نگهداری از گل و گیاه

چندین نکته مهم برای نگهداری گیاه پیله آ

نگهداری گیاه پیله آ
امتیاز یادتون نره!

گیاه پیله آ با برگ های کوچیک و زیباش از دسته گیاهان زینتی محسوب میشه و بیشتر به خاطر برگ های زیباشه که نگهداری میشه نه گل هاش. این گیاه برای تراریوم مناسبه و نگهداریش اصلا کار سختی نیست. ما در این مقاله از رزفارست قصد داریم تا به بررسی شرایط نگهداری گیاه پیله آ بپردازیم پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

نگهداری گیاه پیله آ

نام علمی این گیاه Pilea cadierei بوده و نام انگلیسیش هم  Aluminium plant هست که برگرفته از رنگ برگ هاشه. گیاه پیله آ از خانواده ی Urticacea و بومی کشور ویتنامه. حداکثر ارتفاع این گیاه به 40 سانتی متر میرسه و این گیاه بیشتر به خاطر برگهاش کاشته میشه و جنبه زینتی داره. خرید پیله آ گزینه مناسبی برای نگهداری در آپارتمان محسوب میشه. برگ های این گیاه سبز تیره با لکه های نقره ای در فواصل بین رگ برگ هاست. گل های پیله آ کوچیک و سفید رنگ هستن و در طول تابستون روی شاخه ها دیده میشن. اگر بخواهیم لیستی از چند گیاه آپارتمانی زیبا رو نام ببریم نام پیله آ قطعا در این لیست دیده میشه.

نگهداری گیاه پیله آ

نور مورد نیاز گیاه پیله آ

پیله آ در محیطی بهتر رشد میکنه که دارای نور جانبی باشه و همچنین نمیتونه نور مستقیم و شدید خورشید رو تحمل کنه . گیاهان آپارتمانی محیطی رو ترجیح میدن که نور بیش از حد و مستقیم نباشه چون دچار سوختگی میشن.

خاک مناسب گیاه پیله آ

بهترین خاک برای این گیاه، خاکیه که دارای خاصیت زهکشی باشه و بیس و پایه اون هم خاک گلدون باشه و همچنین خاکش باید غنی باشه و منافذی داشته باشه که باعث گل شدن خاک نشه . گاهی اوقات بهتره که به مقدار بسیار کمی به خاک این گیاه، کود گیاهی اضافه کنید . برای افزایش زهکشی خاک این گیاه میتونید مقداری شن بهش اضافه کنید. این گیاه در صورت رطوبت باقی مونده به اندازه زیاد در خاک دچار پوسیدگی ریشه میشه.

خاک مناسب گیاه پیله آ

آبیاری گیاه پیله آ

این گیاه ترجیح میده که کمی رطوبت در خاکش داشته باشه اما این موضوع به این معنا نیست که خاکش خیس باقی بمونه. در طول فصل بهار باید به صورتی به گیاه آب بدید تا کمی ازش از زیر گلدون بیرون بریزه. در فصل زمستان و پاییز باید دفعات آب دادنتون رو کاهش بدید و مراقب باشید زمانی که گیاه در معرض هوای سرد قرار گرفتهف بهش آب ندید. برای آبیاری این گیاه حتما باید روش صحیح آبیاری گیاهان آپارتمانی رو بلد باشید تا گیاهتون دچار بیماری نشه.

دمای مناسب گیاه پیله آ

دمای داخل اتاق هم باید بین 60 تا 75 درجه سانتی گراد باشه . این گیاه معمولا در دمای داخل خونه احساس راحتی بیشتری نسبت به دمای بیرون از خونه داره.

دمای مناسب گیاه پیله آ

رطوبت مورد نیاز گیاه پیله آ

این گیاه به محیط مرطوبت نیاز داره. بهتره در هفته 2 بار آبپاشیش رو انجام بدید و یا یک ظرف آب در کنار گلدونتون قرار بدید تا رطوبتش تامین بشه.

تعویض گلدان گیاه پیله آ

 فصل مناسب برای تعویض گلدان فصل بهاره. تا زمانی که ریشه از گلدون بیرون نزده باشه اقدام به تعویض گلدونش نکنید. فصل بهار بهترین زمان برای تعویض گلدون گیاهه. تمیز نمودن برگ ها: برای تمیز نمودن برگ های گیاه پیله آ بهتره از آب بدون کلر و اسفنج استفاده کنید. به هیج عنوان از براق کننده های شیمیایی استفاده نکنید چون که روزنه های برگ رو مسدود میکنه

تعویض گلدان گیاه پیله آ

هرس کردن گیاه پیله آ

برای اینکه گیاه پیله آ رو به رشد بیشتری تحریک کنید، بهتره که در فصل بهار نصف این گیاه رو هرس کنید و همچنین میتونید قسمت های برش داده شده که سالم هستن رو برای قلمه زدن کنار بذارید. در انجام این کار باید مراقب باشید که از لوازم استرلیزه استفاده کنید تا عامل انتقال باکتری و عفونت در گیاه نباشید و بعد از اهمه کار تیغه های لوازم رو با الکل تمیز کنید . با اینکار بیماری ها و آفات به گیاه انتقال پیدا نمیکنن.

کوددهی گیاه پیله آ

برای رشد بهتر گیاه توصیه میشه از کود مخصوص گیاهان زینتی استفاده کنید.

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید: انواع گیاهان شانس آور را بشناسید!

سوالات متداول درباره نگهداری گیاه پیله آ

خاک مناسب برای گیاه پیله آ چیه؟

بهترین خاک برای این گیاه، خاکیه که دارای خاصیت زهکشی باشه و بیس و پایه اون هم خاک گلدون باشه و همچنین خاکش باید غنی باشه و منافذی داشته باشه که باعث گل شدن خاک نشه …

چقدر باید به پیله آ نور برسه؟

پیله آ در محیطی بهتر رشد میکنه که دارای نور جانبی باشه و همچنین نمیتونه نور مستقیم و شدید خورشید رو تحمل کنه …

چه زمانی برای گلدون پیله آ رو تعویض کنیم؟

 فصل مناسب برای تعویض گلدون فصل بهاره. تا زمانی که ریشه از گلدون بیرون نزده باشه اقدام به تعویض گلدونش نکنید. فصل بهار بهترین زمان برای تعویض گلدون گیاهه …

چرا باید پیله آ رو هرس کنیم؟

برای اینکه گیاه پیله آ رو به رشد بیشتری تحریک کنید، بهتره که در فصل بهار نصف این گیاه رو هرس کنید و همچنین میتونید قسمت های برش داده شده که سالم هستن رو برای قلمه زدن کنار بذارید …

خلاصه نکات مقاله نگهداری گیاه پیله آ

گیاه پیله آ با برگ های کوچیک و زیباش از دسته گیاهان زینتی محسوب میشه و بیشتر به خاطر برگ های زیباشه که نگهداری میشه نه گل هاش. این گیاه برای تراریوم مناسبه و نگهداریش اصلا کار سختی نیست. امروزه افراد زیادی از گیاه پیله آ نگهداری میکنن به همین دلیل ما در این مقاله از رزفارست به بررسی شرایط نگهداری گیاه پیله آ پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *