هر چیز که باید درباره نگهداری و بیماری های سرخس بدانید!

هر چیز که باید درباره نگهداری و بیماری های سرخس بدانید

گیاه سرخس یک گل بسیار زیبا و پرطرفدار است. در این مقاله ما قصد داریم در مورد نگهداری و بیماری های سرخس، نگهداری سرخس، انواع گونه های سرخس، علت خشک شدن گیاه سرخس، قهوه ای شدن برگ سرخس، فواید گیاه سرخس، فواید کود آهن برای سرخس، غبارپاشی سرخس و قیمت گل سرخس صحبت کنیم.

نگهداری و بیماری های سرخس

در این مقاله از مجله گل و گیاه رزفارست می خوانید: اگر شما علاقمند به نگهداری گیاه سرخس در منزل هستید بهتره در مورد نحوه ی نگهداری و بیماری های سرخس یک سری اطلاعات به دست بیارید. دونستن نحوه ی نگهداری و بیماری های سرخس به شما کمک میکنه تا بتونید در یک شرایط مناسب و متعادل از گیاه سرخس خودتون نگهداری کنید. آشنا شدن با نحوه ی نگهداری و بیماری های سرخس به شما این امکان رو میده تا یک گیاه سرخس شاداب همیشه در منزلتون و یا در گلخونتون داشته باشید.

نگهداری و بیماری های سرخس

برخی بیماری های گیاه سرخس عبارتند از قهوه ای شدن برگ سرخس، رنگ پریدگی برگ های سرخس، زرد شدن و ریزش برگ های سرخس و بسیاری بیماری های دیگر که میتونه موجب ضعیف شدن و یا از بین رفتن این گیاه بشن. علت رنگ پریدگی برگ ها در گیاه سرخس زیاد بودن نور محیط هستش. همچنین هوای گرم و آبیاری نامنظم این گیاه باعث زرد شدن برگ های این درخت میشه. به طور کلی دونستن نحوه نگهداری و بیماری های سرخس به شما کمک میکنه تا همیشه گل های سرخستون شاداب و زیبا باشن.

نگهداری سرخس در خانه یا گلخانه

برای نگهداری سرخس در منزل و یا در گلخونه شما باید یک سری اطلاعات از نیازهای این گیاه به دست بیارید تا بتونید برای نگهداری سرخس از اونها استفاده کنید. نگهداری سرخس در منزل راحت هستش به شرطی که شما تمام نیازهای این درخت رو برطرف کنید. در صورت نگهداری سرخس شما باید آبیاری این گیاه رو به صورت متوسط انجام بدید چون سرخس به رطوبت خیلی زیادی نیاز نداره اما در فاصله بین دو آبیاری باید سطح خاک گلدون سرخس کاملا خشک شده باشه تا شما بتونید مجددا به این گیاه زیبا آب بدید.

در نگهداری سرخس میزان نور در دسترس هم خیلی اهمیت داره. گیاه سرخس به نور غیرمستقیم و متوسط نیاز داره. در صورتی که سرخس در معرض نور مستقیم قرار بگیره دچار آسیب میشه. همچنین اگر شما علاقمند به نگهداری سرخس هستید بهتره بدونید که در فصل های تابستون و بهار زمان مناسبی برای کود دادن و تقویت خاک گلدون سرخس هست. از طرفی برای نگهداری سرخس شما به یک خاک سبک که زهکشی خیلی خوبی هم داشته باشه نیاز دارید.

علاقمند به نگهداری سرخس

انواع گونه های سرخس

در این قسمت از مقاله ما انواع گونه های سرخس رو برای شما معرفی میکنیم تا در صورت علاقمند بودن به این گیاه زیبا بتونید با انواع گونه های سرخس آشنا بشید و اقدام به تهیه اونها برای نگهداری کنید. یکی از انواع گونه های سرخس، سرخس نر یا سرخس استرالیایی هستش. نگهداری از سرخس استرالیایی کار تقریبا آسونیه اما این نوع از سرخس رو شما نمی تونید توی آپارتمون نگهداری کنید. سرخس استرالیایی رو بهتره توی باغچه و در حیاط منزل نگهداری کنید.

یکی دیگه از انواع گونه های سرخس، سرخس مارچوبه هستش. سرخس مارچوبه یکی از انواع گونه های سرخس هستش که ریشه های رونده داره و تقریبا هر سال شما باید یک گلدون بزرگتر برای اون در نظر بگیرید. سرخس مارچوبه ای کمی تیغ روی برگ های خودش داره بنابراین در صورت نگهداری از این گونه باید به خوبی از کودکان مراقبت کنید. سرخس پنجه خرس یکی از انواع گونه های سرخس هستش.

سرخس پنجه خرس به یک محیط مرطوب نیاز داره بنابراین اون دسته از خانم ها که علاقمند به داشتن گیاهان طبیعی در فضای حمام هستند میتونن از این نوه از سرخس در محیط حمام استفاده کنند. یکی دیگه از انواع گونه های سرخس، شاخ گوزنی هستش. این نوع از سرخس یک تصفیه کننده هوا محسوب میشود.

شاخ گوزنی بسیار به محیط مرطوب علاقه داره و به همین دلیل با آبیاری بهتره این گیاه رو در یک ظرف پر از آب قرار بدید تا کم کم سیراب بشه و بعد از مدتی اون رو بردارید. یکی دیگه از انواع سرخس ها، سرخس نواز ژاپنی هستش. سرخس لانه پرنده ای هم یکی از انواع گونه های سرخس هستش. این سرخس به رطوبت و نور کم نیاز داره به طوری که بیشتر اوقات در داخل تنه درختان بزرگ رشد میکنه.

انواع گونه های سرخس

بیشتر بخوانید:

قهوه ای شدن برگ سرخس

یکی از بیماری ها و مشکلاتی که برای این گیاه ممکنه به وجود بیاد قهوه ای شدن برگ سرخس هستش. قهوه ای شدن برگ سرخس به دلیل نامساعد بودن شرایط محیطی هستش. در واقع اگر محیط مناسبی برای سرخس فراهم نکنید این گیاه دچار آسیب میشه و ممکنه که برگ های اون زرد بشن و یا اینکه موجب قهوه ای شدن برگ سرخس بشه. به طور کلی میتونیم بگیم که علت قهوه ای شدن برگ سرخس کمبود رطوبت و کمبود آب هستش.

در صورتی که محیط سرخس رطوبت کافی نداشته باشه منجر به قهوه ای شدن برگ سرخس میشه. بنابراین برای جلوگیری از قهوه ای شدن برگ سرخس شما به طور مرتب به آبیاری این گیاه زیبا بپردازید و اجازه ندید خاک اون خیلی خشک بشه. همچنین برای جلوگیری از قهوه ای شدن برگ سرخس بهتره که این گیاه رو در یک محیط مرطوب مثل حمام یا آشپزخونه نگهداری کنید.

علت خشک شدن گیاه سرخس

یکی از مشکلاتی که میتونه باعث از بین رفتن گیاه سرخس بشه خشک شدن این گیاه هستش. در این قسمت از مقاله ما قصد داریم به شما در مورد علت خشک شدن گیاه سرخس نکاتی رو بگیم. علت خشک شدن گیاه سرخس خشک بودن خاک گلدون این گیاه میتونه باشه. همچنین یک علت خشک شدن گیاه سرخس خشک بودن هوای اطراف این گل میتونه باشه.

با دونستن علت خشک شدن گیاه سرخس شما میتونید خیلی زود برای درمان و بهبود این گیاه اقدام کنید. با توجه به توضیحات بالا که در مورد علت خشک شدن گیاه سرخس گفتیم این معضل بیشتر در فصل تابستون اتفاق میوفته. بنابراین برای رفع علت خشک شدن گیاه سرخس توجه ویژه ای به رطوبت محیط نگهداری این گیاه باید داشته باشید.

قهوه ای شدن برگ سرخس

فواید گیاه سرخس

گیاه سرخس دارای خواص دارویی و درمانی هم هست. در این قسمت از مقاله ما قصد داریم برخی فواید گیاه سرخس رو برای شما ذکر کنیم. از جمله فواید گیاه سرخس کمک به بهبود جراحات کلیه و سیستم ادراری هستش. همچنین از فواید گیاه سرخس میتونیم به بهبود درد مفاصل اشاره کنیم. یکی دیگه از فواید گیاه سرخس برطرف کردن نفخ شکم هستش. همچنین از فواید گیاه سرخس میتونیم به کمک به قطع خونریزی اشاره کنیم.

به طور ویژه سرخس به قطع خونریزی های پس از زایمان خیلی میتونه کمک کنه. از فواید گیاه سرخس تسکین درد استخوان لگن هستش که برای این کار شما جوشونده این گیاه پرخاصیت رو با عسل مخلوط میکنید و مینوشید. علاوه بر موارد گفته شده یکی دیگه از فواید گیاه سرخس تصفیه کردن هوا هستش. به طور کلی سرخس یک تصفیه کننده فوق العاده برای هواست.

کود آهن برای سرخس

کود آهن برای سرخس و مابقی گیاهان یک کود ضروری و مهم محسوب میشه. کود آهن برای سرخس حیاتی هستش چون این کود کمک میکنه تا کلروفیل در برگ ها تولید بشه و در واقع موجب سبز موندن برگ سرخس میشه. کود آهن برای سرخس باعث شادابی و سبز شدن برگ ها میشه. همونطور که ذکر کردیم کود آهن برای سرخس مهم و حیاتی هستش اما نحوه ی استفاده از این کود، زمان استفاده از این کود، شرایط منطقه ای که گیاه در اون رشد میکنه و حتی وضعیت خود گیاه هم در میزان کود آهنی که قراره به گیاه بدیم خیلی تاثیر داره.

کود آهن برای سرخس و سایر گیاهان به دو صورت کود آهن مایع و کود آهن پودری و جامد وجود داره. شما میتونید با توجه به نوع گیاه و منطقه ی مورد نظرتون و حتی با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی یکی از انواع کود آهن برای سرخس رو انتخاب کنید. بهترین زمان مصرف کود آهن برای سرخس فصل های بهار و تابستون هستن. ذکر این نکته اینجا ضروریه که شما بدونید در فصل های بهار و تابستون رشد گیاهان بیشتر از فصل های پاییز و زمستون هستش.

دیگر مقالات:

بهترین زمان مصرف کود

از طرفی بهترین زمان مصرف کود آهن برای سرخس و سایر گیاهان هم زمانی هستش که اونها در حال رشد هستن. به همین دلیل مناسب ترین زمان مصرف کود آهن برای سرخس و سایر گیاهان فصل های بهار و تابستون هستن. با اینکه مصرف کود آهن برای سرخس به مقدار زیاد آسیب زیادی به این گیاه وارد نمیکنه اما شما باید همیشه مراقب مقدار کود آهنی که به سرخس میدید باشید تا مبادا گیاه شما دچار آسیب بشه.

غبارپاشی سرخس

غبارپاشی سرخس یکی از روش هایی است موجب میشه تا این گیاه همیشه رطوبت مورد نیاز خودش رو در اختیار داشته باشه. در واقع غبارپاشی سرخس باعث میشه رطوبت هوای پیرامون اون همیشه حفظ بشه. غبارپاشی سرخس داری یک سری اصول خاص هستش. به طور مثال شما برای غبارپاشی سرخس نمیتونید از آبی که خیلی سرد استفاده کنید؛ چون غبارپاشی سرخس با آب خیلی سرد به برگ های این گیاه زیبا آسیب وارد میکنه و موجب از بین رفتن برگ های اون میشه.

همچنین اگر شما برای غبارپاشی سرخس از آبهایی استفاده کنید که دارای املاح هستن به گیاه خودتون آسیب میزنید. علاوه بر دو مورد گفته شده در بالا غبارپاشی سرخس زمانی که گیاه در معرض گیاه در معرض نور خورشید قرار داره چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم میتونه باعث آسیب رسوندن شما به گیاه بشه. بنابراین برای غبارپاشی سرخس سعی کنید گیاه شما در معرض نور خورشید نباشه و همچنین سعی کنید برای غبارپاشی سرخس از آبی استفاده کنید که برای آبیاری اون مناسب هستش.

غبارپاشی سرخس

قیمت گل سرخس

در صورتی که شما علاقمند به نگهداری از سرخس در منزلتون و یا در گلخونتون هستید و قصد خرید این گیاه زیبا رو دارید اطلاع از قیمت گل سرخس به شما کمک میکنه تا راحت تر بتونید گیاه مورد علاقتون رو تهیه کنید. قیمت گل سرخس بستگی به چند مورد داره. به طور مثال قیمت گل سرخس با اندازه ی متوسط، مثلا 15 سانتی متری با یک گلدون کاملا معمولی چیزی حدود 140 هزار تومن میشه. بنابراین قیمت گل سرخس با اندازه ی معمولی تقریبا مناسب هستش.

قیمت گل سرخس در صورتی که ارتفاع سرخس تقریبا سی سانتی متر باشه و یک گلدون معمولی داشته باشه تقریبا 160 هزار تومن میشه. بنابراین ارتفاع گیاه و نوع گلدونی که شما انتخاب میکنید روی قیمت گل سرخس خیلی موثر هستش. البته قیمت گل سرخس در فروشگاه های مختلف هم میتونه متفاوت باشه. همچنین برای مطالعه مطالب خارجی اینجا کلیک کنید.

قیمت گل سرخس

خلاصه مقاله

  • اگر شما علاقمند به نگهداری گیاه سرخس در منزل هستید بهتره در مورد نحوه ی نگهداری و بیماری های سرخس یک سری اطلاعات به دست بیارید. دونستن نحوه ی نگهداری و بیماری های سرخس به شما کمک میکنه تا بتونید در یک شرایط مناسب و متعادل از گیاه سرخس خودتون نگهداری کنید.
  • نگهداری سرخس در منزل راحت هستش به شرطی که شما تمام نیازهای این درخت رو برطرف کنید. در صورت نگهداری سرخس شما باید آبیاری این گیاه رو به صورت متوسط انجام بدید چون سرخس به رطوبت خیلی زیادی نیاز نداره اما در فاصله بین دو آبیاری باید سطح خاک گلدون سرخس کاملا خشک شده باشه تا شما بتونید مجددا به این گیاه زیبا آب بدید. نگهداری از سرخس استرالیایی کار تقریبا آسونیه اما این نوع از سرخس رو شما نمیتونید توی آپارتمون نگهداری کنید.
  • سرخس استرالیایی رو بهتره توی باغچه و در حیاط منزل نگهداری کنید. یکی دیگه از انواع گونه های سرخس، سرخس مارچوبه هستش. سرخس مارچوبه یکی از انواع گونه های سرخس هستش که ریشه های رونده داره و تقریبا هر سال شما باید یک گلدون بزرگتر برای اون در نظر بگیرید. علت خشک شدن گیاه سرخس خشک بودن خاک گلدون این گیاه میتونه باشه. همچنین یک علت خشک شدن گیاه سرخس خشک بودن هوای اطراف این گل میتونه باشه.
  • با دونستن علت خشک شدن گیاه سرخس شما میتونید خیلی زود برای درمان و بهبود این گیاه اقدام کنید. یکی از بیماری ها و مشکلاتی که برای این گیاه ممکنه به وجود بیاد قهوه ای شدن برگ سرخس هستش. قهوه ای شدن برگ سرخس به دلیل نامساعد بودن شرایط محیطی هستش. در واقع اگر محیط مناسبی برای سرخس فراهم نکنید این گیاه دچار آسیب میشه و ممکنه که برگ های اون زرد بشن و یا اینکه موجب قهوه ای شدن برگ سرخس بشه.
  • در صورتی که شما علاقمند به نگهداری از سرخس در منزلتون و یا در گلخونتون هستید و قصد خرید این گیاه زیبا رو دارید اطلاع از قیمت گل سرخس به شما کمک میکنه تا راحت تر بتونید گیاه مورد علاقتون رو تهیه کنید. قیمت گل سرخس بستگی به چند مورد داره. به طور مثال قیمت گل سرخس با اندازه ی متوسط، مثلا 15 سانتی متری با یک گلدون کاملا معمولی چیزی حدود 140 هزار تومن میشه.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید