نگهداری از گل و گیاه

نگهداری و مشکلات دراسنا پرچمی و راه های درمان آن

نگهداری و مشکلات دراسنا پرچمی و راه های درمان آن
4/5 - (8 امتیاز)

دراسنا گیاهی خیلی زیبا و مقاومه که 40 نوع گونه ی مختلف با ظاهر متفاوت داره و گیاهی با شرایط نگهداری نسبتا آسون برای خونه محسوب میشه. اما در مواقعی ممکنه متوجه بشید که دراسنای شما با مشکل مواجه شده و دیگه از اون گیاه مقاوم و زیبا خبری نیست. در این شرایط شما باید با آفات و بیماری های این گیاه آپارتمانی آشنا باشید و طبق راهکار های مربوطه به گیاهتون برسید تا دوباره سرسبزی و زیبایی رو به خونه شما بیاره و دوباره شاداب بشه. ما در این مقاله به نگهداری و مشکلات دراسنا پرچمی و راه های درمان آن میپردازیم. پس با رزفارست همراه باشید تا با آفات، بیماری و مشکلات مربوط به این گیاه آشنا بشید و راهکار های درمانش رو یاد بگیرید.

نگهداری و مشکلات دراسنا پرچمی و راه های درمان آن

نگهداری و مشکلات دراسنا پرچمی و راه های درمان آن

دراسنا پرچمی (با نام علمی Dracaena marginata)، از خانواده Liliaceae هست. دراسنا پرچمی، دارای 40 گونه مختلف از درختچه های همیشه سبزه. اغلب گونه های این گیاه، نخل مانند هستن و ریشه هایی دارند که طول و قطر یکسانی دارن و نسبت به شرایط مختلف خیلی مقاوم هستن. این گیاه، با توجه به مقاومتی که داره، مناسب آپارتمان ها، بانک ها، اداره ها و دفاتر کاری و … هست. دراسنا پرچمی از گیاهان توصیه شده توسط ناسا هست. همچنین این گیاه، جزو گیاهان تصفیه کننده هوا هم هست.

همه چیز در مورد گل دراسنا

دارسنا هم مثل هر گیاه دیگه ای برای ادامه زندگی و رشدش یک سری نیازهای طبیعی داره که در طول نگهداری این گیاه باید بهشون توجه داشته باشید. در ادامه با این نیازها آشنا میشید.

همه چیز در مورد گل دراسنا

نگهداری دراسنا پرچمی

آبیاری دراسنا پرچمی

دراسنا پرچمی نسبت به خشکی حساسه و باید بین دو آبیاری خاکش خشک بشه. هفته ای 3 تا 2 مرتبه آبیاری در تابستون و یک بار در زمستان کافیه. برای آیبیاری بهتره از آب کتری سرد شده استفاده کنید تا نوک برگ ها دچار خشکی نشه.

نور مورد نیاز دراسنا پرچمی

گیاه رو از نور مستقیم آفتاب محافظت کنید. در محیط هایی با نور روشن، سرعت رشد گیاه سریع تر میشه و در نور کم هم گیاه میتونه زنده بمونه. این گیاه، گیاهی مقاوم به سایه هست. در نور کافی نوار قهوه ای و قرمز رنگ حاشیه برگ هاش بهتر نمایان میشه.

رطوبت مورد نیاز دراسنا پرچمی

راه های تامین رطوبت گیاهان متفاوته گل دراسنا پرچمی به رطوبت متوسطی نیاز داره و معمولا رطوبت اتاق براش کافیه. البته در صورت امکان بهتره در هوای گرم و خشک هر چند وقت یک بار برگ هاش رو غبارپاشی کنید. غبارپاشی همچنین به تمیز شدن برگ ها از گرد و غبار هم کمک میکنه.

خاک مورد نیاز دراسنا پرچمی

این گیاه، خاک کمی اسیدی رو دوست داره. بنابراین برای ترکیب خاکش از خاک باغچه به همراه خاک برگ و شن یا پرلیت میشه استفاده کرد. و یا میتونید از خاک های مخصوص گیاهان گلدونی که زهکش خوبی هم داشته باشه استفاده کنید. اضافه کردن کمپوست برای تقویت خاک هم توصیه میشه.

دمای مورد نیاز دراسنا پرچمی

دمای 15 تا 24 درجه برای این گیاه ایده آله. با کاهش دما به زیر 12 درجه به گیاه صدمه وارد میشه و برگ ها شروع به ریزش میکنن تا این که گیاه خشک میشه. در دماهای بالاتر از حد تحمل گیاه، با اسپری آب روی برگ ها مانع سوختگی نوک برگ ها تا بشید.

دمای مورد نیاز دراسنا پرچمی

کود دهی دراسنا پرچمی

برای این که گل دراسنا پرچمی برگ های جدید بده تغذیش ضروریه. این گیاه رو میشه در فصل رشد هر هفته یک بار با یک کود مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی و یا هر ماه با یک کود کامل مثل کود سه بیست اون رو تغذیه مصنوعی کرد.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

تمیز کردن برگ های دراسنا پرچمی

با پارچه یا اسفنج مرطوب برگ ها رو تمیز کنید. از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید چون که باعث مسدود شدن روزنه ها و در نتیجه کنه شدن رشد گیاه میشه.

تعویض گلدان دراسنا پرچمی

هر سال در بهار زمان تعویض گلدان دراسنا میرسه. گلدون رو با یک اندازه بزرگ تر تعویض کنید. حتی در صورت بی کیفیت بودن گلدون هم بهتره این کار صورت بگیره. در صورت عدم امکان، به تعویض خاک های سطحی گلدون با خاک نو و سرشار از مواد مغذی اکتفا کنید.

نکات نگهداری از گل دراسنا در زمستان و تابستان

 • بین دو آبیاری خاک گیاه باید خشک بشه.
 • سعی کنید رطوبت نسبی رو برای دراسنا فراهم کنید.
 • در تابستون دو بار در هفته و در زمستان یک بار در هفته آبیاریش کنید.
 • با اسفنج مرطوب، روی سطح برگ هاش رو تمیز کنید و از مواد براق کننده استفاده نکنید.
 • بهتره با آب کتری سرد شده گیاه رو آبیاریش کنید در غیر این صورت نوک برگ های گیاه خشک میشن.
 • در زمستان 16 درجه و تا 13 درجه هم مقاومت میکنه و در تابستون حداکثر تا 24 درجه رو تحمل میکنه.
نکات نگهداری از گل دراسنا در زمستان و تابستان

مشکلات و بیماری های دراسنا پرچمی

تغییر رنگ برگ ها

گیاه رو به محل روشن تری ببریدش، نور کافی نیست. موظب اشعه مستقیم آفتاب هم باشید.

زرد شدن برگ ها

آبیاری بیش از اندازه عاملشه. سطح خاک گلدون باید در فاصله بین دو آبیاری خشک بشه، سپس آبیاری کنید. زهکش رو هم چک کنید.

زرد شدن برگ ها

پوسیدگی ساقه از بالا

هوای سرد میتونه علت پوسیدگی ساقه باشه. برای حل این مشکل، دراسنا پرچمی رو در محیط سرد قرارش ندید.

ریزش برگ

هوای خیلی گرم و خشک باعث کم رنگی و ریزش برگ های گیاهتون میشه. گیاه رو به محل خنک تری منتقلش کنید.

لکه های سوختگی روی برگ

از غبار پاشی در آفتاب پرهیز کنید، قطرات آب در عبور دادن نور خورشید مثل ذره بین عمل میکنن و باعث سوختن برگ ها میشن.

بیشتر بخوانید: در پاییز چه بکاریم ؟ | لیست گل و گیاه مناسب برای کاشت در پاییز + عکس

لکه های سوختگی روی برگ

زرد شدن حاشیه برگ های پایینی و قهوه ای شدن نوک برگ

در صورتی که گیاه شما خیلی تشنه باشه، این اتفاق میوفته. قبل از انجام آبیاری، دراسنا رو در سطلی پر از آب قرارش بدید تا تشنگی مفرط گیاه برطرف بشه و گیاه دچار شوک نشه.

لکه های قهوه ای روی برگ

عامل این اتفاق حشرات و آفات هستن. هر ماه یک بار با سم حشره کش گیاه رو سمپاشی کنید تا علائم بر طرف بشن.

لکه های قهوه ای روی برگ

کوچیک شدن برگ های جدید

2 علت وجود داره که باعث کوچیک شدن برگ های جدید در دراسناست. اولین علت، نور کمه. سعی کنید گیاهتون رو در مکانی پرنور قرارش بدید. و علت دوم، تغذیه نامناسبه. گیاه رو با استفاده از کودهای شیمیایی تغذیش کنید.

 ایجاد زخم های سفید پنبه ای روی برگ

اگه این اتفاق برای گیاهتون افتاد، در این صورت، از سم مخصوص کنه پنبه ای استفاده کنید. یادتون باشه در این حالت، گلدون دراسنا رو از گلدون های دیگه جدا کنید که این آفت به سایر گیاهان منتقل نشه. در صورت انتقالل این آفت به سایر گیاهان، کنترلش به مراتب سختتر میشه.

قیمت گل دراسنا

قیمت گل دراسنا با توجه به اندازش، جنس گلدونش و … میتونه متفاوت باشه اما این گیاه حدود قیمت 100 هزار تومان به بالا (با توجه به ویژگی های که گفتیم) رو داره. برای کسب اطلاعات بیشتر از قیمت این گیاه با کارشناسان رزفارست تماس بگیرید.

قیمت گل دراسنا

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

مزایا و معایب کشت در کوکوپیت را در اینجا بخوانید

گیاه ثروت در فنگ شویی | اصول فنگ شویی برای افزایش ثروت

انواع گل افوربیا را بشناسید! + عکس

سوالات متداول درباره نگهداری و مشکلات دراسنا پرچمی و راه های درمان آن

در صورت مشاهده کنه قرمز روی برگ ها، چیکار کنیم؟

اگه کنه قرمز روی برگ ها دیدید، گیاه رو با سم کنه کش سم پاشیش کنید.

برای کاهش آفت گل دراسنا پرچمی چیکار باید بکنیم؟

غبار پاشی در کاهش آفت گل دراسنا پرچمی خیلی موثره.

آیا دراسنا پرچمی سمیه؟

دراسنا پرچمی با وجود همه زیبایی اش یک گیاه سمیه. البته این گیاه به انسان آسیبی نمیرسونه و فقط برای گربه ها و سگ ها مشکل ایجاد میکنه. حیوانات خونگی ممکنه به جویدن برگ های گیاهان علاقه داشته باشن. پس اگه شما هم در خونتون حیوان خونگی دارید بهتره که این گیاه رو از دسترسشون خارج کنید تا مشکلی براشون به وجود نیاد …

علت کوچیک شدن برگ های جدید دراسنا چیه؟

2 علت وجود داره که باعث کوچیک شدن برگ های جدید در دراسناست. اولین علت، نور کمه. سعی کنید گیاهتون رو در مکانی پرنور قرارش بدید. و علت دوم، تغذیه نامناسبه. گیاه رو با استفاده از کودهای شیمیایی تغذیش کنید …

علت زرد شدن برگ های دراسنا چیه؟

آبیاری بیش از اندازه عاملشه. سطح خاک گلدون باید در فاصله بین دو آبیاری خشک بشه، سپس آبیاری کنید. زهکش رو هم چک کنید …

علت لکه های سوختگی روی برگ دراسنا چیه؟

از غبار پاشی در آفتاب پرهیز کنید، قطرات آب در عبور دادن نور خورشید مثل ذره بین عمل میکنن و باعث سوختن برگ ها میشن …

خلاصه نکات مقاله نگهداری و مشکلات دراسنا پرچمی و راه های درمان آن

دراسنا گیاهی خیلی زیبا و مقاومه که 40 نوع گونه ی مختلف با ظاهر متفاوت داره و گیاهی با شرایط نگهداری نسبتا آسون برای خونه محسوب میشه. اما در مواقعی ممکنه متوجه بشید که دراسنای شما با مشکل مواجه شده و دیگه از اون گیاه مقاوم و زیبا خبری نیست. در این شرایط شما باید با آفات و بیماری های این گیاه آشنا باشید و طبق راهکار های مربوطه به گیاهتون برسید تا دوباره سرسبزی و زیبایی رو به خونه شما بیاره و دوباره شاداب بشه.

دراسنا پرچمی (با نام علمی Dracaena marginata)، از خانواده Liliaceae هست. دراسنا پرچمی، دارای 40 گونه مختلف از درختچه های همیشه سبزه. اغلب گونه های این گیاه، نخل مانند هستن و ریشه هایی دارند که طول و قطر یکسانی دارن و نسبت به شرایط مختلف خیلی مقاوم هستن. این گیاه، با توجه به مقاومتی که داره، مناسب آپارتمان ها، بانک ها، اداره ها و دفاتر کاری و … هست. دراسنا پرچمی از گیاهان توصیه شده توسط ناسا هست. همچنین این گیاه، جزو گیاهان تصفیه کننده هوا هم هست.

4 دیدگاه در “نگهداری و مشکلات دراسنا پرچمی و راه های درمان آن

 1. امیررضا ولادتی گفت:

  من خودم میترسم گلدون گیاهمو عوض کنم میشه شما برام انجام بدین؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام بله با ما تماس بگیرید برای هماهنگی

 2. سینا گفت:

  سلام
  بنده یک گل دراسنا پرچمی دارم که برگ های زیرین آن درحال زرد شدن هستند.
  ولی از بالای گل برگای جدید در آورد.
  آیا این طبیعیه یا نیازه خاکشو عوض کنیم؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام و درود
   علت زرد شدن حاشیه برگهای پایینی دراسنا و قهوه ای شدن نوک برگهای در صورتی که گیاه شما خیلی تشنه باشد، این اتفاق می افتد و برگها سقوط میکنند. قبل از انجام آبیاری، دراسنا را در سطلی پر از آب قرار دهید تا تشنگی مفرط گیاه برطرف شده و گیاه دچار شوک نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *