نگهداری از گل و گیاه

ترفندهای نگهداری گیاه کردلین

نگهداری گیاه کردلین
امتیاز یادتون نره!

کردلین گیاهی زیبا و شیک با برگ های رنگارنگه که برای داخل آپارتمان هم بسیار مناسبه. این گیاه با نام انگلیسی Flaming dragon tree (اژدهای آتشین) و نام علمی Cordyline terminalis  شناخته میشه. در ادامه این مقاله  از رزفارست با ما همراه باشید تا با شرایط نگهداری گیاه کردیلین به طور کامل آشنا بشید.

نگهداری گیاه کردلین

گیاه کردلین دارای ۱۵ گونه هست و این گیاه از خانواده درختچه های همیشه سبزه. ارتفاع گیاه کردلین به ۱۰۰ سانتی متر هم میرسه اما نگران نباشید این متراژ تنها در محیط باز اتفاق میوفته .این گیاه بومی آسیای شرقیه و برگ های این گیاه همهگی به رنگ سبز تیره و براق با حاشیه قرمز متمایل به صورتی هستن.

نگهداری گیاه کردلین

رطوبت مورد نیاز گیاه کردلین

گیاه کردلین به طور کلی به رطوبت بالا نیاز داره پس بهتره که هر روز غبار پاشیش انجام بشه. یک ظرف آب هم به منظور تامین رطوبت در کنار گلدونش قرار بدید. در بعضی مناطق به دلیل خشکی بیش از حد هوا و اتمسفر، نگهداری این گیاه زیبا در خونه مشکل میشه اما با استفاده از راه های تامین رطوبت برای گیاهان، مثل ایجاد جزیره، قرار دادن آب در کنار گلدون و غبار پاشی میشه به راحتی نیاز های رطوبتی گیاه رو برطرف کرد. به طور کلی خاک همیشه مرطوب و رطوبت نسبی 70 تا 90 درصد برای این گیاه لازمه.

آبیاری گیاه کردلین

برای آبیاری اجازه بدید رویه خاک ما بین دو آبیاری کاملا خشک بشه. اما در فصل های گرم تر فواصل بین دو آبیاری رو کمترش کنید و هر چی محیط گرم تر باشه مقدار آب بیشتری باید به گیاه بدید. این گیاه همچنین به کلر موجود در آب حساسه و باید قبل از آبیاریش آب رو به مدت 24 ساعت در محل ثابتی نگهداری کنید تا کلر موجود در آب، باعث سوختن برگ های کردلین نشه و گیاه سالم تر و سرحال تری داشته باشید. برای آبیاری این گیاه حتما باید روش صحیح آبیاری گیاهان آپارتمانی رو بلد باشید تا گیاهتون دچار بیماری نشه.

آبیاری گیاه کردلین

کوددهی گیاه کردلین

برای رشد بهتر گیاه کردلین شما میتونید از کود و تقویت کننده مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. بهتره کوددهی در فصول رشد گیاه کردلین یعنی از اردیبهشت تا آبان و هر 2 هفته یک بار صورت بگیره.

نور مورد نیاز گیاه کردلین

گیاه کردلین به نور متوسط غیر مستقیم اما زیاد نیاز داره، نور مستقیم باعث خراب شدن برگ های گیاه میشه. به طور کلی گیاهان زینتی با برگ های رنگی به نور بیشتری احتیاج دارن وگرنه رنگ زیبای اونا از بین میره. بنابراین در صورت مشاهده بی رنگ شدن برگ ها، بهتره که گیاه کردیلین رو به جایی با نور بیشتر منتقلش کنید. کردلین جزو گیاهان آپارتمانی صورتی رنگ محسوب میشه.

دمای مورد نیاز گیاه کردلین

دمای مناسب برای گیاه کوردیلین حدود 15 تا 25 درجه سانتی گراده. این گیاه زیبا هوای گرم معمولی و یا زیاد رو دوست داره.

دمای مورد نیاز گیاه کردلین

خاک مناسب گیاه کردلین

بهترین خاک برای گیاه کردلین، خاک برگ یا خاک و کود آمادست. علت در نظر گرفتن خاک های سبک و دارای زهکش بالا، نیاز کردلین به خارج شدن آب اضافیشه.

تعویض گلدان گیاه کردلین

بهتره هر 2 یا 3 سال یکبار اقدام به تعویض گلدان گیاه کنید. علائمی مثل بیرون زدن ریشه ها، بی حال بودن برگ ها با وجود مناسب بودن همه ی شرایط و … نشون از زمان تعویض گلدون هستن.

هرس کردلین

اگه گیاه شما برگ های زیرین خودش رو از دست داده و ساقش لخت شده، میتونید اون رو هرسش کنید. برای این کار گیاه رو از بالای محلی که برگ ها ریختن، قطع کرده و برای جلوگیری از ورود عوامل بیماری زا به محل قطع شده محلول قارچ کش اسپری کنید، بعد از چند هفته جوانه های جدید ظاهر میشن و شروع به رشد میکنن.

هرس کردلین

تمیز کردن برگ های گیاه کردلین

شما میتونید برای تمیز کردن برگ ها، از آب بدون کلر و اسفنج استفاده کنید و در صورت لزوم در ماه یک بار، از براق کننده های شیمیایی استفاده کنید. بهتره که قبل از استفاده از براق کننده های شیمیایی یا گیاهی، از محلول رقیق شیر و آب استفاده کنید و با اسپری کردن بر روی برگ ها و پاک کردن با دستمال نرم، علاوه بر استفاده از مزایای مفید شیر برای گیاهان، از خاصیت پاک کنندگی هم استفاده کنید.

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید: انواع گیاهان شانس آور را بشناسید!

سوالات متداول درباره نگهداری گیاه کردلین

نور مورد نیاز گیاه کردلین چقدره؟

گیاه کردلین به نور متوسط غیر مستقیم اما زیاد نیاز داره، نور مستقیم باعث خراب شدن برگ های گیاه میشه …

برای گیاه کردلین از چه خاکی استفاده کنیم؟

بهترین خاک برای گیاه کردلین، خاک برگ یا خاک و کود آمادست. علت در نظر گرفتن خاک های سبک و دارای زهکش بالا، نیاز کردلین به خارج شدن آب اضافیشه …

دمای مورد نیاز کردلین چقدره؟

دمای مناسب برای گیاه کوردیلین حدود 15 تا 25 درجه سانتی گراده. این گیاه زیبا هوای گرم معمولی و یا زیاد رو دوست داره …

کردلین رو چجوری آبیاری کنیم؟

برای آبیاری اجازه بدید رویه خاک ما بین دو آبیاری کاملا خشک بشه. اما در فصل های گرم تر فواصل بین دو آبیاری رو کمترش کنید و هر چی محیط گرم تر باشه مقدار آب بیشتری باید به گیاه بدید …

خلاصه نکات مقاله نگهداری گیاه کردلین

کردلین گیاهی زیبا و شیک با برگ های رنگارنگه که برای داخل آپارتمان هم بسیار مناسبه. گیاه کردلین دارای ۱۵ گونه هست و این گیاه از خانواده درختچه های همیشه سبزه. ارتفاع گیاه کردلین به ۱۰۰ سانتی متر هم میرسه اما نگران نباشید این متراژ تنها در محیط باز اتفاق میوفته .این گیاه بومی آسیای شرقیه و برگ های این گیاه همهگی به رنگ سبز تیره و براق با حاشیه قرمز متمایل به صورتی هستن. ما در این مقاله از زرفارست سعی کردیم تا شما عزیزان رو به طور کامل با شرایط نگهداری گیاه کردلین آشنا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *