گل و گیاه در زندگی, نگهداری از گل و گیاه

کاشت هسته مرکبات برای عید + فیلم آموزشی

کاشت هسته مرکبات برای عید
4.8/5 - (5 امتیاز)

کاشت هسته مرکبات برای عید و در کل کاشت سبزه عید مخصوصا سبزه گندم، ماش، هسته مرکبات و… از مرسومات عید نوروزه، به طوری که نمیشه از این کار چشم پوشی کرد. در قدیم مردم ایران رسم داشتن دونه‌ها و بذر‌هایی رو بکارن و سر سفره هفت سین در آغاز سال نو بذارن و به این ترتیب سبزینگی و زیبایی رو به خونه‌هاشون بیارن. در این مقاله میخوایم به شما نحوه کاشت هسته مرکبات برای عید نوروز رو بهتون آموزش بدیم تا بتونید بعد از عید هم درختچه‌های زیبا در خونتون داشته باشید پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

کاشت هسته مرکبات برای عید

سبزه مرکبات یکی از سبزه های زیباییه که چند سالیه طرفداران زیادی پیدا کرده. زمان کاشت سبزه مرکبات حداقل 1 الی 2 ماه قبل از عیده. سبزه مرکبات مزیت های زیادی نسبت به سایر سبزه ها داره. نهال های مرکبات علاوه بر اینکه سبزی و استقامت بیشتری نسبت به سایر سبزه ها دارن اونا رو میشه به مدت دو سال نگه داشت و بعد از اینکه تبدیل به نهال های قدرتمندی شدن اونا رو به باغچه منتقلشون کرد. کاشت هسته مرکبات برای عید بسیار آسونه پس بهتون پیشنهاد میکنیم این کار رو حتما انجام بدید.

کاشت هسته مرکبات برای عید

سبزه مرکبات در آب

برای کاشت سبزه مرکبات در آب پیشنهاد میکنیم که از تنگ ماهی برای زیبایی بیشتر استفاده کنید و اگه دوست نداشتید میتونید از ظروف دیگه استفاده کنید.

وسایل لازم برای کاشت سبزه مرکبات در آب

 • ته گلدانی
 • کیسه نایلونی
 • تنگ ماهی
 • هسته مرکبات
 • پرلایت
 • درفش
وسایل لازم برای کاشت سبزه مرکبات در آب

روش تهیه سبزه شناور مرکبات

یک ته گلدونی انتخاب کنید که به اندازه دهانه تنگ ماهی تون باشه و اون رو با درفش داغ به شکل آبکش در بیارید. هسته های مورد نظر رو به مدت یک شبانه روز در آب قرار بدید. اگه از هسته های خشک استفاده میکنید اون رو به مدت دو شبانه روز در آب قرار بدید تا خواب بذر بشکنه. هسته های خیس خورده رو در آبکش بریزید و در زیر شیر آب بگیریدشون تا پوشش ژله ایشون شسته بشه. هسته ها رو به نسبت 50 50 با پرلایت مخلوط کنید. ته گلدانی آماده شده رو به ارتفاع حدود 2 سانتیمتر با پرلایت و هسته مرکبات پر کنید.

سطح کاشته شده رو با اسپری آب میپاشیم و روش رو با کیسه نایلون میپوشونیم. این نایلون تا زمانی که هسته ها جوانه بزنن باید روی سطح کاشته شده قرار داشته باشن. ته گلدونی رو روی تنگ قرار میدیم و داخل تنگ رو به قدری آب میریزیم که این آب به کف ته گلدونی نرسه. این آب به مرور زمان بخار میشه و رطوبتش به کف سطح کاشته شده میرسه. البته آب پاشی به صورت اسپری باید همچنان روزی یک بار انجام بشه تا سطح کاشته شده خشک نشه.

روش تهیه سبزه شناور مرکبات

دیگر مقالات: گلهای زیبای سفره هفت سین + 24 ایده تصویری گل آرایی سفره هفت سین

زمان مناسب برای کاشت سبزه مرکبات

زمان مناسب برای خیس کردن بذر و کاشتش بسته به نوع دانه متفاوته. بهترین زمان کاشت سبزه مرکبات و بذر برای دونه هایی مثل لیمو یا پرتقال 10 اسفند ماهه. خیس کردن بذر این دونه ها 48 تا 72 ساعت طول میکشه.

زمان کاشت سبزه نارنج

همونطور که در بالا گفتیم زمان کاشت مناسب برای کاشت سبزه مرکبات 10 اسفند ماهه. سبزه نارنج هم از این قاعده مستثنی نیست.

زمان کاشت سبزه نارنج

نحوه کاشت هسته نارنج در گلدان

در ابتدا بذر نهال نارنج و یا چند هسته بزرگ و سالم نارنج رو انتخاب کنید و اونا رو در آب خیسشون کنید. دقت کنید که این کار باید در دی و یا بهمن ماه انجام بشه تا نزدیک عید به بار بشینه.  بعد از گذشت 24 ساعت از خیس کردن هسته ها پوستشون رو با دقت بکنید تا آسیبی به مغز دونه ها وارد نشه. کندن پوست هسته ها سبب میشه که اونا زودتر جوانه بزنن. بعد از اینکار دوباره دونه های بدون پوست رو به مدت 24 ساعت در آب خیس کنید.

بعد از گذشت این زمان، ظرفی که برای کاشت سبزه انتخاب کردید رو بردارید و از خاک با زهکش بالا داخلش بریزید و دونه ها رو با رعایت فاصله درونش بکارید. توجه داشته باشید که ظرف شما باید دارای سوراخ برای خروج آب اضافی باشه. میتونید روی خاک بذر ها کمی سنگریزه هم بریزید تا رطوبت رو بیشتر درون خاک نگه دارید.

توجه داشته باشید که با آبپاش رطوبت خاک رو به طور مداوم فراهم کنید. شما میتونید در ابتدای کاشت هسته ها، روشون رو با پلاستیک بپوشونید تا رطوبت بیشتری داشته باشن. مکانی پرنور برای قرار دادن ظرف انتخاب کنید تا زمان جوانه زدن به خوبی ازشون مراقبت کنید.

نحوه کاشت هسته نارنج در گلدان

کاشت هسته پرتقال در تنگ ماهی

کاشت سبزه پرتقال و کاشت سبزه در آب از انواع روش های جالب برای کاشت سبزه عید نوروز هستن و اگه شما تمایل دارید دو یا چند مدل سبزه رو برای عید نوروزتون بکارید میتونید از این روش ها استفاده کنید. در ادامه نحوه کاشت سبزه پرتقال رو در اختیارتون قرار میدیم پس با رزفارست همراه باشید. برای کاشت هسته پرتقال در تنگ ماهی به همون روشی که در بالا بهتون گفتیم میتونید عمل کنید. در ادامه به آموزش کاشت سبزه عید با هسته پرتقال میپردازیم.

مراحل آموزش کاشت سبزه عید با هسته پرتقال

 1. ابتدا هسته های پرتقال رو به کمک چاقو ازش خارج کنید. ولی یادتون باشه که هسته ها نباید لکه دار باشن.
 2. هسته ها رو زیر آب به خوبی بشورید.
 3. هسته ها رو به همراه یک لیوان آب ولرم داخل ظرفی مناسب بریزید و اجازه بدید تا هسته ها به مدت یک شب در آب بمونن.
 4. هسته های خیس خورده رو داخل حوله کاغذی مرطوب قرار بدید. توجه داشته باشید که هسته ها باید به واسطه حوله به خوبی محصور بشن و علاوه بر این هسته ها باید مرطوب نگه داشته بشن در صورتی که خشک بشن دیگه جوانه نمیزنن.
 5. هسته های پرتقال رو داخل پاکت پلاستیکی قرار بدید تا رطوبتشون حفظ بشه. حواستون باشه که در زمان قرار دادن هسته ها داخل پاکت پلاستیکی باید اجازه تبادل هوا رو بدید و این مرحله یکی از مهم ترین مراحل کاشتن سبزه پرتقال برای عید نوروزه.
 6. هسته های پرتقال رو در دمای 21 تا 24 درجه سانتی گراد قرارشون بدید تا جوانه بزنن. میتونید اونا رو رو در لبه پنجره ای که آفتاب به داخل میتابه قرارشون بدید.
 7. به صورت منظم هسته ها رو بررسی کنید و اگه رطوبتشون رو از دست دادن هسته ها رو دوباره مرطوب کنید.
 8. توجه داشته باشید که هسته پرتقال برای سبز شدن به 14 روز زمان نیاز داره.
 9. هسته ها رو بعد از سبز شدن داخل ظرف تزیینی مناسبی انتقال بدید و اونا رو روزی یک بار مرطوبشون تا از پلاسیدگی و خشک شدن سبزه پرتقال جلوگیری بشه.
مراحل آموزش کاشت سبزه عید با هسته پرتقال

سبزه عید با دانه میوه های غیر مرکبات

پیشنهاد ما به شما اینه که برای نوروز از دانه های غیر مرکبات استفاده نکنید چون به طور سالیانه به بهانه کاشت سبزه عید حجم بسیار زیادی گندم، عدس و … که با زحمت زیاد و صرف منابع ارزشمند مثل آب شیرین تولید شده، در پایان نوروز روانه سطل زباله، کوچه و خیابون میشه.  به خاطر همین موضوع ما به شما توصیه میکنیم از دانه های غیر مرکبات استفاده نکنید و از دانه های غیرخوراکی مثل دانه مرکبات که شامل نارنج، پرتقال، لیمو و … میشه استفاد کنید. شما میتونید برای اطلاعات بیشتر درباره سبزه های عید مقاله طرز تهیه سبزه عید رزفارست رو مطالعه کنید.

سبزه عید با دانه میوه های غیر مرکبات

کاشت دانه به برای سبزه عید

شما میتونید برای تنوع دادن در سبزه های نوروزتون از دونه به هم استفاده کنید و یک سبزه پرپشت و زیبا داشته باشید.

سبزه عید با هسته سیب

همونطور که میدونید میوه سیب از دسته میوه های بومی کشورمون محسوب میشه و شما میتونید به راحتی با فراهم کردن امکانات مورد نیاز گیاه به کاشت هسته سیب برای سبزه عید بپردازید و از زیبایی هاش و برداشت میوه هاش نهایت لذت رو ببرید. توجه داشته باشین که برای کاشت این سبزه لازمه بذرهاش رو از فروشگاه های وسایل باغبانی تهیه کنید چون شما میتونید با استفاده از دونه های موجود در داخل سیب اقدام به کشت کنید هر چند که ممکنه پرورش درخت سیب از طریق دونه چندین سال طول بکشه. از جمله محبوب ترین هسته ها برای کاشت سبزه در عید هسته سیبه.

سبزه عید با هسته سیب

مراحل کاشت هسته سیب برای سبزه عید

برای انجام این کار باید در ابتدا یک عدد سیب رو از وسط به دو نصفه تقسیم کنید و همه هسته های داخلش رو خارج کنید. بهتون توصیه میکنیم که از هسته های چند سیب مختلف استفاده کنید چون از بین همه دونه ها تنها 30 درصدشون جوانه میزنن. بعد از جمع آوری هسته های سیب باید اونا رو داخل یک دستمال مرطوب نخی قرارشون بدید و بعد داخل یک کیسه پلاستیکی بذاریدشون و لازمه که از بدون هوا بودن پلاستیک اطمینان حاصل کنید.

بعد از قرار دادن هسته ها داخل پلاستیک اونا رو به مدت یک ماه داخل یکی از طبقات پایینی یخچال قرار بدیدشون و هر چند روز یک مرتبه بهشون سر بزنید. حواستون باشه که دستمال پیچیده شده دور هسته ها اگه رطوبتش رو از دست داده باید مجددا مرطوبش کنید و به این ترتیب هسته ها شروع به جوانه زدن میکنن.

بعد از مشاهده جوانه ها میتونید اونا رو از داخل یخچال خارجشون کنید و داخل ظرف سبزه عیدتون قرارشون بدید و ظرف رو در محیطی گرم و با نور کافی قرار بدید. بعد از اتمام ایام عید میتونید با کاشت هسته سیب داخل یک گلدون و یا در فضای آزاد صاحب یک نهال جوان سیب و پس از گذشت چند سال صاحب یک درخت سیب میشید.

فیلم آموزش کاشت هسته مرکبات

بیشتر بخوانید:

گل های مناسب عید نوروز + عکس | گل های عید نوروز رو از کجا بخریم؟

گل های مناسب فصل بهار | چه بذر گلی در بهار بکاریم؟

 آشنایی با گل عید | نحوه مراقبت از گل سینره

سوالات متداول درباره کاشت هسته مرکبات برای عید

زمان مناسب کاشت سبزه نارنج کیه؟

همونطور که در بالا گفتیم زمان کاشت مناسب برای کاشت سبزه مرکبات 10 اسفند ماهه. سبزه نارنج هم از این قاعده مستثنی نیست …

ایا میتونیم برای سبزه عید از دانه به هم استفاده کنیم؟

شما میتونید برای تنوع دادن در سبزه های نوروزتون از دونه به هم استفاده کنید و یک سبزه پرپشت و زیبا داشته باشید …

ایا میتونیم برای سبزمون از هسته سیب هم استفاده کنیم؟

برای کاشت این سبزه لازمه بذرهاش رو از فروشگاه های وسایل باغبانی تهیه کنید چون شما میتونید با استفاده از دونه های موجود در داخل سیب اقدام به کشت کنید هر چند که ممکنه پرورش درخت سیب از طریق دونه چندین سال طول بکشه. از جمله محبوب ترین هسته ها برای کاشت سبزه در عید هسته سیبه …

زمان مناسب برای کاشت سبزه مرکبات کیه؟

زمان مناسب برای خیس کردن بذر و کاشتش بسته به نوع دانه متفاوته. بهترین زمان کاشت سبزه مرکبات و بذر برای دونه هایی مثل لیمو یا پرتقال 10 اسفند ماهه. خیس کردن بذر این دونه ها 48 تا 72 ساعت طول میکشه …

خلاصه نکات مقاله کاشت هسته مرکبات برای عید

نهال های مرکبات علاوه بر اینکه سبزی و استقامت بیشتری نسبت به سایر سبزه ها دارن اونا رو میشه به مدت دو سال نگه داشت و بعد از اینکه تبدیل به نهال های قدرتمندی شدن اونا رو به باغچه منتقلشون کرد.

پیشنهاد ما به شما اینه که برای نوروز از دانه های غیر مرکبات استفاده نکنید چون به طور سالیانه به بهانه کاشت سبزه عید حجم بسیار زیادی گندم، عدس و … که با زحمت زیاد و صرف منابع ارزشمند مثل آب شیرین تولید شده، در پایان نوروز روانه سطل زباله، کوچه و خیابون میشه.  به خاطر همین موضوع ما به شما توصیه میکنیم از دانه های غیر مرکبات استفاده نکنید و از دانه های غیرخوراکی مثل دانه مرکبات که شامل نارنج، پرتقال، لیمو و … میشه استفاد کنید.

وسایل لازم برای کاشت سبزه مرکبات در آب

 • ته گلدانی
 • کیسه نایلونی
 • تنگ ماهی
 • هسته مرکبات
 • پرلایت
 • درفش

خرید گیاهان آپارتمانی

2 دیدگاه در “کاشت هسته مرکبات برای عید + فیلم آموزشی

 1. زهرا گفت:

  عالی بود مقالتون ذخیره میکنم برای عید استفاده کنم به همه پیشنهاد میکنم عالی

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   خیلی خوشحالیم از اینکه به کارتون میاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *