نگهداری از گل و گیاه

صفر تا صد نگهداری گل نسترن

نگهداری گل نسترن
4.4/5 - (10 امتیاز)

گل نسترن از جمله گیاهان زیبا و زینتیه، خواص دارویی و درمانی هم داره. این گیاه از طریق بذر و قلمه تکثیر میشه. از خانواده گل سرخیانه. بومی مناطقی مثل اروپا تا شمال غرب آفریقا و غرب آسیاست و به صورت درختچه رشد میکنه. ساقه ای باریک و تیزی داره. این گل در دنیا با نام Dog Rose شناخته میشه. برگ های این گیاه به شکل پر هستن که ۵ تا ۷ برگچه دارن. برگ ها به بیضی شکلن. نگهداری گل نسترن بسیار آسونه.

نگهداری گل نسترن

راهنمای نگهداری و تکثیر گل نسترن

نسترن گیاهی خودرو و وحشیه که در حاشیه جنگل‌ها، چاه‌ها، گودال‌های آب، در مناطق خشک روی صخره‌ها و حتی در بوته‌زارها رشد میکنه. ارتفاعش متفاوته و بسته به شرایط اقلیمیش، 0.9 تا 4.5 متر و به‌طور معمول 2.1 متره و میانگین سرعت رشدش سالانه حدود 45 سانتی‌متره. گل نسترن حساس نیست و در صورت وجود نور کافی در خونه، به آسونی میشه در محیط آپارتمان و یا باغچه بالکن پرورشش داد.

اغلب از این گل برای تزئین دیوار باغ ها، طراحی فضای سبز، پوشش روی درب ها و تزئین درب ورودی تالار و ویلا ها استفاده میشه. نسترن رونده مقاوم به شرایط نامساعد آب و هوایی و مقاوم به سرمای زمستانه. گل نسترن در اکثر نقاط ایران به صورت خودرو رشد میکنه.

 • خاک: نسترن رونده در خاک‌های رسی شنی و با زهکش خوب رشد میکنه.
 • نور: نسترن با نور مستقیم خورشید رشد خوبی داره.
 • دما: این گل در شرایط متفاوت دمایی قادر به رشده. بهترین دما برای نسترن21 تا 24 درج هست.
 • آبیاری: نیاز آبی متوسط داره و در گلدون در شرایط عادی دوبار آبیاری در هفته کافیه.
راهنمای نگهداری و تکثیر گل نسترن

زمان کاشت گل نسترن رونده

بهترین زمان برای کاشت و قلمه زدن نسترن اواخر فصل بهار تا اوایل فصل تابستونه. بهترین زمان کاشت بذر نسترن میتونه اواسط شهریور باشه. پس از پاییز تا اواخر زمستان هر زمانى که برف و یخبندون نباشه می‏تونیم نسترن رو بکاریم.

زمان گلدهی نسترن رونده

زمان گل دهی نسترن رونده در فصل بهاره. نسترن در فصل بهار گل میده و گل ها تا اواسط پاییز روی گل قرار دارند.

زمان گلدهی نسترن رونده

تکثیر نسترن رونده

تکثیر و کاشت گل نسترن از طریق بذر

یکی از روش های تکثیر گل نسترن، کاشت از طریق بذره. بذر نسترن حدود دو سال بعد از کاشت جوانه میزنه و برای سبز شدن نیاز به گذواندن یک دوره گرما بعد از یک دوره سرما داره. همچنین قرار دادن بذر ها به مدت 2 الی 3 هفته در مخلوط پیت با دمای 27 تا 32 درجه سانتیگراد و بعد قرار دادن بذر به مدت 4 ماه در دمای 3 درجه سانتیگراد هم به سریع تر جوانه زدن بذر نسترن کمک میکنه.

برای کاشت بذر در اواخر فصل زمستان بذر های این گیاه رو به مدت 24 ساعت در آب ولرم بذارید، بعد بذرها رو در گلدون حاوی ماسه و به عمق 1 تا 3 سانتیمتر بکارید و آبیاریش کنید به طوری که سطح خاک مرطوب بشه. هر روز گیاه رو با آبپاش آبیاری کنید تا رطوبت خاک حفظ بشه. بعد از گذشت مدتی گیاه شروع به جوانه زدن میکنه و رشد میکنه. زمانی که گیاه به حد معینی از رشد برسه به گلدون اصلی منتقلش کنید.

دیگر مقالات: نگهداری و بیماری های گل سنگ

تکثیر و کاشت گل نسترن از طریق قلمه

تکثیر و کاشت گل نسترن از طریق قلمه

ساده ترین روش تکثیر گل نسترن، قلمه زدن گیاهه. قلمه نسترن رو بهتره از ساقه های یک ساله که گل دادن، تهیه کنید و اغلب از ساقه های چوبی در فصل پاییز و از ساقه های علفی و نرم در فصل بهار برای قلمه زدن استفاده کنید. طول قلمه بین 10 تا 20 سانتیمتره و ضخامتش به اندازه یک مداد مناسبه.

دقت کنید اگه برش خیلی نزدیک به گره بالایی ساقه باشه، میتونه برای جوانه زنی مضر باشه و اگه قلمه ها بیش از حد معمولی بلند باشن، ممکنه قسمتی از ساقه از بین بره. پس در انتخاب شاخه مورد نظر، اون قسمت از شاخه که دارای برگ های هفت برگچه ای هست (قسمت زیرین شاخه) رو حذف کنید و قسمت وسط شاخه که دارای برگ های پنج برگچه ای هستن رو برای قلمه زنی انتخاب کنید.

ساقه رو به صورت اوریب برش بزنید و یا اینکه یک زخم روی گیاه بزارید تا زمینه لازم برای ریشه زایی فراهم بشه. یک برگ پنج برگچه ای با جوانه سالم و متورم رو به عنوان قسمت اصلی قلمه انتخاب کنید و در صورت نیاز 1 یا حداکثر 3 برگچه رو به منظور کاهش تعریق با قیچی ببرید. قلمه رو درون یک کیسه قرار بدید و کمی آب داخلش بریزید و تکان بدید تا گیاه در مدتی که از خاک دوره، آسیب نبینه و خشک نشه. قلمه ها رو تا عمق 5 سانتیمتر داخل بستر کاشت مناسب (ماسه) بکارید.

قلمه ها رو به محیطی گرم و مرطوب انتقال بدید. قلمه نسترن به 7 تا 8 هفته زمان نیاز داره تا ریشه زایی رو تکمیل کنه. بعدش (در حدود 3 تا 4 ماه بعد) میتونید گل رو به گلدون اصلی انتقال بدید. در زمان انتقال مراقب باشید تا ریشه های گیاه آسیب نبینه.

تکثیر و کاشت گل نسترن از طریق خوابانیدن

تکثیر و کاشت گل نسترن از طریق خوابانیدن

بهترین زمان برای تکثیر به این روش اواخر زمستان و اوایل فصل بهاره. برای شروع شاخه سالمی رو از گل نسترن که گلدهی خوبی داشته انتخاب کنید و داخل گلدون کوچیک بخوابانیدش. در این روش نوک شاخه بیرون از خاک قرار میگیره. اگه قسمتی از شاخه که در زیر زمین قرار داره زخمی بشه، ریشه دهی آسون تره. قسمتی از شاخه که بیرون از خاکه و قسمتی از شاخه که در زیر زمینه، تولید ریشه میکنه. اجازه بدید تا ریشه دار بشه و بتونه به عنوان گیاه مستقل به زندگی ادامه بده بعد رابطش رو با گیاه مادر قطع کنید.برای مطالعه بیشتر در رابطه با روش های تکثیر مقاله نحوه تکثیر گل های آپارتمانی رزفارست رو مطالعه کنید.

نسترن رونده گل رز رونده عطری

گل رز رونده از جمله گل های دوست داشتنی و شگفت انگیزیه که قرمز رنگه. حداکثر قطر هر یک از این گل ها حدود 12.5 سانتیمتره و 110 گلبرگ داره. اغلب افرادی که به کاشت وگل و گیاه علاقه دارن، انواع مختلفی از گل رز رو در جلوی درب منزل و یا باغچه هاشون میکارن.

ساقه های گل رز رونده، رشد طول زیادی داره که میشه با استفاده از داربست، ساقه ها رو روشون قرار داد و در تزئین باغ و باغچه ها از این گل های زیبا استفاده کرد. حتی میشه از این نوع رز، روی نرده هم استفاده کرد. در مکان هایی که حصار با گل و گیاه طبیعی نیازه، کاشت گل رز رونده یکی از گزینه های مناسب محسوب میشه.

نسترن رونده گل رز رونده عطری

علت زرد شدن برگ گل نسترن رونده

یکسری از دلایل زرد شدن برگ گیاه:

 • استرس آبی
 • آفت و حشرات
 • نور کم گیاهان آپارتمانی
 • دمای کم محیط
 • نبود مواد غذایی کافی در خاک

مقالات مرتبط: علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی | دلایل زرد شدن و سوختگی انواع گیاهان

چرا گل نسترن گل نمی دهد

تا خاک خشک نشده نباید گیاه رو آب بدید. نور افتاب باید ملایم باشه. مقدار نور دریافتی هر گیاه مرتبطه با سن گیاه، شرایط دماییش، آبدهی و… . مهم ترین شاخصه رسیدن نور کافی به گیاهه. اگه نور کافی به این گل نرسه قطعا شرایط نگهداریش با مشکل مواجه میشه، پس حتما دقت کنید که نور طبیعی به گیاه برسه.

اما یکی دیگه از قسمت های مهم خاک گیاهه، شاید گل نسترن به خاک حساسیت چندانی نداشته باشه ولی اگه خاک مورد نظر از مواد مغذی کافی برای رشد برخوردار نباشه نمیشه برای نگهداریش از این خاک استفاده کرد. بهترین نوع خاک جهت نگهداری گل نسترن، خاک رسی به زهکشی مناسبه. این خاک به دلیل داشتن مواد مغذی کافی یکی از بهترین موارده که باعث رشد بهتر گیاه میشه. همچنین خاکی که اصلا نباید ازش برای تولید این گل استفاده کرد، خاک شنیه و شاید یکی از معدود خاک هاییه که گل نسترن به هیچ عنوان توانایی رشد در این خاک رو نداره.

چرا گل نسترن گل نمی دهد

علت خشک شدن گل نسترن

مهمترین عامل مشکل گرما وخشکی هوا و آبیاری کمه. در تابستون گیاه رو بیشتر آبیاری کنید. مخصوصا زمانی که گیاه گل ویا غنچه داره. گیاهتون رو در محیطی با افتاب ملایم بکارید یا در مقابل افتاب تند سایه بان ایجاد کنید. وقتی سطح خاک خشک شد اب بدید. سعی کنید آبیاری رو در صبح زود انجام بدید و دفعات ابیاری رو بیشتر کنید.

تصویر گل نسترن رونده

تصویر گل نسترن رونده

بیشتر بخوانید:

نحوه نگهداری و تکثیر بونسای جنسینگ + آموزش

روش های شگفت انگیز نجات گل در حال خشک شدن | علت خشک شدن گل رز در گلدان

سوالات متداول درباره نگهداری گل نسترن

چرا گل نسترن گل نمیده؟

تا خاک خشک نشده نباید گیاه رو آب بدید و نور افتاب هم باید ملایم باشه …

دلایل زرد شدن برگ نسترن چیه؟

استرس آبی
آفت و حشرات
نور کم گیاهان آپارتمانی
دمای کم محیط
نبود مواد غذایی کافی در خاک …

چجوری شرایط گلخونه ایی رو برای گیاهمون بسازیم؟

برای ایجاد شرایط گلخونه ای میتونید روی گلدون رو با پلاستیک شفاف بپوشونید و تا زمان ریشه دار شدن بستر کاشت رو مرطوب نگه دارید …

ساده ترین روش تکثیر نسترن چیه؟

ساده ترین روش تکثیر گل نسترن، قلمه زدن گیاهه …

خلاصه نکات مقاله نگهداری گل نسترن

این گل در دنیا با نام DOG ROSE شناخته میشه.

زمان گل دهی نسترن رونده در فصل بهاره.

اغلب از این گل برای تزئین دیوار باغ ها، طراحی فضای سبز، پوشش روی درب ها و تزئین درب ورودی تالار و ویلا ها استفاده میشه.

مهمترین عامل مشکل گرما وخشکی هوا وابیاری کمه.

4 دیدگاه در “صفر تا صد نگهداری گل نسترن

 1. مینا هادی گفت:

  سلام روزتون بخیر
  ممنون از مقاله مفید و خوبتون. یک سوال داشتم خاک مناسب این گلدون چیه؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام مینای عزیز!
   ممنون از اینکه نظرت رو برامون کامنت کردی و انرژی میدی. خاک این گیاه باید خاک‌های رسی شنی و با زهکش خوب باشه تا خوب رشد کنه.

 2. افشار گفت:

  سلام.من دو تا نسترن رونده دارم که سال گذشته باهم خریدمشون ،اما یکیشون امسال گل نمیده با اینکه جاشون مثل همه و آبیاریشون هم مثل همه

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   زمان گلدهی گل نسترن از تابستان تا پاییز بوده و گلها اغلب دارای اشکال، رنگها و اندازه های متفاوت هستند. میوه گل رز به رنگ قرمز یا نارنجی و به شکل تخم مرغی یا گرد است. اگر گل رُز شما تنها در ماه تیر گل داده باشد تحت عنوان “یکبار گل” نامیده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *