نگهداری و بیماری های گل سنگ

نگهداری و بیماری های گل سنگ

همه ما برای زیباتر نشون دادن منزلمون از روش های متفاوتی استفاده میکنیم یکی از انواع این روش ها استفاده از گلهای آپارتمونی هستش. ما توی این مقاله قصد دارم شما رو با نگهداری و بیماریهای گل سنگ، عمر گل سنگ چقدر است و غیره آشنا کنیم.

همه چیز درباره نگهداری و بیماری های گل سنگ

در این مقاله از مجله گل و گیاه رزفارست میخوانید: گیاه گل سنگ یکی از گیاهان آپارتمانی بسیار زیبا و پرطرفدار هستش. این گیاه زیبا و منحصر بفرد دارای رنگ های متنوعی هم هست. در صورتی که علاقه دارید این گل زیبا و خاص رو در منزلتون داشته باشید بهتره با نحوه ی نگهداری و بیماری های گل سنگ آشنا بشید. به طور مثال بهتره که بدونید عمر گل سنگ چقدر است؟ یا این که در مورد هرس گل سنگ، گل دادن گل سنگ و علت لول شدن برگ گل سنگ بدونید. علاوه بر اینها ما در این مقاله به شما کمک می کنیم در مورد قیمت گل سنگ اطلاعاتی به دست بیارید.  در ابتدای مقاله ما در مورد نگهداری و بیماری های گل سنگ صحبت میکنیم.

همه چیز درباره نگهداری و بیماری های گل سنگ

نگهداری  و بیماری های گل سنگ نیازمند دقت و مراقبت بالا و درمان زود هنگام هستش.  نگهداری از این گیاه زیبا نیاز به دقت بالایی داره چون این گیاه خوشرنگ خیلی حساس هستش بنابراین به دقت، توجه و مراقبت بالایی نیاز داره. یکی از شرایطی که شما برای نگهداری از گل سنگ باید به اون توجه کنید میزان رطوبت و آبی هستش که گیاه زیبای گل سنگ به اون نیاز داره.

این گیاه تقریبا میشه گفت جز گیاهان آبدوست هستش و مقاومتش در مقابل تشنگی و کم آبی خیلی کمه پس اگر از اون دسته از افرادی هستید که میتونن به موقع و سر وقت به گل هاشون رسیدگی کنند؛ خریدن این گیاه و نگهداری از اون به شما توصیه میشه؛

اما اگر در این گروه قرار ندارید بهتره از خریدن این گل جذاب و زیبا خودداری کنید. در خصوص نگهداری و بیماری های گل سنگ می تونیم به چند مورد از بیماری های این گیاه خوش رنگ اشاره کنیم.

بیماری های گیاه گل سنگ

برخی از این بیماری ها عبارتند از: زرد شدن برگ ها در گیاه گل سنگ، ریزش برگ ها و بسیاری دیگر. در صورتی که شما بیش از حد نیاز به این گل منحصر بفرد آب بدید در واقع باعث زرد شدگی برگ های اون شدید. پس بهتره که آبیاری رو کمی کم کنید و توجه کنید که بین دو دفعه آبیاری گل سنگ سطح خاک گلدون حتما خشک شده باشه.

همچنین اگر شما برای آبیاری گیاه گل سنگ از آب سرد استفاده کنید این کار شما باعث ریزش برگ های گل سنگ میشه. همچنین اگر محیطی توی اون گلسنگ رو نگهداری میکنید خیلی سرد باشه هم میتونه باعث بشه برگ های زیبای این گل دچار ریزش بشه. ما میدونیم که برگ های گل سنگ دارای نقاط رنگی و زیبایی هستند. اگر گل سنگ به مقدار کافی نتونه نور دریافت کنه به مرور زمان این لکه های زیبای رنگی روی برگ های خودش رو از دست میده.

بیماری های گیاه گل سنگ

بنابراین بهتره که شما یک قسمت از منزلتون رو که نور کافی و مناسبی داره برای نگهداری گل سنگ در نظر بگیرید البته نور دریافتی گل سنگ باید به صورت غیر مستقیم باشه مثلا از پشت شیشه ی پنجره باید نور رو دریافت کنه. حالا اگر شما به این توصیه اهمیت ندین و گل سنگ رو در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار بدید باعث میشه که لکه های سوخته ای روی برگ های این گل تشکیل بشه که علتش همون جوری که گفتیم نور مستقیم آفتاب هستش.

از طرفی اگر شما به موقع و به اندازه به این گل کود و مواد مغذی رو نرسونید این گیاه به اندازه ی کافی رشد نمیکنه و حتی میتونه بیمار و ضعیف و پژمرده بشه و در نهایت از دست بره. بنابراین نگهداری و بیماری های گل سنگ دشوار و متعدد هستند.

تکثیر گل سنگ در خانه

در صورتی که شما علاقه به گیاه گل سنگ دارید میتونید اون رو به راحتی در منزلتون بکارید و از داشتن چنین گل زیبایی لذت ببرید. بنابراین میتونیم این طور بیان کنیم که تکثیر گل سنگ در خانه امکان پذیر هستش و شما میتونید از یک گل بارها استفاده کنید و گلدون های گل سنگتون رو افزایش بدید. به طور کلی روش های تکثیر گل سنگ در خانه، تکثیر گل سنگ در آب و در خاک، به روش قلمه زدن هستش.

البته گیاه گل سنگ رو میتونید به وسیله ی بذر هم بکارید و چون ممکن بذر گیاه گل سنگ به راحتی در دسترس نباشه شاید تکثیر گل سنگ در خانه به روش کاشت بذر کمی سخت و دشوار باشه. حالا تکثیر گل سنگ در خانه به روش قلمه زدن رو به طور مختصر توضیح میدیم. برای این روش تکثیر بهتره که شما از اوایل اردیبهشت ماه تا پایان تابستون با یک قیچی یا یک چاقوی تیز قلمه های از گیاه گل سنگ رو جدا کنید.

ذکر این نکته این جا شاید ضروری باشه که بدونید بهترین قلمه برای تکثیر گل سنگ در خانه قلمه های نوک ساقه ی گل سنگ هستند. پس از طول ساقه قلمه های که طول آنها حدود دوازده سانتی متر باشه رو جدا کنید. برای این که قلمه ای که شما از گل سنگ تهیه کردید ریشه بزنه بهتره اون قلمه رو در پودر ریشه زایی  قرار بدید یا این که اون قلمه رو به روش تکثیر گل سنگ در آب  در یک ظرف آب قرار بدید تا بعد از این که ریشه زد اونو در یک گلدون مناسب و دلخواه بکارید و در منزلتون قرار بدید.

درمان پژمردگی گل سنگ

عمر گل سنگ چقدر است؟

در این قسمت ما قصد داریم بدونیم که عمر گل سنگ چقدر است؟ دونستن این که عمر گل سنگ چقدر است به ما کمک میکنه محیط مناسبی برای نگهداری اون فراهم کنیم. گیاه گلسنگ در طول دوره ی رشد خودش میتونه چندین مرتبه به گل بشینه و گلدهی داشته باشه. گل سنگ ها بعد از هر بار گل دادن وارد دوره ی استراحت میشن و یا این که میمیرن. بنابراین میتونیم بگیم که این گل تقریبا عمر کوتاهی داره و شاید بتونه برای یکسال دوام بیاره.

عمر گل سنگ چقدر است؟

برای این که بدونید عمرگل سنگ چقدر است و با مراقبت بیشتر بتونید اون رو کمی بیشتر کنید حین گلدهی گلهای اون رو بچینید تا بتونه روزهای بیشتری عمر کنه. در واقع دونستن این که عمر گل سنگ چقدر است به ما کمک میکنه بهتر از این گل مراقبت کنیم.

اما اگر بدون هیچ دلیلی و با وجود رسیدگی مرتب شما متوجه شدید که گیاه گل سنگ داره خشک و پژمرده میشه بهتره بدونید که تو این شرایط گیاه داره به روزهای آخر عمرش نزدیک میشه و دیگه نمیتونید اون رو نجات بدید. پس در پاسخ به این سوال که عمر گل سنگ چقدر است؟ میتونیم بگیم حدود یکسال هستش.

بیشتر بخوانید:

علت لول شدن برگ گل سنگ

در این قسمت از مقاله در مورد علت لول شدن برگ گل سنگ صحبت میکنیم. علت لول شدن برگ گل سنگ میتونه به محیطی که اون رو نگهداری میکنید مربوط باشه. ما در بخش ابتدایی مقاله در مورد انواع بیماری های مربوط به گیاه گل سنگ صحبت کردیم. حالا این جا در مورد علت لول شدن برگ گل سنگ صحبت میکنیم تا متوجه بشیم دلیل بروز این مشکل چی میتونه باشه. زمانی که شما گیاه گل سنگ رو در یک محیط گرم قرار میدید این محیط گرم میتونه علت لول شدن برگ گل سنگ باشه.

همچنین اگر محیط نگهداری این گل رطوبت کمی داره میتونه علت لول شدن برگ گل سنگ باشه. به طور کلی زمانی که شما گیاه رو از محیط ایده آلش دور کنید همین کار شما علت لول شدن برگ گل سنگ و خشک شدن حاشیه ی برگ های اون میتونه باشه. برای اینکه شما علت لول شدن برگ گل سنگ رو مهیا نکنید بهتره گیاه گل سنگ رو به یه محیط خنک و با رطوبت بالا منتقل کنید و اون جا از اون نگهداری کنید.

شپشک گل سنگ چیه داستانش؟

شپشک گل سنگ چیه داستانش؟

یکی از بیماری هایی که گیاه گل سنگ میتونه به اون مبتلا بشه شپشک گل سنگ هستش. شپشک ها موجودات ریز و کوچکی هستند که ماده ی تقریبا لزجی در اطرافشون وجود داره. همچنین شپشک گل سنگ قابل سرایت هستش و میتونه به مابقی گلدون های گل سنگ و حتی به مابقی گیاهان موجود در منزل شما منتقل بشه  و اونها رو آلوده به شپشک گل سنگ کنه. پس بهتره در صورت بروز شپشک گل سنگ خیلی زود برای رفع اون اقدام کنید.

در ابتدا که تعداد شپشک ها کم هستش میتونید از ترکیب چد قطره مایع ظرفشویی یا مقداری اندکی صابون بدون عطر به همراه آب و یک مسواک برای تمیز کردن ساقه و برگ های گیاه گل سنگ استفاده کنید؛ اگر بعد از انجام دادن این کار متوجه شدید که هنوز گیاه گل سنگ شما شپشک داره بهتره از سمومی که در زیر اسمشونو آوردیم برای رفع شپشک گل سنگ در منزلتون با احتیاط استفاده کنید.

این سموم عبارتند از سیرینول و پالیزین. برای رفع شپشک گل سنگ با این سمومی که در بالا گفتیم بهتره حدود شش قطره از سموم گفته شده رو با حدود نیم لیتر آب ترکیب کنید و بعد این محلول رو روی برگ های گل سنگ و همچنین زیر برگ های اون اسپری کنید تا شپشک گل سنگ به طور کامل از بین بره.

تکثیر گل سنگ در خانه

درمان پژمردگی گل سنگ

گیاه گل سنگ یکی از گیاهان زیبا و گلدار هستش. این گیاه زیبا یک گیاه بومی مناطق گرمسیری در جهان هست. به طور ویژه میتونیم این گل زیبا رو بومی مناطق گرمسیری اطراف اقیانوس هند معرفی کنیم. گیاه گل سنگ رو به دلیل این که خال های بسیار و زیبایی روی برگ های خودش داره با نام گیاه برگ خال خالی هم میشناسند. در این قسمت ما قصد داریم به درمان پژمردگی گل سنگ بپردازیم. از اونجایی که گل سنگ یک گل پر طرفدار محسوب میشه بنابراین دونستن درمان پژمردگی گل سنگ میتونه خیلی کمک کننده باشه.

همون طور که قبلا در بالا اشاره کردیم گیاه گل سنگ یک گیاه بسیار حساس محسوب میشه. به طوری که نگهداری و مراقبت از اون نیازمند وقت و دقت کافی هست. در صورتی که شما این گل زیبا رو در شرایط محیطی مناسبی نگذارید خیلی زود پژمرده میشه و شادابی و زیبایی خودش رو از دست میده. حالا شما باید به دنبال درمان پژمردگی گل سنگ باشید. شما برای درمان پژمردگی گل سنگ بهتره محیط مناسبی برای نگهداری از این گیاه انتخاب کنید.

به طور مثال برای درمان پژمردگی گل سنگ یک محیط خنک میتونه کمک کننده باشه و همچنین تابش غیر مستقیم نور آفتاب به درمان پژمردگی گل سنگ کمک میکنه. از طرفی جلوگیری از آبیاری گیاه گل سنگ با آب سرد میتونه به درمان پژمردگی گل سنگ کمک زیادی به شما بکنه.

علت سوختن نوک برگ گل سنگ

علت سوختن نوک برگ گل سنگ

گاهی ممکنه پیش بیاد که گیاه گل سنگ شما دارای یک سری لکه های سوخته روی برگ هستش. ما در این قسمت قصد داریم بدونیم که علت سوختن نوک برگ گل سنگ چی میتونه باشه؟ بنابراین علت سوختن نوک برگ گل سنگ میتونه چند مورد مختلف باشه. در صورتی که شما به این گل زیبا علاقمند هستید و قصد خرید و نگهداری اون رو دارید بهتره از روش نگهداری و بیماری های گل سنگ اطلاعات کافی به دست بیارید.  یک علت سوختن نوک برگ گل سنگ میتونه تابش مستقیم نور آفتاب باشه.

گیاه گل سنگ به نور غیر مستقیم آفتاب نیاز داره پس اگر شما این گیاه رو در معرض نور مستقیم قرار بدید شما با این کارتون علت سوختن نوک برگ گل سنگ شدید. بعد از این کار لکه های سوخته یا قهوه ای رنگ روی برگ های اون ظاهر میشه و زیبایی این گیاه رو میگیره. همچنین علت سوختن نوک برگ گل سنگ میتونه کمبود آب باشه. برای رفع این مشکل بهتره برنامه ی زمانی منظمی برای آبیاری این گیاه داشته باشید.

البته اگر شما موارد گفته شده رو به خوبی رعایت میکنید اما باز هم به دنبال علت سوختن نوک برگ گل سنگ هستید بهتره بدونید که زمانی که شما برای براق و زیباتر نشان دادن برگ های منحصر بفرد این گل از انواع متعدد براق کننده ها که در بازار موجود هستند استفاده میکنید میتونیم بگیم علت سوختن نوک برگ گل سنگ استفاده از این براق کننده ها هستش.

گل دادن گل سنگ

مقاله های کاربردی:

گل دادن گل سنگ

گل دادن گل سنگ میتونه بعد از کامل شدن دوره رشد اون دیده بشه. گیاه گل سنگ دارای گل های کوچک و بسیار زیبایی هستش. گل های این گیاه ارغوانی رنگ هستند. به طور کلی میتونیم بگیم به طور تقریبی در پایان دوره ی رشد این گیاه زیبا شما میتونید گل دادن گل سنگ رو ببینید. بنابراین گل دادن گل سنگ نشون میده که رشد گیاه کامل شده و همچنین شما به خوبی از این گیاه مراقبت کردید.

اما بعد از گل دادن گل سنگ ممکنه این گیاه به یک دوره ی خواب یا به عبارتی دوره ی کمون وارد بشه و یا این که ممکنه این گیاه به طور کلی از بین بره و بمیره. در واقع گل دادن گل سنگ میتونه نشونه پایان دوره حیات این گل باشه. بعد از گل دادن گل سنگ شما میتونید گل های اون رو از ساقه جدا کنید تا مدت بیشتری بتونه زندگی کنه.

تکثیر گل سنگ در آب

همونطور که قبلا در خصوص تکثیر گل سنگ در خانه اشاره کردیم روش های متعددی برای تکثیر گل سنگ در خانه این گیاه زیبا وجود داره. علاوه بر تکثیر گل سنگ در خانه به وسیله ی قلمه زدن در خاک و کشت بذر این گیاه شما میتونید از قلمه زدن و تکثیر گل سنگ در آب هم استفاده کنید. شما بعد از این که قلمه ی مورد نیاز از گیاه گل سنگ رو تهیه کردید میتونید برای تکثیر گل سنگ در آب این قلمه رو در یک لیوان آب قرار بدید تا بعد از مدتی که ریشه زد اونو در یک گلدون مناسب و زیبا بکارید و در منزلتون قرار بدید.

برای تکثیر گل سنگ در آب بهتره که برگ های قسمت پایین قلمه رو از اون جدا کنید چون برگ های پایینی در صورتی که در آب بمونن باعث گندیدگی آب میشن و اکسیژن مورد نیاز قلمه رو کاهش میدن. همچنین برای تکثیر گل سنگ در آب برای این که قلمه ی شما زودتر ریشه بزنه میتونید قلمه و ظرف آب اون رو در یک پلاستیک شفاف قرار بدید.

این فرایند کمک میکنه تا تعریق گیاه افزایش پیدا کنه و در صورتی که تعریق افزایش پیدا کنه فرایند ریشه زایی هم با سرعت بیشتری انجام میشه. تکثیر گل سنگ در آب میتونه یک روش راحت برای زیاد کردن این گل زیبا در منزل باشه.

نگهداری گل سنگ در تراریوم

نگهداری گل سنگ در تراریوم

یکی از انواع روش های نگهداری گیاه گل سنگ نگهداری گل سنگ در تراریوم هستش. گیاه گل سنگ به دلیل این که روی برگ های خودش خال های رنگی داره میتونید برای نگهداری گل سنگ در تراریوم اقدام کنید. نگهداری گل سنگ در تراریوم میتونه به تراریوم شما جذابیت خاصی بده. همچنین در صورتی که شما در یک منزل آپارتمانی ساکن هستید نگهداری گل سنگ در تراریوم میتونه نمای بسیار زیبایی به منزلتون بده و همچنین کمک میکنه تا فضا و دکوراسیون خونه ی شما زیباتر و رنگارنگ به نظر بیاد.

همونطور که قبلا در بالا اشاره کردیم گیاه گل سنگ یک گیاه رطوبت دوست هستش و چون فضای تراریوم کمک میکنه این گیاه همیشه رطوبت مورد نیاز خودش رو حفظ کنه میتونه باعث بشه نگهداری گل سنگ در تراریوم آسان تر  و کاربردی تر باشه. اما از اون جایی که در بالا ما بیان کردیم که این گیاه خاص و دوسداشتنی محیط های خنک رو به محیط های گرم ترجیح میده شاید نگهداری گل سنگ در تراریوم باعث پژمردگی و از دست رفتن شادابی این گل زیبا بشه.

به طور کلی میتونیم بگیم که نگهداری گل سنگ در تراریوم هم میتونه مفید باشه به دلیل این که کمک میکنه رطوبت مورد نیاز این گیاه به خوبی در دسترسش قرار بگیره و هم میتونه مضر باشه چون فضای داخلی تراریوم گرم هستش باعث سیاه شدن و از بین رفتن برگ های خال خالی زیبای این گیاه میشه.

قیمت گل سنگ

هرس گل سنگ چطور انجام میشه؟

شما با داشتن یک گلدون زیبای گل سنگ در منزلتون میتونید فضای خونه رو دلچسب تر نشون بدید. اگر شما علاقمند به داشتن یک گلدون پر از گل های زیبای گل سنگ هستید میتونید اقدام به هرس گل سنگ خودتون کنید. با هرس گل سنگ و تکثیر قلمه ای اون در خونه میتونید تعداد زیادی قلمه رو در یک گلدون بکارید. در واقع با هرس گل سنگ گلدون های شما پر از گل های زیبای گل سنگ میشن و بسیار خاص و جذاب به نظر میرسن.

برای هرس گل سنگ بهتره که قسمت انتهایی ساقه یا همون نوک ساقه رو به وسیله ی یک قیچی یا چاقوی تیز ببرید و در صورتی که علاقمند به تکثیر گل سنگ در خانه هستید اون ها رو به عنوان قلمه استفاده کنید. همچنین بعد از هرس گل سنگ میتونید قلمه ها رو به روش تکثیر گل سنگ در آب برای ریشه زایی در یک لیوان آب قرار بدید و پس از گذشت مدتی برای کاشتن اون قلمه های ریشه زده اقدام کنید. شما با هرس گل سنگ در خونه میتونید گلدون های متعددی از این گل رو در اختیار داشته باشید.

قیمت گل سنگ

در صورتی که علاقمند به داشتن گیاه گل سنگ در آپارتمان خود هستید میتونید برای خرید این گل زیبا به گلخونه های سطح شهر مراجعه کنید و پس از پرسیدن قیمت گل سنگ یکی از انواع مختلف این گل رو به همراه یک گلدون بسیار زیبا انتخاب کرده و بخرید. اما با توجه به شیوع ویروس کرونا و یا به علت وجود مشغله های فراوان شما میتونید قیمت گل سنگ رو در رنگ های مختلف صورتی، سفید و غیره در انواع فروشگاه های اینترنتی گلخونه های سطح شهر به دست بیارید و خریداری کنید.

کافیه شما برای خرید این گل زیبا وارد یکی از این فروشگاه های اینترنتی بشید و با انتخاب رنگ گلبرگ های گل سنگ و همچنین با انتخاب سایز اون و انتخاب گلدون مورد علاقه ی خودتون در هر شکل و اندازه ای که دوست دارید این گل زیبا رو خریداری کنید و درب منزل تحویل بگیرید. قیمت گل سنگ بستگی به سایز گل و نوع گلدون انتخابی از طرف شما داره. اگر شما یک گل سنگ به ارتفاع حدود ده سانتی متر با یک گلدون تقریبا ساده انتخاب کنید قیمت گل سنگ شما حدود 70 هزار تومان میشه.

اما در صورتی که گل سنگ شما و یا گلدون شما متفاوت از این چیزی باشه که توضیح دادیم یعنی اگر که بزرگتر باشه قیمت گل سنگ بیشتر میشه و در صورتی که کوچک تر باشه قیمت گل سنگ کمتر میشه. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به ویکی پدیا هم مراجه کنید. برای مراجعه کلیک کنید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید