نگهداری از گل و گیاه

صفر تا صد نگهداری گل یخ + آموزش تکثیر

نگهداری گل یخ
3.6/5 - (12 امتیاز)

گل یخ یا ناز یخی گیاهی زینتی و زیباییه که برای تزیین باغچه و خونه ازش استفاده میشه. در صورت وجود شرایط لازم به راحتی میشه گل یخ رو در بالکن و یا حتی کنار پنجره نگهداریش کرد. گل های ریز و صورتی رنگ این گل ظاهری خاص بهش داده. به همین دلیل افراد زیادی به دنبال راه های پرورش و نگهداری گل یخ هستن. در این مقاله با نگهداری گل یخ آشنا میشید پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

نگهداری گل یخ

گل یخ که در انگلیسی بهش Baby sun rose میگن گیاهی چند ساله و علفیه. این گیاه بومی آفریقای جنوبی و مرکزیه. نازیخی در زادگاهش در مناطق خیلی گرم و زیر نور شدید خورشید رشد میکنه. کشت این گل در مناطق جنوبی کشور ما خیلی رایجه. گل های ریز ستاره ای شکل و برگ های سبز کوچیک و ضحیم از ویژگی های ظاهری این گیاه هستن. گل یخ سفید، صورتی و قرمز از انواع رنگ های این گل هستن. ساقه گیاه خیلی بلند نمیشه و بیشتر به صورت گل یخ رونده رشد میکنه. اگه شرایط مناسب باشه این گیاه از بهار تا پاییز گل دهی داره. در ادامه با شرایط نگهداری گل یخ بیشتر آشنا میشید.

نگهداری گل یخ

نور مورد نیاز گل یخ

اگه میخواید گیاهتون گل دهی خوبی داشته باشه حتما باید نور کافی رو براش فراهم کنید. گلدون گل یخ رونده رو در مکانی کاملا آفتاب گیر قرارش بدید. اگه محیط گیاه نور کافی نداشته باشه رشدش کنه میشه و گلدهیش به مشکل میخوره. پس اگه این گل رو در خونه نگهداریش میکنید بهتره اون رو در بالکن پرنور قرارش بدید. در کمبود نور رشد گیاه علفی میشه و زیباییش رو نشون نمیده.

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

آبیاری گل یخ

نیاز آبی نازیخی پایینه و از این جهت با کاکتوس ها مقایسه میشه. این گل تا مدت ها در خاک بدون آب زنده میمونه و به رشدش ادامه میده. یکی از مشکلاتی که گل یخ رو تهدید میکنه آبیاری بیش از اندازشه. پس در آبیاری نازیخی باید تعادل رو رعایت کنید. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه و آبیاری کم باعث تشنه موندن و خشکی گیاه میشه.

دمای مورد نیاز گل یخ

نازیخی بر خلاف اسمش دوست دار سرما نیست و گرما رو بیشتر میپسنده. البته دماهای پایین رو هم تا حدی تحمل میکنه.

خاک مورد نیاز گل یخ

این گیاه رو میشه در هر خاکی پرورشش داد. تنهای چیزی که مهمه زهکشی بالای خاکه. مخلوط خاک ماسه و خاک برگ میتونه خاک مناسبی برای این گیاه باشه. بهتره خاک کمی اسیدی (PH حدود 6/5) باشه.

کوددهی گل یخ

کود دهی (با کود مایع) یک بار در انتهای بهار و یک بار در اواسط تابستون باعث تقویت گیاه میشه.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

باهم بخوانیم: همه چیز درباره نگهداری گل آنتوریوم را در اینجا بخوانید!

هرس گل یخ

هرس مداوم گیاه ضروری نیست. البته وقتی ساقه ای بیش از حد بلند میشه بهتره کوتاه بشه. در هر بار هرس فقط باید 2/3 شاخه رو هرسشون کنید چون هرس بیشتر از این باعث شوک و استرس گیاه میشه. برای تحریک جوانه های جانبی به رشد و گل دهی بیشتر، میتونید قسمت های انتهایی ساقه اصلی رو هرسشون کنید.

هرس گل یخ

کاشت بذر گل یخ

برای تهیه بذر کافیه یک گیاه سالم و بالغ داشته باشید. بذرهای رسیده رو از درختچه جدا کنید. بهترین زمان برای کاشت بذرها اوایل پاییزه. بهتره بذرها در گلخانه یا محیطی بسته کاشته بشن. بستر مناسب کاشت ترکیب 2 قسمت شن و 1 قسمت خاک برگه. بعد از جوانه زدن بذرها و زمانی که چندین برگ پدیدار شدن گیاه رو به گلدون مناسبش منتقل کنید. بعد از کاشت بذرها 3 تا 4 سال طول میکشه که گیاه به گل دهی برسه.

قلمه زدن گل یخ

برای قلمه زدن ناز یخی در آب یا خاک مراحل زیر رو دنبال کنید.

  1. ابتدا قلمه هایی به طول 6 تا 7 سانتی متر از گیاه تهیه کنید. بهتره برش به صورت اریب زده بشه تا سطح مقطع قلمه ها برای ریشه زدن بیشتر بشه.
  2. برگ های پایینی قلمه ها رو حذف کنید و فقط 2 تا 3 برگ باقی بذارید.
  3. قلمه ها رو در بستر مناسب قرارشون بدید. بستر رو همیشه مرطوب نگهش دارید تا قلمه ها شروع به ریشه زدن کنن. برای ایجاد شرایط گلخونه ای میتونید یک کیسه پلاستیکی روی قلمه ها بکشید تا رطوبت قلمه ها بالا بره. در این مرحله میتونید به جای کاشت قلمه ها در خاک، اونا رو در آب ریشه دارشون کنید.
  4. وقتی ریشه ها حداقل 4 تا 5 سانتی متر رشد کردن میتونید گیاهان جدید رو به گلدون های کوچیک منتقلشون کنید.

کاشت پاجوش گل یخ

برای تکثیر گل نازیخی به وسیله پاجوش باید در اواسط آبان ماه به این کار اقدام کنید. پاجوش هایی که بزرگ تر و سالم تر هستن از گیاه مادر جداشون کنید و در گلدون مورد نظرتون بکارید.

خوابانیدن

خوابانیدن ناز یخی یا از طریق پاجوش ها و یا ساقه های نیمه چوبی انجام میشه.

هرس کردن گل یخ

گل یخ نیازی به هرس کردن نداره چون گل‌های این گیاه روی شاخه‌های قدیمی شکوفا میشه. هرس کردن فقط زمانی لازمه که نیاز به کنترل رشد یا از بین بردن شاخه‌های مرده وجود داشته باشه. اگه نیاز به هرس کردن وجود داره باید این کار رو بعد از پایان گلدهی انجام بدید.

تعویض گلدان گل یخ

تعویض گلدان کار راحتیه اما گل ناز یخی جزو گیاهان سریع الرشده به همین منظور نیازی نیست گلدون گیاه اصلی رو تعویض کنید و میتونید مداوم ساقه هایی رو که رشد میکنن رو قلمه بزنیدشون و در گلدون دیگه ای بکارید. برای نگهداری از ناز یخی میتونید از گلدون های آویز هم استفاده کنید، چون خیلی سریع ساقه هاش رشد میکنن و در کل حالت آویز پیدا میکنه و کاشتنش در گلدون های آویز میتونه جلوه ی خاصی به خونه یا محل کارتون بده.

گلدهی و میوه گل یخ

این گیاه گل‌های کوچیکی تقریبا به اندازه 1.5 تا 4 سانت میده که مومی شکل هستن و خیلی معطرن و عطری شبیه سنبل یا عسل دارن. این گل‌ها هم نر هستن و هم ماده. گل‌های این گیاه در زمستان و روی شاخه‌های سال گذشته شکوفا میشن. گل یخ، میوه‌ی کوزه‌ای شکل میده که در خرداد ماه روی گیاه رشد میکنه.

گلدهی و میوه گل یخ

سمی بودن گل یخ

بذر این گیاه حاوی یک آلکالوئید سمیه که میتونه باعث تشنج بشه.

تکثیر گل یخ

تکثیر ناز یخی با روش های زیر امکان پذیره.

  • کاشت بذر
  • پاجوش
  • خوابانیدن
  • قلمه زدن

بهترین روش برای تکثیر این گل قلمه زدن ساقه گیاهه. قلمه زدن گل یخ در آب یا خاک انجام میشه.

تکثیر گل یخ

نگهداری گل یخ در زمستان

گل نازیخی رو در حیاط و فضای سبز هم میتونید بکارید و از گل های سفید، زرد، صورتی و قرمز رنگش لذت ببرید. البته این نکته رو به خاطر داشته باشید که اگه دمای هوا در زمستان پایین بره برگ های ناز یخی سیاه میشن و از بین میرن. پس در فصل های سرد سال تا حد امکان گیاه رو در گلخونه یا در خونه نگهداریش کنید و اگه در فضای آزاده روی اون نایلون بکشید تا آسیب نبینه.

خواص گل یخ

در چین جوشونده گل های گیاه رو برای معالجه زخم ها و جراحت داخل گلو میخورن. گل هاش رو در روغن زیتون قرار میدن و بعد از اون مثل مرهم برای معالجه سوختگی به کار میبرن.

عکس گل یخ

عکس گل یخ

قیمت گل یخ

قیمت گل یخ با توجه به رنگش، جنس گلدونش و یا موارد دیگه میتونه متفاوت باشه اما این گیاه حدود قیمت 20000 تومان و بذرش هم حدود 10000 تومانه. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این گیاه شما میتونید با کارشناسان فروش رزفارست تماس بگیرید.

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

انواع گل سانسوریا را بشناسید! + عکس

همه چیز درباره نگهداری از گل لاوسونیا

همه چیز درباره شرایط نگهداری گل شمعدانی را بدانید!

معرفی گل مریم | لذت درمان بیماری ها با خواص گل مریم!

سوالات متداول درباره نگهداری گل یخ

گل یخ سمیه یا نه؟

بذر این گیاه حاوی یک آلکالوئید سمیه که میتونه باعث تشنج بشه …

تکثیر گل یخ به چه روشی صورت میگیره؟

تکثیر ناز یخی با روش های زیر امکان پذیره.
کاشت بذر
پاجوش
خوابانیدن
قلمه زدن

شرایط نگهداری گل یخ در زمستان چیه؟

گل ناز یخی رو در حیاط و فضای سبز هم میتونید بکارید و از گل های سفید، زرد، صورتی و قرمز رنگش لذت ببرید. البته این نکته رو به خاطر داشته باشید که اگه دمای هوا در زمستان پایین بره برگ های ناز یخی سیاه میشن و از بین میرن. پس در فصل های سرد سال تا حد امکان گیاه رو در گلخونه یا در خونه نگهداریش کنید و اگه در فضای آزاده روی اون نایلون بکشید تا آسیب نبینه …

خواص گل یخ چیه؟

در چین جوشونده گل های گیاه رو برای معالجه زخم ها و جراحت داخل گلو میخورن. گل هاش رو در روغن زیتون قرار میدن و بعد از اون مثل مرهم برای معالجه سوختگی به کار میبرن …

خلاصه نکات مقاله نگهداری گل یخ

گل یخ که در انگلیسی بهش Baby sun rose میگن گیاهی چند ساله و علفیه. این گیاه بومی آفریقای جنوبی و مرکزیه. نازیخی در زادگاهش در مناطق خیلی گرم و زیر نور شدید خورشید رشد میکنه. کشت این گل در مناطق جنوبی کشور ما خیلی رایجه. گل های ریز ستاره ای شکل و برگ های سبز کوچیک و ضحیم از ویژگی های ظاهری این گیاه هستن. گل یخ سفید، صورتی و قرمز از انواع رنگ های این گل هستن. ساقه گیاه خیلی بلند نمیشه و بیشتر به صورت گل یخ رونده رشد میکنه. اگه شرایط مناسب باشه این گیاه از بهار تا پاییز گل دهی داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *