نگهداری از گل و گیاه

نگهداری انواع گیاهان آپارتمانی با راز و رمزهای خاص

نگهداری انواع گیاهان آپارتمانی با راز و رمزهای خاص
4/5 - (2 امتیاز)

همونطور که میدونیم امروزه بسیباری از افراد در آپارتمان ها زندگی میکنن و عاشق گل ها و گیاهان هستن به همین منظور به نگهداری گل ها و گیاهان آپارتمانی رویی میارن. گیاهان خونگی سر زنده و شاداب در فضای داخلی خونه نیازمند مراقبت زیادی هستن و گاهی اوقات از دست رفتن نشاط و زیبایی گیاهان خونگی به دغدغه همیشگی صاحبان گل ها و گیاهان در خونه تبدیل میشه. هر کدوم از گیاهان آپارتمانی به یک شرایط خاصی برای نگهداری نیاز دارن که شما باید از این شرایط آگاه باشید. به همین دلیل ما در این مقاله از رزفارست قصد داریم تا به بررسی نگهداری انواع گیاهان آپارتمانی با راز و رمزهای خاص بپردازیم تا شما در صورت اطلاع نداشتن از شرایط نگهداری گیاه هم نکاتی رو در این باره بدونید. با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

نگهداری انواع گیاهان آپارتمانی با راز و رمزهای خاص

نگهداری انواع گیاهان آپارتمانی با راز و رمزهای خاص

اگه شما هم جزو علاقه مندان به نگهداری گل ها و گیاهان آپارتمانی هستید حتما میدونید که گیاهان آپارتمانی بسیار زیادی وجود دارن که هر کدام شرایط خاص خودشون رو برای نگهداری نیاز دارن همچنین هوای تازه که برای همه گیاهان لازمه. بله، گیاهان آپارتمانی به هوای تازه نیاز دارن بنابراین لازمه که برای نگهداری گیاهان آپارتمانی پنجره‌های خونتون رو باز کنید و اجازه بدید تا اکسیژن تازه به فضای ساختمان وارد بشه. در ادامه مقاله قصد داریم تا چنین نکاتی رو بهتون آموزش بدیم.

آبیاری مناسب

گیاهان هم مثل همه ی موجودات زنده به میزان معینی از آب و غذا نیاز دارن پس آبیاری زیادشون و آب دادن در فواصل زمانی غیر منظم و بسیار کوتاه باعث خشک شدن یا گندیده شدنشون میشه. یاد گرفتن روش صحیح آبیاری گیاهان آپارتمانی برای سلامتی گیاهتون ضروریه. ضمنا لازمه که بدونید در زیر گلدون ها حتماً باید یک یا چند سوراخ وجود داشته باشه تا آب از همه ی نقاط گلدون عبور کنه و به همه قسمت های ریشه برسه. وجود این سوراخ ها باعث رد و بدل جریان هوا میشن و امکان تنفس ریشه رو ایجاد میکنن.

آبیاری مناسب

آبیاری نامناسب و تشکیل نمک

اندازه کافی آب ندادن به گیاهان گلدونی و مرطوب کردن خاک به طوری که آب ازش سر ریز بشه و بیش از اندازه از زیر گلدون خارج بشه منجر به تشکیل نمک هایی میشه که مانع از رشد گیاه میشن.

با هم بخوانیم: آموزش طرز تهیه خاک پرلیت به سادگی در منزل

جبران کمبود رطوبت

در فصل زمستان و گرم کردن خونه، میزان رطوبت خونه کاهش پیدا میکنه و کمبود رطوبت خودش رو به صورت قهوه ای شدن نوک برگ گیاهان نشون میده.

ایجاد دمای مناسب

دمای نگهداری گل های آپارتمانی در زمستان با تابستون باید در سطح 22 تا 25 درجه ی سانتی گراد باشه، نگهداری گیاهان در دمای پایین باعث پژمردگی و از دست دادن شادابی گیاه میشه.

ایجاد دمای مناسب

تعویض به موقع گلدان

رشد بیشتر گیاه از اندازه گلدون باعث میشه که ریشه ها داخل گلدون دور خودشون بپیچن و رشدشون رو محدود کنن. گیاهان در گلدون های کوچیکتر از اندازه مناسب خودشون، بسیار زودتر خشک میشن پس باید در شرایط مناسب گلدون گیاهانتون رو عوض کنید و گلدونی متناسب با اندازه گیاه استفاده کنید. تعویض گلدان گیاهان خیلی سادست.

نفس گیاهان رو تازه کنید

همونطور که گفتیم گیاهان آپارتمانی به هوای تازه نیاز دارن پس شما باید پنجره های خونتون رو باز کنید و اجازه بدید تا اکسیژن تازه به فضای ساختمان وارد بشه. رسیدن اکسیژن کافی به گیاهان آپارتمانی باعث استحکام ساقه ی گیاه میشه و رنگ برگ هاش رو شاداب میکنه پس در طول روز و مخصوصا صبح ها پنجره خونتون رو باز بذارید تا هوای تازه وارد خونتون بشه.

نفس گیاهان رو تازه کنید

بی توجهی به آفت گیاهان

آفاتی مانند شته آفاتی هستند که بسیار سریع رشد میکنن و میتونن یک روزه همه گیاه رو محاصره کنن. این آفات اگه به اندازه کافی مقاوم باشن گیاه دیگه ترمیم نمیشه.

نور کافی و مناسب

گیاهان به نور خورشید احتیاج زیادی دارن چون نور خورشید در ساخت سبزینه ی گیاهان نقش مهمی داره پس حتما گیاهان رو در مکانی بذارید که نور کافی بهش برسه اما مستقیم نباشه که باعث سوختگی گیاه بشه. البته همه ی گیاهان آپارتمانی هم به نور یکسان خورشید احتیاج ندارن و برخی گیاهان به نور کمتری نیاز دارن. قرار دادن این گیاهان در برابر نور مستقیم خورشید باعث رنگ پریدگی، زردی و یا خشکی گیاه میشه. پس در نگهداری گیاهان آپارتمانی نور باید به صورت غیر مستقیم به گیاه بتابه. اثرات نور بیش از حد بر روی گیاهان ممکنه جبران ناپذیر باشه.

نور کافی و مناسب

به فکر زمستان هم باشید

در فصل زمستان دمای هوا کاهش چشمگیری پیدا میکنه و بسیاری از گیاهان به خواب زمستانی میرن پس اگه در فصل زمستان گیاهان شما به ظاهر خشک شدن، نترسید. برای نگهداری گل های آپارتمانی در زمستان تنظیم دما مهمه پس برای گرم کردن گیاهان بهترین روش، روش غیرمستقیمه. یعنی کل فضای اتاق رو گرم کنید و با دیدن خشکی ظاهری گیاهان گلدون رو تعویض نکنید و تعویض گلدون و خاکش رو به فصل بهار موکول کنید.

رسیدگی به خاک گلدان

در نگهداری از گلدون های خونگی باید به خاکشون توجه کنید، بهتره خاکی انتخاب بشه که با مقداری ماسه هم ترکیب شده باشه. فشرده کردن خاک گلدون اشتباهه چون وجود منافذ جزیی برای جریان هوا و رسیدن اکسیژن به قسمت های مختلف خاک ضروریه. بعد از مدت معینی شما باید گلدون گیاهتون رو تعویض کنید.

این مدت زمان برای گیاهان مختلف متفاوته، اما به طور کلی زمانی که ریشه ها به سوراخ های ته گلدون رسیده باشن، باید گیاه رو به گلدون بزرگ تری منتقلش کنید. همچنین بعد از حدود 6 یا 7 ماه به دلیل اینکه گلدون مواد مغذیش رو از دست داده، نیازه تا گلدون جدیدی رو انتخاب کنید. به دلیل رشد گیاه در این مدت بهتره گلدون جدید از گلدون قبلی کمی بزرگ تر باشه.

رسیدگی به خاک گلدان

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

گیاهان آپارتمانی سایه دوست برای خانه های کم نور

4 روش ساده برای آبیاری خودکار گیاهان آپارتمانی در سفر

نکات مهم درباره نحوه آبیاری گیاهان در تابستان که نمی دانید!

سوالات متداول درباره نگهداری انواع گیاهان آپارتمانی با راز و رمزهای خاص

چه نکاتی رو برای نگهداری انواع گیاهان آپارتمانی باید بدونیم؟

ما در این مقاله تمامی این نکات رو به طور کامل و جامع براتون بازگو کردیم. برای مطالعه وارد مقاله بشید …

چرا کف گلدون باید سوراخ باشه؟

در زیر گلدون ها حتماً باید یک یا چند سوراخ وجود داشته باشه تا آب از همه ی نقاط گلدون عبور کنه و به همه قسمت های ریشه برسه. وجود این سوراخ ها باعث رد و بدل جریان هوا میشن و امکان تنفس ریشه رو ایجاد میکنن …

گیاهان آپارتمانی به چه نوری نیاز دارن؟

گیاهان به نور خورشید احتیاج زیادی دارن چون نور خورشید در ساخت سبزینه ی گیاهان نقش مهمی داره پس حتما گیاهان رو در مکانی بذارید که نور کافی بهش برسه اما مستقیم نباشه که باعث سوختگی گیاه بشه …

اگه گیاهان آپارتمانی رو در دمای پایین نگهداری کنیم چه اتفاقی میوفته؟

نگهداری گیاهان در دمای پایین باعث پژمردگی و از دست دادن شادابی گیاه میشه …

خلاصه نکات مقاله درباره نگهداری انواع گیاهان آپارتمانی با راز و رمزهای خاص

همونطور که میدونیم امروزه بسیباری از افراد در آپارتمان ها زندگی میکنن و عاشق گل ها و گیاهان هستن به همین منظور به نگهداری گل ها و گیاهان آپارتمانی رویی میارن. گیاهان خونگی سر زنده و شاداب در فضای داخلی خونه نیازمند مراقبت زیادی هستن و گاهی اوقات از دست رفتن نشاط و زیبایی گیاهان خونگی به دغدغه همیشگی صاحبان گل ها و گیاهان در خونه تبدیل میشه. هر کدوم از گیاهان آپارتمانی به یک شرایط خاصی برای نگهداری نیاز دارن که شما باید از این شرایط آگاه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *