نگهداری از گل و گیاه

همه چیز درباره بیماری و نگهداری گیاه بنجامین آمستل

نگهداری گیاه بنجامین آمستل
4.7/5 - (3 امتیاز)

بنجامین آمستل یا فیکوس آمریکایی یک گیاه آپارتمانی لاکچری و گرون قیمته که به دلیل برگ های زیادی که داره، خاصیت بالای تصفیه کنندگی هم داره و جزو گیاهان تصفیه کننده هواست. این گیاه نور کم رو هم تحمل میکنه، و این روزها به یکی از گیاهان پرطرفدار تبدیل شده و در اکثر کافه ها، ادارات و خونه ها مشاهده میشه. اگه اولین بار این فیکوس رو از نزدیک ببینید ممکنه مثل خیلی از افراد اون رو با گیاه اکالیپتوس اشتباه بگیریدش و این به دلیل شباهت برگ های این دو گیاه به همدیگه هست. با ما در این مقاله از رزفارست همراه باشید تا با نکات نگهداری گیاه بنجامین آمستل آشنا بشید.

همه چیز درباره بیماری و نگهداری گیاه بنجامین آمستل

نگهداری گیاه بنجامین آمستل

بنجامین آمستل با نام انگلیسی Ficus Amestel King و نام علمی Ficus binnendijkii که به فیکوس آمستل هم معروفه گیاهی از جنس Ficus ها متعلق به خانواده Moraceae هست. بنجامین آمستل بومی مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری هلند، فیلیپین و اندونزیه. بنجامین آمستل‌ها درختانی همیشه سبز، دارای شاخ و برگ‌های زیاد هستن. ارتفاع این گیاه در فضای خارج از خونه به 20 متر هم میرسه. اما زمانی که به عنوان گیاه خونگی و در محیط خونه پرورش داده بشن، تا ارتفاع 3 تا 4 متر هم میتونن رشد کنن.

این گیاه دارای شاخه‌های قوسی و برگ‌های سبز براق و باریکه که نوک برگ‌هاش تیز و طولشون به 25 سانتی‌متر هم میرسه. این گیاه از گیاهان مناسب برای نگهداری در آپارتمان‌ها و دفاتر کار محسوب میشه که اگه شرایط دمایی و رطوبتیش فراهم باشه، دوام خیلی بالایی داره. از نکات خیلی مهم در رابطه با بنجامین های آمستل، این نکته هست که این گیاه توانایی بهبود کیفیت هوا رو داره، این گیاهان میتونن سمومی مثل فرمالدئید، بنزن و تری‌ کلرو اتیلن موجود در فضا رو تصفیه کنن.

نگهداری گیاه بنجامین آمستل

آبیاری مورد نیاز گیاه بنجامین آمستل

آبیاری بنجامین آمستل باید به طور منظم انجام بشه، به این شکل که در تابستون دو بار در هفته گیاهتون رو آبیاریش کنید و بین دو آبیاری اجازه بدید که سطح خاک به عمق یک سانتی‌متر خشک بشه و بعد اقدام به آبیاری گیاهتون کنید. در فصل زمستان آبیاری گیاه رو به هفته‌ای یک بار کاهش بدید. آبیاری گیاهتون رو با آب تصفیه شده یا آب جوشیده که به دمای محیط رسیده انجام بدید.

آب سرد و آبی که املاح بالایی داشته باشه باعث ایجاد لکه برگی و آسیب به ریشه گیاه میشه. بعد از آبیاری و خارج شدن آب اضافی از انتهای زهکش گلدون آب جمع شده در زیر گلدونی رو خارج کنید. تجمع بیش از اندازه آب در زیر گلدونی باعث باتلاقی شدن خاک و در نهایت پوسیدگی ریشه گیاه میشه.

آبیاری مورد نیاز گیاه بنجامین آمستل

نور مورد نیاز گیاه بنجامین آمستل

بنجامین آمستل از گیاهانی هست که به نور زیاد اما فیلتر شده نیاز داره. بهترین محل قرارگیری برای این گیاه در فاصله 2 تا 3 متری پنجره جنوبی هست. در صورتی‌که نور کافی به گیاه نرسه رشد گیاه کنه میشه و برگ‌هاش شروع به ریزش میکنن. همچنین نور مستقیم خورشید باعث سوختن برگ‌های بنجامین میشه.

دمای مورد نیاز گیاه بنجامین آمستل

بهترین دما برای بنجامین آمستل دمای بین 15 تا 25 درجه سانتی‌گراد هست. این گیاه در برابر دمای زیر 10 درجه سانتی‌گراد مقاومت نمیکنه.

دمای مورد نیاز گیاه بنجامین آمستل

با هم بخوانیم: نکات مهم در نگهداری بنجامین که باید بدونید!

خاک مورد نیاز گیاه بنجامین آمستل

گیاه بنجامین آمستل نیاز به خاکی با زهکشی خوب و مواد آلی بالا داره. بهترین ترکیب خاک برای این گیاه ترکیبی از پیت ماس، پرلیت و خاک باغچه هست.

رطوبت مورد نیاز گیاه بنجامین آمستل

به طور کلی بنجامین آمستل گیاه سرما دوستی نیست و در صورت قرار گیری در دمای بالاتر از 25 درجه، افزایش رطوبت محیطش ضروریه. بنجامین بدلیل زادگاه بومی خودش که مناطق گرمسیری و مرطوب بوده نیاز به رطوبت بالایی داره. رطوبت بین 70 تا 80 درصد برای این گیاه مناسبه. از روش‌های تامین رطوبت بنجامین آمستل میشه به غبار پاشی سطح برگ اشاره کرد. در صورت مشاهده لکه‌های قهوه‌ای در سطح برگ غبارپاشی رو متوقف کنید. به هیچ وجه غبارپاشی گیاهتون رو در معرض نور مستقیم خورشید انجام ندید.

رطوبت مورد نیاز گیاه بنجامین آمستل

گل دادن گیاه بنجامین آمستل

بنجامین آمستل در فضای داخلی خونه شکوفا نمیشه و در موارد نادر در محیط‌های گلخونه میتونه شکوفا بشه.

کوددهی گیاه بنجامین آمستل

از بهار تا پاییز که فصل رشد گیاهه شما میتونید هر دو هفته یک بار گیاه رو با کود مخصوص گیاهان آپارتمانی تقویتش کنید. کوددهی رو در فصل استراحت گیاه (پاییز و زمستان) به حداقل برسونید.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

هرس گیاه بنجامین آمستل

در فصل بهار شما میتونید شاخ و برگ‌های بزرگ گیاهتون رو هرس کنید. گیاه بنجامین آمستل رو به صورت دوره‌ای نسبت به منبع نور بچرخونید تا رشد یک طرفه نداشته باشه.

هرس گیاه بنجامین آمستل

تعویض گلدان گیاه بنجامین آمستل

در مواقع لزوم با رشد ریشه گیاه، شما میتونید گلدون گیاه رو تعویض کنید و به گلدونی با یک سایز بزرگتر گیاه رو منتقلش کنید. بهترین زمان تعویض گلدان این گیاه اوایل فصل بهاره. فیکوس‌ها رشد کمی دارن و هر ساله نیاز به تعویض گلدون ندارن. از گلدونی با سوراخ‌های زهکش مناسب استفاده کنید که امکان عبور آب رو از خاک گلدون بده.

بیماری های گیاه بنجامین آمستل

در ادامه این مقاله شما رو با بیماری های مختلف این گیاه آشنا میکنیم.

لکه‌های سوخته وسط برگ

در اثر غبارپاشی در زیر نور مستقیم خورشید لکه‌های سوخته سطح برگ ایجاد میشه. برای رفع این مشکل باید غبار پاشی رو در سایه انجام بدید.

لکه‌های سوخته وسط برگ

سوختن نوک برگ‌ها

در صورت بالا رفتن دمای هوا و خشک بودن محیط قرار گیری بنجامین، نوک برگ‌ها حالت سوختگی پیدا میکنن. برای رفع این مشکل غبارپاشی برگ‌ها در سایه و با استفاده از آب جوشیده سرد شده یا آب تصفیه بدون املاح انجام بشه، تا رطوبت مورد نیاز محیط هم تامین بشه.

ریزش برگ‌ها

در صورتی که نور کافی به گیاه نرسه برگ‌های این گیاه شروع به ریزش میکنن. بهترین محل قرارگیری گیاه بنجامین آمستل در فواصل 2 متری پنجره‌های جنوبی هست. در صورتی‌ که که برگ‌های جوان‌تر ریزش پیدا میکنن، ممکنه رشد ریشه‌های گیاه زیاد شده باشه و گیاه نیاز به تعویض گلدون به گلدون بزرگ‌تر داشته باشه.

ریزش برگ‌ها

خشک شدن و ریزش برگ ها

اگه دمای محیط قرارگیری بنجامین دمایی پایین‌تر از 10 درجه سانتی‌گراد باشه، برگ‌ها خشک میشن و بعد ریزش پیدا میکنن. برای رفع این مشکل بهتره گیاه هم به محل گرم‌تر منتقل بشه.

خشک شدن و ریزش برگ ها

لکه‌های قهوه‌ای با حاشیه زرد در سطح برگ

عامل ایجاد این نوع از لکه‌ها وجود قارچ هست. غبار پاشی سطح برگ رو کاهش بدید و برگ رو با سموم شیمیایی مثل مانکوزب یا کاربندازیم سم پاشی کنید.

رشد علفی گیاه

کمبود نور باعث رشد علفی و قد کشیدن گیاه میشه. برای رفع این مشکل گیاه رو به محلی پر نورتر منتقلش کنید.

کم رنگ شدن برگ گیاه

علت کم رنگ شدن و کوچیک موندن برگ‌های گیاه کمبود مواد غذایی خاک هست. برای رفع این مشکل در فصل رشد گیاه (بهار و تابستون) هر دو هفته یک بار از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی و کود تقویتی NPK 20-20-20 استفاده کنید.

 کم رنگ شدن برگ گیاه

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

نگهداری و بیماری های گیاه برگ عبایی

نحوه نگهداری و تکثیر بونسای جنسینگ + آموزش

صفر تا صد نگهداری فیتونیا | بیماری های فیتونیا

سوالات متداول درباره نگهداری گیاه بنجامین آمستل

علت وجود لکه‌های سوخته وسط برگ گیاه بنجامین آمستل چیه؟

در اثر غبارپاشی در زیر نور مستقیم خورشید لکه‌های سوخته سطح برگ ایجاد میشه. برای رفع این مشکل باید غبار پاشی رو در سایه انجام بدید …

علت  کم رنگ شدن برگ گیاه چیه؟

علت کم رنگ شدن و کوچیک موندن برگ‌های گیاه کمبود مواد غذایی خاک هست. برای رفع این مشکل در فصل رشد گیاه (بهار و تابستون) هر دو هفته یک بار از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی و کود تقویتی NPK 20-20-20 استفاده کنید …

نور مورد نیاز گیاه بنجامین آمستل چقدر باید باشه؟

بنجامین آمستل از گیاهانی هست که به نور زیاد اما فیلتر شده نیاز داره. بهترین محل قرارگیری برای این گیاه در فاصله 2 تا 3 متری پنجره جنوبی هست. در صورتی‌که نور کافی به گیاه نرسه رشد گیاه کنه میشه و برگ‌هاش شروع به ریزش میکنن. همچنین نور مستقیم خورشید باعث سوختن برگ‌های بنجامین میشه …

آیا گیاه بنجامین آمستل گل میده؟

بنجامین آمستل در فضای داخلی خونه شکوفا نمیشه و در موارد نادر در محیط‌های گلخونه میتونه شکوفا بشه …

خلاصه نکات مقاله نگهداری گیاه بنجامین آمستل

بنجامین آمستل یا فیکوس آمریکایی یک گیاه لاکچرd و گرون قیمته که به دلیل برگ های زیادی که داره، خاصیت بالای تصفیه کنندگی هم داره و جزو گیاهان تصفیه کننده هواست. این گیاه نور کم رو هم تحمل میکنه، و این روزها به یکی از گیاهان پرطرفدار تبدیل شده و در اکثر کافه ها، ادارات و خونه ها مشاهده میشه. اگه اولین بار این فیکوس رو از نزدیک ببینید ممکنه مثل خیلی از افراد اون رو با گیاه اکالیپتوس اشتباه بگیریدش و این به دلیل شباهت برگ های این دو گیاه به همدیگه هست. ارتفاع این گیاه در فضای خارج از خونه به 20 متر هم میرسه.

اما زمانی که به عنوان گیاه خونگی و در محیط خونه پرورش داده بشنف تا ارتفاع 3 تا 4 متر هم میتونن رشد کنن. این گیاه از گیاهان مناسب برای نگهداری در آپارتمان‌ها و دفاتر کار محسوب میشه که اگه شرایط دمایی و رطوبتیش فراهم باشه، دوام خیلی بالایی داره. از نکات خیلی مهم در رابطه با بنجامین های آمستل، این نکته هست که این گیاه توانایی بهبود کیفیت هوا رو داره، این گیاهان میتونن سمومی مثل فرمالدئید، بنزن و تری‌ کلرو اتیلن موجود در فضا رو تصفیه کنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *