آشنایی و نگهداری از درختان

اموزش قلمه درخت انار + فیلم آموزشی

اموزش قلمه درخت انار
3.2/5 - (21 امتیاز)

انار گیاه خیلی زیبا و خاصه که به خاطر گل های زیبا و میوه های خوش رنگ و خوشمزش طرفداران زیادی داره . انار یکی از بهترین درختان میوه هست و ساده ترین درخت برای کاشت در گلدونه اما مشکلی که وجود داره اینه که درخت انار وقتی که بالغ میشه ارتفاعش به حدود 9 متر میرسه که این ارتفاع برای محیط خونه خیلی زیاده. اما نگران نباشید، چون شما میتونید از درخت انار پا کوتاه استفاده کنید که ارتفاع و وسعتش به 50 تا 120 سانتیمتر میرسه (انار پا کوتاه درخت زینتیه که میوه هاش کوچیک و ترش هستن) و یا اینکه از گونه ی Beautiful استفاده کنید که شامل انارهای گل دار تزئینی میشه و یا اناری معمولی بکارید و اون رو با هرس کردن کوچیک نگهش دارید. ما در این مقاله به اموزش قلمه درخت انار میپردازیم پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

اموزش قلمه درخت انار

اگه دوست دارین که درخت انار رو تکثیر کنید شما باید حتما اموزش قلمه درخت انار رو ببینید چون به‌صرفه‌ترین روش تولید و کاشت انار، قلمه زدنه. به همین خاطر لازمه در فصل بهار، پاجوش‌های با عمر 1 تا 2 سال رو که پهلوی درخت و یا در نزدیکیش رشد کردن و قوی هستن رو از درخت اصلی جدا کنید. این قلمه‌ها در زمین خوابانیده میشن. البته انتهای شاخه‌ها دیگه باید از خاک بیرون باشه. پاجوش‌های ریشه دار در پاییز از تنه اصلی جدا میشن و در زمین قرار میگیرن و کاشت نهال انا در محل اصلی صورت میگیره.

اموزش قلمه درخت انار

بهترین زمان برای قلمه زدن درخت انار

شما میتونید درخت انار رو در هر چهار فصل سال قلمه بزنید. در ادامه مقاله به این موضوع میپردازیم.

بهترین زمان برای قلمه زدن درخت انار

قلمه زدن انار در بهار

خیلی از افراد این سوال رو دارن که بهترین زمان برای قلمه زدن درخت انار چه زمانیه؟ از نظر ما و طبق توصیه ها بهترین زمان برای کاشت نهال انار، اوایل فصل بهار و بعد از آخرین یخبندونه.

قلمه زدن انار در زمستان

همونطور که گفتیم بهترین زمان برای قلمه زدن درخت انار فصل بهاره ولی شما میتونید انار رو در فصل زمستان هم قلمه بزنید.

قلمه زدن انار در تابستان

فصل تابستون هم از فصل هاییه که برای قلمه زدن درخت انار مناسبه.

قلمه انار در پاییز

شما میتونید انار رو در فصل پاییز هم قلمه بزنیدش ولی بهتره که این کار در فصول سرد سال انجام نشه و در فصل های بهار و تابستون صورت بگیره. در فصول سرد سال گیاهان و درختان در معرض سرمای شدیدی قرار میگیرن پس شما باید توجه و مراقبت بیشتری نسبت به نگهداری درختان داشته باشید.

شما میتونید برای مطالعه درباره شرایط نگهداری درخت انار مقاله معرفی و نگهداری درخت انار رزفارست رو مطالعه کنید.

قلمه انار در پاییز

نحوه قلمه زدن انار

قلمه هایی که برای این کار استفاده میکنید باید طویل و قوی باشن همچنین طولشون باید به میزان 40 تا 50 سانتی متر باشه که باعث رشد نهال تنومند و مرغوب بشن. برای این کار باید ابتدا زمین خزانه رو به شکل عمود بر هم شخم بزنید و فضای مناسب برای تکثیر ریشه ها رو ایجاد کنید و زمان خواب درخت که پایان فصل زمستانه این کار رو باید انجام بدید.

قلمه زدن برای تکثیر انار به دو روش صورت میگیره که شامل قلمه زنی کرتی و قلمه زنی پشته ایه. در قلمه زنی کرتی قلمه ها رو به فاصله 50 سانتی متر بین دو ردیف و به فاصله 30 سانتی متر روی ردیف کرت ها با سطحی مسطح کاشته میشن. در روش دیگه پشته ای هم در دو طرف جوی قلمه های ۲۰ تا ۵۰ سانتی متری به شکل مایل کاشته میشن در این روش فاصله بین قلمه ها از همدیگه باید 25 تا 30 سانتی متر باشه.

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

اگه زمان قلمه گرفتن، نوع قلمه، رقم مناسب و حمل و نقل قلمه با دقت انجام بشه ریشه زایی در فضای باز بیش تر از 30 درصده. در صورتی که قلمه ها در گلخونه و داخل گلدون پلاستیکی کشت بشن اولا الزامی به انتقال نهال قبل از بیدار شدن نیست و میشه در سطح وسیع بعد از اردیبهشت نسبت به واکاری نهال های خشک شده اقدام کرد. ثانیا از درصد بالاتر ریشه زایی نسبت به فضای باز برخوردار هستیم.

بعد از گذشتن یک سال در صورتی که نهال ها خوب آبیاری بشن و با علف های هرز خزانه مبارزه بشه قابل انتقال به زمین اصلی هستن. نهال های ریشه دار شده باید دارای رشد خوب، عاری از بیماری ها و نماتدها و قوی باشه تا بشه در اسفندماه اون رو منتقلش کرد.

نحوه قلمه زدن انار

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

اندازه قلمه انار

همونطور که گفتیم قلمه هایی که برای این کار استفاده میکنید طولشون باید به میزان 40 تا 50 سانتی متر باشه.

قلمه زدن انار در اب

آسون ترین و باصرفه ترین روش تکثیر انار در ایران قلمه زدنه. شما میتونید انار رو در اب هم قلمه بزنید. شما همچنین میتونید انار رو به روش های دیگه تکثیرش کنید به عنوان مثال تکثیر انار از طریق پا جوش هم ممکنه.

قلمه زدن انار در خاک

تکثیر درخت انار کاری سخت و مشکله و از طریق قلمه ساقه و هورمون ریشه زایی در خاک مخصوص قلمه زنی یا شن این گیاه رو تکثیرش میکنن. برای قلمه زدن انار در خاک، دانه ها رو از غلاف گوشتی که اونا رو احاطه کرده تمیز کنید و در خاک شل و نرم قرارشون بدید.

بیشتر بخوانید: اصول کود دهی به گیاهان آپارتمانی | انواع کود گیاهان آپارتمانی

قلمه زدن انار در خاک

قلمه زدن درخت انار در گلدان

کاشت انار در گلدون اصلا کار سختی نیست. ممکنه در ابتدا بگید جای یک گیاه بزرگ رو ندارین ولی شما میتونید گونه‌های مینیاتوری انار رو پرورششون بدید و یا اناری معمولی بکارید و همونطور که گفتیم اون رو با هرس کوچیکش نگه دارید. انار گیاهی خیلی دلربا و خاصه که به خاطر گل‌های زیبا و میوه‌های خوش رنگ و خوشمزش خیلی محبوب شده. انار طعمی بینظیر داره و سرشار از آنتی اکسیدانه. گل‌های انار برای ماه‌ها روی گیاه میمونن. گونه‌های کوتوله انار ارتفاعی در حدود 60 سانتی متر پیدا میکنن، پس دیگه بهانه جا نداشتن رو نیارید. این گونه‌ها رو میشه در گلدون نگهشون داشت.

این میوه محبوب درخت دارای سیستم ریشه ای کم عمقه که بهش اجازه میده تا در فضای محدود رشد کنه. این درخت گرمسیری خیلی محکمه و میتونه سرما و گرما رو تحمل کنه. خیلی از باغ داران به دلیل داشتن میوه های سالم و ظاهری زیبا درخت انار رو پرورش میدن. در ادامه مقاله به نحوه قلمه زدن درخت انار در گلدان میپردازیم.

گونه مناسبی رو انتخاب کنید

درخت انار دارای گونه های متعددیه. اگه این درخت زیبا رو صرفا به منظور زینتی و لذت بردن از دیدن گل هاش میخواید باید نوع کوتوله اون رو انتخاب کنید. بهترین رقم برای این منظور، انار زینتی کوتوله یا انار مینیاتوریه که به نانا معروفه. این گونه گزینه‌ خوبی برای ایجاد درخت بونسایه، چون نهایتاً قدش به یک متر میرسه. شاخ‌ و برگ این گیاه ذاتاً دارای پیچ‌ و خمه. گونه های دیگه ای هم هستن که ثمر ندارن و فقط تولید گل میکنن مثل Flore Pleno.

کاشت بذر انار

در هر گلدون بیشتر تر از دو یا سه بذر رو نکارید. سوراخ هایی در اندازه 2.5 برابر سایز بذر ایجاد کنید و بذرها رو درونش بکارید. دانه ها رو در هر سوراخ قرار بدید و بعد سوراخ ها رو با خاک گلدون بپوشونید. گلدون رو آبیاری کنید و دقت کنید آب اضافی از زیر گلدون خارج بشه. گلدون ها رو روی یک پنجره آفتابی یا در گلخونه با دمای حدود 20 درجه سانتیگراد قرارشون بدید. هر روز رطوبت خاک رو چک کنید. معمولا 6 هفته طول میکشه تا جوانه ها نمایان بشن. جوانه ها رو مراقبت کنید و هر روز کمی آبپاشی کنیدشون تا رطوبت مورد نیاز خاکشون تامین بشه. زمانی که جوانه ها حدودا 17 سانتی متر شدن، جوانه ای رو که ضعیف تره رو خارج کنید تا مانع از رشد جوانه های قوی نشه.

کاشت بذر انار

خواص انار

 • اثر ضد التهابی چشمگیر: وجود پونیکالاژین‌های موجود در آب انار به کاهش التهاب که عامل اصلی بیماری‌های جدی از جمله سرطان و دیابت است، منجر میشه.
 • خواص دارویی: حاوی مواد منحصر به فردی مثل پونیکالاژین و پونیک اسیده که خواص دارویی قوی بهش میبخشه.
 • مواد مغذی: این میوه از صدها دانه خوراکی حاوی فیبر، ویتامین‌ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی تشکیل میشه. البته مقادیر کمی قند هم در اون وجود داره.
 • کاهش فشار خون: مصرف منظم آب انار، میتونه در کمتر از دو هفته به کاهش فشار خون منجر بشه.
 • مبارزه با سرطان: طبق اخرین تحقیقات، آب انار میتونه در درمان سرطان به مردان کمک کنه و از رشدش جلوگیری کنه. از این رو خطر مرگ رو کاهش میده. همچنین در مقابله با سلول‌های سرطانی در سرطان پستان هم مفید واقع میشه.
 • کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی: انار میتونه در مقابله با بیماری‌های قلبی فوایدی داشته باشه و از کلسترول LDL در برابر اکسیداتیو محافظت کنه.
 • مبارزه با آرتروز و دردهای مفصلی: عصاره انار میتونه در درمان چندین نوع آرتروز مفید باشه.
 • سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی: در انار ویتامین‌هایی چون نیاسین، پیریدوکسین، ریبوفلاوین، تیامین، سی (C)، کا (K) ، ‌ای (E) و آ (A)، الکترولیت‌هایی چون سدیم و پتاسیم، مواد معدنی مثل کلسیم، منیزیم، آهن، منگنز، فسفر و روی هم موجوده.
 • بهبود حافظه: در افراد مسن و بعد از جراحی، استفاده از انار میتونه، حافظه رو بهبود ببخشه. همچنین میتونه ازشون در برابر بیماری آلزایمر محافظت کنه.
خواص انار

کاشت انار از طریق پاجوش

روش دیگه کاشت انار و تکثیرش، پاجوشه. در اواخر زمستان لازمه تا پاجوش‌های مرغوب درختان انار رو از محل اتصالشون به تنه جدا و به همراه ریشه از خاک خارج کنید. بعد اون رو در گودالی در خزانه یا زمین اصلی بکارید. از اونجایی که در این روش بازده و کیفیت محصول مطلوب نیست و میوه‌ها دیرتر و در اندازه‌های کوچیک به بار مینشینه، کاربرد کمتری داره. البته اگه باغی دچار سرمازدگی بشه و ناچار به احیا و هم کاشت درخت انار، باشیم، این روش توصیه میشه.

فیلم قلمه زدن درخت انار

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

علت گندیدن قلمه در اب | چجوری از گندیدن قلمه در اب جلوگیری کنیم؟

ترفند های انتقال قلمه از اب به خاک | مراحل ریشه زایی گیاهان در اب

چرا قلمه هام در اب ریشه نمیده | نکات مهم ریشه دادن قلمه در اب

سوالات متداول درباره اموزش قلمه درخت انار

بهترین زمان برای قلمه زدن درخت انار کیه؟

خیلی از افراد این سوال رو دارن که بهترین زمان برای قلمه زدن درخت انار چه زمانیه؟ از نظر ما و طبق توصیه ها بهترین زمان برای کاشت نهال انار، اوایل فصل بهار و بعد از آخرین یخبندونه …

قلمه زدن انار به چه روشی صورت میگیره؟

ما در این مقاله مراحل قلمه زدن انار رو به طور کامل براتون شرح دادیم …

آیا کاشت انار از طریق پاجوش ممکنه؟

یک روش کاشت انار و تکثیرش، پاجوشه. در اواخر زمستان لازمه تا پاجوش‌های مرغوب درختان انار رو از محل اتصالشون به تنه جدا و به همراه ریشه از خاک خارج کنید. بعد اون رو در گودالی در خزانه یا زمین اصلی بکارید. از اونجایی که در این روش بازده و کیفیت محصول مطلوب نیست و میوه‌ها دیرتر و در اندازه‌های کوچیک به بار مینشینه، کاربرد کمتری داره. البته اگه باغی دچار سرمازدگی بشه و ناچار به احیا و هم کاشت درخت انار، باشیم، این روش توصیه میشه …

بهترین روش برای تکثیر انار چیه؟

بهترین و کم هزینه ترین روش برای تکثیر انار قلمه زدنه …

خلاصه نکات مقاله اموزش قلمه درخت انار

انار گیاه خیلی زیبا و خاصه که به خاطر گل های زیبا و میوه های خوش رنگ و خوشمزش طرفداران زیادی داره . انار یکی از بهترین درختان میوه هست و ساده ترین درخت برای کاشت در گلدونه اما مشکلی که وجود داره اینه که درخت انار وقتی که بالغ میشه ارتفاعش به حدود 9 متر میرسه که این ارتفاع برای محیط خونه خیلی زیاده.

اما نگران نباشید، چون شما میتونید از درخت انار پا کوتاه استفاده کنید که ارتفاع و وسعتش به 50 تا 120 سانتیمتر میرسه (انار پا کوتاه درخت زینتیه که میوه هاش کوچیک و ترش هستن) و یا اینکه از گونه ی Beautiful استفاده کنید که شامل انارهای گل دار تزئینی میشه و یا اناری معمولی بکارید و اون رو با هرس کردن کوچیک نگهش دارید.

2 دیدگاه در “اموزش قلمه درخت انار + فیلم آموزشی

 1. حمزه علی گفت:

  فکر میکرد قلمه زدن درختا باید خیلی سخت باشه اما اینطور نیس. ممنون از آموزش قدم به قدمی که قرار دادید

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام حمزه عزیز!
   ممنون از اینکه نظرتو باما به اشتراک میذاری و بهمون انرژی میدی. با مقالات و آموزش های رزفارست هیچ کاری اونقد سخت نیست 😀😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *