آشنایی با گل و گیاه

با گیاهان آپارتمانی بزرگ طبیعت را به خانه خود بیاورید!

گیاهان آپارتمانی بزرگ
5/5 - (2 امتیاز)

طبیعت یک درمان قوی و یک حس آرامش برای همه انسان‌ها محسوب میشه. وجود گل‌ها و گیاهان آپارتمانی در محیط زندگی هم ارتباط ما رو با طبیعت حفظ میکنه و مزایای خیلی زیادی رو برای سلامت جسم و روان ما به همراه داره اما در این بینگیاهان آپارتمانی بزرگ و غول پیکر بیش از گیاهان کوچیک میتونن تداعی کننده طبیعت خارج از خونه باشن.

پیشنهاد ما به شما اینه که طبیعت رو به محیط زندگی خودتون بیارید و ازش لذت ببرید. با وجود گیاهان آپارتمانی در محیط زندگیتون نه تنها ارتباط با طبیعت بازسازی میشه، بلکه مزایای سلامتی زیادی رو برای شما به ارمغان میاره. ما در این مقاله از رزفارست قصد داریم تا ۱۰ گیاهان آپارتمانی بزرگ رو بهتون معرفی کنیم، چون که حضور گیاهان آپارتمانی غول پیکر بیش از گیاهان کوچیک برای ما تداعی‌کننده طبیعت هستن.

گیاهان آپارتمانی بزرگ

گیاهان آپارتمانی بزرگ

مطالعات موسسات مختلف از جمله دانشگاه ملبورن نشون داده که پر کردن خونه از گیاهان مختلف آپارتمانی میتونه سطح کیفیت هوای داخلی خونه رو تا ۲۵ درصد افزایش بده. همون مطالعه مشخص کرد که اندازه گیاهان آپارتمانی هم خیلی مهمه. برگ‌ها، شاخه‌ها و سیستم ریشه‌ای بزرگ‌ تر علاوه‌ بر قدرت تصفیه بالاتر هوای محیط، حس آرامش و افکار مثبت رو بیشتر در ما ایجاد میکنن.

همچنین امروزه طراحان دکوراسیون داخلی برای ایجاد یک فضای مدرن و مجلل به نگهداری گیاهان آپارتمانی غول پیکر بیشتر تاکید دارن. اما قبل از تهیه هر نوع درختچه آپارتمانی بهتره ارتفاع تا سقف و شدت نور محیط زندگی خودتون رو بسنجید، چون که این نوع درختچه‌های آپارتمانی به فضای بزرگ و نور زیاد احتیاج دارن. در ادامه مقاله به معرفی گیاهان آپارتمانی بزرگ می پردازیم.

گیاهان آپارتمانی بزرگ

لیندا (Ponytail palm)

گیاه لیندا یا نخل دم اسبی با نام علمی Beaucarnea از خانواده Asparagaceae یکی از درختچه‌های آپارتمانی بومی جنوب غرب آمریکا و مکزیکه. برگ‌های لیندا باریک، کشیده و آویزان هستن. ساقه گیاه لیندا هم مثل گیاه یوکا ضخیم و چوبیه. این گیاه غول پیکر آپارتمانی در زیستگاه اصلی خودش تا 5 متر هم رشد میکنه.

رشد این گیاه در محیط آپارتمان آهسته هست. اگه قصد دارید گیاه لیندا رو در خونتون نگهداریش کنید، اون رو به محیط روشن، معتدل و مرطوب منتقلش کنید. این گیاه به خشکی مقاومه؛ اما آبیاری منظمش بعد از خشک شدن سطح خاک برای سلامتی گیاه توصیه میشه. لیندا رو در کنار پنجره‌های جنوبی یا شرقی قرارش بدید. دیدن این درختچه منحصر به‌ فرد آپارتمانی حس آرامش عمیقی رو در انسان ایجاد میکنه.

لیندا (Ponytail palm)

استرلیتزیا (Bird of paradise flower)

استرلیتزیا با نام علمی Strelitzia reginae و از خانواده Strelitziaceae که معمولاً به نام پرنده بهشتی شناخته میشه، یک گونه از گیاهان گل دار بومی آفریقای جنوبیه. این گیاه بزرگ و همیشه سبز در مناطق معتدل یا مرطوب گرمسیری به طور گسترده‌ای در فضای سبز شهر‌ ها کشت میشه. ظاهر گیاه استرلیتزیا شبیه به درخت موزه. این گیاه تا ۲ متر رشد میکنه و اندازه هر برگش به 75 سانتی‌متر میرسه. نگهداری گیاه استرلیتزیا سادست.

بعد از رشد کامل گیاه گل‌هایی از غلاف سخت که بهش اسپاته میگن، ظاهر میشه. گل‌هایی با ترکیب رنگ نارنجی، زرد و قرمز گیاه شبیه به پرنده‌ای در حال پروازه. گیاه استرلیتزیا جز گیاهان غول پیکر و مقاوم آپارتمانیه. برای نگهداری از این گیاه شرایط محیطی با نور فیلتر شده فراوان، رطوبت بالا و گرما رو محیا کنید. خاک گیاه استرلیتزیا باید همیشه مرطوب (نه باتلاقی) باشه. این گیاه غول پیکر زیبا منظره‌ای گرم و هوایی به محیط زندگیتون میبخشه.

استرلیتزیا (Bird of paradise flower)

بنجامین آمستل (Narrow Leaf Fig)

بنجامین آمستل با نام علمی Ficus binnendijkii یکی از گیاهان آپارتمانی غول پیکر از خانواده Moraceae هست که بومی جنوب شرق آسیاست. بنجامین آمستل با نام‌هایی، مثل فیکوس برگ باریک یا بنجامین برگ بلند در زیستگاه اصلی خودش تا ۴ متر قد میکشه. این درختچه زیبا به محیط پر نور، گرم، مرطوب و خاک سبک و با زهکش‌ مناسب نیاز داره. بنجامین آمستل دارای شاخ و برگ انبوه، برگ‌های چرمی، براق و ظاهری مدرنه. درنتیجه برای خلق یک منظره لوکس در هتل، محل کار و خونه گزینه مناسبی هست. نگهداری گیاه بنجامین آمستل آسونه.

بنجامین آمستل (Narrow Leaf Fig)

فیکوس الاستیکا (Rubber fig)

این درختچه زیبا علاوه‌ بر کاشت در فضای باز در محیط گلخونه و آپارتمان هم قابل نگهداریه. الاستیکا از مقاوم‌ ترین درختچه‌ها در برابر خشکی و تغییرات دماییه. درختچه فیکوس الاستیکا رو در اکثر مناطق گرمسیری و معتدل دنیا از اندونزی تا هند و ایتالیا میتونید پیدا کنید. برگ‌های براق و چرمی، پهن و بیضی شکل و ساقه چوبی باریک از مشخصات ظاهری این گیاهه.

این درختچه آپارتمانی در 4 گونه ابلق سفید، ابلق قرمز، سبز ساده و قرمز مایل به سبز قابل تهیه هست. فیکوس در شرایط مساعد آپارتمان به‌ سرعت رشد میکنه و تا سقف قد میکشه، در حالی که در فضای آزاد به درختی تنومند تبدیل میشه. برای نگهداری از این درختچه زیبا باید خاک زهکش‌دار، همیشه مرطوب و غنی از مواد مغذی، هوای گرم، رطوبت و نور زیاد رو محیا کنید.

فیکوس الاستیکا (Rubber fig)

گیاه فیکوس لیراتا (Fiddle-leaf fig)

درخت یا درختچه میوه‌ دار فیکوس لیراتا یا فیکوس برگ ویولنی یا انجیر ربابی با نام علمی Ficus lyrata از خانواده Moraceae بومی غرب آفریقا و از کامرون تا غرب سیرالئون پیدا میشه. فیکوس لیراتا واقعاً یک درخت بزرگ آپارتمانیه که در برخی از مناطق گرمسیر و مرطوب ایران هم قابلیت کاشت در فضای باز رو داره. فیکوس لیراتا در زیستگاه اصلی خودش به اندازه یک درخت کهن سال گردو قد میکشه.

برگ‌های سبز، پهن، چرمی و بیضی شکل این گیاه، این رو جز گیاهان پر طرفدار آپارتمانی میکنه. فیکوس لیراتا به نور فیلتر شده زیاد، جای ثابت، خاک همیشه مرطوب و سبک، رطوبت زیاد هوا و دمای بین 16 تا 27 درجه سانتی گراد نیاز داره. تنها مشکل اصلی این درختچه زیبا ریزش برگ‌هاشه

گیاه فیکوس لیراتا (Fiddle-leaf fig)

کاج مطبق (Norfolk Island pine)

درخت یا درختچه کاج مطبق با نام علمی Araucaria heterophylla و از خانواده Araucariaceae هست. کاج مطبق یکی از پرطرفدارترین، زیباترین و مقاوم‌ترین گیاهان غول‌پیکر آپارتمانیه. این درختچه همیشه سبزه که علاوه‌ بر نگهداری در محیط آپارتمان میشه اون رو در فضای سبز آزاد هم پرورشش داد. کاج مطبق به خاطر زیبایی ظاهری برگ‌های سوزنی شکل، براق و طبقه‌ای مورد توجه خیلی از دوست‌داران گل و گیاه قرار گرفته.

کاج مطبق در ایران به عنوان یک گیاه ایده‌آل برای نگهداری در مراکز خرید، محیط‌های اداری و هتل‌ها استفاده میشه. این درختچه در فضای آپارتمان و در شرایط مساعد ممکنه تا 3 متر هم رشد کنه. کاج مطبق در محیط بسته هر سال 1 تا 2 طبقه به طبقات خودش اضافه میکنه.

این درختچه آپارتمانی به خاکی با زهکشی مناسب و همیشه مرطوب، هوای معتدل تا کمی خنک، نور فیلتر شده 4 ساعت در روز و رطوبت هوای بالا احتیاج داره. درختچه کاج مطبق همواره جزو لوکس‌ترین گیاهان آپارتمانی محسوب میشه که امروز بیشتر طراحان دکوراسیون داخلی استفاده از این درختچه رو جز اولویت‌های خودشون قرار میدن.

کاج مطبق (Norfolk Island pine)

بابا آدم (Alocasia)

آلوکازیا تیره‌ای از گیاهان گلدار و چند ساله از خانواده Araceae هست. تاکنون ۹۷ گونه از این گیاه در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیا تا شرق استرالیا شناسایی شده. خیلیی از هیبرید‌ها و ارقام آلوکازیا به طور گسترده‌ای در سراسر جهان به عنوان گیاه بزرگ آپارتمانی کشت و پرورش داده میشن. از مشخصات بارز گیاه بزرگ آلوکازیا برگ‌های پهن بیضی یا پیکانی شکل روی دم‌ برگ‌های بلند به طول 20 تا 90 سانتی‌متره. گل‌ها معمولاً در انتهای ساقه کوتاه رشد میکنن اما قابل مشاهده نیستن. فراهم کردن شرایط نگهداری گیاه بابا آدم خیلی مهمه چون بابا آدم گیاه تقریبا حساسیه.

بابا آدم (Alocasia)

دیفن باخیا (Dumb canes)

گیاه بزرگ دیفن باخیا به انگلیسی Dumb Cane با نام علمی Diffenbachia amoena یکی از قدیمی‌ ترین و شناخته شده‌ ترین گیاه آپارتمانی در بین ایرانیانه. این گیاه آپارتمانی از خانواده شیپوری‌ها و بومی آمریکای مرکزی و جنوبیه. نام فارسی گیاه دیفن باخیا به دلیل سمی و خطرناک بودن برگ‌ها “سم برگ” هست. گیاه دیفن باخیا در شرایط مساعد زیستی آپارتمان به‌ سرعت رشد میکنه و تا ۲ متر هم قد میکشه. برگ‌های پهن، چرمی، لکه‌دار و بیضی شکل گیاه خیلی خیره کننده هست. برای نگهداری از گیاه دیفن باخیا لازمه که گیاه رو در محیط ثابت، خنک، با نور متوسط فیلتر شده و مرطوب قرارش بدید.

دیفن باخیا به آبیاری زیاد و خاک خیلی فشرده حساسه. برای رشد بهتر گیاه بعد از خشک شدن خاک گلدونش اقدام به آبیاری کنید. دیفن باخیا گیاه مقاومیه. در صورت تکثیر از طریق قلمه شما میتونید ده‌ها گیاه جدید داشته باشید. قرارگیری گلدون‌های دیفن باخیا در کنار هم منظره‌ای جنگلی به خونتون میده

دیفن باخیا (Dumb canes)

برگ انجیری (Swiss cheese plant)

گیاه میوه‌ دار یا گل دار برگ انجیری مونسترا یا پنیر سوئیسی با نام علمی Monstera deliciosa از خانواده Araceae، یکی دیگه از گیاهان آپارتمانی غول پیکره که در ایران طرافدار زیادی داره. مونسترا بومی مناطق پر باران جنگل‌های گرمسیر و هوایی مکزیک و کلمبیه. این گیاه زیبا با برگ‌های پهن، بزرگ و بریده بریده یک منظره مدرن و هوایی رو به محل زندگیتون هدیه میده.

نگهداری برگ انجیری راحته. این گیاه تنها به محیط گرم، مرطوب و پر نور با نور فیلتر شده احتیاج داره. گرما و رطوبت و ترکیبات خاک مغذی برای گیاه مونسترا حیاتیه. این گیاه هر نوع خاکی رو ترجیح میده اما در خاک‌های نیمه سبک و زهکش‌ دار رشد بهتری داره. گیاه مونسترا در مناطق گرم جنوب و معتدل شمال کشورمون و در محیط نیمه سایه آزاد به‌ سرعت رشد میکنه و به بار مینشینه.

نکته‌ای که برای نگهداری از گیاه غول پیکر مونسترا باید در نظر بگیرید، استفاده از تکیه‌گاه محکم و قطع نکردن ریشه‌های هواییه. این گیاه با کمک ریشه‌های هوایی به اجسامی مثل حفره‌های دیوار یا شیار‌های تنه درختان میچسبه و تا جای ممکن رشد میکنه. طبق مشاهدات برخی از گیاهان مونسترا در جنگل‌های پر بارش هوایی تا ۱۰ متر هم قد کشیدن.

برگ انجیری (Swiss cheese plant)

پاندانوس (Screwpine)

گیاه غول پیکر پاندانوس یا پاندان با نام علمی Pandanus amaryllifolius و از خانواده Pandanaceae بومی مناطقی از جنوب شرقی آسیا از جمله اندونزی و بخش‌های شمالی استرالیاست. برخی به گیاه پاندانوس، نخل پاندانوس میگن. در دنیا حدود ۶۰۰ گونه از این گیاه شناسایی شده. امروز از گیاه پاندانوس در برخی کشور‌ها از جمله ایران به عنوان گیاه آپارتمانی یا گلخونه‌ای استفاده میشه. معمولاً دو نوع گیاه پاندانوس ابلق و سبز ساده در ایران قابل تهیه هستن.

این گیاه غول پیکر آپارتمانی به خاک غنی، نیمه سبک و همیشه مرطوب، نور متوسط فیلتر شده، گلدون خیلی بزرگ و دمای معمولی نیاز داره. پاندانوس در شرایط محیطی مساعد حتی در آپارتمان به‌ سرعت رشد میکنه. ریشه‌های هوایی این گیاه بزرگ یک منظره گرم و دلپذیر رو برای شما ایجاد میکنه. پاندانوس در فضای آپارتمان تا 3 متر و در هوای آزاد تا 5 متر هم قد میکشه.

پاندانوس (Screwpine)

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

همه چیز درباره گل دیفن باخیا

چکار کنیم دیفن باخیا پاجوش بزنه؟

آموزش نگهداری فیکوس الاستیکا تنها در 5 دقیقه!

سوالات متداول درباره گیاهان آپارتمانی بزرگ

گیاهان آپارتمانی بزرگ کدامند؟

برای آشنایی کامل با این گیاهان وارد مقاله بشید …

گیاهان آپارتمانی بزرگ چه خواصی دارن؟

مطالعات موسسات مختلف از جمله دانشگاه ملبورن نشون داده که پر کردن خونه از گیاهان مختلف آپارتمانی میتونه سطح کیفیت هوای داخلی خونه رو تا ۲۵ درصد افزایش بده. همون مطالعه مشخص کرد که اندازه گیاهان آپارتمانی هم خیلی مهمه. برگ‌ها، شاخه‌ها و سیستم ریشه‌ای بزرگ‌ تر علاوه‌ بر قدرت تصفیه بالاتر هوای محیط، حس آرامش و افکار مثبت رو بیشتر در ما ایجاد میکنن …

کاربرد گیاهان آپارتمانی بزرگ چیه؟

امروزه طراحان دکوراسیون داخلی برای ایجاد یک فضای مدرن و مجلل به نگهداری گیاهان آپارتمانی غول پیکر تاکید دارن و این گیاهان میتونن دکوراسیون خونتون رو شیک تر کنن …

برای خرید گیاهان آپارتمانی بزرگ چه نکاتی رو باید بدونیم؟

قبل از تهیه هر نوع درختچه آپارتمانی بهتره ارتفاع تا سقف و شدت نور محیط زندگی خودتون رو بسنجید، چون که این نوع درختچه‌های آپارتمانی به فضای بزرگ و نور زیاد احتیاج دارن …

خلاصه نکات مقاله گیاهان آپارتمانی بزرگ

گیاهان آپارتمانی منبع آرامش و انرژی‌های مثبت خونه شما هستن. فواید نگهداری از گیاهان آپارتمانی پاک‌سازی هوا، ایجاد حس شادی و طراوت، تقویت حافظه، کاهش صدا‌های اضافه، ایجاد حس آرامش و افزایش تمرکز هست. اما در بین همه گیاهان، گیاهان آپارتمانی بزرگ گیاهان و غول پیکر بیش از گیاهان کوچیک مورد توجه هستن.

بیش تر از 60 درصد گیاهان غول پیکر آپارتمانی در واقع درختان یا درختچه‌هایی هستن که در زیستگاه اصلی خودشون جنگل‌هایی سرسبز رو تشکیل میدن. در نتیجه نگهداری ازشون در محیط زندگی میتونه تداعی کننده جنگل‌های سرسبز هوایی باشه. این گیاهان غول پیکر نسبت به گیاهان ظریف و کوچیک مقاومت بالایی دارن و به نگهداری حرفه‌ای نیاز ندارن. تنها نکاتی که باید برای نگهداری از این نوع گیاهان باید مد نظر داشت، محیا کردن فضایی با نور مناسب، رطوبت کافی، دمای ایده‌آل و خاک مغذیه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *