نگهداری از گل و گیاه

معجزه موسیقی برای گیاهان! | 10 موسیقی شاد مناسب رشد گیاه

موسیقی برای گیاهان
4.2/5 - (16 امتیاز)

شما هم حتما شنیدید که موسیقی برای گیاهان مفیده و به رشد بهترشون کمک میکنه. اما شما برای این کار باید بدونید که چه موسیقی برای گیاهان مناسبه و براشون تتلو پلی نکنید. تا به حال شده به این فکر کنید که آیا روشی هست که بشه عملکرد و رشد و نمو گل و گیاهانتون رو افزایش بدید؟ با رزفارست در این مقاله همراه باشید تا از تاثیرات موسیقی برای گیاهان با خبر بشید.

موسیقی برای گیاهان

افراد زیادی باور دارن که گیاهان به اصوات مختلف واکنش مثبتی نشون میدن. به همین خاطر برای گیاهانتون موسیقی پخش کنید تا از رشد و گلدهی بیشتری برخوردار بشن. دانشمندان طی آزمایش‌های متفاوتی به این نتایج غیرقابل باور رسیدن که گیاهان دارای حس، حافظه، درک و شعور هستن. در آزمایشی تحت عنوان Droty Retalluak در سال 1973 به این نتایج رسیدن که اصوات محیط میتونن در گیاهان واکنش تحریکی ایجاد کنن. به عبارت دیگه مشخص شد، موسیقی بر پدیده‌های فزیولوژیکی مثل جوانه زنی، رشد و نمو، فتوسنتز، میزان گلدهی و عملکرد گیاه تاثیر خیلی مثبتی داره. که خود این تاثیرات هم به گونه گیاه و نوع موسیقی بستگی داره. همچنین به این نتایج جالب پی بردن که هر صدایی در محیط رشد گیاه میتونه باعث تحریک رشد گیاه بشه. که این نتایج به این معناست که علاوه بر نقش موثر موسیقی بر رشد گیاهان، اصوات محیطی هم میتونن اثراتی مشابه موسیقی روی رشد و عملکرد گیاهان داشته‌ باشن.

در نتیجه گیاهان بین موسیقی و سایر صداها تمایز قائل نیستن. و این صداهای دیگه شامل صحبت کلامی با گل گیاه، صدای پرندگان، صدای آب، صدای باد و به صور کلی صداهایی که در طبیعت بکر موجوده که گیاه به صورت طبیعی باهاشون سازگاره. نکته قابل توجه اینه که این صداهای محیطی شامل صداهای بلند و ناهنجار نباشن. چون که این صداها اثر منفی دارن.

موسیقی برای گیاهان

تاثیر موسیقی بر گیاهان

آزمایش‌های متعدد

برای صحت تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان تحقیقات زیادی در دنیا صورت گرفته. نتایج اکثریتشون حتی با تعیین نوع موزیک مورد پسند گیاهان، نشون دهنده درستی این موضوعه. ولی همچنان برخی از کارشناسان با دلایل زیادی، درباره‌ی اثر موسیقی بر رشد گیاه تردید دارن. از همه‌ی این حرف‌ها که بگذریم، چیزی که هممون خوب میدونیم اینه که گیاهان موجودات زنده‌ هستن و هر موجود زنده‌ای برای طراوات و شادابی نیاز به انرژی خوب داره، حالا این انرژی خوب میتونه آواز باشه یا یک ساز آرامش بخش.

کارشناسان زیادی روی اثرات مثبت موسیقی برای گیاهان تحقیق کردن، مثلا گیاهان رو در چهار گلخونه، با شرایط کاملا مشابه‌ای قرار دادن. در گلخونه‌ی اول موزیک، در گلخانه‌ی دوم سکوت، در گلخانه‌ی سوم جملات مثبت و در گلخونه‌ی چهارم جملات منفی برای گیاه پخش شد. تحقیقات نشون دادن که گیاهان گلخونه‌ی سکوت و کلمات منفی نسبت به گلخونه‌های دیگه به شدت رشد کمتری داشتن.

قدرت کلام

جزایر سلیمان با شش جزیره‌ی اصلی و 900 جزیره‌ی کوچیک و بزرگ در اقیانوسیه، شرق پاپوآ گینه‌ی نو و شمال وانواتو واقع شده. از افسانه‌ها و اتفاقات عجیب و غریبی که از این سرزمین شنیده میشه، جزایر سلیمان رو به اسم جزایر اسرار آمیز هم میدونن. یکی از همون وقایع عجیب و غریب، داستان قطع درختان تنومند و عظیم الجثه هست. شاید با این افسانه بیشتر به تاثیر موسیقی بر گیاهان که هیچ بلکه تاثیر جملات روی این موجودات لطیف پی ببریم.

موضوع از این قراره که وقتی کمر به قطع یک درخت میبندن به جای اینکه خودشون رو به زحمت بندازن و با تبر و اره برقی به جونش بیوفتن از یک روش راحت‌تر ولی سخت بنام نفرین درخت (در گوگل با نام Curse Magic قابل جستجو هست)، استفاده میکنن. طبق این افسانه، جمعیتی از مردم از یک بلندی نزدیک درخت شروع میکنن به فریاد زدن جمله‌های منفی مثل اینکه ” چقدر تو زشتی، چقدر بزرگ و بدقواره‌ای” بعد از چند روز با تکرار این کار، درخت خشک شده و از پا میوفته. فکرش رو بکنید که جملات منفی تا چه حدی میتونن تخریب کننده باشن، و قطعا به همین اندازه جملات مثبت و موسیقی، نشاط آور و سازنده هستن.

آزمایش‌های آکادمیک

برای اثبات تأثیر موسیقی بر طراوت و سرعت رشد گیاهان تحقیقات زیادی انجام شده. یکی از اولین مطالعات جدی درباره تاثیر موسیقی بر گیاه در سال 1962 توسط دکتر T.C. Singh رئیس رشته گیاه شناسی دانشگاه آنامالیا انجام شد. این گیاه‌شناس هندی، تاثیر موسیقی رو در گیاهان مختلف به دقت مورد آزمایش قرار داد. او در یک محیط کنترل شده برای گیاهان موسیقی پخش کرد و متوجه شد که رشد گیاهانی که در معرض پخش موسیقی بودن، به نسبت گیاهان در محیط معمولی، 20 درصد رشد افزایش داشتن.

او برای تاثیر موسیقی بر رشد گیاهانی مثل بادوم زمینی، برنج و تنباکو به نتایج مشابه‌ای رسید. برای این هدف، اسپیکرهایی رو با صدای بلند در اطراف مزارع کشاورزی کار میذاشت. جالبه بدونید که این محقق رشد گیاهان رو با موسیقی‌های مختلف مثل فلوت، ویولن، هارمونیوم (نوعی ارگ) و حتی رقص و آواز سنتی هند بررسی کرد. در نهایت به این نتیجه رسید که ویولن از مؤثرترین سازها برای گیاهانه. یک مهندس کانادایی با پخش موزیک ویولن آزمایشات دکتر گیاه شناس رو در مزرعه گندمش تکرار کرد. گیاهان گندم با رشد 66 درصدی، تأثیر موسیقی رو به وضوح اثبات کردن.

بیشتر بخوانید: نگهداری و بیماری های آلوئه ورا

آزمایش‌های آکادمیک

رشد بیشتر گیاهان

در همون سال آزمایش دیگه ای برای بررسی ‌تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان توسط یک محقق آمریکایی به نام خانم Dorothy Retallack در یک گلخونه اختصاصی روی انواع گیاهان صورت گرفت. این محقق مثل گیاه‌شناس هندی، با پخش موسیقی‌های مختلف، از نوع موسیقی آرام و لایت، کلاسیک، جاز و حتی موسیقی راک، رشد گیاهان رو مورد بررسی قرار داد. اون ‌تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان آپارتمانی رو به نسبت موسیقی‌های مختلف بدین صورت گزارش کرد.

گیاهانی که در معرض موسیقی آروم، کلاسیک و یا جاز بودن، به سمت اسپیکر رشد کردن و حتی به پایه‌های اسپیکر پیچ خوردن. اما آن گروه از گیاهانی که در معرض موسیقی راک قرار داشتن، با رشدشون از اسپیکرها فاصله گرفتن و علائمی شبیه به آبیاری بیش از حد از خودشون نشون دادن.

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

محقق دیگه ای در ایلینوی که نسبت به واکنش گیاهان موقع پخش موزیک تردید داشت، چندین آزمایش کنترل شده‌ای رو در گلخونه انجام داد. اون در کمال تعجب متوجه شد مجموعه گیاهان سویا و ذرتی که در معرض موسیقی قرار گرفته‌ بودن، ضخیم‌ تر و سبزتر از دیگه گیاهان هستن.

‌شبیه سازی صدای پرندگان

شاید بهترین نظریه‌ی علمی در رابطه با تأثیر موسیقی بر رشد گیاهان، تأثیر امواج صوتی باشه. گیاهان از طریق فرایندی به نام جریان سیتوپلاسمی، مواد مغذی و پروتئین‌ها رو با مایع سیتوپلاسم به اندام‌هاشون میرسونن. ارتعاش امواج صوتی و موسیقی به تحریک این جریان خیلی اثر داره. در طبیعت هم شاهد رشد و طراوات گیاهان در مناطقی که آواز پرندگان بیشتره یا نسیم بیشتری می وزه هستیم.

به عبارت دیگه، ارتعاشات امواج صوتی و حتی نسیم، باعث تسریع حرکت مواد معدنی در سلول‌های گیاهان میشه و گیاه رو برای تولید مواد مغذی بیشتری تحریک میکنه. پس اگه گیاهان واکنش خوبی در مقابل موسیقی راک نشان ندادن به این منظور نیست که گیاهان موسیقی راک دوست ندارن، بلکه امواج صوتی ایجاد شده از موسیقی راک فشار زیادی روی سلول‌های گیاهان ایجاد میکنه و رشدشون رو به اختلال میندازه. با این اتفاق تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان به یک مسئله مهم و چالش بر انگیز تبدیل شده.

‌شبیه سازی صدای پرندگان

پارامتر موثری که بهترین نیست!

زیاد شنیدیم که وقتی باغبانان با گیاهانشون حرف میزنن و یا از سر شوق براشون آواز میخونن، باغ و باغچه‌ی پربار و پر طراوتی دارن. با همه ی این اوصاف هنوز هیچ دلیل قاطعی مبنی بر اینکه موسیقی به رشد گیاهان کمک میکنه وجود نداره. محققان دانشگاه کالیفرنیا هنوز در مورد ‌تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان مطمئن نیستن. اون ها اذعان دارن که متغیرهای زیادی مثل نور، آب، فشار هوا و شرایط خاک در این آزمایشات وجود داره که ممکنه به درستی مدیریت نشده باشه.

اونا همچنین بر اساس بررسی‌های مختلف بر این باورن که شاید گیاهان به خودی خود از موسیقی هیچ بهره‌ای نبرن و اون رو به منزله‌ ی توجه زیاد باغبان به خودشون تلقی کنن. یعنی برای اونا موسیقی با صدای پای باغبان هیچ تفاوتی نداره، اونا بیشتر یک باغبان خوب میخوان تا یه موسیقی کلاسیک.

موزیک های شاد

گل و گیاه از لطیف‌ترین موجودات زنده‌ای هستن که فقط با کمی عوض شدن آب و هوا حالشون دچار تغییر میشه. برای دونستن این مطلب لازم نیست که حتما باغبان حرفه‌ای باشید، هر کسی حتی با داشتن یک گلدون کوچیک یا همون پرورش لوبیاهای کوچیک در دوران دبستان، که به سمت نور سر میچرخونن خوب متوجه میشه که گل و گیاه پر از درک و احساس هستن. گرچه اثرات موسیقی روی گیاهان از لحاظ علمی هنوز برای کارشناسان جای ابهام داره ولی برای کشاورزان و باغبانان، مثل چوپانانی که گوسفندان رو با صدای فلوت آشنا کردن هیچ جای تردید نداره.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

نوع ملودی

اگه نظریه‌ی ‌تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان درست باشه میشه طریقه‌ی اثر گذاریش رو بر طبق بررسی گیاه‌شناسان بدین صورت توضیح داد که با هر یک از فرکانس‌های ارتعاشات ایجاد شده توسط صدا، روزنه گیاه با تصور ورود املاح (ارتعاش ایجاد شده توسط جریان سیتوپلاسمی) باز میشه. با هر بار باز شدن غیر ارادای روزنه‌ها، گیاه از مواد معدنی موجود در خاک، مخصوصا آب به مقدار بیشتری نیاز پیدا میکنه، بنابراین رشدش افزایش پیدا میکنه.

با این حال اگه دوست دارید اثر موسیقی رو روی گیاهتون امتحان کنید یک موسیقی کلاسیک لایت (البته اونا موسیقی جاز رو هم دوست دارن) یا موسیقی از صدای طبیعت مثل صدای پرندگان و جیرجیرک‌ها، با صدای کم (فرکانس 150 تا 250 هرتز)، نهایتا یک یا سه روز در هفته‌ اون هم برای مدتی کوتاه (یک یا دو ساعت)، براشون موزیک بذارید.

نوع ملودی

آهنگ های شاد برای رشد گیاه

در ادامه مقاله مجموعه ای از آهنگ هایی مه برای رشد بهتر گل ها و گیاهان منسب هستن براتون آماده کردیم.

آهنگ شاد برای گلها با کلام

دانلود موسیقی کلاسیک برای گیاهان

دانلود اهنگ برای گل حسن یوسف

آهنگ رشد گیاه کودکانه

دانلود آهنگ برای گل

دانلود موسیقی سبز برای گیاهان

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

کوددهی در پاییز | مناسب ترین کودها برای فصل پاییز رو بشناسید

نگهداری از گیاه زیپلین

روش های قلمه زنی گیاهان

سوالات متداول درباره موسیقی برای گیاهان

موسیقی روی گیاهان چه تاثیری داره؟

برای صحت تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان تحقیقات زیادی در دنیا صورت گرفته. نتایج اکثریتشون حتی با تعیین نوع موزیک مورد پسند گیاهان، نشون دهنده درستی این موضوعه. ولی همچنان برخی از کارشناسان با دلایل زیادی، درباره‌ی اثر موسیقی بر رشد گیاه تردید دارن. از همه‌ی این حرف‌ها که بگذریم، چیزی که هممون خوب میدونیم اینه که گیاهان موجودات زنده‌ هستن و هر موجود زنده‌ای برای طراوات و شادابی نیاز به انرژی خوب داره، حالا این انرژی خوب میتونه آواز باشه یا یک ساز آرامش بخش …

ایا مسیقی باعث رشد بیشتر گیاهان میشه؟

آزمایش دیگه ای برای بررسی ‌تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان توسط یک محقق آمریکایی به نام خانم Dorothy Retallack در یک گلخونه اختصاصی روی انواع گیاهان صورت گرفت. این محقق مثل گیاه‌شناس هندی، با پخش موسیقی‌های مختلف، از نوع موسیقی آرام و لایت، کلاسیک، جاز و حتی موسیقی راک، رشد گیاهان رو مورد بررسی قرار داد و اعلام کرد که این اتفاق ممکنه …

‌صدای پرندگان چجوری میتونه باعث رشد بیشتر گیاهان بشه؟

گیاهان از طریق فرایندی به نام جریان سیتوپلاسمی، مواد مغذی و پروتئین‌ها رو با مایع سیتوپلاسم به اندام‌هاشون میرسونن. ارتعاش امواج صوتی و موسیقی به تحریک این جریان خیلی اثر داره. در طبیعت هم شاهد رشد و طراوات گیاهان در مناطقی که آواز پرندگان بیشتره یا نسیم بیشتری می وزه هستیم …

گیاهمون به چه موزیکی نیاز داره؟

اگه دوست دارید اثر موسیقی رو روی گیاهتون امتحان کنید یک موسیقی کلاسیک لایت (البته اونا موسیقی جاز رو هم دوست دارن) یا موسیقی از صدای طبیعت مثل صدای پرندگان و جیرجیرک‌ها، با صدای کم (فرکانس 150 تا 250 هرتز)، نهایتا یک یا سه روز در هفته‌ اون هم برای مدتی کوتاه (یک یا دو ساعت)، براشون موزیک بذارید …

خلاصه نکات مقاله موسیقی برای گیاهان

افراد زیادی باور دارن که گیاهان به اصوات مختلف واکنش مثبتی نشون میدن. به همین خاطر برای گیاهانتون موسیقی پخش کنید تا از رشد و گلدهی بیشتری برخوردار بشن. دانشمندان طی آزمایش‌های متفاوتی به این نتایج غیرقابل باور رسیدن که گیاهان دارای حس، حافظه، درک و شعور هستن. در آزمایشی تحت عنوان Droty Retalluak در سال 1973 به این نتایج رسیدن که اصوات محیط میتونن در گیاهان واکنش تحریکی ایجاد کنن. به عبارت دیگه مشخص شد، موسیقی بر پدیده‌های فزیولوژیکی مثل جوانه زنی، رشد و نمو، فتوسنتز، میزان گلدهی و عملکرد گیاه تاثیر خیلی مثبتی داره. که خود این تاثیرات هم به گونه گیاه و نوع موسیقی بستگی داره. همچنین به این نتایج جالب پی بردن که هر صدایی در محیط رشد گیاه میتونه باعث تحریک رشد گیاه بشه. که این نتایج به این معناست که علاوه بر نقش موثر موسیقی بر رشد گیاهان، اصوات محیطی هم میتونن اثراتی مشابه موسیقی روی رشد و عملکرد گیاهان داشته‌ باشن.

در نتیجه گیاهان بین موسیقی و سایر صداها تمایز قائل نیستن. و این صداهای دیگه شامل صحبت کلامی با گل گیاه، صدای پرندگان، صدای آب، صدای باد و به صور کلی صداهایی که در طبیعت بکر موجوده که گیاه به صورت طبیعی باهاشون سازگاره. نکته قابل توجه اینه که این صداهای محیطی شامل صداهای بلند و ناهنجار نباشن. چون که این صداها اثر منفی دارن.

4 دیدگاه در “معجزه موسیقی برای گیاهان! | 10 موسیقی شاد مناسب رشد گیاه

 1. احمدرضا گفت:

  به حق که چیزای ندیده و نشنیده. با این اوصاف گیاهای من با این آهنگ هایی که شنیدن تا الان باید ی یاغی از آب در میومدن.
  نمیدونستم تاثیر موسیقی رو برای گیاهان آپارتمانی

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام احمدرضای عزیز!
   بله احتمالا گیاه شما مثل خودتون یک سامورایی بار بیاد 😉

 2. زهرا گفت:

  من شنیده بودم کلام و آوا روی آب تاثیر میزاره و باعث تغییر شکل مولکول هاش می‌شه
  بعید نیست موسیقی روی گیاهان هم مثل آدما و حیوونا تاثیر بزاره
  بالاخره نصف بیشترمون آبه😁

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام واقعا تاثیر گذاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *