رو با گلدانی بزرگ تر عوض کنین. نحوه تعویض گلدان هم به این روشه که دو یا سه روز بعد از آخرین آبیاری وقتی که خاک تقریبا خشک هست میتونین اقدام کنین. بهتره تعویض گلدان در فصل بهار انجام بشه. خاک رو از ریشه ها جدا نکنین و با همان خاک قبلی در گلدان جدید بکارید و خاک جدید هم اضافه کنید.
 • این کار باعث احساس امنیت در گیاه شده و رشدش رو متوقف نمیکنه. وقتی خاک جدید رو اضافه کردید خاک رو به آرامی فشار بدید تا هوای اضافی گرفته بشه و گیاه در جای خودش فیکس بشه. بعد از اتمام کار گیاه رو آبیاری کنین و تا چند روز از قرار دادنش در برابر باد و نور زیاد جلوگیری کنین.
علت ریزش برگ بنجامین

علت ریزش برگ بنجامین

بنجامین گیاهیه که به خاطر ظاهر برگ هاش شهرت پیدا کرده پس یکی از نکات مهم در نگهداری بنجامین مراقبت از برگ هاشه. برگ بنجامین ممکنه به دلایل مختلفی ریزش پیدا کنه. ممکنه علت ریزش آفات و حشرات باشن یا یک نوع بیماری مخصوص گیاهی و یا شاید به دلیل شرایط محیطی باشه.

 • آبیاری نادرست میتونه باعث خشکی گیاه بشه و یکی از دلایل ریختن برگ بنجامین همین قضیه است.
 • کاهش و افزایش دما باعث ریزش برگ بنجامین میشه. در فصل زمستان حواستان به گلدان بنجامین باشد که در جای سرد خانه قرار نگیره همچنین قرار دادن بنجامین کنار بخاری و شوفاژ هم توصیه نمیشه به خاطر اینکه رطوبتش رو سریع از دست میده و باعث سوختگی نوک برگ ها و در نتیجه ریزش برگ های بنجامین میشه.
 • نور عامل بسیار مهمی در نگهداری بنجامین هست. اگه میخواید گیاه بنجامین شما همیشه سرحال باشه و برگ هاش ریزش نداشته باشه جایی بگذاریدش که نور کافی بهش برسه. اگه برگ های سالم گیاهتون سقوط میکنه علتش اینکه نوری که به گیاهتون میرسه کافی نیست.
 • اگه تمامی نکات گفته شده در نگهداری بنجامین رو رعایت کردید و باز این اتفاق افتاد به دنبال نشانه هایی از آفات باشین. نشانه هایی مثل لکه های قهوه ای سطح برگ، رنگ پریدگی برگ ها، وجود تار عنکبوت زیر برگ ها و عواملی از این دست میتونه نشونه های آفت گیاه باشه که نیاز به سمپاشی داره.

فیلم قلمه زدن بنجامین

برای تکثیر بنجامین بهترین روش قلمه زدن هست. که در فصل بهار وقتی شاخه های جدید کمی محکم شدن میتونین اقدام به قلمه زدن گیاه خودتون کنین. به این صورت که ساقه ای که برگ های زیادی داره رو اریب برش بدید و در ماسه فرو کنین و بهش هورمون ریشه زایی بزنین تا ریشه تشکیل بشه و بعدش به گلدون اصلی انتقال بدید. میتونین برای کسب تجربه بیشتر و آموزش روان تر از فیلم قلمه زدن بنجامین هم استفاده کنین.

ترفند هایی برای پرپشت شدن بنجامین

در درجه اول برای پرپشت شدن این گیاه باید مواردی که برای نگهداری بنجامین ضروری هست رو به خوبی رعایت کنین. به عبارت دیگه وقتی شرایط برای بنجامین محیا باشه رشدش به خوبی انجام میشه و برگ های زیبای خودش رو به نمایش میگذاره. اما علاوه بر رسیدگی اولیه و برآوردن نیاز های ضروری گیاه عوامل دیگه ای در پر پشت شدن بنجامین دخیل هستند. یکی از این موارد هرس گیاه هست. بهترین زمان برای هرس زمستان هست و بهتره که برگ ها و ساقه های مرده رو جدا کنین. کود دهی به موقع هم میتونه باعث تقویت گیاه و در نتیجه پرپشت شدن گیاهتون بشه.

احیای گل بنجامین

احیای گیاه بنجامین زمانی میتونه اتفاق بیوفته که بنجامین شما که دچار تنش یا حمله آفات شده هنوز زنده باشه و کاملا از بین نرفته باشه.

 • خشک شدن نوک برگ و ساقه: این مسئله که دلیلش خشکی و گرمای هوا ست به راحتی قابل احیا هستش به این صورت که آبیاری گیاه به موقع انجام بشه و رطوبت محیط به وسیله اسپری آب پاش یا دستگاه بخور سرد حفظ بشه.
 • زرد شدن و ریزش برگ ها: آبیاری بیش از حد میتونه عاملش باشه آبیاری رو مدتی متوقف کنین و بعد از خشک شدن خاک در حد یک تا دو سانتی متر دوباره آبیاری را آغاز کنین و هر وقت خاک خشک شد آبیاری رو انجام بدین.
 • لکه دار شدن و ریزش برگ های پایینی: این هم به دلیل سردی هوای اطراف گیاه هست که با گرم کردن محیط گیاه احیا میشه.
 • ایجاد لکه های سیاه و آبکی روی برگ ها: قارچی شدن گیاهه که بهتره اگه برگی در داخل گلدان هست بردارید و برگ های آلوده رو جدا کنین و از قارچ کش مناسب استفاده کنین.
 • تار عنکبوتی شدن سطح زیرین برگ: به خاطر کنه قرمز هست که با اسپری آب پر فشار روی برگ ها رو اسپری کنین و هر دو هفته یکبار سم مخصوص کنه را استفاده کنین.
 • شپشک آردآلود: باعث ایجاد لکه های پنبه ای شکل روی برگ و ساقه میشه که بهتره سریعا درمان بشه در غیر این صورت به سایر گیاهان هم انتقال پیدا میکنه. در ابتدا از روش های خانگی استفاده کنین و اگه جواب نداد از سموم مخصوص این شپشک استفاده کنین.
 • ریز شدن برگ ها: اگه برگ های گیاهتون ریز شده ولی گیاه سالمه ممکنه نیاز به تعویض گلدان داشته باشه. ریشه ها رو چک کنین و اگه از گلدان بیرون زده یا فضای گلدان رو کاملا پر کرده بودن بهتره گلدان رو عوض کنین.
فیلم نگهداری از بنجامین

فیلم نگهداری از بنجامین

در این مقاله در خصوص نگهداری بنجامین اطلاعاتی در اختیارتون گذاشتیم. البته فیلم ها و مقالات آموزشی زیادی وجود داره که میتونین با مراجعه به سایت های معتبر ازشون استفاده کنین. یه فیلم نگهداری از بنجامین میتونه راهنمای خوبی برای شما باشه.

سوالات متداول

⚠️نور بنجامین باید چطوری باشه؟

✅نور در نگهداری بنجامین یکی از عوامل مهمه که باید بهش توجه بشه. بنجامین نور دوسته اما باید از نور مستقیم و شدید پرهیز بشه.

⚠️آبیاری گیاه بنجامین به چه صورتی هست؟

✅میتونین انگشت خودتون رو به اندازه یک سانتی متر در خاک فرو کنین و اگه خاک خشک بود آبیاری رو انجام بدین.

⚠️آیا باید از آب مقطر یا آب با شرایط خاصی در آبیاری استفاده کرد؟

✅خیر آب لوله کشی که مدتی در دمای منزل باشه و املاحش ته نشین شده باشه کافیه.

خلاصه نکات مقاله

 • نام گیاه: بنجامین
 • نام علمی گیاه: Ficus benjamina
 • خانواده: موراسه
 • موارد مورد نیاز در نگهداری بنجامین: نور غیرمستقیم، آبیاری منظم، غبار پاشی، کود دهی در بهار و تابستان، دمای بین 20 تا 25 درجه
دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید