نگهداری و بیماری های شفلرا

نگهداری و بیماری های شفلرا

در این مقاله ما سعی داریم شما رو با نگهداری و بیماری های شفلرا آشنا کنیم. برخی از موارد مورد نظر ما عبارتند از: لکه های قهوه ای روی ساقه شفلرا، درمان عسلک شفلرا، لکه های قهوه ای روی برگ گیاه شفلرا، علت سیاه شدن ساقه شفلرا، چسبناک شدن برگ شفلرا، علت عدم رشد شفلرا و آفت شفلرا.

همه چیز درباره نگهداری و بیماری های شفلرا

در این قسمت از مجله گل و گیاه رزفارست میخوانید: گیاه شفلرا یکی از انواع گیاهان آپارتمونی هستش. این گیاه زیبا طرفداران زیادی هم داره. به گیاه شفلرا درخت چتری یا پنجه کلاغی هم میگن. این گیاه زیبا در گروه گیاهان بومی کشور استرالیا قرار داره. به طور کلی این گیاه یک درختچه ی همیشه سبز هستش که حضور اون در منزل شما میتونه زیبایی خاصی به منزلتون بده. برای این که شما بتونید این گیاه زیبا و درختچه ای رو در منزلتون داشته باشید باید اول با نگهداری و بیماری های شفلرا آشنا بشید.

همه چیز درباره نگهداری و بیماری های شفلرا

ما در این قسمت از مقالمون در مورد نگهداری و بیماری های شفلرا برای شما صحبت میکنیم. گیاه شفلرا دارای برگ های سبز رنگ هستش. اما نکته ی جالب توجه برگ های براق و چرم مانند منحصر بفرد این گیاه هستش که میتونه اونو از سایر گیاهان آپارتمونی موجود در منزل شما متفاوت کنه.

در رابطه با نگهداری و بیماری های شفلرا ابتدا بهتره بیان کنیم که این گیاه در مقابل شرایط نامساعد و نامطلوب محیطی بسیار مقاوم هستش. از طرفی این گیاه زیبا فقط دارای یک ساقه یا تنه ی اصلی هست. بنابراین برخلاف سایر گیاهان آپارتمونی که شاخه های متعدد و فرعی زیادی میتونن داشته باشن فقط یک ساقه ی اصلی داره.

نگهداری شفلرا

در قسمت بالا در مورد نگهداری و بیماری های شفلرا صحبت کردیم حالا فقط در مورد نگهداری شفلرا صحبت میکنیم. این گیاه فقط یک شاخه ی اصلی داره و زمانی که این گیاه به یک ارتفاع معین و بلندی برسه شما باید برای ایستادن اون از قیم استفاده کنید. با نگهداری شفلرا در منزل خیلی کم پیش میاد که شما گلدهی این درختچه ی زیبا رو بتونید ببینید. همچنین نگهداری شفلرا در گلخونه هم ممکنه که منجر به گلدهی این گیاه نشه.

این گیاه زیبا دارای یک سری میوه های ریز به رنگ نارنجی هستش که تقریبا فقط در زیستگاه اصلی برای نگهداری شفلرا ظاهر میشن. اگر قصد نگهداری شفلرا رو دارید بهتره بدونید که این گیاه هم برای حیوانات و هم برای انسان سمی هستش. بنابراین در صورتی که علاقه به نگهداری شفلرا در منزلتون دارید باید این گیاه رو از دسترس کودکان دور کنید. همچنین برای نگهداری شفلرا در منزل شما میتونید یکی از دو نوع متفاوت این گیاه رو انتخاب کنید. برای نگهداری شفلرا در باغچه و در خونه بهتره از شفلرای کوچیک استفاده کنید. اسم این نوع از شفلرا، اربوریکولا هستش.

لکه های قهوه ای روی ساقه شفلرا

درمان عسلک شفلرا

گیاه زیبای شفلرا هم به صورت سبز و هم به صورت ابلق در طبیعت دیده میشه. اما خاص پسندان برای نگهداری شفلرا اقدام به تهیه ی نوع ابلق اون میکنن. یکی از انواع بیماری هایی که شفلرا میتونه مثل بسیاری از گیاهان دیگر به اون مبتلا بشه عسلک هستش. برای درمان عسلک شفلرا شما میتونید ار برخی روش ها استفاده کنید که در نهایت منجر به درمان عسلک شفلرا میشن. اگر یک سری مواد چسبناک روی برگ های گیاهتون مشاهده کردید بدونید که گیاه شما به این بیماری مبتلا شده و برای درمان عسلک شفلرا خیلی زود اقدام کنید.

به بیماری عسلک کپک دوده ای هم گفته میشه. برای درمان عسلک شفلرا شما باید از حشره کش استفاده کنید چون که عامل این بیماری حشرات هستند. عسلک موجود روی گیاه شفلرا در واقع مدفوع حشراتی هستش که از گیاه تغذیه میکنن و در کنار اون زندگی میکنن. در صورتی که شما به موقع برای درمان عسلک شفلرا اقدام نکنید ممکن گیاه شما به بیماری های قارچی هم مبتلا بشه چون عسلک غذای مناسبی برای قارچ ها فراهم میکنه. بنابراین در صورت ابتلا به این بیماری بهتره خیلی زود به درمان عسلک شفلرا بپردازید.

لکه های قهوه ای روی ساقه شفلرا

 در ارتباط با روش نگهداری و بیماری های شفلرا بهتره بدونید که این گیاه یکی از انواع بیماری های گیاه شفلرا بروز لکه های قهوه ای روی ساقه شفلرا هستش. گاها هنگام بیماری لکه های قهوه ای روی ساقه شفلرا دیده میشه. برای رفع لکه های قهوه ای روی ساقه شفلرا میتونید از حشره کش استفاده کنید. بعد از سمپاشی گیاه به مدت تقریبا دو روز یا به عبارتی پس از گذشت 48 ساعت لکه های قهوه ای روی ساقه شفلرا رو با یک برس نرم و مخصوص پاک کنید. با این کار لکه های قهوه ای روی ساقه شفلرا از بین خواهند رفت.

لکه های قهوه ای روی برگ گیاه شفلرا

در صورت بروز بیماری در گیاه شفلرا ممکن شما لکه های قهوه ای روی برگ گیاه شفلرا ببینید. همچنین عوامل متعدد و مختلفی مثل وارد شدن استرس به گیاه، دمای نامناسب محیط نگهداری و حتی نبود نور کافی و مناسب میتونه باعث بروز لکه های قهوه ای روی برگ گیاه شفلرا بشن.

لکه های قهوه ای روی برگ گیاه شفلرا

علاوه بر موارد گفته شده بروز لکه های قهوه ای روی برگ گیاه شفلرا میتونه به دلیل کمبود رطوبت در محیط هم باشه. علاوه بر نامساعد بودن شرایط محیطی برای این گونه ی زیبا که میتونه منجر به بروز لکه های قهوه ای روی برگ گیاه شفلرا بشه برخی بیماری ها هم میتونن باعث این امر بشن.

به طور مثال بعضی از بیماری های قارچی که در بالا ذکر کردیم به علت عدم درمان عسلک شفلرا ممکن به وجود بیاد هم میتونن باعث لکه های قهوه ای روی برگ گیاه شفلرا بشن و زیبایی این گیاه رو به یغما ببرن. لکه های قهوه ای روی برگ گیاه شفلرا میتونن در طول برگ ظاهر بشن و یا این که فقط در نوک برگ دیده بشن. اگر لکه های قهوه ای روی برگ گیاه شفلرا در نوک اون ظاهر بشن دلیل این امر میتونه آبیاری و کوددهی غیر اصولی باشه.

دیگر مقالات :

هر چیز که باید درباره نگهداری و بیماری های سرخس بدانید!

نگهداری و بیماری های آلوئه ورا

نگهداری از گل ارکیده | شرایط نگهداری از گیاه ارکیده

تکثیر آگلونما از طریق برگ

هر چیز که باید درباره نگهداری و بیماری های سرخس بدانید!

علت سیاه شدن ساقه شفلرا

اگر بخواهیم نکات مربوط به نگهداری و بیماری های شفلرا رو بیان کنیم بهتره در مورد علت سیاه شدن ساقه شفلرا هم کمی صحبت کنیم. گیاه زیبای شفلرا یک گیاه مقاوم محسوب میشه. در واقع این گیاه در برابر شرایط سخت محیطی تاب آوری بالایی داره. اما هر گیاهی در کنار زیبایی ها و جذابیت هایی که داره دچار یک سری بیماری ها و آفات میشه، این بیماری ها در صورتی که درمان نشن میتونن موجب مرگ گیاه بشن. گیاه شفلرا هم از این قاعده مستثنی نیست و یک سری بیماری ها و آفت هایی داره که ممکن موجب ضعیف شدن و پژمرده شدن اون بشن.

سیاه شدن ساقه شفلرا یکی از انواع بیماری هایی هستش که این گیاه زیبا رو درگیر و آلوده میکنه. ما در این بخش از مقالمون سعی داریم علت سیاه شدن ساقه شفلرا رو معرفی کنیم. به طور قطع علت سیاه شدن ساقه شفلرا مربوط به محیط اطراف این گیاه میشه. بنابراین علت سیاه شدن ساقه شفلرا رو باید در کیفیت خاک، میزان نور در دسترس و میزان رطوبت و آبی که در اختیار گیاه قرار بگیره پیدا کنیم. به طور کلی علت سیاه شدن ساقه شفلرا به ریشه این گیاه زیبا بر میگرده.

چسبناک شدن برگ شفلرا

بنابراین میتونیم این طور بگیم که علت سیاه شدن ساقه شفلرا بیمار شدن و پوسیده شدن ریشه ی اون هستش. اگر شما بیشتر از اون چیزی که این گیاه نیاز داره آب در اختیار اون قرار بدید، این کار شما باعث میشه تا ریشه ی این گیاه دچار پوسیدگی بشه. دلیل این پوسیدگی وجود نوعی قارچ هستش که در خاک های مرطوب رشد میکنه.

در واقع میتونیم این قارچ رو علت سیاه شدن ساقه شفلرا بدونیم. بعد از پوسیدگی ریشه ی شفلرا برگ های او زرد میشن و شروع به ریزش میکنن و شاخه ها هم سیاه میشن و در نهایت مرگ گیاه نزدیک میشه. بنابراین علت سیاه شدن ساقه شفلرا به نحوه ی مراقبت و نگهداری شما میتونه ربط داشته باشه.

چسبناک شدن برگ شفلرا

همونطور که در بالا ذکر کردیم این گیاه میتونه به نوعی بیماری به نام آفت سپردار یا حشره ی سپردار مبتلا بشه. وجود این آفت باعث چسبناک شدن برگ شفلرا میشه. این حشرات در زیر برگ ها یا در روی اونها زندگی میکنن و از اونها تغذیه هم میکنند. این حشرات میتونن منجر به چسبناک شدن برگ شفلرا بشه. زمانی که تعداد این حشرات روی برگ گیاه خیلی زیاد بشه باعث چسبناک شدن برگ شفلرا میشه.

چسبناک شدن برگ شفلرا

برای جلوگیری از چسبناک شدن برگ شفلرا باید به موقع و در یک زمان مناسب اقدام به استفاده از یک حشره کش مناسب کنید تا از چسبناک شدن برگ شفلرا به صورت خیلی زیاد جلوگیری کرده باشید. به طور کلی برای درمان چسبناک شدن برگ شفلرا راه حل موجود استفاده از انواع حشره کش های موجود در بازار برای گلها و گیاهان آپارتمونی هستش. چسبناک شدن برگ شفلرا میتونه مانع از زیبا به نظر رسیدن برگ های براق و چرمی این گیاه فوق العاده بشه.

علت عدم رشد شفلرا

در این قسمت از مقاله ما قصد داریم برا شما بگیم علت عدم رشد شفلرا چه چیزی یا چه چیزهایی میتونه باشه. برای بررسی علت عدم رشد شفلرا هم بهتره که ما به بررسی محیط اطراف این گیاه و نیازهای اون بپردازیم. یک علت عدم رشد شفلرا میتونه کم بودن نور در دسترس این گیاه باشه. بنابراین برای رشد به هنگام و مناسب این گیاه بهتره اون رو در یک جای کاملا پر نور قرار بدید. همچنین برای پی بردن به علت عدم رشد شفلرا میتونیم به عوض کردن گلدون اون اشاره کنیم.

در صورتی که شما به تازگی گلدون این گیاه رو عوض کردید ممکنه برای مدتی رشد این گیاه خیلی کم بشه و به کندی پیش بره. علاوه بر آنچه گفتیم کود دادن در زمان نامناسب میتونه یک علت عدم رشد شفلرا باشه. بهترین زمان برای کود دادن گیاه شفلرا بعد از اضافه شدن برگ های جدید در این گیاه هستش.

به طور کلی بهتره بیان کنم که رشد گیاه شفلرا چندان قابل پیش بینی نیست. بنابراین اگر شفلرای شما رشد کمی داره خیلی به دنبال پیدا کردن علت عدم رشد شفلرا نباشید. البته بهتره برای این که رشد مناسبی داشته باشه همیشه به این گل زیبا به اندازه ی کافی رسیدگی کنید.

آفت شفلرا

آفت شفلرا

در مورد آفت شفلرا میتونیم به برخی موارد مثل به وجود اومدن لکه های سفید روی برگ های این گیاه اشاره کنیم. لکه های سفید ایجاد شده روی برگ های شفلرا به صورت پنبه مانند ظاهر میشن. این لکه های ظاهر زیبای گیاه شفلرا رو به یغما میبرن بنابراین برای بهبود و درمان این لکه های و این نوع آفت شفلرا بهتره که گیاه رو سمپاشی کنید. اگر بخواهیم یکی دیگر از انواع آفت شفلرا رو نام ببریم میتونیم به پروک شدن برگ های اون اشاره کنیم.

این آفت شفلرا به دلیل سرما یا گرمای زیاد در محیط این گل میتونه ظاهر بشه. با ایجاد تعادل در دمای منزلتون به راحتی میتونید از بروز این آفت شفلرا جلوگیری کنید. قارچ های مثل قارچ فیتوفترا یا قارچ آلترناریا میتونن به عنوان آفت شفلرا در نظر گرفته بشن. در واقع قارچ ها آفت شفلرا هستند. برای جلوگیری از بروز این آفت شفلرا بهتره که از آبیاری بیش از اندازه ی این گیاه دست بردارید. نوعی آفت سپردار قهوه ای رنگ هم به عنوان آفت شفلرا مشاهده شده برای رفع این آفت باید از حشره کش استفاده کنید.

خلاصه نکات مقاله

گیاه شفلرا یکی از انواع گیاهان آپارتمونی هستش. این گیاه زیبا طرفداران زیادی هم داره. به گیاه شفلرا درخت چتری یا پنجه کلاغی هم میگن. این گیاه زیبا در گروه گیاهان بومی کشور استرالیا قرار داره. به طور کلی این گیاه یک درختچه ی همیشه سبز هستش که حضور اون در منزل شما میتونه زیبایی خاصی به منزلتون بده. این گیاه زیبا دارای یک سری میوه های ریز به رنگ نارنجی هستش که تقریبا فقط در زیستگاه اصلی نگهداری شفلرا ظاهر میشن.

انواع گیاهان آپارتمونی

در رابطه با نگهداری و بیماری های شفلرا ابتدا بهتره بیان کنیم که این گیاه در مقابل شرایط نامساعد و نامطلوب محیطی بسیار مقاوم هستش. یکی از انواع بیماری های گیاه شفلرا بروز لکه های قهوه ای روی ساقه شفلرا هستش. برای رفع لکه های قهوه ای روی ساقه شفلرا میتونید از حشره کش استفاده کنید. برای درمان عسلک شفلرا هم شما باید از حشره کش استفاده کنید چون عامل این بیماری حشرات هستند. در صورت بروز بیماری در گیاه شفلرا ممکن شما لکه های قهوه ای روی برگ گیاه شفلرا ببینید.

بروز لکه های قهوه ای روی برگ گیاه شفلرا میتونه به دلیل کمبود رطوبت در محیط باشه. سیاه شدن ساقه شفلرا نیز یکی از انواع بیماری هایی هستش که این گیاه زیبا رو درگیر و آلوده میکنه. علت سیاه شدن ساقه شفلرا بیمار شدن و پوسیده شدن ریشه ی اون هستش. علاوه بر موارد بالا گیاه میتونه به نوعی بیماری به نام آفت سپردار یا حشره ی سپردار مبتلا بشه. وجود این آفت باعث چسبناک شدن برگ شفلرا میشه. این حشرات در زیر برگ ها یا در روی اونها زندگی میکنن و از اونها تغذیه هم میکنند.

همچنین برای پی بردن به علت عدم رشد شفلرا میتونیم به عوض کردن گلدون اون اشاره کنیم. در صورتی که شما به تازگی گلدون این گیاه رو عوض کردید ممکنه برای مدتی رشد این گیاه خیلی کم بشه و به کندی پیش بره. علاوه بر آنچه گفتیم کود دادن در زمان نامناسب میتونه یک علت عدم رشد شفلرا باشه. همچنین قارچ های مثل قارچ فیتوفترا یا قارچ آلترناریا میتونن به عنوان آفت شفلرا در نظر گرفته میشن. برای مطالعه مطالب خارجی در این زمینه اینجا کلیک کنید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید