نکات مهم در نگهداری آزالیا و اطلاعاتی در خصوص بیماری های آزالیا

آزالیا گیاهی درختچه ای هست که در فضای باز ارتفاعش تا حدود 4 متر هم میرسه. اسم علمی آزالیا Azalea.spp هستش که از خانواده خرزهره هندیه. این گیاه با گل های زیبایی که داره گل گلدانی مناسب برای هدیه دادن هست که میتونه زیبایی رو به منزل دوستان شما هدیه کنه. همچنین اگه علاقمند به نگهداری درختچه های زیبا در حیاط خودتون هستین میتونین از این گیاه در فضای سبز منزل خودتون هم استفاده کنین. این گیاه با داشتن گل های زیبا انرژی مثبت زیادی بهتون میده. آزالیا گل هایی با رنگ های سفید، بنفش، قرمز، سرخابی و… داره. در این مقاله درباره نگهداری آزالیا و اطلاعاتی در خصوص بیماری های آزالیا در اختیارتون قرار میده.

همه چیز را راجب نگهداری آزالیا و بیماری های آزالیا بدانید!

همه چیز را راجب نگهداری آزالیا و بیماری های آزالیا بدانید!

با داشتن اطلاعاتی مفید در خصوص نگهداری آزالیا و همچنین داشتن اطلاعاتی درباره بیماری های آزالیا میتونین از زیبایی این گیاه جذاب بهره مند بشید.

نگهداری آزالیا🌱

برای هر گیاهی نیاز به آبیاری به موقع و مناسب، نور، خاک مناسب، کود دهی و فصل کود دهی، دمای مناسب و… وجود داره. که باعث میشه گیاه مورد نظر رشد خوبی داشته باشه. این موارد برای گیاهان گلدار از اهمیت بیشتری برخورداره چون علاوه بر رشد رویشی نیاز به رشد زایشی هم داره و این امر مستلزم مراقبت های بیشتری هست.گیاه آزالیا به عنوان یک گیاه گلدار نیاز به مراقبت های ویژه ای هست که در ادامه بهش پرداختیم:

 • آبیاری💧

گل آزالیا آبیاری زیادی رو نیاز داره. آبیاری به این صورت انجام بشه که به گلدان آب بدید تا حدی که آب به زیر گلدانی انتقال پیدا کنه. هیچ وقت خاک گلدان نباید خشک بشه در صورتی که خاک گلدان خشک شد گلدان رو داخل یک ظرف آب قرار بدین تا آب مورد نیازش رو جذب کنه.

 • نور🌞

این گیاه نیاز به نور کامل اما غیر مستقیم خورشید داره. در فصل تابستان بهتره گلدان آزالیا رو در سایه قرار بدین.

 • دما🌡️

این گاه به دمای پایین حساس هستش و نیاز گرما داره. میتونین در تمام فصل ها بغیر از زمستان گلدان گیاه آزالیا رو در فضای باز قرار بدین تا تبادل دمایی و هوایی برای این گیاه انجام بشه. دمای 14 تا 15 درجه در زمستان به مدت محدود باعث تحریک گلدهی در بهار میشه. گرمای بیش از حد باعث عدم گلدهی در این گیاه میشه.

 • خاک🌱

خاک محبوب این گیاه خاک اسیدی هستش. برای اسیدی کردن خاک گلدان میتونین از خاک برگ و تفاله چای استفاده کنین. خاک مخلوط پیت ماس و شن براش مناسبه.

 • کود دهی🍁

گیاهان گلدار برای گلدهی نیاز به کود دهی دارن. آزالیا رو میتونین با استفاده از کود های مخصوص گیاهان گلدار و گیاهان آپارتمانی میتونین اقدام به کود دهی کنین.

 • رطوبت💦

آزالیا نیاز به رطوبت بالایی داره و غبار پاشی روزانه این گیاه باعث رشد و شادابی این گیاه میشه.

 • تعویض گلدان🌱

بهتره هر 2 تا 3 سال گلدان گیاه رو تعویض کنین. جنس گلدان این گیاه به دلیل نیاز رطوبتی بالا بهتره سفالی باشه. بهتره گلدان از زهکشی خوبی برخوردار باشه.

بیماری های آزالیا🍀

سیاه شدن برگ ها، ریزش برگ ها، پوسیدگی ریشه، حشرات و آفات و غیره از بیماری هایی هست که ممکنه گیاه آزالیای شما رو تهدید میکنه. در خصوص انواع بیماری ها و عوارض گیاه آزالیا در قسمت بیماری های آزالیا گفته شده.

خواص گل آزالیا🍃

گل آزالیا بسیار سمی هستش اما در برخی کشور ها با استفاده از شهد این گل عسل تولید میکنن. که البته این عسل هم بسیار سمی هست. اما در صنایع دارویی با استفاده از فناوری روز مورد استفاده قرار میگیره. به این عسل عسل دیوانه هم گفته میشه.

خواص گل آزالیا

تکثیر آزالیا☘️

تکثیر آزالیا به روش های مختلفی امکان پذیر هستش. که در ادامه به بررسی روش های مختلف میپردازیم.

تکثیر آزالیا از طریق بذر

 • یکی از روش های تکثیر آزالیا از طریق بذر هستش. در این روش بذر ها را در بستری از پودر زغال بکارید و آب را به صورت اسپری بر روی آن بپاشید و سعی کنین رطوبت آن همیشه حفظ بشه. سپس گیاهچه ها رو به گلدون انتقال بدید. البته در این روش گلدهی چند سالی به تاخیر میفته.

تکثیر از طریق کشت بافت

 • این روش تنها در آزمایشگاه کشت بافت امکان پذیر هستش و در خانه قابل اجرا نیست. در این روش قسمتی از گیاه رو در محیط غذایی کاملا استریل کشت میدن. مدتی بعد گیاهچه تشکیل شده رو تحت شرایط گلخانه ای سازگار و به عنوان یک گیاه کامل و عاری از هر گونه آلودگی از زیبایی آن لذت برد. البته در این روش گلدهی کمی دیر تر از روش های قلمه و خوابانیدن هستش.

تکثیر آزالیا از طریق قلمه ساقه در نگهداری آزالیا

 • از اواخر بهار تا اوایل تابستان میتونین به گرفتن قلمه اقدام کنین. بهتره تمام برگ ها رو بجز برگ های انتهایی قلمه جدا کنین و قلمه ها رو در خاکی سبک کشت بدید. سعی کنین رطوبت قلمه ها رو کاملا حفظ کنین تا ریشه دهی انجام بشه.

تکثیر آزالیا از طریق خوابانیدن

 • این روش برای تکثیر آزالیا روشی راحت هستش. در این روش یکی از شاخه های گیاه که حالت آویزون داره رو انتخاب کنین و روی خاک قرار بدین و با استفاده از خاک روی اون رو بپوشانید. برای اینکه شاخه ثابت بمونه میتونین از گیره های مخصوص استفاده کنین. بعد از ریشه زایی و استحکام گیاه جدید میتونین آن رو از گیاه مادری جدا کنین.

خشک شدن آزالیا

 • خشک شدن یکی از مشکلات نگهداری آزالیا هستش و دلایل مختلفی داره. یکی از دلایل خشک شدن این گیاه عدم آبیاری به موقع هستش. اگه این گیاه خشکی ببینه برگ ها شروع به خشک شدن میکنن. در صورت خشک شدن خاک گلدان آبیاری سودی نداره چون گیاه آب رو جذب نمیکنه بو باعث خشکی بیشتر گیاه میشه. در این حالت بهتره گلدان رو در داخل ظرفی آب قرار بدین و مدت نیم تا یک ساعت بهش زمان بدین تا ریشه ها کم کم آب رو جذب کنن. دلیل دیگه میتونه نور مستقیم خورشید باشه. نور مستقیم خورشید برای این گیاه بسیار مضره. و باعث میشه برگ ها و گل های گیاه ناگهانی بسوزن و خشک بشن، وجود آفت در گیاه دلیل دیگه هست. اگه موارد گفته شده رعایت شده باشه باید به دنبال آفات و بیماری ها بگردین. و در صدد درمان گیاه باشین.

کود مخصوص آزالیا

 • این گیاه مانند سایر گیاهان گلدار نیاز به کود دهی منظم و به هنگام داره. بهتره کود دهی در فصل بهار و تابستان انجام بشه و کود دهی بیش از اندازه اتفاق نیفته. زیرا باعث سوختگی گیاه میشه. از کودهای مخصوص گیاهان گلدار استفاده کنین. همچنین از کود های دامی پوسیده و خاک برگ هم میشه برای این گیاه استفاده کرد. استفاده از تفاله چای هم برای این گیاه توصیه میشه. در کل استفاده از کود های پتاسیم دار و آهن دار برای این گیاه و گلدهی آن مناسبه.

فصل گلدهی آزالیا

 • وقتی به تازگی این گیاه رو خریداری میکنین پر از گل هستش. اما مدتی بعد به دلیل جابجایی که برای گیاه اتفاق افتاده گلها مدتی بعد از بین میرن. اما نگران نباشین با کمی حوصله دوباره میه گلدهی رو برای گیاه رقم زد. در اوایل پاییز این گیاه به استراحت میره و دیگه گل نمیده تا اوایل بهار. فصل گلدهی این گیاه از اوایل بهار آغاز میشه.

بیماری های آزالیا🥀

بیماری های مختلفی میتونه گیاه آزالیا رو تهدید کنه. که از این قبیل میشه به موارد زیر اشاره کرد:

سیاه شدن برگ ها

دلیل سیاه شدن برگ های آزالیا سرمای هوا هستش. بهترین راه اینه که گلدان گیاه رو در جای گرمتری قرار بدین.

ریزش برگ های جوان گیاه

کمبود آهن و مواد معدنی میتونه یکی از دلایل ریزش برگ های جوان آزالیا باشه. دلیل دیگه آبیاری با آب کلردار و حاوی املاح هستش.

حمله حشرات دشمن نگهداری آزالیا

برای سلامت گیاه میتونین گلدان رو با استفاده از حشره کش های مناسب سم پاشی کنین.

آفت گل آزالیا

عدم گلدهی و ریز بودن برگ ها

دلیل این امر کمبود مواد غذایی مورد نیاز گیاه هست که با استفاده از کود دهی مشکل برطرف میشه.

باز نشدن غنچه ها

گرمای هوای اطراف گلدان و همچنین آبیاری زیاد باعث این امر میشه.

خشکی برگ ها و گل ها

عدم آبیاری مناسب گیاه میتونه باعث خشکی گیاه بشه. آبیاری بیش از اندازه هم باعث ازبین رفتن گیاه میشه. گرما و خشکی هوا هم باعث این عارضه میشه.

کنه

زردی برگ ها و وجود علامت تار عنکبوتی در زیر برگ ها علتش کنه هست که با استفاده از سموم کنه کش میتونین گیاه رو احیا کنین.

رنگ پریدگی برگ ها

رنگ پریدگی برگ ها میتونه به دلیل عدم تامین نیاز نوری گیاه باشه.

درخت آزالیا🌳

آزالیا گیاهیه که هم به صورت گلدانی و یک گیاه آپارتمانی و هم به صورت درختچه ای در فضای باز رشد میکنه. با برآورده شدن نیاز های این گیاه رشد و نمو آن به خوبی انجام میشه و در فضای باز میتونه تا ارتفاع 5 متر هم رشد میکنه. و به همین دلیل اصطلاح درخت آزالیا هم برای این گیاه به کار میره. درخت آزالیا میتونه حیاط یا باغچه رو بسیار زیبا کنه و با گل های خوشرنگ خودش زیبایی و آرامش رو به شما هدیه بده.

آفت گل آزالیا

آفت گل آزالیا

 • از آفت های گل آزالیا میشه به انواع کنه، سفیدک آردآلود، حشرات جونده و… اشاره کرد که هر کدام روش و راهی برای درمان و نجات گیاه دارن.
 • در صورت مشاهده کنه ها که از طریق آثار تار عنکبوتی قابل تشخیص هست میشه از انواع کنه کش ها استفاده کرد. همچنین بهتره از اسپری آب برای غبار پاشی گیاه استفاده بشه.
 • سفیدک آردآلود آثاری مشابه پنبه و سفید رنگی از خودش بجای میگذاره و میشه با استفاده از اسپری آب و صابون مخصوص و یا سم های مخصوص این عارضه رو برطرف کرد.
 • حشرات جونده ای وجود دارن که شاید بخوان به گیاه شما آسیب برسونن برای از بین بردن این موارد بهتره از سموم مخصوص حشرات استفاده کنین.

علت ریزش برگ گل آزالیا

 • دلایل مختلفی باعث ریزش برگ گل آزالیا میشه. از این دلایل میشه به عدم آبیاری به موقع یا آبیاری بیش از اندازه به گیاه اشاره کرد. اگر به گیاه بیش از اندازه آبیاری رو انجام بدین باعث پوسیدگی ریشه شده و برگ ها ریزش میکنن. کم آبی و تشنگی بیش از اندازه هم میتونه باعث ریزش برگ های این گیا زیبا بشه. همچنین آفتاب مستقیم با خشک کردن برگ ها این امر رو سبب میشه. نور کم نیز باعث کاهش فتوسنتز و در نتیجه ضعیف شدن گیاه میشه که خودش دلیلی بر ریزش برگ ها هست. کمبود آهن و مواد غذایی هم باعث ضعف گیاه میشه. هنگام آبیاری زهکشی خاک رو بررسی کنین و مطمئن بشید که گلدان از زهکشی مناسبی برخوردار باشه. قلیایی شدن خاک گل آزالیا باعث ریزش برگ ها میشه و برای جلوگیری از آن میتونین از تفاله چای استفاده کنین. همچنین وجود آفات و حشرات نیز میتونه باعث ریزش برگ های این گیاه بشه.

علت خشک شدن برگ های آزالیا

همانطور که در قسمت نگهداری آزالیا درباره خشک شدن گیاه آزالیا گفته شد دلایل مختلفی برای خشک شدن این گیاه وجود داره. در نگهداری آزالیا بایستی موارد مهمی نظیر آبیاری به هنگام و به اندازه، خاک مناسب، توجه به اسیدی یا قلیایی بودن خاک، تامین مواد مغذی و معدنی برای گیاه، حفاظت از گیاه در برابر آفات و بیماری ها و… بایستی رعایت بشه تا گیاه آزالیای شما به خوبی به رشد خودش ادامه بده و سرزنده و شاداب باشه و همیشه گل داشته باشه.

 • خشک شدن و تشنگی طولانی مدت خاک گلدان
 • عدم زهکشی مناسب و غرقاب شدن ریشه های گیاه
 • نداشتن خاک مناسب و عدم تامین مواد مغذی برای گیاه
 • قلیایی شدن خاک و بهم ریختن تناسبات لازم در خاک گیاه
 • وجود آفات و امراض در گیاه از جمله: کنه و شپشک ها
 • حرارت نامناسب و گرما و سرمای نامناسب
 • کود دهی بیش از اندازه و نامناسب
 • کمبود پتاس و آهن

و مواردی از این قبیل که حتما در نگهداری آزالیا باید رعایت بشه.

خلاصه نکات مقاله

 • نام گیاه: آزالیا
 • نام علمی گیاه: Azalea.spp
 • نام خانواده گیاه: خرزهره هندی
 • دوره گلدهی: از بهار تا قبل از پاییز
 • نیاز ها:
 • به آبیاری زیاد نیاز داره.
 • زهکشی خاک و گلدان گیاه باید کنترل بشه
 • به کود های پتاس و آهن نیاز داره
 • خاک گیاه باید اسیدی باشه
 • جابجایی زیاد باعث رشد کم در گیاه میشه
 • به نور کامل و غیر مستقیم خورشید نیاز داره

بیشتر بخوانید(مقاله انگلیسی):

اینجا کلیک کنید
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید