نگهداری از گل و گیاه

نکات نگهداری گیاه پدیلانتوس در منزل!

نگهداری گیاه پدیلانتوس
5/5 - (1 امتیاز)

پدیلانتوس، گیاهی با ساقه‌های آبدار و ضخیمه که ساقه‌هاش به صورت زیگ زاگ و برگ هاش به صورت عقب و جلو رشد میکنن. این گیاه زیبا دارای دو واریته سبز و ابلقه و در محیط‌های خیلی روشن و آفتابی رگ برگ های گلگون به خودش میگیره که زیباییش رو چند برابر میکنه. این گیاه تا ارتفاع حدود 2 متر هم میرسه، با این حال در داخل خونه معمولا تا ارتفاع 60 سانتی رشد میکنه. اگه شرایط اولیه گیاه رو فراهم کنید نگهداری از گیاه پدیلانتوس آسونه. ما در این مقاله از رزفارست قصد داریم تا شما عزیزان رو با نگهداری گیاه پدیلانتوس آشنا کنیم، پس اگه از این گیاه در خونتون نگهداری می کنید و یا قصد خریداری این گیاه رو دارید با ما همراه باشید.

نکات نگهداری گیاه پدیلانتوس در منزل!

نگهداری گیاه پدیلانتوس

پدیلانتوس یکی از جالب ترین گیاهان آپارتمانیه و همونطور که گفتیم فرم خاصی داره و با قامتی بلند و کشیده نگاه هر بیننده ای رو به سمت خودش جذب میکنه. نگهداری از گیاه پدیلانتوس آسونه و ساقه خاص و برگ های خوش رنگش، اون رو به گیاهی محبوب برای داخل خونه تبدیل میکنن. نام های دیگر گیاه پدیلانتوس، گل لغزنده، ستون فقرات شیطان، گیاه زیگزاگی و نام علمیش هم Pedilanthus tithymaloides هست. نام پدیلانتوس از ترکیب دو کلمه یونانی به معنای “گیاه” و “کفش” گرفته شده. در ادامه شما رو با شرایط نگهداری این گیاه آشنا میکنیم.

آبیاری مورد نیاز گیاه پدیلانتوس

پدیلانتوس نسبت به آبیاری حساسه و تنها زمانی اقدام به آبیاری مجددش کنید که خاک گیاه تا عمق 2 سانتی متری خشک شده باشه. در زمان آبیاری بهتره به برگ های گیاه آب نپاشید و در فصول سرد آبیاریش رو کاهش بدید.

آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه و ساقه و خشک شدن برگ های سبز میشه و خشکی کشیدن گیاه، باعث خشک و چروکیده شدن برگ ها، نازک شدن ساقه و از بین رفتن گیاه میشه. در هر دو مشکل آبیاری کم یا زیاد ممکنه برگ ها جمع بشن و برای پیدا کردن علت، بهتره به علائم دیگه و شرایط نگهداری گیاه رجوع کنید.

نور مورد نیاز گیاه پدیلانتوس

این گیاه به نور نسبتا زیادی نیاز داره و باید در مکانی با نور مناسب قرار بگیره. توجه داشته باشید که پدیلانتوس رو در معرض آفتاب مستقیم خورشید نباید قرارش بدید چون باعث سوختگی نوک برگ ها و چروکیده شدنشون میشه.

بهترین مکان برای قرار گیری پدیلانتوس، پشت پنجره جنوبی و یا شرقیه تا نور مناسب برای رشد رو پیدا کنه. قرار گیری این گیاه در نور زیاد باعث کلفت شدن ساقه و متراکم شدن و گوشتی شدن برگ ها میشه و در صورتی که گیاه شما ابلق باشه، با نور زیاد حاشیه سبز رنگ برگ ها، صورتی میشه. نور خیلی کم هم باعث ریزش برگ های سبز و زرد شدن برگ های زیرینش میشه.

نور مورد نیاز گیاه پدیلانتوس

رطوبت مورد نیاز گیاه پدیلانتوس

این گیاه به رطوبت حساسیت بالایی نداره و در رطوبت معمولی اتاق هم رشد میکنه. اما پدیلانتوس هم مثل همه ی گیاهان دوست دار رطوبته و در صورت فراهم کردن رطوبتش، شاهد رشد بهتر و بیشترش هستین.

با هم بخوانیم: صفر تا صد تکثیر پدیلانتوس در منزل!

دمای مورد نیاز گیاه پدیلانتوس

زادگاه پدیلانتوس مناطق گرمسیریه، اما این گیاه هوای خنک رو خیلی دوست داره. کاهش دما و نور زیاد باعث تغییر رنگ در برگ ها و صورتی شدنشون میشه و همین امر زیبایی گیاه رو چند برابر میکنه. توجه داشته باشید که پدیلانتوس تحمل سرمای شدید رو نداره و در صورت یخبندان های شدید باید اون رو به داخل بیاریدش و یا از پنجره دورش کنید. در هوای خیلی گرم هم بهتره کمی پنجره رو باز کنید تا هوای تازه بهش برسه و ریشه از بین نره.

کوددهی گیاه پدیلانتوس

پدیلانتوس به کوددهی زیادی نیاز نداره اما شما میتونید در فصول رشد یعنی بهار و تابستون، گیاه رو ماهی یک مرتبه با کود مخصوص گیاهان زینتی تقویتش کنید.

گل دهی گیاه پدیلانتوس

در فصل تابستون یا پاییز در انتهای ساقه های پدیلانتوس، گل های کوچیک و ظریف قرمز، صورتی یا زرد به صورت خوشه ای شکوفا میشن. این گل ها تزیینی نیستن و تنها برای عمل گرده افشانی و تولید بذر استفاده میشن.

گل دهی گیاه پدیلانتوس

تعویض گلدان گیاه پدیلانتوس

تعویض گلدان این گیاه خیلی سادست. بهتره هر 2 یا 3 سال یک بار در صورت مشاهده بیرون زدن ریشه ها، گلدونش رو تعویض کنید. پدیلانتوس هم مثل گیاهان دیگه در گلدون کوچیک تر بهتر رشد میکنه بنابراین از قرار دادن این گیاه در گلدون بزرگ خودداری کنید. گلدون خیلی بزرگ، علاوه بر متوقف کردن رشد گیاه، به ریشه هم آسیب وارد میکنه.

سمی بودن گیاه پدیلانتوس

مثل دیگر گیاهان خانواده افوربیاس، پدیلانتوس حاوی شیره‌ای سمی و تقریبا خطرناکه. این گیاه رو دور از دسترس کودکان و حیوانات خونگی قرارش بدید. بهتون پیشنهاد میکنیم در زمان کار با این گیاه، حتما از دستکش‌های ضخیم استفاده کنید. اگه به هر نحوی این شیره با چشم تماس پیدا کرد، باید چشم رو به مدت 15 دقیقه شست و شو بدید.

تماس شیره پدیلانتوس با چشم، معمولا به ایجاد درد و قرمزی در اونن ناحیه منجر میشه. این توصیه‌ها برای افراد دارای پوست‌های حساس، جدی‌تره. گرچه خورده شدن پدیلانتوس توسط انسان‌ها و کودکان به ندرت رخ میده، اما مقدار کافی از اون میتونه باعث بروز مشکل در دستگاه گوارش مثل ایجاد تهوع و استفراغ بشه.

پدیلانتوس برای حیوانات خونگی هم سمیه. اگه توسط سگ یا گربه خورده بشه، عوارضی مثل ضعف، افسردگی، تهوع، سرگیجه، عدم کنترل آب دهان و ضربان غیرطبیعی قلب رو در پی داره. اگه حیوان شما مقداری از این گیاه رو بلعید، سریعا او رو به کلینیک دامپزشکی ببرید.

سمی بودن گیاه پدیلانتوس

خاک مورد نیاز گیاه پدیلانتوس

یکی از مهم ترین نکاتی که باید در ترکیب خاک پدیلانتوس رعایت کنید، سبک بودن و زهکشی خاکه. در صورتی که خاک این گیاه زهکشی خوبی نداشته باشه، آب اضافه ازش خارج نمیشه و ریشه غرقاب میشه و میپوسه. خاک معمولی برای پدیلانتوس مناسبه اما ترکیب خاک برگ، شن و ماسه هم براش گزینه مناسبی محسوب میشه.

هرس گیاه پدیلانتوس

این گیاه رشد زیادی داره و بعد از مدتی به دلیل طویل شدن ساقه ها، زیبایی خودش رو از دست میده. برای زیباتر شدن گیاه و داشتن رشد بهتر هرس شاخه ها و قلمه گیری ازشون ضروری میشه. بهتره هرس ساقه ها در زمستان و از شاخه های مسن شروع بشه و حداکثر تا یک سوم طولشون کوتاه بشه.

هرس گیاه پدیلانتوس

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

نگهداری و مشکلات دراسنا پرچمی و راه های درمان آن

همه چیز درباره بیماری و نگهداری گیاه بنجامین آمستل

همه چیز درباره گل موگه و روش نگهداری آن را بدانید!

سوالات متداول درباره نگهداری گیاه پدیلانتوس

آیا شرایط نگهداری از پدیلانتوس در همه فصول سال یکسانه؟

خیر، نیازها و نحوه نگهداری از گیاه پدیلانتوس، در هر موقعیت زمانی از سال متفاوت هست. به جز تفاوت در میزان آبیاری و کوددهی، در فصول تابستون و زمستان باید اقدامات دیگه ای هم برای این گیاه انجام بدید …

نور مورد نیاز گیاه پدیلانتوس چیه؟

این گیاه به نور نسبتا زیادی نیاز داره و باید در مکانی با نور مناسب قرار بگیره. توجه داشته باشید که پدیلانتوس رو در معرض آفتاب مستقیم خورشید نباید قرارش بدید چون باعث سوختگی نوک برگ ها و چروکیده شدنشون میشه …

آیا گیاه پدیلانتوس گل میده؟

در فصل تابستون یا پاییز در انتهای ساقه های پدیلانتوس، گل های کوچیک و ظریف قرمز، صورتی یا زرد به صورت خوشه ای شکوفا میشن. این گل ها تزیینی نیستن و تنها برای عمل گرده افشانی و تولید بذر استفاده میشن …

رطوبت مورد نیاز گیاه پدیلانتوس چقدره؟

این گیاه به رطوبت حساسیت بالایی نداره و در رطوبت معمولی اتاق هم رشد میکنه. اما پدیلانتوس هم مثل همه ی گیاهان دوست دار رطوبته و در صورت فراهم کردن رطوبتش، شاهد رشد بهتر و بیشترش هستین …

خلاصه نکات مقاله نگهداری گیاه پدیلانتوس

پدیلانتوس، گیاهی با ساقه‌های آبدار و ضخیمه که ساقه‌هاش به صورت زیگ زاگ و برگ هاش به صورت عقب و جلو رشد میکنن. این گیاه زیبا دارای دو واریته سبز و ابلقه و در محیط‌های خیلی روشن و آفتابی رگ برگ های گلگون به خودش میگیره که زیباییش رو چند برابر میکنه. این گیاه تا ارتفاع حدود 2 متر هم میرسه، با این حال در داخل خونه معمولا تا ارتفاع 60 سانتی رشد میکنه. اگه شرایط اولیه گیاه رو فراهم کنید نگهداری از گیاه پدیلانتوس آسونه.

نام های دیگر گیاه پدیلانتوس، گل لغزنده، ستون فقرات شیطان، گیاه زیگزاگی و نام علمیش هم Pedilanthus tithymaloides هست. نام پدیلانتوس از ترکیب دو کلمه یونانی به معنای “گیاه” و “کفش” گرفته شده. در ادامه شما رو با شرایط نگهداری این گیاه آشنا میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *