نگهداری و بیماری های استرلیتزیا یا پرنده بهشتی

نگهداری و بیماری های استرلیتزیا یا پرنده بهشتی

گیاه استرلیتزیا یا گل پرنده بهشتی با نام علمی Strelitzia و از راسته زنجبیل هستش. این گیاه به خاطر ظاهر گل ها به این نام شهرت پیدا کرده. گونه های مختلفی داره و رنگ گل ها در گونه های مختلف متفاوته. گیاه پرنده بهشتی به دلیل زیبایی ویژه ای که داره هم در گلفروشی ها به عنوان گل شاخه بریده و هم به صورت گلدانی به فروش میرسه. در این مقاله در خصوص نگهداری و بیماری های استرلیتزیا بیشتر بخونین.

نگهداری و بیماری های استرلیتزیا یا پرنده بهشتی

نگهداری و بیماری های استرلیتزیا یا گل پرنده بهشتی

این گیاه روش های نگهدای مخصوص به خودش رو داره که در ادامه سعی شده مطالبی کامل درباره نگهداری گیاه پرنده بهشتی و بیماری های استرلیتزیا یا گل پرنده بهشتی در اختیارتون قرار بدیم.

آبیاری💧

استرلیتزیا نیاز آبی زیادی داره به طوری که هیچ وقت نباید خاکش خشک بشه و به محض خشک شدن سطح رویی خاک نیاز به آبیاری داره. البته این نکته باید مورد توجه قرار بگیره که طوری آبیاری انجام ندین که غرقاب صورت بگیره و گیاه شما دچار خفگی بشه. چون این گیاه به غرقاب و تجمع آب در اطراف ریشه بسیار حساسه. در فصل تابستان از اواخر تیر تا مرداد ماه که زمان استراحت گیاه هست بهتره مقدار آبیاری رو کاهش بدید.

نور☀️

استرلیتزیا نور زیاد و البته مستقیم خورشید رو میپسنده. اما بهتره در مکانی قرار بگیره که نور خورشید در هنگام ظهر و هنگام تابستان به طور مستقیم به آن نتابد ولی آفتاب زمستان رو میتونه به خوبی تحمل کنه. نوردهی باعث تحریک گلدهی در گیاه میشه و در صورتی که گیاه در سایه باشه یا نور کمی بهش برسه یا کلا گل نمیده یا گلهای ضعیف تولید میکنه که زود از بین میرن.

دما🌡️

این گیاه آب و هوای معتدل و رو به گرمی رو دوست داره. در دمای نزدیک به صفر و زیر صفر از بین میره. اگه استرلیتزیا رو در باغچه نگهداری میکنین در فصل سرما بهتره روی اون یه پلاستیک بکشید تا از سرما در امان بمونه و اگه در گلدون نگهداری میکنین بهتره گلدان رو به منزل یا گلخانه انتقال بدین.

خاک🌱

این گیاه ریشه های زیادی داره و حداقل به عمق 50 سانتی متر خاک نیاز داره. خاک این گیاه بهتره ترکیبی از خاک باغچه و مقداری شن باشه. البته هر خاکی برای این گیاه مناسبه اما خاک گیاهان گلدار برایش مناسب تر هست. این گیاه به دلیل حساسیتی که به غرقاب داره بهتره خاکی با زهکشی مناسب داشته باشه به همین دلیل مقداری شن یا پرلیت میتونه به این مسئله کمک کنه.

کود دهی🌱

این گیاه در فصول رشد نیاز به کود دهی منظم داره. بهتره در فصل بهار هر دو هفته یکبار کود دهی انجام بشه. بهتره کود دهی از فروردین تا مهر ماه به طور منظم انجام بشه. و بهتره در فصل پاییز و زمستان کود دهی رو متوقف کنین. برای کود دهی میتونین از کود های دامی پوسیده و یا کود مخصوص گیاهان گلدار استفاده کنین.

بیماری های استرلیتزیا

استرلیتزیا ممکنه دچار بیماری های گوناگونی بشه که عمده آنها به شرح زیر هست:

حشرات🦟

گیاه رو همیشه تحت نظر داشته باشین و از نظر وجود حشراتی مانند: کنه ها، شپشک ها یا حشرات ریز بررسی کنین. در صورتی که تعداد حشرات کم باشه اون رو با دستمال تمیزی از روی گیاه جدا کنین و با استفاده از صابون های ضد باکتریایی یا الکل رقیق شده و… پاکسازی کنین. در صورتی که تعداد حشرات زیاد باشه از سموم مخصوص استفاده کنین.

مینوز برگ

کرم های ریزی هستن که بیشتر به براکته های گیاه حمله میکنن که میشه با استفاده از برچسب های ضد حشرات ازشون جلوگیری کرد.

کرم های برگخوار

در صورت مشاهده با دست جمع آوری بشه.

شپشک آرد آلود

به صورت توده های سفید و پنبه ای شکل دیده میشه که بهتره با استفاده از پنبه آغشته به الکل اقدام به پاک کردنشون کنین و از سموم حشره کش مناسب استفاده کنین.

شپشک سپردار

به صورت نقاط قهوه ای رنگ سفت در زیر برگ ها و ساقه دیده میشه که میتونین با استفاده از پنبه آغشته به الکل و یا استفاده از حشره کش مناسب آنها را از بین ببرین.

شته

حشرات ریزی که با مشاهده آنها حتما از حشره کش های سیستماتیک استفاده کنین.

قارچی شدن

پژمردگی قارچی یکی دیگر از مواردی هست که در این گیاه به چشم میخوره. این بیماری به این صورت ظاهر میشه که برگ ها پژمرده شده و زرد و بیرنگ میشن و شروع به ریزش میکنن. دلیل این مسئله آبیاری زیاده که موجب رشد باکتری های منفی شده. برای درمان کافیه زمانی آبیاری رو متوقف و زهکشی خاک رو بررسی کنین.

خواص گل استرلیتزیا

این گیاه از دسته گیاهان زینتی هستش و نمیشه انتظار خاصیت دارویی ازش داشت. پرنده بهشتی یه گیاه سمی هستش که خوردن برگ های اون توسط کودکان یا حیوانات باعث ایجاد مسمومیت میشه. اما اگه بخوایم از خواص گل استرلیتزیا بگیم نمیتونیم زیبایی منحصر به فردش رو منکر بشیم.

این گیاه با زیبایی خیره کننده ای که داره در انواع دسته گل، تاج گل و سبد های زیبای گل مورد استفاده قرار میگیره و حس انرژی مثبت رو برای دریافت کننده اش به ارمغان میاره. البته که ننگهداری گیاه پرنده بهشتی در داخل خانه یا باغچه هم میتونه شادی و نشاط رو برای صاحب خونه فراهم بیاره. این گیاه با ظاهر زیبای خودش جادوی شادی و نشاط رو به همراه داره.

تکثیر گل پرنده بهشتی

بیشتر بخوانید

تکثیر گل پرنده بهشتی

تکثیر این گیاه از روش های مختلفی امکان پذیره. از طریق بذر، تقسیم بوته، کشت بافت و… .

تکثیر گل پرنده بهشتی از طریق بذر

تکثیر گیاه پرنده بهشتی از طریق بذر کار ساده ای نیست. بذر ها رو باید در فصل بهار کاشت. حدود 3 تا 6 ماه طول میکشه تا بذر های این گیاه جوانه بزنن. این گیاه در سال اول بسیار ضعیفه و نیاز به مراقبت ویژه داره. در سال دوم و سوم گیاه به کود دهی و افزایش خاک غنی نیاز داره. در این دوره برگ ها بلند تر میشن و رشد رویشی گیاه ایده آل میشه. در سال چهارم با مراقبت از گیاه و رعایت نکات مهم در خصوص نگهداری گیاه پرنده بهشتیمیتونین گل های زیبای آن رو ببینین.

تکثیر گل پرنده بهشتی از طریق تقسیم بوته در گیاه استرلیتزیا

بهترین فصل برای تقسیم بوته در این گیاه فصل تابستان بین ماه های تیر تا شهریور هستش. برای این کار کافیه گیاه رو از گلدان خارج کنین. به چند قسمت که خود شامل ریشه و چهار تا پنج برگ باشن تقسیم میکنین. بعد قسمت هایی که تغییر رنگ دادن و قسمت های اضافه رو جدا کرده و هر کدام رو توی گلدان کشت کنین. توجه داشته باشین که گیاه بعد از سه الی چهار سال به گل میشینه. در طی این زمان سعی کنین نکات مربوط به نگهداری گیاه پرنده بهشتی و بیماری های استرلیتزیا رو رعایت کنین تا گیاهی سالم داشته باشین.

تکثیر گل پرنده بهشتی از طریق کشت بافت

این روش در خانه امکان پذیر نبوده و کاری آزمایشگاهی هستش. در این روش قسمتی از برگ، ساقه، جوانه انتهایی، جنین بذر و… را بر روی محیط غذایی کاملا استریل در شرایط استریل و در آزمایشگاه کشت میدن و بسته به شرایط و قسمتی که از گیاه جدا شده باشه کمی بعد گیاهچه هایی تولید میشه.

این گیاهچه ها بعد از سازگاری در محیط آزمایشگاه و انتقال به گلخانه شرایطی پیدا میکنن که در فضای بیرون هم قابل رشد و نمو خواهند بود. در این روش گیاهانی عاری از هر نوع بیماری و کاملا مشابه گیاه مادری خواهیم داشت(البته به غیر از کشت جنین).

در تمامی این روش ها لازم است که موارد مهم و اطلاعات ضروری در خصوص نگهداری و بیماری های استرلیتزیا رو بدونین تا بتونین گیاهی سالم با گل هایی زیبا رو پرورش بدین.

انواع گل پرنده بهشتی

انواع گل پرنده بهشتی

گل پرنده بهشتی انواع مختلفی از قبیل:

 • Strelitzia angustifolia W.T.Aiton        
 • Strelitzia cucullata Volut
 • Strelitzia farinosa W.T.Aiton    
 • Strelitzia gigantea J.Kern.         
 • Strelitzia glauca A.Riich 
 • Strelitzia humilis Link    
 • Strelitzia ovata W.T.Aiton        
 • Strelitzia parvifolia W.T.Aiton 
 • Strelitzia prolifera Carriere       
 • Strelitzia pumila Planch  
 • Strelitzia reginae Banks  
 • Strelitzia rutilans C.Morren      
 • Strelitzia spathulata Volut

استرلیتزیا سفید

رشد این گل بسیار کنده و از زمان کاشت بذر تا گلدهی 5 تا 8 سال زمان نیاز داره. برگهایی به رنگ سبز متمایل به آبی داره و به صورت گلدانی هم نگهداری میشه. این گیاه میتونه دمای خیلی پایین و حتی یخ زدگی رو هم تحمل کنه اما به مدت خیلی محدود. از طریق تقسیم ریشه هم قابل ازدیاد هستش.

استرلیتزیا نیکولا

بیشتر ظاهری نخل مانند داره و ابعاد بزرگ اون باعث میشه که به خاطر رشد سریعی که داره برای نگهداری گیاه استرلیتزیا در آپارتمان زیاد مناسب نباشه. بیشتر به صورت گل شاخه بریده در گلفروشی ها یافت میشه. گلها به رنگ سفید-مشکی دیده میشن.

استرلیتزیا پولیفرا

دارای دمبرگ های بسیار بلند بوده و دارای دو اسپات در گل آذین هسن.

استرلیتزیا رویال یا پومیلا

دارای ابعاد کوچک بوده و مناسب نگهداری در فضای منزل هست.

در کل این جمع بندی وجود داره که با وجود تنوع در این گونه های متفاوت همگی از یک خانواده بوده و روش نگهداری و بیماری های استرلیتزیا در همگی آنها مشترکه.

قیمت گل استرلیتزیا

قیمت این گیاه به مواردی از قبیل: سن، گلدار بودن یا نبودن، ارتفاع و گسترش گیاه، جنس گلدان و مواردی از این قبیل بستگی داره. و از 50 هزار تومان شروع میشه و بسته به عواملی که گفته شد افزایش پیدا میکنه.

آفت های گل استرلیتزیا

آفات و بیماری های این گیاه شامل: قارچی شدن ریشه در اثر آبیاری زیاد، انواع شپشک ها، مینوز برگ ها، حشرات، شته ها و… هستن که در قسمت نگهداری گیاه پرنده بهشتی و بیماری های استرلیتزیا به آنها به طور کامل پرداختیم.

خلاصه نکات مقاله

 • نام گیاه: استرلیتزیا یا گل پرنده بهشتی🌱
 • نام علمی گیاه: Sterlitzia spp🌱
 • راسته: زنجبیل سانان🌱
 • نیاز ها:
 • آبیاری قبل از خشک شدن بیش از اندازه سطح خاک💧
 • نور مستقیم و کامل خورشید بغیر از تابستان☀️
 • خاک غنی و با زهکشی مناسب🌱
 • به دمای زیر صفر حساس بوده و دمای تا 30 درجه را تحمل میکنه.🌡️
 • کود دهی منظم با استفاده از کود مخصوص گیاهان گلدار انجام بشه.🌱
دیدگاه شما

2 دیدگاه

 1. مهشید جنتی گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوبتئن برای حل مشکل کرم های برگخوار
  راه حل دیگه ای میتونین پیشنهاد بدین

 2. Fateme گفت:

  مرسی خیلی خوب بود

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید