نگهداری و بیماری های گیاه برگ عبایی

همیشه وجود برخی گیاهان در فضای آپارتمان میتونه باعث بشه تا حال و هوای منزل و افراد خانواده و زندگی شما خیلی متفاوت و دلچسب بشه. در واقع وجود و حضور انواع گیاهان آپارتمانی در منزل میتونه باعث بشه روحیه ی شما شاداب تر و با نشاط تر بشه. اگه برگ عبایی دارین این مقاله رو با دفت بخونین تا درباره نگهداری گیاه برگ عبایی اطلاعاتتون بالا بره!

 گیاهان در فضای آپارتمان

نگهداری و بیماری های گیاه برگ عبایی

در خصوص نگهداری و بیماری های گیاه برگ عبایی ابتدا انواع و شرایط نگهداری این گیاه رو ذکر می کنیم. همونطور که شما میدونید گیاه برگ عبایی یکی از گیاهان آپارتمانی چشم نواز است و همیشه افرادی که خوش سلیقه بوده و دنبال انتخاب های خاص هستند درصدد انتخاب انواع برگ عبایی برای نگهداری در فضای منزلشون هستند.

به طور کلی میتونیم بگیم که انواع برگ عبایی در گروه گیاهان آپارتمانی پرطرفدار قرار دارند. گیاه برگ عبایی انواع متعدد و مختلفی دارد و به همین دلیل شما وقتی قراره این گیاه رو به عنوان یک گیاه زیبای آپارتمانی انتخاب کنید و به منزل ببرید و در آپارتمان خودتون از اون نگهداری کنید میتونید انواع مختلفی  از این گیاه زیبا رو انتخاب کنید. در واقع تنوع انتخاب شما بالاتر خواهد رفت که به دلیل شرایط نگهداری برگ عبایی و زیبایی خاص اون و همچنین گل هایی با برگهای متفاوت میتونه باشه.

نگهداری و بیماری های گیاه برگ عبایی

در صورتی که برگ عبایی به بیماری قارچی مبتلا شده باشد لکه هایی به رنگ قهوه ای و سیاه روی برگهای اون ظاهر میشه که در صورت عدم درمان این لکه ها به مرور زمان بزرگتر خواهند شد. برای جلوگیری از رشد بیشتر این لکه ها بر روی گیاه بهتره که برگهای آلوده و آسیب دیده رو از گیاه جدا کنید. دلیل بروز این بیماری همونطور که در بالا ذکر شد قارچها هستند اما متاسفانه انواع مختلف و گوناگونی از قارچها میتونن باعث بروز این مشکل بشن!

بنابراین برای رفع این بیماری و از بین بردن آلودگی بهتره شما از یک سری قارچ کشهای قوی استفاده کنید تا بتونه انواع متعدد قارچ رو از بین ببره. همچنین برگ عبایی میتونه در معرض برخی آفات نظیر حشرات اردی قرار بگیره این حشرات از طریق ساقه و برگ، آب موجود در گیاه رو میمکند و موجب خشک شدن اون خواهند شد.

برای رفع این آفت شما میتونید دستمالی حاوی سرکه رو روی برگهای این گیاه به آرامی بکشید. همچنین حشرات اسکیل هم برگهای این گیاه رو قهوه ای میکنند و در نهایت از بین خواهند برد. علاوه بر موارد گفته شده در بالا عنکبوت قرمز هم میتونه یک آفت برای برگ عبایی باشه که برگهای اون رو زرد یا نقره ای براق میکنه.

شرایط نگهداری برگ عبایی

دیگر مطالب:

نگهداری و بیماری های استرلیتزیا یا پرنده بهشتی

آموزش نگهداری گل قهر و آشتی در منزل

تکثیر برگ عبایی از طریق برگ

برای تکثیر برگ عبایی از طریق برگ هم میتونید اقدام کنید. بهترین زمان برای تکثیر این گیاه زیبا فصل های بهار و تابستون میباشد.

قسمتی از گیاه رو که دارای بیش از دو برگ هستش رو به وسیله یک چاقوی خیلی تیز ببرید و از گیاه مادر جدا کنید پس از این کار، قسمت جدا شده رو در یک گلدون تقریبا بزرگ که سایز دهنه اون مناسب باشه در یک خاک مناسب که شرایطی که در بالا ذکر کردیم رو داشته باشه بکارید و در منزل خودتون از اون نگهداری کنید.

البته برای این که گلدان تکثیر شده شما زیباتر و پرتر به نظر برسه میتونید از تعداد بیشتری برگ عبایی برای کاشتن در اون استفاده کنید. در روزهای اولیه تکثیر این گیاه بهتره که خاک اون رو به طور مرتب مرطوب نگه دارید به این دلیل که مرطوب بودن خاک گلدان به توسعه ی هر چه بیشتر ریشه های این گیاه میتونه کمک شایانی بکنه.

در واقع آبیاری گیاه برگ عبایی تازه تکثیر شده و تازه کاشته شده در گلدان باید به گونه ای باشد که پس از آبیاری آب از زیر گلدان جاری بشه. البته بهتره که گیاه برگ عبایی تازه تکثیر شده رو در مکان که نور بسیار کمی داره قرار بدید تا به خوبی رشد کنه و در خاک و گلدان جدید مستقر بشه.

گل شبیه برگ عبایی

انواع برگ عبایی

برگ عبایی ابلق رو با نام Ashahi  میشناسند. دلیل این که به این نوع از برگ عبایی، برگ عبایی ابلق گفته میشه این هستش که برگهای این گل زیبا در ابتدای رشد اون به رنگ سبز تیره و پررنگ هستش در حالی که به تدریج و با گذشت زمان بعد از این که گیاه بزرگتر میشه و بالغتر میشه رنگ برگهای اون تغییر میکنه و به سمت سفیدی تمایل پیدا میکنه.

در نتیجه این گیاه رو با نام ابلق یا همان برگ عبایی ابلق میشناسند. این گیاه Variegata یکی از انواع برگ عبایی هستش که برگهای اون دارای دو رنگ متفاوت میباشد.

رنگ برگهای این نوع از برگ عبایی سبز رنگ هستش که نوارهای زرد رنگ و گاها سفید رنگی روی اونها دیده میشه. البته بعضی از انواع این گونه از گیاه برگ عبایی دارای برگ هایی هستن که رنگ آنها به طور کامل سبز رنگ میباشد.

گل برگ عبایی بنفش

بیشتر بخوانید:

نحوه تکثیر گل های آپارتمانی

نگهداری گیاه پاپیتال

شرایط نگهداری برگ عبایی

گیاه برگ عبایی در گروه گیاهانی قرار داره که خیلی مقاوم هستند و به طور کلی توانایی زیادی برای مقابله با کم آبی، کم نوری و خشکی داره. به طور کلی برگ عبایی رو میتونید حتی در آپارتمان هایی که نور دریافتی خیلی کمی هم دارند نگهداری کنید و از اون مراقبت کنید.

در واقع میتونیم بگیم که گیاه زیبای برگ عبایی در گروه گیاهانی قرار داره که کمابیش سایه پسند هستند؛ به گونه ای که اگر این گیاه در معرض مستقیم نور آفتاب قرار بگیرد ممکنه برگهای اون دچار آفتاب سوختگی شوند.

به طور کلی میتونیم بگیم که برگ عبایی به نور کم تا متوسط برای رشد نیاز دارد. البته برگ عبایی ابلق نیاز نوری خیلی بیشتری نسبت به نوع با برگهای سبز دارد. به همین دلیل اگر شما اقدام به خرید برگ عبایی ابلق کردید باید یک مکان مناسب با نور مناسب برای اون در نظر داشته باشید.

دمای مناسب و دلخواه برگ عبایی دماهای تقریبا پایین هستش به طوری که این گل زیبا محیط هایی که دارای دمای خنک تری هستند رو بیشتر میپسنده.

آبیاری مناسب برگ عبایی

در خصوص میزان و مدت آبیاری مناسب برای برگ عبایی بهتره ابتدا بگیم که آبیاری زیاد یکی از دلایل از بین رفتن برگ عبایی میتونه باشه.

بنابراین تا زمانی که خاک گلدان برگ عبایی تا عمق سه سانتی متر خشک نشده به اون آب ندید و به طور کلی بهتر اینه که به این گیاه در فصل تابستان با توجه به گرمای هوا هفته ای دو مرتبه آب بدید و در فصل زمستان به دلیل سرد بودن هوا هفته ای یک مرتبه آب بدید.

در صورتی که بیش از حد نیاز برگ عبایی اون رو آبیاری کنید امکان داره برگهای اون زرد بشن.

رطوبت مورد نیاز این گل

رطوبت مورد نیاز این گل آپارتمانی منحصر بفرد خیلی زیاد نیست مخصوصا در هوای سرد اما در فصول گرم سال بهتره در طول هفته یک بار اقدام به اسپری کردن آب روی برگهای این گیاه بکنید تا رطوبت کم مورد نیاز اون به خوبی تامین بشه.

تغذیه و کود دهی به برگ عبایی

در خصوص تغذیه و کود دادن به این گیاه بهتره بدونید که این گل به کمبود آهن خیلی حساس هستش بنابراین بهتره هر ماه دو مرتبه به این گل آهن بدید. البته بهتره که در طول یک ماه یک مرتبه با یک مجموعه کود کامل و مناسب این گیاه رو به طور کامل تغذیه کنید.

مخلوط خاک معمولی در کنار ماسه و مقداری تورب و مقداری مواد آلی خاک مورد علاقه و مورد پسند برگ عبایی هستش. البته اگر شما برگ عبایی ابلق رو دارید بهتره از خاکی که بدون کمپوست هستش برای این گونه زیبا استفاده کنید. در حالی که برای برگ عبایی سبز رنگ خاک همراه با کمپوست میتونه مناسب و کارآمد باشه.

البته ذکر این نکته نیز اهمیت داره و میتونه کمک کننده باشه که نوع برگ عبایی ابلق در صورتی که ازت زیاد از حد در دسترس داشته باشه ابلقی برگهای اون به تدریج از بین خواهد رفت و سبز رنگ میشه.

برای تعویض گلدان این گیاه چه از گونه سبز رنگ باشد و چه گونه ابلق بهتره خیلی عجله نکنید و کمی صبور باشید. چون این گیاه خیلی دوست ندارد خاکش عوض بشه.

انواع برگ عبایی

گل برگ عبایی بنفش

یک گونه از این گل برگ عبایی بنفش است. همچنین نوعی از برگ عبایی وجود دارد که برگهایی به رنگ سبز کم رنگ دارد در حالی که این برگهای سبز رنگ در مرکز دارای رنگ زرد هستند. بنابراین این گونه از برگ عبایی هم دارای دو رنگ در برگهای خودش میباشد.

البته در این گونه از برگ عبایی گاهی اوقات دیده میشه که برگها به رنگ سبز تیره هم هستند و در مرکز اونها رنگ زرد مشاهده میشه. این نوع از برگ عبایی میتونه جلوه بسیار خاصی به سالن پذیرایی شما بده. وجود رنگ زرد در مرکز برگهای این نوع از برگ عبایی میتونه این گیاه رو بسیار متمایز و خاص تر از انواع دیگر برگ عبایی نشون بده.

تکثیر برگ عبایی از طریق برگ

قیمت برگ عبایی بزرگ

شما برای خرید گیاه برگ عبایی میتونید به بسیاری از گلخانه های موجود در سطح شهر مراجعه کنید و بعد از این که گلدان و گل مورد نظر و دلخواه خودتون رو انتخاب کردید اونو بخرید و با خودتون به منزل بیارید.

همونطور که قبلا گفتیم شما با توجه به سلیقه و چیدمان و دکوراسیون منزلتون میتونید انواع برگ عبایی موجود در بازار رو انتخاب و خرید کنید. همچنین شما میتونید برای برگ عبایی انتخابی خودتون انواع مختلفی از گلدون رو با توجه به سلیقه و دکوراسیون منزلتون انتخاب کنید و بخرید.

البته بسیاری از گلخانه ها و مراکز فروش اینترنتی انواع گلهای آپارتمانی هم وجود دارند که شما فقط کافیه وارد سایت و فروشگاه اینترنتی اونها بشید و گل مورد نظر و مورد علاقه خودتون رو انتخاب کنید.

همچنین گلدون مورد علاقه ی خودتون رو هم که میتونه فلزی، پلاستیکی و یا سفالی باشه و در رنگ های مختلف و حتی در اشکال متفاوت اعم از دایره و مربع  و غیره باشه رو انتخاب کرده و خریداری کنید و اون رو درب منزلتون تحویل بگیرید.

قیمت برگ عبایی بزرگ

قیمت خرید برگ عبایی حدودا چقدره؟

در خصوص قیمت خرید برگ عبایی و انواع مختلف اون شما کافی فقط نگاهی به فروشگاه های اینترنتی گفته شده در بالا بیندازید تا قیمت انواع مختلف این گل رو بتونید به دست بیارید. قیمت برگ عبایی بزرگ تقریبا میتونه 350 هزار تومان باشه. البته قیمت برگ عباییبستگی به نوع گلدون انتخابی شما و یا گلدان برگ عبایی داره.

اگر جنس گلدان برگ عبایی پلاستیک بود قطعا قیمت برگ عبایی بزرگ کمتر خواهد بود. در صورتی که اگر گلدان برگ عبایی بزرگ سفالی و غیره باشه و یا این که گلدون انتخابی شما برای این گل یکی از این مدل ها باشه میتونه باعث بشه قیمت برگ عبایی بزرگ بیشتر هم بشه.

در صورتی که برگ عبایی انتخاب شده از سوی شما کوچکتر باشه قیمت اون میتونه حدود 200 هزار تومان باشه.

ریزوم برگ عبایی

یکی از روش های تکثیر این گیاه استفاده از ریزوم برگ عبایی میباشد. برای تکثیر برگ عبایی از طریق برگ و یا تکثیر از ریزوم برگ عبایی نکته مهم این هستش که شما باید یک برگ عبایی کاملا سالم و شاداب رو انتخاب کنید و از اون فرایند تکثیر رو انجام بدید.

اگر غیر از این باشه و برگ عبایی که شما از اون تکثیر رو انجام میدید سالم نباشه گلهای تکثیر شده شما خیلی زود پژمرده شده و از بین خواهند رفت.

انتخاب گلدان برای برگ عبایی که شما تکثیر میکنید میتونه کاملا به سلیقه شما و یا حتی به چیدمان منزل و دکوراسیون داخلی آپارتمان شما ربط داشته باشه اما بهتره برای این که برگ عبایی شما جلوه زیباتری داشته باشه از گلدان های گرد و دایره شکل استفاده کنید.

قیمت گل برگ عبایی ابلق

گلدان مناسب گیاه برگ عبایی

زمانی که برگ عبایی رشد کنه و بالغ بشه یک گلدان گرد و دایره مانند میتونه زیبایی اون رو در منزل شما دو چندان نشون بده و اون رو چشم نوازتر کنه. بعد از گذشت تقریبا بیست روز از تکثیر برگ عبایی از طریق برگ و یا تکثیر از ریزوم برگ عبایی قلمه های شما در گلدان و خاک جدید تثبیت شده اند؛

حالا زمان آن فرا رسیده که شما گلدان برگ عبایی زیبای خودتون رو به محیطی منتقل کنید که دارای شرایط مطلوب برگ عبایی هست. این شرایط در ابتدای این مقاله برای شما ذکر شده است. همچنین میتونین برای کسب اطلاعات بیشتر به منابع دیگری مراجعه کنید.

گل شبیه برگ عبایی

همونطور که به خوبی میدونید گیاهان آپارتمانی خیلی گوناگون هستند و تنوع بسیار بالایی هم دارند. بعضی از گیاهان آپارتمانی مثل انواع برگ عبایی نظیر گل برگ عبایی بنفش و یا برگ عبایی ابلق و غیره در محیط داخلی ساختمان و آپارتمان میتونه خیلی جذاب، خاص و زیبا باشه.

همچنین وجود چنین گل های خاصی میتونه زیبایی منزل شما رو دو چندان بکنه. گل شبیه برگ عبایی هم تقریبا زیاد وجود داره و میتونه جایگزین این گیاه زیبا بشه اما قطعا به زیبایی این گیاه نخواهند بود.

قیمت گل برگ عبایی ابلق

قیمت گل برگ عبایی ابلق هم همونطور که در مورد برگ عبایی سبز گفتیم بستگی به اندازه و سایز گل و اندازه و شکل گلدون و حتی جنس گلدون داره اما به دلیل این که برگ عبایی ابلق خاص تر و زیبا هست میتونه قیمتی متفاوت از برگ عبایی سبز داشته باشه قیمت گل برگ عبایی ابلق تقریبا با آن چه قبلا ذکر کردیم میتونه نزدیک به 400 هزار تومان باشه. البته اگر شما برگ عبایی ابلقی در اندازه و سایز کوچکتری انتخاب کنید این قیمت میتونه پایین تر و کمتر باشه.

خرید برگ عبایی ابلق

خرید برگ عبایی ابلق

البته خرید برگ عبایی ابلق میتونه یک خرید جذاب و کاملا متفاوت باشه. این نوع از برگ عبایی به دلیل زیبایی و خاص بودن میتونه فضای منزل شما رو متفاوت نشون بده و همچنین منزل شما رو چشم نوازتر خواهد کرد. وجود دو رنگ متفاوت مثل سبز و سفید در کنار هم جلوه ی خاصی به این نوع از برگ عبایی بخشیده. بنابراین خرید برگ عبایی ابلق یک انتخاب بسیار متفاوت خواهد بود.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید