نگهداری از گل و گیاه

نگهداری گل های شاخه بریده | افزایش عمر گل شاخه بریده

نگهداری گل های شاخه بریده
5/5 - (1 امتیاز)

هدیه دادن و همچنین خرید دسته گل حس فوق‌العاده‌ایه. رنگ‌های دسته گل به زندگی شما فضای رنگینی و معطری رو میبخشه و عطرش خاطرات بهار و تابستون رو زنده براتون زنده میکنه. یکی از خصلت‌های گل‌های شاخه بریده، عمر کوتاهشونه. گل های شاخه بریده، بسته به نوع گل و طریقه‌ی نگهداریشون بین ۵ تا 20 روز عمر میکنن. ما در این مقاله سعی داریم تا روش نگهداری گل های شاخه بریده و دسته گل طبیعی رو به شما اموزش بدیم که مطمئنا با به‌کارگیری‌ این روش ها گل‌های شما عمر بیشتری دارن. اگه شما هم به نگهداری گل های شاخه بریده علاقه مند هستید پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

نگهداری گل های شاخه بریده

نگهداری گل های شاخه بریده

نگهداری دسته گل میتونه در طول عمرش تاثیر بسزایی داشته باشه. داشتن دسته گل‌های تازه روی میز خونه یا محل کارتاو همیشه حس لذت بخشی به همراه داره. اما قطعا این رو میدونید که گل‌های شاخه بریده تا ابد موندگار نیستن اما شما میتونید عمرشون و زمانی رو که قراره از زیبایی این گل ها لذت ببرید با رعایت چند نکته ساده افزایش بدید. در ادامه به این نکات میپردازیم.

نگهداری گل های شاخه بریده

روش آبیاری

گل‌های طبیعی بدون آب مدت طولانی رو دوام نمیارن. پس آب یک نیاز حتمی گل طبیعی و شاخه بریده هست. در ادامه روش‌ آبیاری باکس گل و دسته گل رو بهتون یاد میدیم.

آبیاری باکس یا سبد گل

اسفنج آبگیر برای درست کردن باکس گل و سبد گل مورد استفاده قرار میگیره. این اسفنج آب مورد نیاز گل برای یک الی دو روز رو هم تامین میکنه. برای نگهداری بهتر و طولانی تر سبد گل و باکس گل، لازمه بعد از خشک شدن اسفنج با استفاده از مقداری آب روزانه اون رو مرطوبش کنید.

برای تشخیص خشک شدن اسفنج با انگشت سطح روی اون رو لمس کنید و در صورتی که رطوبت کمی باقی مونده بود به این روش آبیاریش کنید اگه امکان آبیاری اسفنج از ما بین گل‌ها رو دارید این کار رو از طریق یک سرنگ بدون سوزن انجام بدید تا فرم و آرایش گل‌ها در سبد گل به هم نریزه. در غیر این صورت با استفاده از جریان باریک آب، با احتیاط گل‌ها رو آبیاریشون کنید تا باکس یا سبد گل خراب نشه.

آبیاری باکس یا سبد گل

آبیاری دسته گل

برای نگهداری دسته گل حتما در اولین فرصت دست گل رو داخل آب قرارش بدید. قسمتی از ساقه ی گل که قراره داخل آب قرار بگیره، حتما بدون هر گونه برگی باشه. آب گل رو هر چند روز یک بار عوضش کنید. برای عبور بهتر آب از طریق آوندها هر روز به میزان کمی ساقه‌ی گل‌ها رو به صورت اریب، کوتاه کنید.

ترجیحا زیر شیر آب یا داخل یک ظرف آب این کار رو انجام بدید، برای اینکه در ساقه‌ها هواکشی اتفاق نیوفته. بعدا گل‌ها رو مجددا داخل آب خنک قرارشون بدید.

نکته: تشخیص زمان مناسب آبیاری گیاهان و گلها خیلی مهمه اگه شما بدرستی زمان ابیاری گیاهان و یا گلهاتون رو تشخیص ندید و اونا رو بیش از آبیاری کنید یا اجازه بدید که خشکی بکشن گیاهانتون دچار مشکلات زیادی میشن.

افزایش عمر گل

برای افزایش عمر گل شاخه بریده یا همون گل تازه مواد زیر رو در یک لیتر آب حل کنید و به عنوان آب مورد نیاز گل استفادشون کنید.

 • دو قاشق آبلیمو

آبلیمو به دلیل اسیدی بودن PH آب رو تنظیم میکنه و همچنین جریان عبور آب از ساقه‌ی گل‌ها رو تسریع میکنه.

 • یک قاشق شکر یا یک حبه قند

این کار به باز شدن غنچه‌ی گل ها و شکوفا شدنشون کمک میکنه.

 • دو الی سه قطره سفید کننده یا سرکه ی سفید

این کار باعث میشه باکتری‌های احتمالی موجود در آب از بین برن و محیط مناسب تری برای موندگاری گل‌ها فراهم بشه. همچنین شما میتونید برای باز شدن غنچه‌ی گل‌ها، اونا رو در آب ولرم (نه داغ) قرارشون بدید.

افزایش عمر گل

دمای نگهداری گل

گل‌های شاخه بریده بهتره در محیط های خنک نگهداری بشن. چون این کار به موندگاری بیشترشون کمک میکنه. بنابراین بهتره در فصول گرم گل‌ها رو در ساعاتی از روز داخل یخچال نگهشون دارید. البته از سرد کردن بیش از حد محیط یخچال هم خودداری کنید. همچنین حدالامکان گل‌ها رو به دور از نور شدید و مستقیم خورشید نگهداریشون کنید.

دمای نگهداری گل

انواع گل شاخه بریده

در ادامه شما رو با برخی از انواع گل های شاخه بریده آشنا میکنیم که در دسته گل ها و یا باکس گل ها مورد استفاده قرار میگیرن.

 • ادریسی
 • ارکیده
 • استاتیس اسطخودوس
 • اورینتال (لیلیوم)
 • آنتوریوم
 • رز
 • شب بو
 • شیپوری
 • صدتومانی (پیونی)
 • کوکب
 • مریم
 • موگه (گل برفی)
انواع گل شاخه بریده

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

7 روش ساده برای شکوفایی گلهای آنتوریوم که نمی دانید!

بهترین گل های مناسب عطر سازی را بشناسید!

بهترین گل های خوشبو و معطر را بشناسید! + عکس

آموزش نگهداری گل ادریسی برای استفاده در منزل

سوالات متداول درباره نگهداری گل های شاخه بریده

روش آبیاری گل های شاخه بریده به چه صورتیه؟

گل‌های طبیعی بدون آب مدت طولانی رو دوام نمیارن. پس آب یک نیاز حتمی گل طبیعی و شاخه بریده هست. ما در کتن مقاله این روش رو به طور کامل براتون شرح دادیم …

دمای نگهداری گل شاخه بریده چقدر باید باشه؟

گل‌های شاخه بریده بهتره در محیط های خنک نگهداری بشن. چون این کار به موندگاری بیشترشون کمک میکنه. بنابراین بهتره در فصول گرم گل‌ها رو در ساعاتی از روز داخل یخچال نگهشون دارید. البته از سرد کردن بیش از حد محیط یخچال هم خودداری کنید. همچنین حدالامکان گل‌ها رو به دور از نور شدید و مستقیم خورشید نگهداریشون کنید …

دسته گل رو چجوری آبیاری کنیم؟

برای نگهداری دسته گل حتما در اولین فرصت دست گل رو داخل آب قرارش بدید. قسمتی از ساقه ی گل که قراره داخل آب قرار بگیره، حتما بدون هر گونه برگی باشه. آب گل رو هر چند روز یک بار عوضش کنید. برای عبور بهتر آب از طریق آوندها هر روز به میزان کمی ساقه‌ی گل‌ها رو به صورت اریب، کوتاه کنید. ترجیحا زیر شیر آب یا داخل یک ظرف آب این کار رو انجام بدید، برای اینکه در ساقه‌ها هواکشی اتفاق نیوفته. بعدا گل‌ها رو مجددا داخل آب خنک قرارشون بدید …

برای افزایش عمر گل شاخه بریده چیکار کنیم؟

برای افزایش عمر شاخه گل بریده شما نیاز به انجام یکسری راهکارها دارید که این راهکارها در متن مقاله شرح داده شدن …

خلاصه نکات مقاله نگهداری گل های شاخه بریده

هدیه دادن و همچنین خرید دسته گل حس فوق‌العاده‌ایه. رنگ‌های دسته گل به زندگی شما فضای رنگینی و معطری رو میبخشه و عطرش خاطرات بهار و تابستون رو زنده براتون زنده میکنه. یکی از خصلت‌های گل‌های شاخه بریده، عمر کوتاهشونه. گل های شاخه بریده، بسته به نوع گل و طریقه‌ی نگهداریشون بین ۵ تا 20 روز عمر میکنن. ما در این مقاله سعی داریم تا روش نگهداری نگهداری گل های شاخه بریده و دسته گل طبیعی رو به شما اموزش بدیم که مطمئنا با به‌کارگیری‌ این روش ها گل‌های شما عمر بیشتری دارن.

نگهداری دسته گل میتونه در طول عمرش تاثیر بسزایی داشته باشه. داشتن دسته گل‌های تازه روی میز خونه یا محل کارتاو همیشه حس لذت بخشی به همراه داره. اما قطعا این رو میدونید که گل‌های شاخه بریده تا ابد موندگار نیستن اما شما میتونید عمرشون و زمانی رو که قراره از زیبایی این گل ها لذت ببرید با رعایت چند نکته ساده افزایش بدید.

خرید گل آپارتمانی از رزفارست بهترین تجربه خرید آنلاین گل و گیاه شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *