نگهداری و بیماری های آلوئه ورا

نگهداری و بیماری های آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا یکی از گیاهان زیبای آپارتمونی هستش که در منازل نگهداری میشه. در این مقاله ما در مورد نگهداری و بیماری های آلوئه ورا، لکه های سفید روی برگ آلوئه ورا، علت خشک شدن نوک برگ های آلوئه ورا، تهیه پاجوش آلوئه ورا، علت پژمرده شدن آلوئه ورا، علت شل شدن برگ های آلوئه ورا، علت لوله شدن برگ های آلوئه ورا، آفت های آلوئه ورا و علت قهوه ای شدن برگ آلوئه ورا صحبت میکنیم.

نگهداری و بیماری های آلوئه ورا

در مجله گل و گیاه رزفارست میخوانید: در صورتی که شما علاقمند به نگهداری از گیاه آلوئه ورا هستید بهتره در مورد نحوه ی نگهداری و بیماری های آلوئه ورا یک سری اطلاعات به دست بیارید. گیاه آلوئه ورا عضو خانواده ی سوسنیان هستش. به طور کلی این گیاه زیبا یکی از گیاهان بومی آفریقا هستش. این گیاه تقریبا 250 گونه متفاوت در نقاط مختلف جهان داره.

با مقداری مطالعه در مورد این گیاه شما میتونید نحوه نگهداری و بیماری های آلوئه ورا رو به خوبی بشناسید تا در صورت نگهداری اون در منزلتون با مشکلی روبرو نشید. روش نگهداری و بیماری های آلوئه ورا تقریبا شبیه به گیاه کاکتوس هستن. به طور کلی نگهداری از آلوئه ورا تقریبا آسونه و شما میتونید خیلی راحت روش نگهداری و بیماری های آلوئه ورا رو بشناسید و از این گیاه زیبا در منزلتون مراقبت کنید.

لکه های سفید روی برگ آلوئه ورا

لکه های سفید روی برگ آلوئه ورا

گاها لکه های سفید روی برگ آلوئه ورا ظاهر میشن که نوعی بیماری محسوب میشن. لکه های سفید روی برگ آلوئه ورا مثل توده هایی از پنبه هستن که روی برگ ها ظاهر میشن. علت لکه های سفید روی برگ آلوئه ورا نوعی حشره به نام شپشک آرد آلو هستش. این شپشک از شیره ی گیاه آلوئه ورا تغذیه میکنه و به همین علت هم موجب کاهش رشد و کند شدن رشد این گیاه میشه چون توان گیاه رو برای رشد کاهش میده.

حذف لکه های سفید روی برگ آلوئه ورا به وسیله سمپاشی و استفاده از حشره کش امکان پذیر هستش. همچنین برای حذف لکه های سفید روی برگ آلوئه ورا شما میتونید برگ های گیاه رو به آرامی پاک کنید و یا این که اگر با پاک کردن لکه های سفید روی برگ آلوئه ورا از بین نرفت به علت تراکم بالا میتونید اون قسمت از گیاه رو که آلوده شده ببرید و دور بندازید.

علت خشک شدن نوک برگ های آلوئه ورا

یکی از بیماری هایی که گیاه آلوئه ورا به اون مبتلا میشه بیماری لکه برگی هستش. این بیماری علت خشک شدن نوک برگ های آلوئه ورا هستش. در واقع علت خشک شدن نوک برگ های آلوئه ورا بروز یک سری لکه های سیاه یا قهوه ای روی برگ های اون هستش. این لکه ها در طول برگ و در نوک برگ ها ظاهر میشن و اونها رو بیماری میکنن. این بیماری علاوه بر این که علت خشک شدن نوک برگ های آلوئه ورا هستش باعث پژمرده شدن برگ های آلوئه ورا هم هستن.

اما در واقع علت خشک شدن نوک برگ های آلوئه ورا آبیاری زیاد و خیس کردن برگ های این گیاه هستش. برای این که شما علت خشک شدن نوک برگ های آلوئه ورا رو از بین ببرید باید آبیاری این گیاه رو به اندازه و به موقع انجام بدید. همچنین شما نباید برگ های آلوئه ورا رو خیس کنید و در صورت بروز بیماری برگ هایی که آلوده شدن و بیمار هستن رو ببرید و از سایر برگ هایی که سالم هستن جدا کنید.

تهیه پاجوش آلوئه ورا

علت پژمرده شدن آلوئه ورا

یکی از عواملی که میتونه یک گیاه رو از پا دربیاره پژمرده شدن اون هستش. در این قسمت از مقاله ما قصد داریم علت پژمرده شدن آلوئه ورا رو بدونیم. علت پژمرده شدن آلوئه ورا در محیط اطراف اون هست. به طور مثال نبود نور مناسب و کافی علت پژمرده شدن آلوئه ورا میتونه باشه. همچنین اگر شما این گیاه رو بیش از حد آبیاری کنید و یا این که آب مازاد در اطراف گلدون و یا در زیر گلدون بمونه این وضعیت میتونه علت پژمرده شدن آلوئه ورای شما باشه.

از طرفی اگر دمای منزلتون نام مناسب برای رشد این گیاه باشه میتونه یک علت پژمرده شدن آلوئه ورا به حساب بیاد. علاوه بر مواردی که در بالا گفتیم در صورتی که شما تکثیر آلوئه ورا رو انجام بدید یا از طریق تهیه پاجوش آلوئه ورا و یا از طریق قلمه برگ اگر فرایند تکثیر رو به خوبی انجام ندید این کار شما میتونه علت پژمرده شدن آلوئه ورا باشه.

تهیه پاجوش آلوئه ورا

یکی از روش های خیلی ساده که به شما این امکان رو میده تا بتونید تعداد گلدون های آلوئه ورای خودتون رو افزایش بدید تهیه پاجوش آلوئه ورا هستش. تهیه پاجوش آلوئه ورا در فصل های بهار و تابستون انجام میگیره. شما میتونید هر شش ماه یکبار برای تهیه پاجوش آلوئه ورا اقدام کنید چون این گیاه هر شش ماه یکبار جوانه های بسیار کوچکی تولید میکنه که در انتهای اون هستن.

برای تهیه پاجوش آلوئه ورا جوانه ها گفته شده رو خیلی آروم به همراه ریشه از گیاه جدا کنید و اونها رو به تنهایی در یک گلدون مناسب و زیبا بکارید. بعد از سپری شدن تقریبا سه هفته جوانه هایی که شما کاشتید رشد میکنن و یک آلوئه ورای جدید خواهید داشت. علاوه بر تهیه پاجوش آلوئه ورا روش قلمه برگ هم یک روش مناسب برای تکثیر این گیاه زیبا هست.

علت شل شدن برگ های آلوئه ورا

یک از مشکلات گیاهان آلوئه ورا شل شدن و افتادن برگ های اونها هستن. در این قسمت از مقاله ما در مورد علت شل شدن برگ های آلوئه ورا صحبت میکنیم. یک علت شل شدن برگ های آلوئه ورا تغییر مداوم دمای محیط نگهداری این گیاه هستش. برای این که علت شل شدن برگ های آلوئه ورا رو از بین ببرید بهتره شما همیشه این گیاه رو در یک محیط با دمای ثابت نگهداری کنید. همچنین یک علت شل شدن برگ های آلوئه ورا عدم زهکش داشتن خاک میتونه باشه.

برای این که شما از بروز این مشکل جلوگیری کنید بهتره که یک خاک مناسب و با زهکش عالی برای گلدون های آلوئه ورای خودتون تهیه کنید و بعد اقدام به کاشتن و یا تهیه پاجوش آلوئه ورا کنید. علاوه بر موارد گفته شده در بالا آبیاری بیش از حد این گیاه میتون علت شل شدن برگ های آلوئه ورا باشه. برای از بین بردن علت شل شدن برگ های آلوئه ورا بهتره تا زمانی که خاک سطح گلدون به طور کامل خشک نشده اقدام به آبیاری این گیاه نکنید.

علت لوله شدن برگ های آلوئه ورا

در صورتی که برگ های آلوئه ورای شما لوله بشن زیبایی گل شما از بین میبره بنابراین بهتره بدونید علت لوله شدن برگ های آلوئه ورا چی هستش تا به کمک دانسته های خودتون از علت لوله شدن برگ های آلوئه ورا جلوگیری کنید. علت لوله شدن برگ های آلوئه ورا تابش مستقیم نور آفتاب به این گیاه هستش. بنابراین اگر شما قراره علت لوله شدن برگ های آلوئه ورا رو از بین ببرید باید به چند نکته ی مهم توجه کنید.

اول این که باید بدون دلیل مکان گیاه رو تغییر بدید و اون رو به یک مکان با نور بیشتر منتقل کنید. تابش مستقیم نور خورشید علت لوله شدن برگ های آلوئه ورا هستش؛ این در حالی ظاهر میشه که این گیاه کاملا نوردوست هستش. اما بهترین نور برای رشد آلوئه ورا نور آفتاب اون هم به صورت غیرمستقیم و از پشت پرده ی توری بهتره باشه؛ اگر نور در دسترس آلوئه ورا غیر از حالتی باشه که گفتیم میتونه علت لوله شدن برگ های آلوئه ورا باشه.

آفت های آلوئه ورا

در این قسمت از مقاله ما قصد داریم در مورد آفت های آلوئه ورا صحبت کنیم. آفت های آلوئه ورا میتونن از میکرو ارگانیسم ها و یا از عدم نگهداری صحیح به وجود بیان. به طور مثال آبیاری بیش از حد و یا آبیاری کمتر از نیاز این گیاه میتونه یکی از آفت های آلوئه ورا محسوب بشه. یکی از آفت های آلوئه ورا پوسیدگی باکتریایی هستش. این باکتری ها به علت آبیاری زیاد و رطوبت بیش از حد به وجود میان. برخی آفت های آلوئه ورا مثل همین باکتری گیاه رو طی دو تا سه روز از پا درمیارن و نابود میکنن.

یکی از آفت های آلوئه ورا نداشتن نور کافی هستش. همچنین نور خیلی زیاد میتونه یکی از آفت های آلوئه ورا محسوب بشه. یک دیگه از آفت های آلوئه ورا پوسیده شدن ریشه ی گیاه هستش. پوسیدگی ریشه ی آلوئه ورا باعث زرد شدن و پژمرده شدن گیاه میشه و در نهایت اون رو از بین میبره. دلیل پوسیده شدن ریشه ی آلوئه ورا آبیاری بیش از حد این گیاه هستش. بنابراین برای رفع آفت های آلوئه ورا شما باید به طور دقیق و صحیح از این گیاه مراقبت کنیم.

علت قهوه ای شدن برگ آلوئه ورا

مطالب مفید:

علت قهوه ای شدن برگ آلوئه ورا

چندین بیماری وجود داره که علت قهوه ای شدن برگ آلوئه ورا هستن. یک علت قهوه ای شدن برگ آلوئه ورا پوسیده شدن انتهای ساقه ی این گیاه هستش. علت قهوه ای شدن برگ آلوئه ورا در این بیماری به خاطر محیط سردی هستش که گیاه در اون نگهداری میشه. برای درمان این مشکل شما باید قسمت های سالم و آلوده رو از هم جدا کنید. یک مورد دیگر که علت قهوه ای شدن برگ آلوئه ورا هستش یک نوع قارچ هستش که باعث یک سری لکه ی قهوه ای دایره شکل روی برگ های آلوئه ورا میشه.

علت قهوه ای شدن برگ آلوئه ورا در این بیماری یک نوع قارچ هستش. برای درمان این بیماری شما باید از قارچ کش استفاده کنید و همچنین بهتره که قسمت آلوده به قارچ رو از گیاه جدا کنید. بیماری لکه برگی هم علت قهوه ای شدن برگ آلوئه ورا هستش.

این بیماری یک سری لکه های قهوه ای در طول برگ های آلوئه ورا به وجود میاره همچنین این بیماری علت پژمرده شدن آلوئه ورا هم هست. اگر شما از قارچ کش استفاده کنید و برگ های آلوئه ورا رو خیس نکنید این بیماری به تدریج برطرف میشه. همچنین علت قهوه ای شدن برگ آلوئه ورا نور بسیار شدید یا خیلی کم در دسترس این گیاه هم میتونه باشه. برای مطالعه مطالب از منابع خارجی کلیک کنید.

خلاصه نکات مقاله

خلاصه نکات مقاله

  • در صورتی که شما علاقمند به نگهداری از گیاه آلوئه ورا هستید بهتره در مورد نحوه ی نگهداری و بیماری های آلوئه ورا یک سری اطلاعات به دست بیارید. گیاه آلوئه ورا عضو خانواده ی سوسنیان هستش. به طور کلی این گیاه زیبا یکی از گیاهان بومی آفریقا هستش. این گیاه تقریبا 250 گونه متفاوت در نقاط مختلف جهان داره. با مقداری مطالعه در مورد این گیاه شما میتونید نحوه نگهداری و بیماری های آلوئه ورا رو به خوبی بشناسید تا در صورت نگهداری اون در منزلتون با مشکلی روبرو نشید.
  • گاها لکه های سفید روی برگ آلوئه ورا ظاهر میشن که نوعی بیماری محسوب میشن. لکه های سفید روی برگ آلوئه ورا مثل توده هایی از پنبه هستن که روی برگ ها ظاهر میشن. علت لکه های سفید روی برگ آلوئه ورا نوعی حشره به نام شپشک آرد آلو هستش. این شپشک از شیره ی گیاه آلوئه ورا تغذیه میکنه و به همین علت هم موجب کاهش رشد و کند شدن رشد این گیاه میشه. یکی از بیماری هایی که گیاه آلوئه ورا به اون مبتلا میشه بیماری لکه برگی هستش.
  • این بیماری علت خشک شدن نوک برگ های آلوئه ورا هستش. در واقع علت خشک شدن نوک برگ های آلوئه ورا بروز یک سری لکه های سیاه یا قهوه ای روی برگ های اون هستش. یکی از روش های خیلی ساده که به شما این امکان رو میده تا بتونید تعداد گلدون های آلوئه ورای خودتون رو افزایش بدید تهیه پاجوش آلوئه ورا هستش. تهیه پاجوش آلوئه ورا در فصل های بهار و تابستون انجام میگیره.
  • شما میتونید هر شش ماه یکبار برای تهیه پاجوش آلوئه ورا اقدام کنید. علت پژمرده شدن آلوئه ورا در محیط اطراف اون هست. به طور مثال نبود نور مناسب و کافی علت پژمرده شدن آلوئه ورا میتونه باشه. همچنین اگر شما این گیاه رو بیش از حد آبیاری کنید و یا این که آب مازاد در اطراف گلدون و یا در زیر گلدون بمونه این وضعیت میتونه علت پژمرده شدن آلوئه ورای شما باشه.

َ

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید