نگهداری و تکثیر انواع بگونیا

نگهداری و تکثیر انواع بگونیا


آشنایی با نگهداری و تکثیر انواع بگونیا در پرورش این گیاهان اهمیت بسیار زیادی داره. تنوع گیاهی بگونیا بسیار زیاده اما این موضوع باعث تغییرات زیادی در شرایط نگهداری از گیاهان بگونیا نمیشه.

به عبارت دیگر شرایط نگهداری از گیاهان بگونیا تقریبا شبیه بهم میباشد. برخی از شرایط نگهداری از گونه های مختلف بگونیا عبارتند از: نور مناسب، دما، رطوبت، خاک و کود کامل، آبیاری صحیح و …


هدف از این مقاله آشنایی با روش های نگهداری و همچنین تکثیر انواع بگونیا میباشد. فروشگاه رز فارست با استفاده از متخصصین با تجربه در زمینه پرورش گیاهان به علاقمندان گیاه کمک میکنه تا با تنوع گیاه بگونیا در ایران آشنا بشن.

برخی از گونه های بگونیا که در این مقاله به شما معرفی خواهند شد؛ عبارتند از: بگونیا هلندی، بگونیا رکس، بگونیا عروس، بگونیا مخملی و …

نگهداری و تکثیر انواع بگونیا

نگهداری و تکثیر انواع بگونیا


امروزه آشنایی با روش های نگهداری و تکثیر انواع بگونیا بسیار پرطرفداره. زیرا گیاه بگونیا در بین گیاهان آپارتمانی از محبوبیت بالایی برخوردار میباشد. تنوع زیاد گیاه بگونیا سبب شده تا از این گیاه بتوان برای تزئین محل های کار، سالن های مهمانی، آشپزخانه، تراس ها، راهرو ها و … استفاده کرد.

از مهمترین انواع بگونیا که در ایران از محبوبیت بالایی برخوردار هستند، میشه به بگونیا مخملی، بگونیا خالدار، بگونیا رکس، بگونیا عروس، بگونیا چرمی، بگونیا هلندی و … اشاره کرد. گونه های مختلف بگونیا از نظر رنگ، شکل، اندازه، گلدار بودن یا نبودن و … با یکدیگر متفاوت هستند.

که در ادامه با این گیاهان بیشتر آشنا میشیم. اغلب گیاهان بگونیا را میتونه با رنگ های قرمز، صورتی و سفید در بازار مشاهده کرد. البته ناگفته نماند روش نگهداری و تکثیر انواع بگونیا تفاوت چندان زیادی ندارند و تقریبا تمامی این گیاهان به صورت مشابه نگهداری و تکثیر میشه.


نگهداری و تکثیر انواع بگونیا به عوامل مختلفی مانند: نور مناسب، دما، رطوبت، خاک و کود کامل، آبیاری صحیح و … بستگی داره. از رایج ترین نگهداری و تکثیر انواع بگونیا میشه به قلمه گرفتن از گیاه بگونیا اشاره کرد.

برای قلمه گرفتن بهتره که شاخه گیاه را به صورت اریب برش بزنید و در خاک بکارید. البته شما میتونید شاخه را در آب نیز برای ریشه دادن قرار بدید اما کاشتن گیاه در خاک جواب بیشتری به شما خواهد داد.

نگهداری و تکثیر انواع بگونیا با عکس


همانطور که گفته شد، بگونیا دارای گونه های مختلفی میباشد. که میخوام برخی از محبوبترین آنها را به همراه عکس به شما معرفی کنم. معروف ترین نوع بگونیا در ایران، بگونیا عروسه که جزء زیباترین گل های آپارتمانی محسوب میشه.

بگونیا عروس زیر مجموعه بگونیا های گلداره که اغلب گل های این گیاه به رنگ های مختلف قرمز، صوتی، سفید و … هستند. این گیاه بسیار نور پسنده اما توصیه میکنم بگونیا عروس را در معرض نور خورشید به صورت مستقیم قرار ندید زیرا سبب مشکلاتی برای گیاه خواهد شد.

بگونیا عروس

یکی دیگر از گونه های معروف بگونیا در ایران، بگونیا رکسه. شکل خاص برگهای این گیاه سبب جذابیت بیشتر بگونیا رکس شده. رنگ برگ های بگونیا رکس در حاشیه ها کمی تیره میباشد. این گیاه نسبت به گونه های مختلف بگونیا کمی حساس تر میباشد.

بنابراین برای نگهداری و تکثیر انواع بگونیا رکس بهتره که برخی از نکات مانند: تعویض گلدان به صورت سالانه، کوددهی به موقع، آبیاری مداوم برای تامین رطوبت گیاه و … را جدی بگیرید. عکس زیر نمونه های از بگونیا رکس میباشد.

نگهداری و تکثیر انواع بگونیا مخملی

نگهداری و تکثیر انواع بگونیا مخملی


بگونیا مخملی نیز ظاهری بسیار زیبا داره و عمدتا دارای ساقه های گوشتی میباشد که از همین ناحیه نیز میتونه برای تکثیر آنها استفاده کرد. برگ های بگونیا مخملی نیز مانند: بگونیا رکس شبیه به قلبه با این تفاوت که برگ های بگونیا مخملی توسط رگبرگ های اصلی، گیاه را به ناحیه های مساوی تقسیم میکنند.

بگونیا مخملی یکی از گیاهان آپارتمانی پرکاربرد در دکوراسیون فضای داخلیه. البته برای نگهداری و تکثیر انواع بگونیا مخملی بهتره این گیاه را در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار ندید.

با دوره های آبیاری مناسب اجازه ندید که گیاه دچار تنش (خشکی) بشه. زیرا بگونیا مخملی به شدت رطوبت دوست هستند. از خاک های مناسب برای پرورش بگونیا مخملی میتونه به پیت، کمپوست، پرلیت، ورمیکولیت و … اشاره کرد.

معمولا بگونیا مخملی نیاز به هرس مداوم ندارند، البته این جمله بدان معنی نیست که شما این گیاهان را به هیچ عنوان هرس نکنید بلکه در برخی از گونه های این گیاه نیازه شما برگ های بزرگ را مرتب کنید تا مانع از رشد دیگر قسمت های گیاه نشه. تصویر زیر نمونه از بگونیا مخملی را نمایش میده.

نگهداری بگونیا خالدار

بگونیا خالدار یکی دیگر از گونه های بگونیاست که طرفداران زیادی در کشور داره. دلیل محبوبیت بگونیا خالدار اینه که این گیاه به سرعت رشد میکنه و سریع به گلدهی میرسه. البته این ماجرا روی دومی نیز داره و شما برای نگهداری بهتره از این نوع بگونیا باید آن را تند تند هرس کنید.

اگر فردی علاقه مند به پرورش گیاهان آپارتمانی هستید، قطعا عاشق بگونیا خالدار خواهید شد. خاک مناسب برای بگونیا خالدار پرلیت، کوکوپیت و … میباشد. قلمه گیری از گیاه بگونیا خالدار بسیار ساده و جذابه.

در حقیقت برای قلمه گرفتن از گیاه بگونیا خالدار میتونید از ریشه، برگ و ساقه استفاده کنید و با کاشتن این قسمت های گیاه در خاک میتونید پس از مدتی یک گیاه بگونیا خالدار جدید را پرورش بدید.

گیاه بگونیا خالدار بسیار حساس به دما میباشه و با تغییر دمای محیط به سرعت با ریزش برگ ها واکنش نشان میده. برای نگهداری بهتر از گیاه بگونیا خالدار آبیاری گیاه باید به صورت کافی و منظم انجام بشه تا گیاه دچار تنش آبی نشه.

تکثیر بگونیا خالدار در آب

تکثیر بگونیا خالدار در آب


همانطور که در قسمت نگهداری از بگونیا خالدار گفته شد، شما میتونید با استفاده از نواحی مختلف گیاه بگونیا خالدار، این گیاه را تکثیر کنید. شما برای تکثیر این گیاه هم میتونید قسمت های مختلف گیاه را درون خاک بکارید یا ابتدا این نواحی را درون آب قرار بدید تا ریشه بده.

سپس قسمت قبلی گیاه را به همراه ریشه جدید درون خاک مناسب قرار بدید. از قرار دادن گیاه جدید در معرض تابش نور خورشید به صورت مستقیم خودداری کنید. زیرا این کار سبب آسیب رسیدن به گیاه خواهد شد.

شرایط نگهداری بگونیا رکس

بگونیا رکس یک گیاه گرمسیری پرطرفدار آپارتمانیه. زیبایی منحصر به فرد این نوع بگونیا سبب شده که بگونیا رکس به یکی از زیباترین و پرفروش ترین گل های آپارتمانی تبدیل بشه.

برگ های بزرگ و قلبی شکل این گیاه در بین خانم های با سلیقه که به دنبال گیاهان آپارتمانی خاص برای جذابیت بیشتر دکوراسیون خانه خود هستند، از محبوبیت بالایی برخوردار میباشد.

معمولا برگ های بگونیا در رنگ های گوناگونی مانند: سبز، قرمز، نقره ای، بنفش و … یافت میشه. از شرایط مهم نگهداری و تکثیر انواع بگونیا رکس میتونه به موارد زیر اشاره کرد:

نور کافی: بهتره بگونیا رکس را در معرض تابش مستقیم قرار نگیره اما این نوع بگونیا نسبت به سایر بگونیا از حساسیت کمتری برخورداره و شما میتونید آن را در کنار پنجره نیز قرار بدید.

اگر نور طبیعی جوابگویی نیاز گیاه نبود، شما میتونید از مهتابی های فلوئورسنت نیز برای تامین نور مورد نیاز بگونیا رکس استفاده کنید.

درجه حرارت: درجه حرارت مناسب برای رشد بگونیا رکس بین 16 تا 30 درجه سانتی گراده.

آبیاری: بهتره که به صورت مداوم خاک سطح گیاه بررسی بشه و اگر سطح روی خاک خشک بشه، گیاه را آبیاری کنید تا بگونیا رکس دچار تنش نشه.

خاک: مناسب ترین خاک برای رشد بگونیا رکس استفاده از خاک های متخلیل میباشد. زیرا خاک های سنگین مانند: رس سبب میشه که آب به قسمت های مختلف گیاه نفوذ نکنه.

انواع بگونیا عروس

انواع بگونیا عروس

بگونیا عروس یکی از گیاهان پرکاربرد در تزیین خانه است. این نوع بگونیا باید در مکان های روشن مانند: راهرو ها، کنار پنجره های جنوبی، بالکن ها و … مورد استفاده قرار بگیره.

مدت زمان آبیاری برای بگونیا عروس باید به گونه ای تعیین بشه تا گیاه بین 2 آبیاری متوالی دچار خشکی نشه. عمدتا برگ های این گیاه به صورت براق میباشد.

رطوبت در نگهداری و تکثیر انواع بگونیا عروس اهمیت بسیار زیادی داره و شما برای داشتن یک بگونیا عروس شاداب باید سطح خاک این گیاه را همیشه مرطوب نگه دارید.

تکثیر بگونیا در آب

همانطور که گفته شد، قلمه گیاهان بگونیا را میشه در آب نیز قرار داد تا ریشه بده. سپس با کاشتن این قلمه در خاک میشه گیاه بگونیا را تکثیر کرد.

البته بسیاری از کارشناسان پرورش گیاهان آپارتمانی قلمه زدن در آب را توصیه نمیکنند زیرا ریشه های که در آب به وجود میان به دلیل در دسترس بودن آب عمدتا دارای ریشه های مویی کمتری هستند.

به عبارت ساده تر ریشه های که در آب به وجود میان بسیار ترد و نازک هستند؛ که همین امر سبب میشه تا شما صاحب ریشه های ضعیف با طول عمر کوتا بشید.

تکثیر بگونیا چرمی

تکثیر گیاهان بگونیا چرمی شکل کار بسیار دشواری نیست و شما میتونید با استفاده قلمه زدن به راحتی گیاه بگونیا را تکثیر کنید. پس از برش اریب شکل شما میتونید گیاه را هم به صورت مستقیم در خاک بکارید و یا میتونید آن را مدتی در آب قرار بدید تا ریشه بده.

سپس قلمه را به همراه ریشه درون خاک مناسب قرار بدید تا گیاه شما رشد کنه. در مورد گیاهان بگونیا چرمی شکل اگر قلمه را به صورت مستقیم در خاک بکارید قطعا نتیجه بهتری را نسبت به روش 2 مشاهده خواهید کرد.

روش نگهداری گیاه بگونیا رکس

روش نگهداری گیاه بگونیا رکس


در قسمت شرایط نگهداری بگونیا رکس با برخی از شرایط مهم آشنا شدید اما در این قسمت ‌میخوام شما را با برخی از روش هایی مهم مانند: تمیز کردن برگ های گیاه بگونیا رکس و تعویض گلدان آشنا کنه.

تمیز نمودن برگ های گیاه بگونیا رکس سبب زیبایی بیشتر گیاه و همچنین جلوگیری از بیماری های مختلف گیاهی میشه. برای تمیز کردن برگ های این گیاه میتونید از پارچه های نم و یا اسپری های آب استفاده کنید.

تعویض گلدان به گیاه کمک میکنه تا برای رشد کردن فضای بیشتری داشته باشه. در هنگام تعویض گلدان گیاه بگونیا رکس به ساقه ها و برگ های گیاه توجه زیادی داشته باشید زیرا آنها بسیار ترد و شکننده هستند.


در صورت تمیز نکردن برگ های گیاه بگونیا رکس ممکنه که گیاه دچار برخی از بیماری های مختلف گیاهی مانند: پوسیدگی ساقه، رنگ پریدگی برگ ها، پوسیدگی ریشه، لکه های خاکستری برگ و … بشه.

فروشگاه رز فارست با داشتن کارشناسان با تجربه در زمینه پرورش گیاهان آپارتمانی میتونه به شما در نگهداری و تکثیر انواع بگونیا کمک بسیار زیادی کنند.

روش تکثیر گل بگونیا هلندی


بگونیا هلندی نیز یکی دیگر از گونه های محبوب بگونیاست. این گیاه عمدتا رشد متوسطی داره و ارتفاع این گیاه حدود 40 سانتی متر میباشد. گل بگونیا هلندی براق و چرمی شکله که عمدتا میتونه این گل را با رنگ های مختلف زرد، سفید، نارنجی، صورتی و … در بازار پیدا کرد.

رنگ ساقه های این گل قرمزه که همین امر سبب جذابیت بیشتر بگونیا هلندی شده. برای تکثیر بگونیا هلندی از طریق قلمه زدن میتونید از برگ ها و ساقه های این گیاه استفاده کنید. البته شما میتونید برای تکثیر گونه های مختلف گیاه بگونیا از بذر نیز استفاده کنید.

خاک مناسب برای بگونیا

خاک مناسب برای بگونیا


با برخی از نگهداری و تکثیر انواع بگونیا آشنا شدید اما یکی از شرایط مهم در نگهداری از بگونیا انتخاب یک خاک مناسبه. خاک این گیاهان باید سرشار از مواد آلی باشه. عمدتا خاک بگونیا به صورت متخلخل (دارای خلل و فرج) است تا هوا بتونید بین خاک ها به راحتی جا به جا بشه.

جا به جایی هوا در بین خاک سبب جلوگیری از پوسیدگی ریشه و ساقه ها خواهد شد. برای پرورش بهتر گل بگونیا در دوره رشد به مدت زمان 1 ماه از کود های سبک مانند: پرلیت، کمپوست و … استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

خلاصه نکات مقاله


فروشگاه رز فارست با داشتن مدیریت با تجربه توانسته که انواع گیاهان آپارتمانی با کیفیتی را تولید و به بازار عرضه کنه. این فروشگاه در این مقاله قصد داشت تا شما را با نگهداری و تکثیر انواع بگونیا آشنا کنه. زیرا گیاه بگونیا یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانیه.

نگهداری این گیاهان کار چندان دشواری نیست البته اگر شما با شرایط نگهداری این گیاه به طور کامل آشنا بشید. از مهمترین گونه های گیاه بگونیا در ایران میشه به گیاهان بگونیا مخملی، بگونیا عروس، بگونیا رکس، بگونیا هلندی و … اشاره کرد.

امیدوارم که این مقاله توانسته باشه به شما کمی در زمینه نگهداری از بگونیا و تکثیر این گیاه کمک کرده باشد. در صورت تمایل میتونید با کارشناسان فروشگاه رز فارست نیز ارتباط برقرار کنید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید