نگهداری از گل و گیاه

راهکار های افزایش پاجوش سانسوریا

افزایش پاجوش سانسوریا
5/5 - (2 امتیاز)

یکی از متداول ترین سوال هایی که همیشه در ذهن علاقه مندان به نگهداری گیاه سانسوریا وجود داره اینه که چجوری میشه پاجوش های این گیاه رو افزایش داد !؟ در واقع باید گفت که هیچ راه حل قطعی ای در این زمینه وجود نداره اما راه هایی هستن که انجام دادنشون علاوه بر حفظ سلامت گیاه، میتونه باعث پاجوش زدن سانسوریا و افزایش رشدش هم بشه. ما در این مقاله به بررسی چگونگی افزایش پاجوش سانسوریا میپردازیم پس با رزفارست همراه باشید تا با این راه های ساده اما کاربردی آشنا بشید.

افزایش پاجوش سانسوریا

قبل از هر اقدامی شما باید بدونید که سانسوریا به طور کلی گیاهیه که رشد کندی داره اما در طی سال ها میتونه حتی تا 152 سانتی متر هم رشد کنه و بالا بره. سانسوریا به نور متوسط داخل علاقه داره و در اونجا به آهستگی به رشدش ادامه میده. نور آفتاب، تقویت کننده ها و شرایط نگهداری ایده آل همگی در رشد سانسوریا تاثیر زیادی دارن. گونه هایی از سانسوریا مثل سانسوریا پاکوتاه، سانسوریا کرواتی و … وجود دارن که برگشون خیلی بزرگ و مرتفع نمیشه و هیچکس از گیاهان توقع 1 متر ارتفاع رو نداره.

یکی از بهترین تجربه های افرادی که از گیاهان نگهداری میکنن، دیدن برگهای تازه و یا پاجوش های کوچیک گیاه هست. خیلی از گیاهان با برگ های جدید خودشون رو نشون میدن و بعضی از گیاهان دیگه مثل سانسوریا با پاجوش هایی که میزنه.

این پاجوش های کوچیک میتونن سریع ترین و بهترین راه برای تکثیر گیاهان باشند و ازدیادشون برای باغبانان و یا پرورش دهندگان گیاهان آپارتمانی خیلی اهمیت داره. شاید بگید که قلمه زدن برگ هم تکثیر مناسبی برای سانسوریا هست اما تنها راهی که میشه از طریقش نوار های زرد رنگ برگ یک سانسوریا ابلق رو حفظ کرد، تکثیرش از طریق پاجوشه. علاوه بر تکثیر، رشد یک پاجوش از یک گیاه نشون دهنده سلامتی و شرایط مناسب نگهداری گیاهه.

افزایش پاجوش سانسوریا

چکار کنیم تا سانسوریا پاجوش بزنه؟!

سانسوریا یکی از گیاهانیه که پاجوش های زیادی تولید میکنه و میتونه در یک دوره یک ساله یک گلدون رو کاملا پر کنه. زیبایی یک گلدون به پر بودن گیاه درونشه. بنابراین هر چی تعداد پاجوش های گیاه بیشتر بشه، گلدون زیباتر میشه. اما یکی از مشکلاتی که در مورد این گیاه وجود داره اینه که با وجود سلامت گیاه مادر، ممکنه تا مدت ها ما رو از دیدن پاجوش های کوچیک و زیبایش محروم کنه. در این موارد ما باید چیکار کنیم ؟! در ادامه مقاله شما رو با مهم ترین مواردی که باید درباره این گیاه رعایت کنید تا پاجوش بزنه و رشد خوبی داشته باشه آشنا میکنیم.

سایز گلدان مناسب

خیلی وقت ها پیش میاد که گیاه ما در یک گلدون خیلی بزرگ قرار داره و ما توقع داریم که گیاه رشد سریع و خوبی داشته باشه و پاجوش های زیادی بزنه. اما شما باید بدونید که گلدون بزرگ باعث میشه که گیاه در ابتدا همه انرژی و وقتش رو برای گسترش ریشش در داخل فضای بزرگ گلدون بکنه و رشدش رو متوقف بکنه و بعد از مدت ها که ریشه در همه جای گلدون پر بشه شروع به ادامه رشدش بکنه. بنابراین این باور اشتباهیه که هر چه گلدون بزرگ تر بشه، رشد گیاه بیشتر میشه. بنابراین سانسوریای خودتون رو در یک گلدون نسبتا کوچیکتر قرارش بدید تا ریشه ها با سرعت بیشتری پراکنده بشن و انرژی گیاه به جای ریشه زایی صرف رشد و تولید پاجوش بشه. برای مطالعه بیشتر در این باره مقاله زیر رو مطالعه کنید.

با هم بخوانیم: چه گلدانی برای سانسوریا مناسب است؟

سایز گلدان مناسب

آبیاری صحیح

یکی از مهم ترین این موارد، رعایت کردن میزان دقیق و فواصل زمانی مناسب برای آبیاری گیاهه. سانسوریا به آبیاری حساسه و در بعضی موارد ممکنه که پاجوش بزنه اما به دلیل همین آبیاری نادرست، اون رو از دست بده. بنابراین این گیاه رو بیش از حد آبیاریش نکنید و بعد از خشک شدن کامل خاک به آبیاری مجددش اقدام کنید تا علاوه بر سلامت گیاه، شاهد پاجوش های کوچیک گیاه باشید.

کوددهی گیاه

سانسوریا زمانی که خیالش از بابت پر شدن و قوی شدن ریشه هاش راحت باشه، شروع به تولید پاجوش میکنه. پس بهتره با استفاده از تقویت کننده ها این عمل رو سرعت ببخشید. عنصر فسفر برای رشد ریشه ها مناسبه و در خیلی از کودها پیدا میشه. کودهای NPK، کود مناسب سانسوریا هستن و مقدار زیادی فسفات دارن و شما میتونید ازشون برای تولید ریشه استفاده کنید.

نور مورد نیاز گیاه

سانسوریا یکی از گیاهان مقاوم به نور کمه. اما مقاوم بودن این گیاه به نور کم به این معناست که گیاه میتونه در این حجم از نور هم زنده بمونه و نباید انتظار رشد زیاد و یا پاجوش های زیادی داشت. توجه کنید که در صورتی که مکان نگهداری گیاه سانسوریا دارای نور کم باشه، رشد این گیاه کم و یا متوقف میشه و نمیتونه پاجوش تولید کنه. نور مستقیم و زیاد خورشید هم باعث سوختن برگ ها و از بین رفتن گیاه میشه. بنابراین سانسوریا رو پشت پنجره های نور گیر قرارش بدید تا هم رشد خوبی داشته باشه و هم بتونه پاجوش های زیادی تولید بکنه.

دمای مورد نیاز گیاه

یکی از عوامل مهم در تولید پاجوش، دمای متعادله. بهتره در روزهای گرم تابستون گیاه رو از نزدیک پنجره کمی دورش کنید چون که رشد این گیاه در دماهای بالاتر از 25 درجه متوقف میشه و پاجوش نمیزنه. در دماهای پایین تر هم به همین شکله و پایین تر از 18 درجه سانتی گراد برای این گیاه به معنی توقف در رشد هست و دمای پایین تر از 18 درجه باعث از بین رفتن گیاه میشه.

افزایش پاجوش سانسوریا با بستر مناسب

بستر هر گیاهی با گیاه دیگه متفاوته. اگه شما میخواین سانسوریاتون سرحال باشه و پشت سر هم پاجوش بده حتما یه بستر خوب براش درست کنید. فرمول بستر مناسب برای پاجوش گرفتن از گیاه سانسوریا به شرح زیر هست.

  • شن 60 درصد
  • خاک گلدون 20 درصد
  • ورمی کمپوست 20 درصد
افزایش پاجوش سانسوریا با بستر مناسب

پاجوش سانسوریا پاکوتاه

استفاده از پاجوش سانسوریا پاکوتاه یکی از راه های تکثیر این گیاهه. پاجوش ها یا ریزوم های سانسوریا پاکوتاه برگ های کوچیکی هستن که کنار ریشه اصلی شروع به رشد میکنن و میشه ازشون برای تهیه گلدونی جدید استفاده کرد. برای استفاده از این روش باید شرایط نگهداری سانسوریا پاکوتاه رو کاملا بررسی کنید تا پاجوش ها در زمان معین رشد کنن و بعد اونا رو با دقت از ریشه اصلی جداشون کنید و در گلدون جدیدی که خاکش رو کاملا زهکشی کردید بکارید. نگهداری از گیاه سانسوریا پاکوتاه خیلی سادست.

ریشه پاجوش سانسوریا

اگه گیاه مادر و پاجوش سانسوریا رو از گلدون خارج کنید متوجه میشید که ریشه گیاه سانسوریا و پاجوشش تا حد زیادی مشترکه. بنابراین در زمان جدا کردن پاجوش و تکثیرش (انتقال به گلدون مستقل) باید دقت داشته باشید که به ریشه آسیبی وارد نشه. این کار رو حتما با یک کاتر و یا تیغ استریل شده انجام بدید.

عکس پاجوش سانسوریا

عکس پاجوش سانسوریا

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

خاک مناسب سانسوریا چیست؟

راز غول پیکر شدن سانسوریا با ترفندهای ساده!

قلمه زدن سانسوریا در آب به راحتی هر چه تمام تر!

سوالات متداول درباره افزایش پاجوش سانسوریا

چکار کنیم تا سانسوریا پاجوش بزنه؟

برای پاجوش زدن سانسوریا شما باید شرایط نگهداری گیاه رو به خوبی براش فراهم کنید تا گیاه رشد خوبی داشته باشه و پاجوش بزنه. ما در این مقاله این موضوع رو به ط.ر کامل براتون شرح دادیم …

بستر مناسب برای گیاه سانسوریا چیه؟

شن 60 درصد
خاک گلدون 20 درصد
ورمی کمپوست 20 درصد …

اندازه گلدون گیاه سانسوریا چقدر باید باشه؟

خیلی وقت ها پیش میاد که گیاه ما در یک گلدون خیلی بزرگ قرار داره و ما توقع داریم که گیاه رشد سریع و خوبی داشته باشه و پاجوش های زیادی بزنه. اما شما باید بدونید که گلدون بزرگ باعث میشه که گیاه در ابتدا همه انرژی و وقتش رو برای گسترش ریشش در داخل فضای بزرگ گلدون بکنه و رشدش رو متوقف بکنه و بعد از مدت ها که ریشه در همه جای گلدون پر بشه شروع به ادامه رشدش بکنه …

در طول روز چقدر باید به سانسوریا نور برسه؟

سانسوریا یکی از گیاهان مقاوم به نور کمه. اما مقاوم بودن این گیاه به نور کم به این معناست که گیاه میتونه در این حجم از نور هم زنده بمونه و نباید انتظار رشد زیاد و یا پاجوش های زیادی داشت. توجه کنید که در صورتی که مکان نگهداری گیاه سانسوریا دارای نور کم باشه، رشد این گیاه کم و یا متوقف میشه و نمیتونه پاجوش تولید کنه. نور مستقیم و زیاد خورشید هم باعث سوختن برگ ها و از بین رفتن گیاه میشه. بنابراین سانسوریا رو پشت پنجره های نور گیر قرارش بدید تا هم رشد خوبی داشته باشه و هم بتونه پاجوش های زیادی تولید بکنه …

خلاصه نکات مقاله افزایش پاجوش سانسوریا

یکی از متداول ترین سوال هایی که همیشه در ذهن علاقه مندان به نگهداری گیاه سانسوریا وجود داره اینه که چجوری میشه پاجوش های این گیاه رو افزایش داد !؟ در واقع باید گفت که هیچ راه حل قطعی ای در این زمینه وجود نداره اما راه هایی هستن که انجام دادنشون علاوه بر حفظ سلامت گیاه، میتونه باعث پاجوش زدن سانسوریا و افزایش رشدش هم بشه.

قبل از هر اقدامی شما باید بدونید که سانسوریا به طور کلی گیاهیه که رشد کندی داره اما در طی سال ها میتونه حتی تا 152 سانتی متر هم رشد کنه و بالا بره. سانسوریا به نور متوسط داخل علاقه داره و در اونجا به آهستگی به رشدش ادامه میده. نور آفتاب، تقویت کننده ها و شرایط نگهداری ایده آل همگی در رشد سانسوریا تاثیر زیادی دارن. گونه هایی از سانسوریا مثل سانسوریا پاکوتاه، سانسوریا کرواتی و … وجود دارن که برگشون خیلی بزرگ و مرتفع نمیشه و هیچکس از گیاهان توقع 1 متر ارتفاع رو نداره.

پاجوش های گیاه میتونن سریع ترین و بهترین راه برای تکثیر گیاهان باشند و ازدیادشون برای باغبانان و یا پرورش دهندگان گیاهان آپارتمانی خیلی اهمیت داره. شاید بگید که قلمه زدن برگ هم تکثیر مناسبی برای سانسوریا هست اما تنها راهی که میشه از طریقش نوار های زرد رنگ برگ یک سانسوریا ابلق رو حفظ کرد، تکثیرش از طریق پاجوشه. علاوه بر تکثیر، رشد یک پاجوش از یک گیاه نشون دهنده سلامتی و شرایط مناسب نگهداری گیاهه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *