بیماری های گیاهان

بیماری های گیاهان


شناخت بیماری های گیاهان اهمیت بسیار زیادی داره زیرا اگر شما با علائم و روش های درمان این بیماری ها آشنا نباشید، ممکنه گیاه شما به سرعت از بین بره. گاهی اوقات در مواجه با بیماری های که توسط عواملی مانند: قارچ ها، باکتری ها، ویروس ها و … که سرعت تکثیر بسیار بالایی داره، شما فرصت کمی برای درمان گیاه خود خواهید داشت.

بنابراین تشخیص این بیماری در همان روز های ابتدای اهمیت زیادی داره. در این مقاله قصد داریم تا شما را با برخی از بیماری های گیاهان و همچنین روش های درمان آنها آشنا کنیم.


همه چیز درباره بیماری های گیاهان

همه چیز درباره بیماری های گیاهان


آشنایی با بیماری های گیاهان یکی از مهمترین مسئله های پرورش گیاهانه. تفاوتی چندانی وجود نداره که شما گیاهی را که پرورش میدید از نوع گلدار یا میوه دار باشه یا از نوع تزئینی باشه؛ بیماری به گیاه شما رحم نخواهد کرد.

بنابراین شما باید با بیماری های گیاهان آشنا باشید تا بتونید از گیاه خود محافظت کنید. از رایج ترین بیماری گیاهان میشه به انواع بیماری گیاهی اشاره کرد. فروشگاه آنلاین گل و گیاه رزفارست شمارو به این تنوع آشنا خواهد کرد.

این بیماری ها ممکنه توسط موجودات زنده مانند: قارچ ها و یا توسط موجودات غیر زنده (عوامل طبیعی مانند: نور، خاک، رطوبت و …) به وجود بیاد و سبب خسارت های جبران ناپذیری به گیاه بشه. بیماری های قارچی و آفت ها نیز در بین گیاهان بسیار شایع هستند.

که در ادامه درباره آنها به طور مفصل صحبت خواهیم کرد. آشنایی با روش های درمانی این بیماری ها و همچنین راه های جلوگیری از آنها به شما کمک میکنه تا گیاهی زیبا و شاداب داشته باشید.

اگر گیاه خود را در برابر بیماری های احتمالی تقویت کنید؛ گیاه شما کمتر دچار بیماری و خسارت خواهد شد، به قول معروف پیشگیری بهتر از درمانه. گیاه را میتوان با یک نوزاد مقایسه کرد زیرا هر دو قادر به گفتن مشکل خود نیستند.

بنابراین تشخیص بیماری و زمان دقیق بیمار شدن کمی دشواره. به طور کلی یک گیاه سالم قادر به انجام تقسیمات سلولی، جذب عناصر مورد نیاز، انتقال مواد معدنی به سایر اندام ها، فتوسنتز و … میباشه. بیماری های گیاهان سبب میشه تا گیاه نتونه وظایف خود را به درستی انجام بده.

خرید گیاهان آپارتمانی

بیماری گیاهی چیست؟


در حقیقت بیماری گیاهی سبب میشه تا قسمتی از گیاه غیر فعال یا آسیب ببیند و گیاه نتونه وظیفه آن ناحیه را به درستی انجام بده. گاهی اوقات این آسیب دیدگی ها منجر به علائمی خواهد شد که شما با استفاده از آن علائم میتونید به مشکل یا بیماری گیاه پی ببرید.

به عبارت ساده تر بیماری گیاهی میتونه از موجودات زنده یا غیرزنده ایجاد بشه و سبب اختلالاتی در وظایف گیاه میشه که این اختلالات گاها به صورت تغییرات ظاهری و گاهی اوقات نیز منجر به نابودی گیاه میشه.

بیماری های گیاهی به طور کلی به دو دسته تقسیم میشند. دسته اول بیماری های واگیردار گیاهان است که نام دیگر این بیماری ها زنده نیز میباشه. دسته دوم بیماری های غیرواگیردار گیاهان هستند که به این دسته نیز بیماری های غیر زنده میگویند.

هر یک از این دسته ها خود شامل بیماری های مختلفی میباشد. از مهمترین بیماری های واگیردار میشه به قارچ ها، باکتری ها، انگل ها، ویروس ها، ویروئید ها، نماتد ها، پروتوزوا ها و … اشاره کرد.

برخی از بیماری های غیرواگیردار گیاهان نیز عبارتند از: کاهش مواد معدنی در گیاه، مسمومیت های گیاهی توسط آفت کش ها، اسیدی شدن یا قلیایی شدن محیط زندگی گیاه، عملیات غیر اصولی زراعی، سرما یا گرمای بیش از اندازه گیاه، عدم تعادل رطوبت، کمبود نور، کمبود هوای پاک و …

آفات و بیماری های گیاهان

آفات و بیماری های گیاهان


آفت های گیاهی نیز دست کمی از بیماری های گیاهی نداره و سبب میشه تا گیاه آسیب های جدی ببیند و گاها منجر به نابودی گیاه نیز میشه. به طور کلی به موجودات زنده ای که به گیاهان حمله میکنند، آفت گفته میشه.

آفت ها دارای انواع مختلفی میباشند که از مهمترین آنها میشه به شته ها، کنه ها، جوندگان، ملخ ها، حشرات و … اشاره کرد. آفت ها و بیماری های گیاهی به منطقه زندگی گیاه بسیار وابسته هستند زیرا تنوع آفت ها و بیماری های گیاهی آنقدر زیاده که در هر منطقه ممکنه گیاه شما با یک نوع آفت جدید رو به رو بشه.

البته ناگفته نماند که میزان خسارت به گیاه نیز به شرایط آب و هوایی منطقه بستگی داره.


اگر بخوایم برخی از رایج ترین بیماری های گیاهی را معرفی کنیم میتونیم به موارد زیر اشاره کنیم:

بیماری بوته میری: بیماری بوته میری یکی از شایع ترین بیماری های گیاهانه که علت اصلی آن حمله قارچ ها به بافت های تازه گیاهه. قارچ های حمله کننده از طریق آب آبیاری آلوده و خاک به گیاهان دسترسی پیدا میکنه. یکی از راه های موثر برای پیشگیری از این بیماری ضدعفونی کرد بذر هاست.

فرسودگی ریشه: این بیماری در نواحی مرطوب رخ میده و عمدتا گیاهان میوه دار مانند: مرکبات را قربانیان این بیماری میباشه. برای جلوگیری از این بیماری میتوان محل کاشت گیاهان را ضد عفونی کرد.

سفیدک گیاهان: این بیماری نیز مانند، فرسودگی ریشه در نواحی مرطوب رخ میده و علت این بیماری نیز قارچ ها هستند. درختان انگور، انجیر، خیار و … قربانیان این بیماری هستند.

تشخیص بیماری های گیاهان


اصولا بیماری های گیاهی را میتوان با علائم گیاه تشیخص داد اما این تشخیص به صورت 100 درصد نمیباشه زیرا گاها ممکنه برخی از علائم بیماری ها شبیه به هم باشند. به طور مثال در ابتدای بیماری سفیدک گیاهان لکه های روشن در قسمت بالایی برگ به وجود میاد و با گذشت زمان این لکه ها به رنگ قهوه ای در میاد.

حالت موزاییکی شدن برگ های گیاهان نشان از بیماری ویروسی موزاییک میباشد. از علائم بیماری فوزاریومی که عمدتا برای گیاه گوجه فرنگی اتفاق میافته ، میتوان به پژمردگی و پلاسیدگی گیاه اشاره کرد. علائم تاول روی برگ های گیاه اغلب نشانه بیماری لب شتریه.

بنابراین نشانه ها و علائم گزینه بسیار مناسبی برای تشخیص بیماری گیاهان میباشد. امروزه با پیشرفت علم و صنعت دستگاه های هوشمند و پیشرفته ای اختراع شده که میشه به راحتی بیماری گیاهان را به صورت دقیق شناسایی کرد.

تنها مشکل دستگاه های تشخیص بیماری گیاهی قیمت بالایی آنها میباشه. شما همچنین برای تشخیص بیماری های گیاه تان میتونید از متخصصین باتجربه نیز کمک بگیرید. فروشگاه رز فارست با داشتن کارشناسان حرفه ای در زمینه پرورش گیاهان به شما کمک میکنه تا گیاهان شاداب و سالمی داشته باشید.

عوامل بیماری زای گیاهی

عوامل بیماری زای گیاهی


قبلا به صورت مختصر با عوامل بیماری زای گیاهی آشنا شدید اما در این قسمت میخوام به صورت مفصل تر درباره عوامل بیماری زای گیاهی زنده صحبت کنم. برخی از مهمترین عوامل بیماری زای گیاهی عبارتند از:


• قارچ ها یکی از رایج ترین و مهمترین عوامل بیماری های گیاهان میباشد. قارچ ها فاقد کلروفیل هستند و عمدتا به صورت تک سلولی و یا رشته یافت میشه. قارچ ها به شدت قابل تکثیر میباشه و به دو روش جنسی و غیر جنسی تولید مثل میکنند.

از بیماری های گیاهی که قارچ ها عامل اصلی آن ها هستند، میتوان به بلاست برنج (Pyricularia grisea sacc)، لکه نواری جو (Pyrenophora graminea)، پوسیدگی فوزاریومی ذرت ( Fusarium verticillioides) و … اشاره کرد.


• باکتری های نیز یکی دیگر عوامل بیماری زا هستند که عمدتا بسیار ریز (2/0 تا 10 میکرومتر) هستند. باکتری ها به صورت مختلف مانند: کروی، میله ای، رشته ای، مارپیچ و … در طبیعت یافت میشه.

اغلب باکتری های میله ای عامل بیماری های گیاهیه. باکتری های به روش غیر جنسی (تقسیم سلولی) تولید مثل میکنند. تولید مثل سریع باکتری ها باعث شده که بیماری های گیاهی که توسط آنها به وجود میاد بسیار خطرناک و درمان آنها کمی مشکل باشه.

مهمترین بیماری های گیاهی که باکتری ها به وجود میارن عبارتند از: بلایت باکتری برنج (Xanthomonas oryzae pv. oryzae)، پوسیدگی قاعده پوشینه گندم (Pseudomonas syringae pv. atrofaciens) و …
• مولیکوت ها
• ویروس ها
• ویروئیدها
• نماتد ها

انواع بیماری های قارچی گیاهان


همانطور که قبلا اشاره شد، قارچ ها یکی از رایج ترین عوامل بیماری های گیاهانه. قارچ ها سبب بیماری های گوناگونی در گیاهان میشه که از رایج ترین آنها میشه به موارد زیر اشاره کرد:

شانکر: شانکر یکی از بیماری های رایج در بین گیاهانه که توسط قارچ ها مخصوص به وجود میاد. این بیماری در بین درختانی که چوب بیشتری دارند، بسیار زیاده.

 • پژمردگی
 • سفیدک داخلی
 • سست شدن ریشه ها
 • لکه های سیاه رنگ
 • از بین رفتن پاجوش ها
 • پوسیدگی قارچی

انواع قارچ های بیماری زای گیاهی

انواع قارچ های بیماری زای گیاهی


قارچ های دارای انواع گوناگونی میباشد که برخی از آنها سبب به وجود آمدن بیماری های گیاهی میشه. موارد زیر اسامی برخی از قارچ های هستند که سبب بیماری های مانند: شانکر، سفیدک ها، پوسیدگی و … در گیاهان میشه.

 1. Phoma clematidina(سبب بیماری پژمردگی میشه.)
 2. Peronosporaceae (سبب بیماری سفیدک در گیاهان میشه.)
 3. Plasmodiophora brassicae (سبب تضعیف شدن ریشه گیاهان میشه.)
 4. Diplocarpon rosae (سبب به وجود آمدن لکه های سیاه خواهد شد.)
 5. Pythium (این قارچ سبب از بین بردن پاجوش ها و پوسیدگی میشه.)
 6. Rhizoctonia solani ( سبب پوسیدگی در گیاهان میشه.)
 7. Phytophthora (سبب پوسیدگی در گیاه میشه.)
 8. Aphanomyces (سبب پوسیدگی در گیاه میشه.)
 9. سایر قارچ ها

اهمیت بیماری های گیاهی


شناخت علائم و روش های درمان بیماری های گیاهی اهمیت بسیار زیادی داره زیرا اگر به موقع متوجه این بیماری های نشید ممکنه که گیاه به طور کامل از بین بره.

برخی از مریضی های که توسط باکتری ها و قارچ ها به وجود میاد به سرعت گسترش پیدا میکنند بنابراین شما برای محافظت از گیاه خود علاوه بر بررسی علائم گیاه باید از روش های جلوگیری مریضی گیاهان نیز استفاده کنید.

اگر تشخیص بیماری های گیاهی برای شما دشواره میتونید درباره این بیماری ها با کارشناسان با تجربه فروشگاه رز فارست مشورت کنید.

اپیدمیولوژی بیماری های گیاهی

اپیدمیولوژی یا همه گیری بیماری های گیاهی عمدتا توسط موجودات زنده مانند: قارچ ها، باکتری ها، ویروس ها و … به وجود میان. بیماری های گیاهی واگیردار عمدتا خطرناک تر از بیماری های غیرواگیردار گیاهیه.

ویروس یکی از عوامل موثر در بیماری های واگیرداره. در حقیقت ویروس ها موجودات بسیار ریزی هستند که برای زندگی و تولید مثل به موجودات زنده نیاز دارند.

عمدتا ویروس های گیاهی از دو قسمت داخلی و خارجی به وجود میاد که سبب بیماری های گوناگونی ماند: کوتاه ماند ساقه های گندم (Barley yellow dwarf virus)، موزائیک ذرت از نوع ایرانی (Maize Iranian mosaic virus) و … میشه.

انواع بیماری های گیاهی

انواع بیماری های گیاهی


مریضی های گیاهی عوامل بسیار مختلفی داره که همین امر باعث تنوع مریضی های گیاهان شده. این بیماری ها عمدتا به نواحی مختلف گیاهان آسیب میزنند و بر اساس همین آسیب ها نیز نامگذاری شده اند.

برخی از رایج ترین بیماری های گیاهی عبارتند از:
• پوسیدگی یا تضعیف ریشه های گیاهان
• سفیدک های کرکی یا دروغین
• لکه های سیاه و قهوه ای
• سوختگی ساقه ها
• کوتاهی ساقه ها گیاه
• لکه های غیر متراکم

انواع آفت و بیماری های گیاهی


در قسمت های ابتدای مقاله با تعاریف بیماری های گیاهی و آفت های گیاهی آشنا شدیم اما در این قسمت میخوام شما را با برخی از انواع آفت نیز آشنا کنم. گیاهان آپارتمانی و یا گیاهانی که در فضا

ی سبز رشد میکنند از بیماری ها و آفت ها در امان نیستند و عمدتا با مشکلات مختلفی رو به رو میشن.

یکی از رایج ترین آفت ها شته. شته ها دارای انواع مختلفی میباشد که از دردسر ساز ترین آنها میشه به شته نارون اشاره کرد. این نوع شته را با نام Platani Tinocallis نیز میشناسه. این نوع شته را اغلب میتوان در نواحی که درخت نارون (نواحی مرطوب و استپی) رشد میکنه، مشاهده کرد.

رنگ این شته به صورت سبز لیمویی میباشه و تشخیص آن روی گیاهانی که برگ های سبز روشن دارند بسیار سخته. برای از بین بردن این شته میشه از سم های شته کش به صورت محلول مانند: ایمیداکلوپراید، استامی پراید، اکسی دیمتون متیل و … استفاده کرد.

آفت گیاهی یا به اصطلاح برگخوارها که عمدتا در تمام نواحی کشور میشه آنها را مشاهده کرد. در حقیقت برگخوار ها نوعی سوسکه که راه مبارزه با آنها استفاده از سم های تماسی مانند سم دیازینونه.

شپشک نیز یکی دیگر از آفت های رایجه که مانند شته ها دارای 6 پا میباشد، اما با این تفاوت که حرکت بسیار آهسته ای دارند.

شپشک ها دارای انواع مختلفی هستند که از مهمترین آنها میتونه به شپشک واوی سیب، شپشک خونی نارون، شپشک نخودی و … اشاره کرد. مبارزه با شپشک ها بسیار سخت تر از شته ها میشه.


درمان بیماری قارچی گیاهان

درمان بیماری قارچی گیاهان


همانطور که میدونید مریضی قارچی یکی از رایج ترین مریضی های گیاهانه که میتوان با توجه بیشتر به محیط زندگی گیاهان از این مریضی ها جلوگیری کرد. برخی از روش های پیشگیری بیماری قارچی برای گیاهان به ویژه گلهای آپارتمانی به صورت زیر میباشه:

اولین مورد بررسی مداوم گیاهان و مراقبت از آنها در مقابل گرما و سرما

خاک دانه های مناسب، اگر خاک گیاه دارای تهویه مناسب باشد سبب میشه تا گیاه به بیماری های قارچی دچار نشه.

آبیاری کنترل شده، ماندگی آب و یا تنش آبی گیاه سبب میشه تا گیاهان دچار بیماری بشن.

تغذیه گیاه با استفاده از کود مناسب و کامل
در صورتی که شرایط بالا نتوانست از بیماری قارچی گیاه جلوگیری کند و گیاه دچار بیماری شد، شما باید به فکر درمان بیماری گیاه بپردازید. بیماری های قارچی دارای انواع مختلفی هستند که برای هریک از آنها سم مجزا وجود داره.

شما بر اساس میزان پیشرفت بیماری و نوع قارچ از سم های موجود در بازار میتونید به درمان گیاه خود بپردازید. اگر شما گیاه آپارتمانی پرورش میدهید و نتونستید از بیماری قارچی جلوگیری کنید. برای درمان گیاهان آپارتمانی باید به صورت زیر عمل کنید:

گیاه را از دیگر گیاهان جدا کنید.

برگ های که دچار قارچ شده اند، را بچینید. این کار به شما کمک میکنه تا مانع از گسترش قارچ به دیگر برگ ها بشید.

گیاه را در یک محیط معتدل قرار بدید.

سپس سم مخصوص به قارچ مورد نظر را به گیاه اضافه کنید.

در نهایت تا زمانی که قارچ ها از بین نرفته اند سعی کنید آبیاری را به صورت کنترل شده و منظم انجام بدید. توجه داشته باشید که روی برگ های قارچ دار نباید آّبیاری کنید.

دو بیماری که عامل آن قارچ است


قبلا درباره برخی از بیماری قارچی صحبت کردیم اما در این قسمت میخوام راجب دو بیماری قارچی رایج در بین گیاهان به ویژه گیاهان آپارتمانی صحبت کنم. اولین بیماری، پوسیدگی یا کپک زدگی گیاهانه. این بیماری عمدتا در اندامک های گیاه به وجود میاد.

اگر شما گیاه خود را که دچار کپک زدگی شده ، در یک محیط مرطوب نگهداری کنید؛ گیاه شما به طور کلی از بین میره. این بیماری اغلب در گیاهانی مانند: میخک، شمعدانی، سانسوریا، گلوکسینیا، هورتانسیا و … اتفاق میافتد.

اگر گیاه شما دچار این بیماری شد، میتونید از قارچکش های کاپتان و بنومیل برای درمان آن استفاده کنید.بیماری قارچی فوزاریوم، در این بیماری قارچ مورد نظر به ریشه گیاه آسیب میزنه و اگر سریع درمان نشه؛ ممکنه، گیاه شما به طور کامل از بین بره.

این بیماری با گذشت زمان میتونه به بیماری های بوته میری، پوسیدگی بذر، تضعیف ریشه و … در گیاهانی مانند کاکتوس ها و … تبدیل بشه. برای درمان این بیماری میشه از قارچ کش های بنومیل، متیل بروماید و … استفاده کنید.

علائم قارچ در گیاهان

علائم قارچ در گیاهان


قارچ ها موجودات بی رحمی هستند که عمدتا در گیاهان سبب از بین رفتن بافت ها و در نهایت منجر به نابودی گیاه میشه. بیماری های قارچی اغلب دارای علائم مختلفی هستند که از مهمترین آنها میشه به لکه های برگ، سوختگی ساقه ها، خوردگی برگ ها، خشک شدن سر برگ ها، سست شدن ریشه ها، از بین رفتن گیاهچه، پوک شدن ساقه های گیاه، پوسیدگی، آنتراکنوز، پینه و … اشاره کرد.

این علائم گاها سبب میشه که شما در تشخیص بیماری گیاه دچار اشتباه بشید اگر میخواید این اتفاق بسیار کمتر رخ بده حتما برای تشخیص بیماری گیاه تان به کارشناسان متخصص مراجعه کنید.

رده بندی قارچ های بیماری زای گیاهی


رده بندی قارچ های بیماری زای گیاهی بسیار پیچیده میباشد. در این مقاله ما به تقسیم بندی کلی قارچ های بیماری زا بسنده میکنیم. به طور کلی قارچ های بیماری زا به دو دسته کلی قارچ های دروغی یا کرکی و قارچ های حقیقی تقسیم بندی میشن.

دسته اول یعنی قارچ های دروغی یا کاذب خود به دو دسته تک سلولی یا پروتوزوئر ها (مانند: Myxomycetes و Plasmodiophoromycetes) و سلسله کرومیست ها (مانند: oomycetes) تقسیم می شوند.

قارچ های حقیقی نیز به دو دسته کیتریدیومیست ها (مانند: Zygomycetes) و آسکومیست ها (مانند: Basidiomycetes) تقسیم بندی میشه. علاوه بر این دو دسته قارچ های دئوترومیست نیز جزئی از قارچ های بیماری زای گیاهی محسوب میشه.

خلاصه نکات مقاله


گیاهان مانند انسان ها و حیوانات دچار بیماری میشه. اغلب این بیماری ها در اثرا عوامل زنده مانند: قارچ ها، باکتری ها، ویروس ها و … به وجود میان. البته ناگفته نماند شرایط طبیعی مانند رطوبت هوا، هوای گرم و سرد، عدم تهویه مناسب خاک و … نیز سبب تشدید شدن این بیماری ها میشه.

فروشگاه رز فارست با داشتن متخصصین با تجربه در زمینه پرورش گیاهان میتونند در تشخیص و درمان این گونه بیماری ها به شما کمک کنند تا بتونید سم های مورد نیاز را تهیه کنید.

امیدوارم که این مقاله توانسته باشه شما را با انواع بیماری و همچنین روش های درمان آنها آشنا کنه. در صورت هر گونه سوال میتونید به سایت فروشگاه رز فارست مراجعه کنید و از کارشناسان ما مشورت بگیرید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید