نگهداری از گیاه سانسوریا وروش های تکثیر آن همراه با فیلم اموزشی

به عنوان مقدمه‌ای بر همه چیز درباره نگهداری از گیاه سانسوریا، سانسوریا یا باید بدانیم که تیره‌ای از گیاهان گلدار بومی‌آفریقا، ماداگاسکار و جنوب آسیا است و اکنون براساس مطالعات فیلوژنتیک مولکولی در تیره Dracaena گنجانده شدهه. نام‌های متداول 70 گونه از این گیاه، زبان مادر شوهر، زبان شیطان، زبان جن، کنف رشته ای کمان، گیاه مار و زبان ماره. مقاله زیررا مطالعه نمایید.

نگهداری از گیاه سانسوریا

همه چیز درباره گیاه سانسوریا برای نگهداری به بهترین شکل ممکن

 اگر در نگهداری از گیاه سانسوریا تازه کار هستید یا به دنبال یک گیاه خانگی هستید که بی دغدغه رشد کند، سانسوریا گزینه مناسب شماست. این گیاهان به دلیل سازگاری با شرایط مختلف رشد همچنان محبوب هستند. مراقبت از سانسوریا در موارد زیر خلاصه میشود:

همه چیز درباره نگهداری از گیاه سانسوریا و نور و درجه حرارت آن:

سانسوریا در نور غیر مستقیم متوسط ​​تا زیاد بهترین عملکرد را دارد. با این حال، در مناطق کم نور خوب عمل میکند و همچنین میتواند در برابر آفتاب کامل مقاومت کند.

شرایط متغیر از 55-85 درجه برای سانسوریا خوب است، با این وجود آنها دمای گرمتری را ترجیح میدهند.

همه چیز درباره گیاه سانسوریا و آب و رطوبت آن:

سانسوریا شما به آب زیادی احتیاج ندارد و آبیاری زیاد باعث پوسیدگی گیاه میشود. هنگام آبیاری حتما برگ ها را خشک نگه دارید و اجازه دهید خاک بین دو آبیاری خشک شود. در زمستان آبیاری را به ماهی یکبار کاهش بدید.

این گیاه به هیچ رطوبت اضافی نیاز ندارد.

همه چیز درباره گیاه سانسوریا و کوددهی:

گیاه خود را سالانه دو بار با یک کود گیاهی یا ‌کود معمولی بدید.

گونه‌های سانسوریا گیاهی آسان و مقاوم هستند و به هیچ گونه مراقبت اضافی نیاز ندارند.

همه چیز درباره گیاه سانسوریا و سمی‌بودن آن:

گونه‌های سانسوریا برای حیوانات خانگی و انسان سمی هستند. به طور معمول، بلعیدن آن باعث تحریک دهان و معده و استفراغ احتمالی میشود.

 نگهداری از گیاه سانسوریا مانند سانسوریا رنگی

نگهداری انواع سانسوریا مانند سانسوریا رنگی

گونه‌های سانسوریا شامل سانسوریای سبز، سانسوریا ابلق، سانسوریا طلایی، سانسوریا پا کوتاه میشود.

در مورد نگهداری از گیاه سانسوریا آبیاری سانسوریا رنگی باید گفت که کم‌آبی را تحمل میکند و به آب زیادی نیاز ندارد هفته‌ای یکبار کافیه. در مورد انواع گونه سانسوریا باید بین دو آبیاری خاک خشک شود با انگشت خود بررسی کنید وقت آبیاری شده است یا نه.

در مورد نور سانسوریای رنگی نیز، تابش مستقیم باعث سوختن برگ و در نتیجه پوسیدگی گیاه میشود و نور متوسط تا زیاد و غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد اگر نور ناکافی باشد، برگ های این گیاه سرسبزی خود را از دست میدهند اما در آپارتمان نیز به خوبی به حیات خود ادامه میدهد.

همه چیز درباره نگهداری از گیاه سانسوریا و خاک مناسب گفته شد اما نکته اضافه‌ای دارد که خاک باید متخلخل باشد تا زهکشی و جذب مواد غذایی از طریق ریشه بیشتر شود. خاک باغچه چون سبک نیست ریشه به راحتی رشد نمیکند. فشردگی خاک مانع زهکشی مناسب میگردد و این باعث پوسیدگی میشود. خاک مناسب ترکیبی از ماسه، پیت ماس و کوکوپیته.

اگه فکر میکنین دوست دارین از این گیاه تو خونه یا محل کارتون داشته باشین بهتون پیشنهاد میکنیم قیمت های صفحه خرید گیاه سانسوریا رو یه نگاه بندازید!

همه چیز درباره نگهداری از گیاه سانسوریا و جوانب مثبت تکثیر در آب:

همه چیز درباره گیاه سانسوریا و جوانب مثبت تکثیر در آب:

این روش بسیار آسانه. واقعا تماشای ریشه زدن قلمه‌ها بسیار جالبه. خصوصا اگر دوست دارید گیاهان را در آب پرورش بدید.

و اما جوانب منفی:

بسیاری از گونه‌های متنوع و متنوع مانند Sansevieria “Moonshine” با برگ تیره، یا Sansevieria “Laurentii” یا “شعله طلایی” با نوارهای زرد و غیره، به احتمال زیاد به گونه سانسوریا سبز معمولی باز می‌گردند و هنگام تکثیر برگ حاشیه رنگی خود را از دست میدهند.

نحوه تکثیر قلمه‌های برگ سانسوریا در خاک:

1-یک برگ سالم را در نزدیکی ریشه آن بریده، اجازه دهید سطح بریده شده خشک و به مدت 1-2 روز خوب شود. قلمه‌ها را در خاک گلدان بکارید. خوب آب دهید و بگذارید آب آن گرفته شود.

2-اجازه ندهید خاک خیلی خشک یا مرطوب شود. قلمه‌ها ممکن است در خاک مرطوب پوسیده شوند. هر یک تا دو هفته یک بار روی خاک را چک کنید و اگر سطح بالای خاک در زیر سطح خشک خیس بود آن را آبیاری کنید.

3-مانند قلمه‌های موجود در آب، این قلمه‌های برگ نیز ریشه می‌دهند و رشد می‌کنند که به گیاهان جدید تبدیل میشوند. ریشه زدن آنها کمی‌بیشتر از قلمه‌های موجود در آب طول میکشد.

درصورتی که با خواندن این مقاله تمایل به خرید این گل و گیاه ها کردید پیشنهاد میکنم صفحه خرید گل ما رو حتما چک کنید.

 تکثیر گیاه سانسوریا به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

 نحوه تکثیر سانسوریا در آب یا خاک، با قلمه زدن برگ یا تقسیم ریزوم‌ها بسیار سادهه. همانطور که گفته شد فضای آپارتمانی و آب و هوای معتدل در فضای باز برای سانسوریا بسیار مناسب میباشد. تکثیر به این معنی است که شما می‌توانید گیاهان زیبای خود را برای خانه و به عنوان هدیه برای به اشتراک گذاشتن با دوستان خود بیشتر کنید!

1-به این منظور باید همه چیز نگهداری از گیاه سانسوریا را بدانید، قلمه‌ها را در معرض نور زیاد و آفتاب مستقیم قرار بدید. دما باید بالاتر از 45 درجه فارنهایت باشد، بهترین دامنه دمایی بین 65 درجه فارنهایت و 90 درجه فارنهایته.

2- یک برگ سالم گیاه را در نزدیک ریشه قطع کنید. در پایین یک برش V وارونه ایجاد کنید و برگ را در یک ظرف شیشه ای آب قرار بدید.

3- سطح آب باید کمی‌بالاتر از برش V باشد. از آنجا که ریشه از بافت بریده شده رشد می‌کند، این روش به رشد بیشتر سطح بریده شده کمک میکند تا ریشه‌ها جایی برای رشد داشته باشند.

4-بعد از حدود 3 تا 5 هفته شاهد رشد ریشه‌ها از پایین قلمه‌های برگ هستید. طی 2 الی 3 هفته بعد، پاجوش کوچکی رشد میکند. میتوانید قلمه‌ها را در خاک پیوند بزنید یا فقط بگذارید تا در آب رشد کنند.

به جز سانسوریا گیاهای دیگری همچون کروتون نیز نیاز به نگهداری های خاصی دارند برای یادگیری روش های نگهداری این گیاهان به مقاله نگهداری از گیاه کروتون مراجعه کنید.

 تکثیر نگهداری از گیاه سانسوریا ابلق

حین تکثیر سانسوریای ابلق به روش معمول ،نوارهای طلایی رنگ آن کمرنگ میشوند سبز رنگ می‌شود. این امر از جذابیت سانسوریا میکاهد. سانسوریای ابلق از تکثیر نوع ابلق حاصل میشه. به این منظور برگ تازه و بلند باید انتخاب کنید که بلندتر از سی سانت باشه.

1- هر برگ را به ابعاد 8 سانتیمتری برش بدید.

2- دو سه روز بعد آماده کاشت هستند. برعکس وارد خاک نکنید. وقتی قسمت سبز برگ حذف شود، از نوار طلایی رنگ جوانه زده و در نتیجه دلیل ابلق میشه.

 تکثیر نگهداری از گیاه سانسوریا در آب

 تکثیر سانسوریا در آب

 نحوه تکثیر سانسوریا آسان است، اما ریشه زدن گیاه در آب یکی از حساس‌ترین روش‌هاست. همچنین میتونید گیاه را از قلمه ریشه بزنید، اما سریعترین راه تقسیم آنه. این گیاه از ریزومهایی رشد می‌کند که با پیر شدن گیاه جمع میشه.

 گلدانی بلند انتخاب کنید که بتواند برگ را نگه دارد. برگ سالم و قدیمی‌ انتخاب کنید و از قیچی‌های تیز و تمیز برای بریدن آن استفاده کنید. انتهای بریده شده برگ را در آب قرار دهید تا پایین بافت را بپوشاند. ظرف را در شرایط نوری غیر مستقیم قرار بدیدو هر دو روز یکبار آب آن را عوض کنید. برگ ریشه دار را در ماسه یا پیت ماس بکارید.

لیست انواع گیاهان آپارتمانی: گیاهان اپارتمانی

 طریقه تکثیر نگهداری از گیاه سانسوریا پاکوتاه

تکثیر سانسوریا پاکوتاه نیز آسانه. در شرایط ایده آل، گیاه از طریق ریزوم‌هایی که در سطح خاک یا درست در زیر آن قرار دارند تکثیر میشه. همه چیز درباره گیاه سانسوریا پاکوتاه:

1- قلمه‌های برگ را بگیرید و در خاک فرو کنید (مطمئن شوید که به سمت بالا است) ریشه میزنه و رشد میکنه.

2- هنگامی‌که سانسوریا را دوباره کاشتید، ریشه را تقسیم کنید و هر قسمت را در یک گلدان جدید بکارید.

 طریقه تکثیر سانسوریا پاکوتاه

 فیلم تکثیرنگهداری از گیاه سانسوریا ابلق

 برای قلمه سانسوریا ابلق باید برگ بلند و رسیده را انتخاب کرد. در نظر داشته باشید که برگ های کوچک، سبز نشده و جوانه نمیزنند. منظور از برگ رسیده، بیش از سی سانتیمتریه. مطابق شکل زیر، برگ را به ابعاد ۸ سانتیمتری برش بزنید.

دو سه روز بعد سانسوریای ابلق آماده کاشته. پایین برگ را به صورت عدد v برعکس برش بدید، تا گیاه ساده و سبز رنگ نشود! قلمه گیاه (به عنوان مثال پیت خزه اسفاگنوم و شن درشت) تا حدی که قسمت v شکل زیر خاک رود، بکارید.

گل دادن و نگهداری از گیاه سانسوریا ابلق چگونه است؟

گل دادن سانسوریا ابلق چگونه است؟

 گونه سانسوریا trifasciata به ندرت شکوفه میزند، اما ممکنه یک روز از خواب بیدار شوید و یک ساقه گل بلند را پیدا کنید. گل سفید یا کرم رنگ آنها شبیه سوسنه. همانند برخی از سوسن‌ها رایحه مطبوعی دارند که می‌تواند فضای اتاق را پر کند. متأسفانه، ممکن است آفات نیز رایحه را جذاب بدانند.

همانطور که از نام آن پیداست، این گونه دارای برگ های پیچ خوردهه. یک گیاه با رشد نسبتاً کم، “پیچ و تاب” سانسوریا باعث ایجاد شاخ و برگ سبز و زرد می‌شود. گلدهی آن نامنظم است و پس از گلدهی تولید برگ جدید متوقف میشه. ارتفاع آن تقریباً یک تا دو فوت میرسه. 

 علت رشد نکردن سانسوریا

 آیا با وجود اینکه همه چیز درباره گیاه سانسوریا می‌دانید، مشکلی هست و رشد نمیکنه؟ البته که در شرایط کم نور میتونه با سرعت کمی رشد کنند (دلیل انتخاب بسیاری افراد). صبور باشید! گیاه شما بیشتر در بهار و تابستان رشد میکنه و میتونید در این فصل برای تقویت رشد کود بدید.

 خواص گل سانسوریا

از خواص گل سانسوریا اینه که آلاینده‌های سمی را از بین میبره، همچنین به دلیل توانایی در کمک به حذف آلاینده‌های سمی‌ هوا معروف شده اند. هرچند با سهمی اندک، سانسوریا میتونه آلاینده‌های ایجاد کننده سرطان، از جمله CO2، بنزن، فرمالدئید، زایلن و تولوئن را جذب کند.

با داشتن توانایی جذب و از بین بردن سموم مضر، سانسوریا می‌تواند به عنوان یک سپر دفاعی موثر در برابر آلرژی‌های موجود در هوا عمل کند.

امروزه همه ی ما بع دنبال گیاهانی هستیم که خاصیت های دارویی هم داشته باشند به جز سانسوریا دیفن باخیا هم جز گیاهان پر خاصیت به حساب میاد برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر مقاله همه چیز درباره گل دیفن باخیا را مطالعه نمایید.

 چرا گل سانسوریا رشد نمیکند

چرا گل سانسوریا رشد نمیکند

 بسیاری از مردم متوجه نیستند که این گیاه خانگی (Sansevieria trifasciata) گاهی می‌تواند گل بدهد اما هنگامی‌که شکوفه میده، گل‌ها همراه با ساقه‌های بلند یا خوشه رشد میکنه. ارتفاع آن به 3 فوت میرسه و با گلهای کوچک خامه ای یا سفید مانند گل عسل پیچ پوشیده شدهه. آیا این سانسوریای شاداب پس از گلدهی میمیره؟

سانسوریا پس از گلدهی نخواهد مرد. شکوفه‌ها به توت‌های نارنجی تبدیل میشه. این گیاه با شکوفائی در داخل خانه شما را شگفت زده خواهد کرد.

 پاجوش سانسوریا چیست؟

اگر سانسوریا ندارید به شدت توصیه میشه یکی را به مجموعه گیاهان خانگی خود اضافه کنید! در حال حاضر انواع “Laurentii”، “Coral Black”، “Metallica” معروف به “Siam Silver”، “Moonshine” و “Birds Nest” در بازار هستند و هر هفته انواع و اندازه‌های جدیدی به آنها اضافه میشه.

ویژگی منحصر به فرد سانسوریا عادت ایجاد “پاجوش” از گیاه اصلیه. یک ریزوم گوشتی از گلوله اصلی ریشه امتداد میبابدو سپس یک مجموعه برگ در کنار گیاه اصلی رشد می‌کند. این پاجوش‌ها ساختارهای ریشه ای خود را رشد میده و میتونه از گیاه اصلی مشتق شوند.

 چگونه پاجوش سانسوریا را جدا کنیم

 اگر اینجا هستید پس همه چیز درباره گیاه سانسوریا و پاجوش آن نمیدونید! شما اینجا هستید تا سانسوریای شما تقسیم شود و از نحوه انجام آن کاملا مطمئن نیستید. تقسیم سانسوریا بسیار آسانه. قدم به قدم به شما نشان خواهیم داد که چگونه سانسوریا را تقسیم کنید. فقط با چند راهنمایی ساده میتونید سانسوریای جدیدی داشته باشید و از سرسبزی آن لذت ببرید.

البته که افراد مختلف تجربیات متفاوتی دارند، ممکن است به شما گفته شود که بگذارید پاجوش برای چند روز خارج از خاک بماند تا قبل از قرار دادن ریزوم در خاک، تازگی آن از بین برود. این جایی است که 10٪ موافق هستم و به نظرم عمل نمیکنه.

طبق تجربیات من از گونه Bantel’s Sensation که 2 پاجوش داشت، یکی را مستقیماً در خاک قرار دادم و دیگری را که کنار گذاشتم تا تازگی آن از بین برود. گلدان اول طاقت آورد و گلدان دوم متاسفانه از بین رفت. به نظر این می‌تواند به دلیل برش زودرس آن باشد (اندازه و سن سانسوریا را در نظر بگیرید). به همین دلیل این نظریه نقض شد و به شما نیز توصیه میکنم مستقیم در خاک بکارید و توصیه‌های مختلف را در نظر نگیرید.

 ترکیب خاک مناسب سانسوریا چیست؟

 ترکیب خاک مناسب سانسوریا چیست؟

 نگهداری از گیاه سانسوریا مخلوط گلدان شل و خوب زهکشی شده را ترجیح میده. این گیاه در خاک های شنی عملکرد خوبی خواهد داشت. یک خاک گلدان با مقدار کمی پیت انتخاب کنید که در نهایت مش بندی می‌شود و قابل آب رسانی مجدد یا تخلیه کافی میشه. خاک گلدان کاکتوس همه منظوره انتخاب خوبیه.

هنگام انتخاب گلدان، یک چنس محکم انتخاب کنید زیرا ریشه‌های قوی میتونه گلدان‌های ضعیف به راحتی باعث ترک خوردن گلدان می شوند و می‌توانند آن را بشکنند.

نگهداری از گیاه سانسوریا به طور کلی رشد کندی دارد و به ندرت نیاز به کاشت مجدد در گلدان جدید دارند، اما اگر به آنها آفتاب کافی داده شود، ممکن است به سرعت رشد کنند و نیاز به کاشت مجدد یا تکثیر سالانه داشته باشند. این گیاهان را در بهار دوباره بکارید. هنگام کاشت مجدد، همیشه از خاک گلدان تازه استفاده کنید.

 سوالات متداول

 سوال: من شروع به جمع آوری انواع سانسوریا کرده ام و بسیار پرس و جو کردم تا همه چیز درباره گیاه سانسوریا را بدانم.

خصوصا در مورد کاشت مجدد، یکی در حال حاضر در گلدان 8 اینچی است من گونه‌های مختلف را دوست دارم که گلدان‌های کوچک و جمع و جور را میتونه کنار هم چید و فضای بیشتری را در دکوراسیون خانه اختصاص میده. آیا وقت آن رسیده که گلدان کوچک را کنار بگذارم و همه را در گلدان بزرگتر بچینیم؟

پاسخ: در مورد کاشت مجدد… در مورد گلدان هشت اینچی به نظر میرسه آماده باشد اما مطمئن نیستید که آمادهه. اگر سانسوریایی که در گلدان 8 اینچی قرار دارد ترک برداشته، حتما به فضای بیشتری نیاز دارد و باید گلدان آن تعویض بشه.

سوال 4: یک برگ سانسوریای من صاف رشد نکرد. در واقع بزرگ شده و موج دار رشد کرد. چه عواملی باعث آن میشه؟

تجربیات افراد مختلف نشان می دهد پاسخ سانسوریاها به خشک شدن بیش از حد طولانی این است که گاها حلقه میشه. اگر خمیده شوند، در نتیجه اب زیاد است و پیچش یا حلقه نشان می دهد که اب کافی نیست.

 آیا سانسوریا از خانواده کاکتوس است

آیا سانسوریا از خانواده کاکتوس است

 سانسوریا یک تیره از حدود 70 گونه گیاه گلدار، بومی‌آفریقا، ماداگاسکار و جنوب آسیاه. اغلب در تیره Dracaena گنجانده میشه. همچنین می‌توانید ساکولنت‌ها را با این نام علمی از خانواده، USDA Hardiness Zone، Origin یا کاکتوس‌های Genus دنبال کنید. سانسوریا از گونه کاکتوس است و بهترین خاک نیز برای آن خاک کاکتوس میباشد.

به نظرتون میتوانیم سانسوریا جز خانواده نخل ماداگاسکار دسته بندی کنیم؟ مقاله همه چیز درباره نخل ماداگاسکار ما را در این مهم راهنمایی میکند.

 گلدون گل سانسوریا باید چه شرایط و ویژگی داشته باشد؟

 جدا کردن گیاه از گلدان و کاشت مجدد آن در یک ظرف دیگر با اندازه بزرگتر روش دارد؛ یک گلدان 8 اینچی باید در گلدان 10 اینچی و یک گلدان 10 اینچی در گلدان 12 اینچی قرار گیرد. یک مخلوط گلدان برای کاکتوس هایی مانند این یکی از گزینه‌های مناسب برای استفاده مجدد در گیاه سانسوریاست.

همیشه نیازی به کاشت مجدد نیست. شاید در هر گوشه خانه شما پر از سانسوریا باشد و هرگز آنها را دوباره نکاشته باشید تا زمانی که ریزوم‌های ریشه دار آنها به گلدان‌های سفالی فشار بیاورد و ترک ببینید.

افزودن سنگ به ته گیاه برای زهکشی انتخاب بسیار خوبی است، اما به نظر می‌رسد که در قسمت بالای گیاه کاشته شدهه. سانسوریا ترجیح میده کمی ‌گلدان فشرده شود، اما از طرفی باید فضای کافی برای پوشش کامل ریشه‌ها داشته باشید. شاید بتوان این گیاه را تقسیم کرد و شما فقط یک قسمت از آن را در این گلدان نگه دارید و به آن فضای کمی ‌برای رشد بدید.

چرا گیاه سانسوریا لوله میشه

سانسوریای شما میتونه چندین هفته بین دو آبیاری فاصله داشته باشد، بنابراین آبیاری بیش از حد، خیلی معمول نیست. آبیاری زیاد و زهکشی نامناسب باعث لوله شدن برگ ها میشه اما به طور کلی فر نمیشه. زمانی که گیاه زیاد آبیاری نشود و برای مدت طولانی خشک بماند، می‌تواند فر شود.

چرا گیاه سانسوریا زرد میشود

تأمین رطوبت مناسب خاک (یا کمبود رطوبت) در مراقبت از یک سانسوریا بسیار مهمه. علت شماره یک زردی برگ ها در بین گیاهان سانسوریا، آبیاری زیاده. سانسوریا اساساً حتی با غفلت شما رشد میکنه – در واقع برای زنده ماندن به آب زیادی احتیاج ندارد.

فقط زمانی آبیاری میخواد که 50 درصد سطح خاک خشک باشد. شما میتونید آبیاری کنید تا زمانی که آب از سوراخ زهکشی پایین گلدان خارج شود. حتماً آب اضافی که در نعلبکی می‌ریزد را دور بریزید. سانسوریا شما “پایه خیس” را دوست ندارد، زیرا این میتونه منجر به پوسیدگی ریشه و در نهایت مرگ سانسوریا شما شود.

تناوب بین خاک خشک و مرطوب در اثر آبیاری نامناسب باعث ایجاد تنش و ایجاد برگ های زرد در سانسوریا میشه.

گونه‌های سانسوریای ضعیف یا تحت فشار بیشتر در معرض حمله حشرات قرار میگیره. مشکلاتی مانند مایع مکنده از عنکبوت میتونه گیاه شما را از رطوبت عاری کند. این مشکل به سرعت با زرد شدن برگچه‌ها و برگ ها خود را نشان میده.

آفات مختلف مانند شته و کنه‌های عنکبوتی در شرایط آپارتمانی غالباً دیده می شوند. اگر در اوایل رویت شدن از بین نروند، این آفات کوچک تکثیر میشه و در تمام طول برگ ها و ساقه حرکت میکنه. این حشرات گیاه شما را خسته میکنه و زردی آن را تسریع میکنه، خصوصاً اگر سانسوریای شما از کمبود مواد مغذی یا رطوبت نامناسب خاک ناسالم برخوردار باشد.

چرا گیاه سانسوریا پاجوش نمی‌زند

چرا گیاه سانسوریا پاجوش نمی‌زند

یکی از مواردی که ما در نگهداری از گیاهان آپارتمانی بیشتر دوست داریم این است که تکثیر گل و گیاه در خانه آسان بنظر میرسه. گیاهان برای تکثیر طراحی شده اند. آنها ریشه‌ها را گسترش میدهد، شاخه‌ها را پربار میکنه و خود را به انواع روش‌های هیجان انگیز بازسازی میکنه.

حتی اگر در زمینه گیاهان آپارتمانی تجربه بسیار کمی ‌داشته باشید، متوجه خواهید شد که تکثیر گیاهان روشی سرگرم کننده و خوشایند برای ارتقا سطح باغبانی در محیط آپارتمانه. نه تنها یک روش عالی برای بدست آوردن گیاهان بیشتر بدون پرداخت هزینه آنها است، بلکه گیاهان جدید نیز برای هدیه دادن خواهید داشت. و چه کسی گیاهان نوپا و جدید را دوست ندارد ؟!

روش‌های مختلفی برای تکثیر گیاهان وجود دارد. یکی از ساده ترین‌ها تکثیر از طریق پاجوشه. همه گیاهان پاجوش ندارند بلکه در بسیاری از کاکتوس‌ها یا ساکولنت‌ها ایجاد می شوند Bromeliads یا سانسوریا نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

پاجوش جدید در پایه گیاه برای نگهداری از گیاه سانسوریا اصلی قرار دارد. این پاجوش ها کلون هستند، به این معنی که از نظر ژنتیکی با گیاهان اصلی یکسان هستند. بله درسته. تنها کاری که باید انجام دهید این است که کلون‌ها را از گیاه اصلی جدا کنید.

اگر گیاه شما پاجوش نمی زند ممکن است به دلیل این باشد که گلدان بزرگی را برای آن انتخاب کرده اید، گونه های مختلف سانسوریا در گلدان کوچک با سرعت قابل توجهی پاجوش تولید میکنه و حتی از گیاه مادر پربرگ تر میشه.

چرا گیاه سانسوریا رشد نمی‌کند

آیا سانسوریای شما رشد نمیکنه؟ نگران نباشید سانسوریا مخصوصاً در شرایط کم نور میتونه رشد نسبتاً کندی داشته باشد (و این دلیل انتخاب این گیاه است). کمی صبر کنید، این گیاه بیشتر در بهار و تابستان رشد می‌کند و این بهترین زمان برای کوددهیه.

خلاصه نکات مقاله

نام علمی گیاهSansevieria trifasciata
نام متداولگیاه مار، زبان مادر شوهر، کنف رشته افعی و شمشیر سنت جورج
نوع گیاهگیاه همیشه سبز؛ یک گیاه آپارتمانی در مناطق سردتر
اندازه بالغارتفاع تا 12 فوت
قرارگیری در معرض نور خورشیدسایه نسبی، شرایط کم نور
نوع خاکخاکی غنی و خنک کننده
PH خاکنسبتا ‌اسیدی تا کمی‌ قلیایی
زمان شکوفهفصل بهار (شکوفه‌ها نادر است)
رنگ گلسفید مایل به سبز
منطقه بومیگرمسیری آفریقای غربی
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید