نگهداری از گل و گیاه

صفر تا صد نگهداری برگ بو

نگهداری برگ بو
5/5 - (1 امتیاز)

گیاه برگ بو که اصالتا متعلق به مدیترانه هست، گیاهیه که فارغ از دوره و زمان همیشه محبوب بوده و محبوبیتش هم به دلیل پیشینه قوی هست که داره. در یونان باستان افسانه ای هست به نام دافنه و آپولو که در این افسانه از این گیاه یاد شده. در تاریخ یونان، تاج گل ساخته شده از برگ بو اهمیت و ارزش خیلی زیادی داره. این نماد تا روم هم رفته و در بین رومی‌ها هم برگ بو نمادی از جاودانگی، پیروزی و ثروت هست. نگهداری برگ بو خیلی آسونه!

نگهداری برگ بو

برگ بو گیاهیه که از گذشته به دلیل خواص دارویی و مصرف خوراکی مورد توجه بوده. البته این گیاه رو میشه در گلدون و خونه برای مصارف زینتی هم پرورشش داد. اگه میخواید در خونه برگ بوی خودتون رو داشته باشید و از خواصش بهره مند بشید باید روش نگهداری این گیاه رو بدونید. در این مقاله با نگهداری و شیوه هرس برگ بو و روش ازدیاد برگ بو از طریق بذر برگ بو آشنا میشید. اگه شما هم به نگهداری برگ بو در گلدون یا باغچه علاقه دارید با رزفارست همراه باشید.

نام دیگه برگ بو

نام دیگه برگ بو غار هست و نام علمی این گیاه هم لائوروس نوبیلیس (Laurus nobilis) هست که گونه‌ای از برگ بو هست.

در ادامه مقاله با شرایط نگهداری برگ بو آشنا میشید.

نور مورد نیاز برگ بو

برگ بو عاشق نور خورشیده ولی در سایه هم به خوبی رشد میکنه و بهتره از آفتاب شدید و مستقیم به دور باشه. بهترین جا برای زندگی برگ بو مکانیه که نور کاملی در طول روز بهش برسه اما این نور، غیر مستقیم و فیلتر شده باشه. نور مستقیم، طولانی مدت و شدید میتونه باعث سوختن این گیاه بشه. اگه میخواید از برگ بو در داخل خونتون نگهداری کنید، بهتره اون رو در فصل زمستان نزدیک پنجره‌ای نورگیر قرارش بدید. از قرار دادن گلدون برگ بو در نزدیکی دستگاه‌های سرمایشی/ گرمایشی بپرهیزید.

گیاه برگ بو میتونه زمستان رو در بیرون از خونه سر کنه اما باید مراقب باشید که اون رو در جایی قرارش بدید که از شر باد‌های شدید و سرد در امان باشه و در پناه جایی مثل دیوار یا درختان دیگه قرار گرفته باشه. بادهای شدید و سرد میتونن باعث از بین رفتن برگ‌های این گیاه بشن. برگ بویی که در خارج از خونه قرار داره، نیازمند نور کامل تا کمی سایه هست. در مناطقی با تابستان‌های گرم و خشک، کمی سایه مطلق در بعد از ظهر برای گیاه مطلوب هست.

با هم بخوانیم: نور غیر مستقیم گیاه چیست؟

آبیاری برگ بو

ریشه برگ بو کوتاه و کم عمقه و به همین علت آبیاری منظم گیاه در ایام خشک سال ضروریه. هنگام جدا کردن علف‌های هرز یا هرگونه فعالیت باغبانی دیگه ای در اطراف گیاه، مواظب باشید به ریشه‌هاش آسیبی نزنید. آبیاری برگ بو باید منظم انجام بشه، اما همیشه اجازه بدید بین هر بار آبیاری خاک تقریبا خشک بشه، چون بدین شکل از فاسد شدن ریشه جلوگیری میکنید.

برای آبیاری برگ بو باید به خاک این گیاه دقت کنید. هر موقع چند سانت بالای خاک برگ بو خشک شده بود زمان آبیاری مجدد این گیاه رسیده. آب رو باید تا جایی بریزید که اضافش از زیر گلدون خارج بشه. مراقبت باشید که آب خارج شده با گلدون در تماش نباشه و گیاه در آب نمونه چون باعث میشه ریشه‌های گیاه آسیب ببینن. در مقابل هیچ‌ وقت اجازه ندید که خاک گیاه کاملا خشک بشه چون این مساله هم میتونه به گیاه آسیب بزنه.

دما و رطوبت مورد نیاز برگ بو

در مناطق سردسیری، با اومدن فصل زمستان باید گلدون گیاه رو به داخل خونه منتقلش کنید. توجه داشته باشید که ممکنه کمی با نگهداری برگ بو در داخل خونه مشکل پیدا کنید، چون رطوبت هوای داخلی خونه برای گیاه کم هست. ریزش برگ های برگ بو نشونه کمبود رطوبت هست. در این شرایط از برگ‌های ریخته شده در آشپزی استفاده کنید و بعد، گیاه رو مرتبا با آب اسپری کنید.

خاک مورد نیاز برگ بو

این گیاه خیلی به نوع خاک حساس نیست، اما خیلی به مناسب بودن زهکشی خاک حساسه. اگه میخواید گلدونش رو عوض کنید و یا به زمین منتقلش کنید، گیاه رو در عمقی یکسان با عمق خاک گلدون اصلی بکارید. گلدون مناسب برای برگ بو، گلدونیه که دارای حفرات زهکشی متعدد باشه.

هرس کردن برگ بو

اگه برگ بو رو بدون هرس کردن رها کنید، میتونه به راحتی به ارتفاعی بیش از 18 متر برسه! البته جای نگرانی نیست، چون درخت‌هایی که در گلدون کاشته شده و یا مرتبا هرس میشن، به این ارتفاع نمیرسن. برای اینکه برگ بوی گلدونیتون رو قابل حمل نگهش دارید، به وسیله هرس کردن اجازه ندید بیش از 1.5 متر رشد کنه. در واقع برگ بو به دو علت اساسی هرس میشه کنترل کردن اندازه و ساختن ظاهری زیباتر. هرس کردن معمولا در فصل بهار صورت میگیره، درست زمانی که بخش‌های جدید گیاه نمایان میشن. دست شما در این کار کاملا بازه و شما میتونید درختتون رو تا حد ممکن کوچیکش کنید.

اگه گیاه از سرما آسیب ببینه، برگ‌هاش قهوه‌ای و خشک میشن. معمولا برگ بو مجددا در بهار خودش رو ترمیم می‌کنه. اما اگه با اومدن بهار نشونه‌های نابودی رو در گیاه دیدید، ساقه رو تا محل آسیب دیده ببرید تا با بخشی جدید جایگزین بشه. در موارد شدیدتر، ساقه رو حدود 15 سانتی متر کوتاه کنید تا گیاه فرصت کافی برای ترمیم خودش پیدا کنه.

کوددهی برگ بو

برگ بو به دریافت میزان بالای کود نیاز نداره. به طور کلی اغلب گیاهانی که در گلدون هستند، به کوددهی برای تقویتشون نیاز دارن. به برگ بوی گلدونی از بهار تا اواسط تابستون کود بدید. کود شما باید کودی ملایم و طبیعی باشه. این کار باعث تازه شدن سطح خاک گیاه میشه. مواظب باشید در طول کوددهی گیاه، آسیبی به ریشه کم عمق گیاه وارد نکنید. اگه برگ بو رو در گلدون کاشتید، باید در بهار بهش کود مناسب بدید. کمی کود گیاهی بهش اضافه کنید و اون رو خوشحال و باطراوتش کنید.

تعویض گلدان برگ بو

برگ بو میتونه برای سال ها در گلدون سالم و زیبا باقی بمونه و نیاز به تعویض گلدان نداشنه باشه. برای اینکه بتونید اندازش رو کنترل کنید، بهتره از گلدون‌های کوچیک استفاده کنید. فقط مطمئن بشید که ریشه گیاه فضای کافی برای رشد داره، به طوری که در اثر وزش باد در هوا معلق نشه!

یک گلدون 60 سانتی متری برای گیاهی با ارتفاع 1.5 متر مناسبه. بهترین رشد برگ بو، بعد از استقرار ریشه‌اش در گلدون جدید صورت میگیره، حتی مشکلی نیست که ریشه‌هاش کمی از گلدون بیرون بزنن. نیازی نیست بیشتر از 5 سال یک بار گلدون برگ بو رو عوضش کنید.

آفات و بیماری های برگ بو

در اغلب موارد، برگ بو گیاهی بدون آفته. حتی ازش برای دور کردن حشرات از سایر گیاهان هم استفاده میشه. با این وجود گاهی شپشک میتونه برای برگ بو دردسر ایجاد کنه. انواعی از بیدها هم هستن که در بین دو برگ گیاه تخم گذاری میکنن و اونا رو با پوششی نرم به هم میچسبونن. اگه دیدید دو برگ گیاه به هم چسبیده، اونا رو به آرومی جداشون کنید و تخم‌های بید رو از سطحشون پاک کنید.

سمی بودن برگ بو

این گیاه در صورتی که مقدار کمی توسط حیوانات خورده بشه کشنده نیست و خطر جدی نداره اما ممکنه باعث دل‌ درد یا تهوع در حیوانات بشه. در صورتی که حیوان شما برگ بو رو بخوره بعد از چند روز خوب میشه اما ممکنه در این فاصله کمی اذیت بشه و شاید لازم باشه به یک دامپزشک مراجعه کنید.

تکثیر برگ بو

تکثیر برگ بو هم از طریق کاشت بذر برگ بو و هم از طریق قلمه زدن امکان پذیره.

قلمه زدن

قلمه هایی به طول حدودا 10 سانتی متر از گیاه بگیرید. ساقه هایی که از قلمه تهیه میشه بهتره نیمه چوبی باشن (یعنی نه خیلی سبز باشن و نه کاملا چوبی). زمان مناسب برای تهیه قلمه ها فصل بهار تا پاییزه. برگ های اضافی قلمه ها رو حذف کنید تا انرژی گیاه صرف ریشه زایی بشه. البته بهتره چند برگ انتهایی رو باقی بذارید.

قبل از کاشت قلمه ها میتونید بهشون هورمون ریشه زایی بزنید تا فرایند ریشه زدن تسریع بشه. بعد از کاشت قلمه ها یک کیسه پلاستیکی روشون بکشید تا رطوبتشون بالا بره. ریشه زایی معمولا 7 تا 8 ماه طول میکشه. بعد از ریشه زایی شما میتونید گیاهان جدیدتون رو به گلدون مناسب انتقالش بدید. اگه نمیدونید که چجوری باید گیاهانتون رو قلمه برنید مقاله روش های قلمه زنی گیاهان رزفارست رو مطالعه کنید.

کاشت بذر

بهترین زمان کاشت بذرها فصل پاییزه. در این صورت در فصل زمستان بذرها یک دوره سرما رو پست سر گذاشتن و رطوبت کافی برای جوانه زدن دریافت میکنن. برای کاشت بذرها بستری از کوکوپیت، ماسه و در صورت کاشت بذرها در فصل پاییز میتونید شاهد جوانه زدنشون در فصل بهار باشید.

در مجله گل و گیاه رزفاست بخوانید:

مهم ترین اثرات نور بیش از حد بر روی گیاهان

چرا قلمه هام در اب ریشه نمیده | نکات مهم ریشه دادن قلمه در اب

ترفند های انتقال قلمه از اب به خاک | مراحل ریشه زایی گیاهان در اب

سوالات متداول درباره نگهداری برگ بو

چرا برگ‌های برگ بو زرد میشن؟

یکی از مهم‌ترین دلایل زرد شدن برگ بو کمبود مواد معدنیه …

علت چروک شدن برگ بو چیه؟

اگه برگ‌های گیاه برگ بو شما پیچ خورده، فر یا چروک میشن عتلش آفات هستن. آفت‌هایی وجود دارن که میتونن به گیاه شما بچسبن و شیره گیاه شما رو بنوشن. شما میتونید با کمک آفت‌کش‌های صنعتی گیاهتون رو درمانش کنید …

چجوری برگ بو رو پر پشت تر کنیم؟

هرس به موقع و اصولی باعث پر پشت تر شدن برگ بو میشه …

آیا برگ‌های گیاه برگ بو قابل مصرف هستن؟

برگ‌های این گیاه قابل مصرفه و میشه ازش به عنوان یک طمع دهنده در پخت غذا استفاده کرد. در مصرف این برگ‌ها باید دقت کنید چون برگ بو لبه‌های تیزی داره و بهتره قبل از سرو اون رو از داخل غذاتون خارج کنید و ازش تنها به عنوان یک طمع دهنده در زمان پخت استفاده کنید و خود برگ‌ها رو مصرف نکنید …

خلاصه نکات مقاله نگهداری برگ بو

گیاه برگ بو که اصالتا متعلق به مدیترانه هست، گیاهیه که فارغ از دوره و زمان همیشه محبوب بوده و محبوبیتش هم به دلیل پیشینه قوی هست که داره. در یونان باستان افسانه ای هست به نام دافنه و آپولو که در این افسانه از این گیاه یاد شده. در تاریخ یونان، تاج گل ساخته شده از برگ بو اهمیت و ارزش خیلی زیادی داره. این نماد تا روم هم رفته و در بین رومی‌ها هم برگ بو نمادی از جاودانگی، پیروزی و ثروت هست.

برگ بو گیاهیه که از گذشته به دلیل خواص دارویی و مصرف خوراکی مورد توجه بوده. البته این گیاه رو میشه در گلدون و خونه برای مصارف زینتی هم پرورشش داد. اگه میخواید در خونه برگ بوی خودتون رو داشته باشید و از خواصش بهره مند بشید باید روش نگهداری این گیاه رو بدونید.

برای خرید گیاه آپارتمانی با قیمت و کیفیت عالی رزفارست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *