نگهداری و بیماری های سینگونیوم

سینگونیوم

در این مقاله ما قصد داریم شما رو با نحوه ی نگهداری و بیماری های سینگونیوم آشنا کنیم. به طور کلی در مورد پرپشت شدن سینگونیوم، علت کمرنگ شدن برگ سینگونیوم، لکه قهوه ای روی برگ سینگونیوم، علت لوله شدن برگهای سینگونیوم، علت باز نشدن برگ سینگونیوم و کلا فواید گل سینگونیوم صحبت میکنیم.

همه چیز درباره نگهداری و بیماری های سینگونیوم

سینگونیوم یکی از گیاهان آپارتمانی زیبا هستش که طرفداران خاص و متفاوتی هم داره. البته همیشه کسانی که طرفدار یک گل خاص هستند بهتره که در مورد شرایط نگهداری اون گل کمی مطالعه کنن. بنابراین شما هم اگر از طرفدارای این گیاه زیبا هستید باید در مورد نگهداری و بیماری های سینگونیوم بیشتر بدونید. درباره معرفی نگهداری و بیماری های سینگونیوم اول، کمی در مورد نگهداری این گیاه صحبت میکنیم. این گیاه یه ظاهر خاص و متفاوت داره. همچنین مقاومت بالایی هم داره و میتونه در شرایط سخت محیطی به خوبی مقاومت کنه و دوام بیاره.

همه چیز درباره نگهداری و بیماری های سینگونیوم

برای دونستن بهتر شرایط نگهداری و بیماری های سینگونیوم بهتره بدونیم که این گیاه زیبا زادگاه اصلیش کجا هست. زادگاه اصلی این گیاه آمریکای مرکزی و کشور مکزیک هستش. گل سینگونیوم به دو رنگ سبز و صورتی وجود داره. در مورد نگهداری و بیماری های سینگونیوم شما بهتره بدونید که یه نکته ی مهم در مورد این گیاه هرس کردن به موقع اون هستش. هرس کردن به وقت، باعث میشه گیاه شما پرپشت و زیبا بشه. در واقع هرس کردن باعث پرپشت شدن سینگونیوم میشه.

البته بهتره بدونید که سینگونیوم به صورت رونده رشد میکنه و بعد از گذشت مدت کوتاهی میتونه فضای زیادی از منزلتون رو پر کنه. در رابطه با نگهداری و بیماری های سینگونیوم صحبت میکنیم و حالا قصد داریم به بیماری های این گیاه هم اشاره کنیم. کمبود نور روی رشد این گیاه زیبا اثر داره و باعث کندی رشد اون میشه. کمبود نور میتونه باعث بشه برگ های سینگونیوم رنگ پریده و روشن بشن.

البته اگه یکی از این علائم رو در گیاهتون دیدید بهتره که اون رو به صورت ناگهانی در معرض نور زیاد قرار ندید چون این کار شما میتونه باعث بشه برگ های گیاه بسوزن. همچنین اگه محیط نگهداری سینگونیوم گرم و خشک باشه برگ های اون دارای لکه قهوه ای میشن که بروز این لکه ها یه نوع بیماری محسوب میشه. در این قسمت کلا در مورد نگهداری و بیماری های سینگونیوم صحبت کردیم. در طول مقاله در مورد برخی ویژگی ها و بیماری های این گل زیبا صحبت میکنیم.

تکثیر سینگونیوم

تکثیر سینگونیوم

گیاه سینگونیوم یک گل بسیار زیباست. این گیاه در سن بالا تمایل داره تا برگ های بیشتری تولید کنه بنابراین ساقه های اون خمیده میشن. برای جلوگیری از این کار شما باید سینگونیوم خودتون رو هرس کنید. هرس کردن درست و صحیح باعث پرپشت شدن سینگونیوم میشه. بعد از هر بار هرس کردن شما میتونید ساقه های بریده رو در یک گلدون کوچیک بکارید و به تعداد گلدون های زیبای سینگونیوم خودتون اضافه کنید. شما اگر علاقه دارید که تعداد سینگونیوم بیشتری در منزلتون داشته باشید بهتره که اقدام به تکثیر سینگونیوم کنید. تکثیر سینگونیوم با قلمه زدن انجام میشه.

تکثیر سینگونیوم

شما برای این که تکثیر سینگونیوم موفقی داشته باشید باید قلمه های بریده رو در یک ظرف آب قرار بدید تا ریشه بزنن. بعد از این که قلمه ها ریشه زدن اونها رو در گلدون های جدید بکارید و در دکوراسیون منزلتون استفاده کنید. بنابراین شما برای تکثیر سینگونیوم نیاز به قلمه دارید. برای تهیه قلمه ی ساقه باید بدونید که چطور این گل زیبا رو هرس کنید. چون با هرس کردن شما قلمه ی مورد نظر برای تکثیر سینگونیوم رو هم به دست میارید.

قلمه هایی که در فصل زمستون برای تکثیر سینگونیوم استفاده میکنید نسبت به قلمه هایی که در فصل تابستون برای تکثیر سینگونیوم استفاده میکنید دیرتر ریشه میدن و رشد اونها کمی کندتر از قلمه های تابستونی هستش. زمانی که شما اقدام به هرس میکنید برای پرپشت شدن سینگونیوم و از قلمه های به دست اومده برای تکثیر سینگونیوم استفاده میکنید شما میتونید این قلمه ها رو هم در آب قرار بدید تا ریشه بزنن و بعد اونها رو بکارید و هم میتونید اون ها رو بدون ریشه زدن در یک گلدون مناسب بکارید.

نگهداری سینگونیوم صورتی

نگهداری سینگونیوم صورتی

همونطور که در بالا گفتیم گیاه سینگونیوم در دو رنگ سبز و صورتی دیده میشه. نگهداری و بیماری های سینگونیوم های گفته شده شبیه به هم هستش. اما نگهداری سینگونیوم صورتی کمی متفاوت تر از نوع سبز رنگ اون هستش. برای نگهداری سینگونیوم صورتی شما نیاز به یه محیط با نور غیر مستقیم دارید. همچنین در نگهداری سینگونیوم صورتی شما باید دقت کنید که به صورت مدام گلدون این گیاه رو بچرخونید تا رشد یک دست و یکسانی داشته باشه.

دمای مناسب برای نگهداری سینگونیوم صورتی حدود 16 تا 22 درجه سانتیگراد هستش. سعی کنید دمای منزلتون همیشه با دمای مطلوب سینگونیوم یکی باشه. همچنین برای نگهداری سینگونیوم صورتی رطوبت خونه شما میتونه مناسب باشه اما همیشه مراقب باشید که رطوبت منزلتون خیلی کم نشه و در واقع محیط داخل خونه نباید خیلی خشک بشه.

برای نگهداری سینگونیوم صورتی و سینگونیوم سبز رنگ شما نیاز به خاک سبکی دارید که زهکشی مناسبی هم داشته باشه. ذکر این نکته هم ضروریه که گیاهان سینگونیوم خاک های اسیدی رو میپسندن. آبیاری سینگونیوم صورتی در فصل های زمستون و تابستون کمی متفاوت هستش. در فصل تابستون باید مراقب باشید سطح خاک گلدونتون همیشه کمی مرطوب باشه در حالی که در زمستون باید خاک سطحی گلدون، خشک شده باشه و بعد اون رو آبیاری کنید. بنابراین در نگهداری سینگونیوم صورتی توجه به آبیاری این گیاه مهمه.

علت باز نشدن برگ سینگونیوم

بیشتر بخوانید :

علت لوله شدن برگ های سینگونیوم

یکی از بیماری های موجود در گیاه سینگونیوم لوله شدن برگ های این گیاه هستش. برای درمان این بیماری شما باید علت لوله شدن برگ های سینگونیوم رو بفهمید. علت لوله شدن برگ های سینگونیوم به آب در دسترس این گیاه بستگی داره. در واقع آبی که این گیاه در اختیار داره اگر بیشتر و یا کمتر از مقدار مورد نیاز اون باشه میتونه علت لوله شدن برگ های سینگونیوم باشه.

علت لوله شدن برگ های سینگونیوم

همونطور که قبلا هم ذکر کردیم این گیاه زیبا محیط خشک و گرم رو نمی پسنده. اگر شما خیلی کمتر از مقدار مورد نیازش به اون آب بدید طوری که خاک اون خشک بشه این کمبود آب علت لوله شدن برگ های سینگونیوم هستش. همچنین اگر شما بیشتر از نیازش به این گیاه آب بدید طوری که سطح خاک اون همیشه خیس باشه این رفتار شما هم علت لوله شدن برگ های سینگونیوم میتونه باشه. بنابراین شما باید به طور مرتب و به اندازه، به این گیاه آب بدید تا علت لوله شدن برگ های سینگونیوم رو برطرف کرده باشید.

علت باز نشدن برگ سینگونیوم

یکی از بیماری های گیاه سینگونیوم باز نشدن برگ های اون هستش. در این قسمت از مقاله ما قصد داریم در مورد علت باز نشدن برگ سینگونیوم صحبت کنیم. کمبود نور یکی از چند علت باز نشدن برگ سینگونیوم میتونه باشه. در صورتی که محیط نگهداری سینگونیوم کم نور باشه و یا حتی اگر نور مستقیم و شدید داشته باشه میتونه علت باز نشدن برگ سینگونیوم بشه. پس بهتره گیاه شما همیشه نور غیر مستقیم و کافی داشته باشه تا اگر کمبود نور علت باز نشدن برگ سینگونیوم هستش شما اون رو از بین ببرید.

علاوه بر کمبود نور که گفتیم علت باز نشدن برگ سینگونیوم میتونه باشه کمبود رطوبت و خشکی خاک گلدون هم میتونه علت باز نشدن برگ سینگونیوم باشه. برای این که کمبود رطوبت علت باز نشدن برگ سینگونیوم شما نباشه بهتره که به طور مرتب و منظم به این گل آب بدید. همچنین شما بهتره که خاک سطح گلدون رو مرتب ببینید و بررسی کنید که آیا رطوبت اون کم شده یا نه.

همچنین ما گفتیم که گیاه سینگونیوم محیط خشک و گرم رو دوست نداره. اگر گلدونی که شما برای این گیاه استفاده میکنید سرامیکی هستش ممکنه خاک درون گلدون گرمتر باشه به دلیل این که گلدونهای سرامیکی گرما رو مدت بیشتری در خاک درونی خودشون نگهداری میکنن. بنابراین علت باز نشدن برگ سینگونیوم هم میتونه نوع گلدون این گل باشه.

لکه قهوه ای روی برگ سینگونیوم

یکی از بیماری ها و عوارضی که میتونه در این گیاه بروز کنه لکه قهوه ای روی برگ سینگونیوم هستش. بروز لکه قهوه ای روی برگ سینگونیوم همیشه با شکننده شدن برگ های این گیاه همراه هستش. بروز لکه قهوه ای روی برگ سینگونیوم به علت گرمای محیط هستش. در واقع زمانی که محیط این گیاه گرم و خشک باشه و رطوبت کمی در اختیار این گیاه قرار بگیره لکه قهوه ای روی برگ سینگونیوم ظاهر میشه.

نمایان شدن لکه قهوه ای روی برگ سینگونیوم باعث میشه تا زیبایی این گیاه به شدت کاهش پیدا کنه. بنابراین اگر شما علاقه به نگهداری سینگونیوم دارید بهتره که با دونستن بسیاری از شرایط نگهداری این گیاه از بروز لکه قهوه ای روی برگ سینگونیوم جلوگیری کنید. همچنین ما به شما توصیه میکنیم تا برای رفع لکه قهوه ای روی برگ سینگونیوم مدت زمان آبیاری این گیاه رو کم کنید و همچنین اون رو در یک محیط خنک تر نگهداری کنید.

لکه قهوه ای روی برگ سینگونیوم

دیگر مطالب :

پرپشت شدن سینگونیوم

برای پرپشت شدن سینگونیوم این گل نیاز به هرس کردن مداوم داره. بسیاری از خانم ها دوست دارند که گل هایی که در منزلشون نگهداری میکنند پرپشت و زیبا باشن. اگر شما سینگونیوم در منزلتون نگهداری میکنید و علاقمند به پرپشت بودن این گل هستید بهتره که برای پرپشت شدن سینگونیوم به صورت دائمی این گیاه رو هرس کنید. در طول یک سال شما میتونید دو یا سه دفعه اون رو هرس کنید. پرپشت شدن سینگونیوم زیبایی این گل رو دوچندان میکنه.

برای پرپشت شدن سینگونیوم بهترین زمان هرس در فصل گرما و تابستون هستش چون قلمه هایی که از هرس گیاه در این موقع از سال به دست میان زودتر ریشه میزنن و باعث میشه تا شما گلدون های بیشتری از این گل رو در اختیار داشته باشید. پس به خاطر داشته باشید که برای پرپشت شدن سینگونیوم هرس کردن این گیاه خیلی ضروریه.

علت کمرنگ شدن برگ سینگونیوم

علت کمرنگ شدن برگ سینگونیوم دو چیز میتونه باشه. یکی این که نور زیادی به گیاه میرسه و دوم این که مواد مغذی مورد نیاز گیاه کم هستند. اگر گیاه در معرض نور زیاد و مستقیم قرار بگیره میتونه علت کمرنگ شدن برگ سینگونیوم باشه. همچنین کمبود مواد مغذی و مورد نیاز گیاه میتونه علت کمرنگ شدن برگ سینگونیوم باشه. اگر برگ های این گیاه شفاف شدن یعنی این که علت کمرنگ شدن برگ سینگونیوم کمبود مواد مغذی در دسترس هستش.

بنابراین اگر علت کمرنگ شدن برگ سینگونیوم شما کمبود مواد مغذی هستش شما میتونید با دادن کود سه بیست به این گیاه باعث رفع علت کمرنگ شدن برگ سینگونیوم بشید. علت کمرنگ شدن برگ سینگونیوم هر چیزی که هست بهتره خیلی زود درمان بشه و از بین بره چون زیبایی این گل رو به شدت تحت تاثیر قرار میده.

فواید گل سینگونیوم

در این قسمت از مقاله در مورد فواید گل سینگونیوم صحبت میکنیم. گل سینگونیوم مثل تمامی گیاهان آپارتمونی دیگه دارای یه سری فواید و خصوصیات مثبت هستش که باعث میشه نگهداری اون در منزل رونق بیشتری داشته باشه یکی از فواید گل سینگونیوم پاکسازی هوا در منزل هستش که میتونه مانع از بروز بیماری های تنفسی در منزل بشه.

البته در مورد فواید گل سینگونیوم میتونیم به موارد بیشتری اشاره کنیم. یکی دیگه از فواید گل سینگونیوم ایجاد احساس نشاط و شادی در خونه هستش. به طور کلی از فواید گل سینگونیوم در منزل وجود روحیه شاد بین افراد خانواده هست. زیبایی بصری و زیباسازی فضای داخلی آپارتمون یکی دیگه از فواید گل سینگونیوم میتونه باشه.  

سوالات متداول که جوابشان در مقاله هست!

تکثیر سینگونیوم چطوریه؟

نحوه نگهداری سینگونیوم صورتی چطوریه؟

علت باز نشدن برگ سینگونیوم چیه؟

علت لوله شدن برگ های سینگونیوم چیه؟

دلیل ظاهر شدن لکه قهوه ای روی برگ سینگونیوم چیه؟

چگونه باعث پرپشت شدن سینگونیوم بشیم؟

فواید گل سینگونیوم چی هست؟

فواید گل سینگونیوم چی هست؟

خلاصه نکات مقاله

در این مقاله ما در مورد نحوه ی نگهداری و بیماری های سینگونیوم صحبت کردیم. سینگونیوم یکی از گیاهان آپارتمونی زیبا هستش که طرفداران خاص و متفاوتی هم داره. بنابراین شما هم اگر از طرفدارای این گیاه زیبا هستید باید در مورد نگهداری و بیماری های سینگونیوم بدونید. این گیاه یه ظاهر خاص و متفاوت داره. همچنین مقاومت بالایی هم داره و میتونه در شرایط سخت محیطی به خوبی مقاومت کنه و دوام بیاره. زادگاه اصلی این گیاه آمریکای مرکزی و کشور مکزیک هستش.

شما اگر دوسدارید که تعداد سینگونیوم بیشتری در منزلتون داشته باشید بهتره که اقدام به تکثیر سینگونیوم کنید. تکثیر سینگونیوم از طریق قلمه زدن انجام میشه. شما برای این که تکثیر سینگونیوم موفقی داشته باشید باید قلمه های هرس کرده از این گل رو در یک ظرف آب قرار بدید تا ریشه بزنن. نگهداری سینگونیوم صورتی کمی متفاوت تر از نوع سبز رنگ هستش. برای نگهداری سینگونیوم صورتی شما باید یک محیط با نور غیر مستقیم برای این گیاه خاص و زیبا فراهم کنید.

یکی از بیماری های گیاه سینگونیوم باز نشدن برگ های اون هستش. کمبود نور یکی از چند علت باز نشدن برگ سینگونیوم میتونه باشه. در صورتی که محیط نگهداری سینگونیوم کم نور باشه و یا حتی اگر دارای نور مستقیم و شدید باشه میتونه علت باز نشدن برگ سینگونیوم بشه. علت لوله شدن برگ های سینگونیوم به مقدار آب در دسترس این گیاه بستگی داره. در واقع مقدار آبی که این گیاه در اختیار دارد اگر بیشتر و یا کمتر از مقدار مورد نیاز اون باشه میتونه علت لوله شدن برگ های سینگونیوم باشه.

بروز لکه قهوه ای روی برگ سینگونیوم به علت گرم بودن محیط اطراف این گیاه هستش. در واقع زمانی که محیط رشد این گیاه گرم و خشک باشه و رطوبت کمی در اختیار این گیاه قرار بگیره لکه قهوه ای روی برگ سینگونیوم ظاهر میشه. برای پرپشت شدن سینگونیوم این گل نیاز به هرس کردن مداوم داره. علت کمرنگ شدن برگ سینگونیوم نیز دو چیز میتونه باشه.

یکی این که نور زیادی در دسترس گیاه قرار داره و دوم این که مواد مغذی در دسترس گیاه کم هستند. یکی از فواید گل سینگونیوم هم پاکسازی هوا در منزل هستش که میتونه مانع از بروز بیماری های تنفسی در منزل بشه. برای کسب اطلاعات بیشتر از ویکی پدیا فارسی کلیک کنید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید