نگهداری از گل و گیاه

همه چیز درباره نگهداری اسپاتی فیلوم را در اینجا بخوانید!

نگهداری اسپاتی فیلوم
5/5 - (2 امتیاز)

اسپاتی فیلوم با نام انگلیسی peace lily گیاهی چند ساله از خانواده شیپوریانه و بومی جنگل های مرکزی و جنوب آمریکاست و در آمریکا در خارج از آپارتمان هم رشد میکنه و در بقیه جاها فقط گیاه آپارتمانی محسوب میشه. گل اسپاتی فیلوم برگ های سبز و نوک تیز داره که وظیفه تصفیه آلودگی هوا رو دارن و سموم موجود در خونه مثل فرمالدهید و آمونیاک رو از بین میبره. اسپاتی فیلوم گیاهیه که مراقبت راحتی داره، و با نور کم هم سازگاره. در این مقاله با رزفارست همراه باشید تا با روش نگهداری اسپاتی فیلوم آشنا بشید.

نگهداری اسپاتی فیلوم

نگهداری اسپاتی فیلوم

اگه تا الان در مورد این گل زیبا که به گل صلح یا همون peace lily هم معروفه اطلاعاتی نداشتید بهتره باهاش بیشتر آشنا بشید. چون که اسپاتی فیلوم علاوه بر زیبایی، دارای ویژگی های منحصر بفردیه که بودنش رو در هر خونه‌ای واجب کرده. اسپاتی از جمله گیاهان تصفیه کننده‌ هواست که گل های سفیدش نماد پاکی و معصومیته و میتونه یک هدیه عالی برای عزیزانتون باشه. زادگاه اسپاتی مناطق گرمسیریه و در لیست گیاهان آپارتمانی همیشه گل دار قرار میگیره. این گل زیبا از انواع گل های آپارتمانی سایه دوسته که تنها نیازی که داره، رطوبت بالاست.

اسپاتی فیلوم حدودا 40 گونه داره که به دلیل نیاز نوری کم و شرایط نگهداری آسون، برای هدیه دادن به افراد شاغل و نگهداری در بانک و شرکت ها خیلی مناسبه. قیمت گل اسپاتی فیلوم یک ویژگی مثبتشه، چون که با وجود این همه زیبایی و خواص مفیدی که داره، شما برای خریدش باید هزینه‌ کمی رو پرداخت کنید.

اسپاتی فیلوم دارای برگ های همیشه سبز، نوک تیز و براقه که در صورت نداشتن گل هم، برگ های زیباش، زیبایی گیاه رو همچنان حفظ میکنن. این گیاه هر زمانی که شرایط براش مناسب باشه اقدام به گل دهی میکنه. اما به صورت عمومی 2 بار در سال گل دهی داره. گل های سفید این گیاه، کوچیک هستن و روی سنبله‌ی سفید استوانه‌ای شکل به طول 3 سانتی متر قرار دارن. توجه داشته باشید که اسپاتی فیلوم از جمله گیاهان سمی برای حیوانات و ما انسان هاست و اگه قسمتی ازش رو بخورید و یا شیره‌ ی این گیاه با دست تماس داشته باشه، ممکنه سبب حساسیت بشه.

نگهداری اسپاتی فیلوم

نگهداری اسپاتی فیلوم در آپارتمان

در ادامه با شرایط نگهداری این گیاه در آپارتمان آشنا میشید.

دما

دمای عادی منزل و یا مقداری گرم تر برای رشد بهتر این گیاه مناسبه. مکان هایی که ناگهان گرم و سرد میشن برای این گیاه مناسب نیست. در کل دمای بین 12 تا 23 درجه رو ترجیح میده. و اگه دمای هوا زیاد بشه باعت پیچیدگی و سوختگی برگ های این گیاه میشه. این گیاه به سرما حساسه و هوای سرد رو نمیتونه تحمل کنه.

آبیاری

در حالت ایده آل این گیاه خاکی مرطوب (نه خیس) رو ترجیح میده و بهتره آبیاریش رو وقتی که خاکش خشک شد انجام بدید ولی اصلا اجازه ندید گیاه در خاک خیس دائمی بمونه و بذارید تا گیاه از کم آبی پژمرده بشه. این گیاه جزو گیاهانیه که به سرعت خودش رو ترمیم میکنه و از پژمردگی خودشو نجات میده. آب اضافی گیاه بعد از آبیاری باید از خاکش خارج بشه در غیر این صورت باعث پوسیدگی ریشه های گیاه میشه. برگ های اسپاتی فیلوم در اثر آبیاری زیاد یا کم قهوه ای رنگ میشه پس بهتره برنامه آب دهی گیاه رو تغییرش بدید.

این گیاه کمبود آب دهی رو میتونه تحمل کنه ولی آب دهی منظم رو ترجیح میده. هرچند وقت یک بار گیاه رو حموم ببریدش و زیر دوش آب برگ هاش رو بشورید تا از گرد و غباری که بر روی برگ هاش انباشته شده پاک بشه. به این ترتیب روزنه هایی که روی برگ هاست هم پاک میشه و باعث میشه که برگ ها راحت تر و بهتر نفس بکشن.

خاک

اسپاتی فیلوم به خاکی با زهکشی مناسب نیاز داره و ترکیب پیت ماس و خاک برگ و پرلیت انتخاب خوبی برای اونه. علت پژمرده شدن برگ های این گیاه عدم مواد مغذی خاکه که با کود دهی تامین میشه.

نور

گل اسپاتی فیلوم سفید نور کم رو میتونه تحمل کنه و خودش رو با اون وفق بده اما بدون وجود نور پنجره و یا لامپ، با مشکل کمبود گل دهی و یا عدم وجود گل مواجه میشه. این گیاه میتونه هر کمبودی رو تحمل کنه به جز نور مستقیم که براش غیر قابل تحمله و گلدهی بیشترش به نور غیرمستقیمی که بهش میتابه بستگی داره. علت بیش از حد زرد رنگ شدن برگ های این گیاه هم میتونه به علت کمبود نور باشه.

بیشتر بخوانید: نگهداری و بیماری های شفلرا

نور

کود دهی

گل اسپاتی فیلوم به کود دهی سنگینی نیاز نداره. کوددهیش باید به صورت نصف دستور العمل، یک بار در ماه و در زمان گل دهی و رشد گیاه (فصل بهار و تابستون) انجام بشه و کودی که حاوی منیزیم و آهن باشه براش مناسبه.

البته این رو هم بدونید کود دهی زیاد باعث قهوه ای شدن نوک برگ های گیاه میشه و حواستون باشه گیاه رو در زمستان کوددهیش نکنید.

تعویض گلدان

اسپاتی فیلوم در گلدون هایی که دقیقا اندازشه و تا حدودی تنگ تره گلدهی بهتری داره و زمانی گلدونش رو باید تعویض کنید که گیاه رو به اندازه کافی آبیاری کردید و جاش خیلی کوچیک شده. موقع تعویض گلدان حتما ریشه های سیاه شده و خراب شده رو جداشون کنید و بعد از تعویض گلدون حتما به آبیاریشون توجه کنید.

تعویض گلدان

هرس کردن

شما میتونید با هرس کردن به موقع، ظاهر گیاه رو مرتب و زیبا حفظ کنید. کندن گل ها، یکی از این روش‌هاست. اسپاتی فیلوم گل‌هاش رو بر ساقه‌هایی ایجاد میکنه که مستقیما از بدنه اصلی گیاه منشاء میگیرن. اگه یک ساقه گل داد، دیگه نمیتونه گل دیگه ای ایجاد کنه. بعد از محو شدن گل، ساقه هم در نهایت قهوه‌ای میشه و از بین میره.

به همین علت هرس کردن این گیاه باید از پایه صورت بگیره. ساقه رو از پایین‌ ترین بخش ممکن جداش کنید. این کار فضای کافی برای ظهور ساقه‌های جدید رو فراهم میکنه. هرس کردن اسپاتی فیلوم فقط محدود به ساقه‌های گل دار نیست. گاهی اوقات برگ‌ها زرد یا قهوه‌ای میشن. هر زمان که شاهد تغییر رنگ برگ ها بودید، باید دست به کار بشید و اونا رو از پایه جداشون کنید.

نگهداری اسپاتی فیلوم در آب

اسپاتی فیلوم میتونه به تنهایی در آب رشد کنه و در لیست گیاهانی که میتونن در آب و بدون خاک رشد کنن قرار میگیره. بهتره ریشه این گیاه مستقیما با آب در تماس نباشه و روی یک پایه که زیرش پر از آبه قرار بگیره تا رطوبت و آب لازم به گیاه برسه و در عین حال باعث پوسیدگی ریشه گیاه و بیماری های دیگه نشه.

نگهداری اسپاتی فیلوم در آب

تکثیر اسپاتی فیلوم در اب

برای تکثیر اسپاتی فیلوم در آب شما باید شاخه های جوان رو انتخاب کنید و از گیاه مادری با استفاده از یک چاقو تیز و استریل شده جداشون کنید و بعد در یک لیوانی شیشه ای در آب قرارشون بدید تا ریشه بزنه، توجه داشته باشید تا زمانی که ریشه ها به اندازه ای نشدن که بشه به خاک منتقلشون کرد باید آبشون رو هر هفته یک بار تعویض کنید و به هیچ وجه اونا رو در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندید.

علت سیاه شدن برگ های گل اسپاتی فیلوم

از مشکلات دیگه اسپاتی فیلوم سیاه شدن برگ‌هاشه که این امر میتونه به علت آبیاری بیش از حد، پایین بودن دمای محیط و نور کم باشه که همه این عوامل، باعث بیماری های قارچی و سیاه شدن برگ ها میشه. عوامل رو بررسی کنید و گیاه رو سمپاشیش کنید.

علت کوچیک شدن برگ اسپاتی فیلوم

علت کوچیک شدن برگ اسپاتی فیلوم میتونه مرتبط با کمبود رطوبت، کمبود مواد مغذی در خاک، و یا آبیاری زیاد باشه. برای رفع مسئله باید میزان آبیاری گیاهانتون رو بدونید و به درستی آبیاریش کنید تا متناسب با نیاز گیاهتون آبیاریش کنید. اگه آبیاری گیاه زیاده، متوقفش کنید و حتما زهکشی گلدونتونو رو هم بررسی کنید.

علت گل ندادن اسپاتی فیلوم

گل ندادن اسپاتی فیلوم میتونه دلایل مختلفی داشته باشه. برای گل دهی گیاه اسپاتی فیلوم، باید از کود گل دهی استفاده کنید تا عناصر لازم برای گل دادن گیاه تامین بشه.

علت گل ندادن اسپاتی فیلوم

علت قهوه ای شدن گل اسپاتی فیلوم

مشکلات آبیاری

قوی‌ ترین علت برای قهوه‌ای شدن نوک برگ‌های اسپاتی فیلوم، نامناسب بودن آبیاریشه، آبیاری زیاد یا کم هر دو به یک میزان به این موضوع بستگی دارن. ما بهتون توصیه میکنیم که تا زمان پژمردگی نسبی گیاه صبر کنید و بعد به گیاه آب بدید. اگه به جای اینکه در آغاز روند پژمردگی به گیاه آب برسونید، تا زمان پژمردگی کامل گیاه صبر کنید و بعد اون رو آبیاریش کنید. قهوه‌ای شدن نوک برگ ها عارضه‌ ای اجتناب ناپذیره و همینطور برعکس. آبیاری بیش از حد، به خصوص زمانی که خاک از قبل خیسه، همون اندازه برای گیاه دردسر سازه.

رطوبت

این گیاه، از محیط گرم و مرطوب لذت میبره. در واقع، برای اینکه بتونید رطوبت مورد نیازش رو در فضای بسته آپارتمانی فراهم کنید، باید اون رو در سینی آب و سنگریزه قرارش بدید. یک سینی بزرگ انتخاب کنید، اون رو با سنگ ریزه بپوشونید. بعد به قدری آب در اون بریزید که تا نیمه سنگ‌ها رو در بر بگیره. بعد گلدون رو روی سنگریزه‌ها قرارش بدید، به طوری که هیچ تماس مستقیمی با آب نداشته باشه. اگه این کار رو انجام ندید، هنوز اسپاتی فیلوم سرحاله اما اگه اون رو در کنار دستگاه‌های سرمایشی یا گرمایشی قرار بدید، نمیتونه از خطرات در امان باشه. در این صورت آسیب وارد شده به گیاه رو با ظهور بخش‌های قهوه‌ای در نوک برگ شاهد هستین. اگه نمیدونید و یا نمیتونید رطوبت مورد نظر گیاهتون رو فراهم کنید بهتون توصیه میکنیم مقاله راه های تامین رطوبت گیاهان رزفارست رو مطالعه کنید.

کود و یا نمک

تجمع میزان اضافی کود در خاک هم از سایر دلایل قهوه‌ای شدن برگ‌هاست. تنها در صورت نیاز، و اون هم چند هفته یک بار به گیاه کود بدید. نمک موجود در آب هم میتونه به قهوه‌ای شدن نوک برگ ها منجر بشه. اگه فکر میکنید آب لوله کشی شما سنگینه و دارای نمک بالاست، از آب مقطر برای آبیاری گیاهان استفاده کنید. آب باران یا آب تصفیه شده هم مناسب هستن.

کود و یا نمک

قیمت گیاه اسپاتی فیلوم

قیمت گیاه اسپاتی فیلوم با توجه به اندازه گیاه، اندازه گلدونش، جنس گلدونش و خیلی موارد دیگه میتونه متفاوت باشه اما این گیاه حدود قیمت 60 هزار تومان به بالا رو داره. شما میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قیمت این گیاه با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

خرید اسپاتی فیلوم

شما میتونید برای خرید این گیاه زیبا به گل فروشی های سطح شهر، بازارهای گل و یا به سایت ها و مراکز فروش آنلاین گل و گیاه سر بزنید.

خرید اسپاتی فیلوم

علت زرد شدن برگ‌های اسپاتی فیلوم چیه؟

مشاهده کردن برگ‌های زرد رنگ در این گیاه اصلا اتفاق خوبی نیست. در ادامه دلایل اصلی زرد شدن برگ‌های اسپاتی فیلوم رو بهتون میگیم.

  • آبیاری بیش از حد
  • پیر شدن برگ‌ها
  • کیفیت آب
  • کم آبی
  • مشکلات دمایی
  • بیماری‌ها
  • مشکلات نوری
  • شوک ناشی از تغییر گلدون
  • کمبود منابع مغذی
علت زرد شدن برگ‌های اسپاتی فیلوم چیه؟

آفت های گیاه اسپاتی فیلوم

تریپس

از آفات دیگه میشه به تریپس اشاره کرد که میتونه از شیره گیاه تغذیه کنه و به دلیل فعالیتشون برگ ها در هم پیچیده و بد شکل میشن و لکه هایی نقره ای خاکستری روی اونا ایجاد میشه.

کنه تارعنکبوتی

علت ایجاد این مشکل کنه قرمزه. این حشرات روی برگ یا ساقه تجمع میکنن و از شیره گیاه تغذیه میکنن و باعث زردی برگ ها و ضعیف شدن گیاهان میشن. با آفت کش مناسب این گیاهان رو سم پاشی کنید.

زخم های پنبه ای سفید رنگ

دلیل ایجاد این مشکل شپشک آرد آلوده که از آفات گیاه اسپاتی و بسیاری از گیاهان دیگست. گیاه رو هر 14 روز یک بار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید. همچنین استفاده از پنبه ی آغشته به آب و صابون و کشیدنش روی این حشرات میتونه در کاهش آفت موثر باشه.

بلایت فیتوفترا

بلایت فیتوفترا از جمله بیماری های قارچیه که لکه های مرده سیاه یا قهوه ای رنگ در حاشیه یا مرکز پهنه برگ ایجاد میکنه.

بلایت فیتوفترا

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

گیاهان مناسب با شخصیت را بشناسید! + عکس

بهترین کود شیمیایی برای گیاه آپارتمانی | انواع کود شیمیایی

گیاهان مناسب پنجره جنوبی را در اینجا بشناسید! + عکس

سوالات متداول درباره نگهداری اسپاتی فیلوم

علت زرد شدن برگ‌های اسپاتی فیلوم چیه؟

از جمله دلایل زرد شدن برگ‌های اسپاتی فیلوم میشه به آبیاری بیش از حد، پیر شدن برگ ها و … اشاره کرد.

علت قهوه ای شدن گل اسپاتی فیلوم چیه؟

دلالیل قهوه ای شدن اسپاتی فیلوم میتونه مرتبط با آبیاری گیاه، رطوبت و کودش باشه.

علت سیاه شدن برگهای گل اسپاتی فیلوم چیه

از مشکلات دیگه اسپاتی فیلوم سیاه شدن برگ‌هاشه که این امر میتونه به علت آبیاری بیش از حد، پایین بودن دمای محیط و نور کم باشه که همه این عوامل، باعث بیماری های قارچی و سیاه شدن برگ ها میشه. عوامل رو بررسی کنید و گیاه رو سمپاشیش کنید.

علت گل ندادن اسپاتی فیلوم چیه؟

گل ندادن اسپاتی فیلوم میتونه دلایل مختلفی داشته باشه. برای گل دهی گیاه اسپاتی فیلوم، باید از کود گل دهی استفاده کنید تا عناصر لازم برای گل دادن گیاه تامین بشه.

خلاصه نکات مقاله نگهداری اسپاتی فیلوم

اگه تا الان در مورد این گل زیبا که به گل صلح یا همون peace lily هم معروفه اطلاعاتی نداشتید بهتره باهاش بیشتر آشنا بشید. چون که اسپاتی فیلوم علاوه بر زیبایی، دارای ویژگی های منحصر بفردیه که بودنش رو در هر خونه‌ای واجب کرده. اسپاتی از جمله گیاهان تصفیه کننده‌ هواست که گل های سفیدش نماد پاکی و معصومیته و میتونه یک هدیه عالی برای عزیزانتون باشه. زادگاه اسپاتی مناطق گرمسیریه و در لیست گیاهان آپارتمانی همیشه گل دار قرار میگیره. این گل زیبا از انواع گل های آپارتمانی سایه دوسته که تنها نیازی که داره، رطوبت بالاست.

اسپاتی فیلوم حدودا 40 گونه داره که به دلیل نیاز نوری کم و شرایط نگهداری آسون، برای هدیه دادن به افراد شاغل و نگهداری در بانک و شرکت ها خیلی مناسبه. قیمت گل اسپاتی فیلوم یک ویژگی مثبتشه، چون که با وجود این همه زیبایی و خواص مفیدی که داره، شما برای خریدش باید هزینه‌ کمی رو پرداخت کنید.

اسپاتی فیلوم دارای برگ های همیشه سبز، نوک تیز و براقه که در صورت نداشتن گل هم، برگ های زیباش، زیبایی گیاه رو همچنان حفظ میکنن. این گیاه هر زمانی که شرایط براش مناسب باشه اقدام به گل دهی میکنه. اما به صورت عمومی 2 بار در سال گل دهی داره. گل های سفید این گیاه، کوچیک هستن و روی سنبله‌ی سفید استوانه‌ای شکل به طول 3 سانتی متر قرار دارن. توجه داشته باشید که اسپاتی فیلوم از جمله گیاهان سمی برای حیوانات و ما انسان هاست و اگه قسمتی ازش رو بخورید و یا شیره‌ ی این گیاه با دست تماس داشته باشه، ممکنه سبب حساسیت بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *