نگهداری از گل و گیاه

ساده ترین روش های تکثیر گل سنگ!

تکثیر گل سنگ
3.8/5 - (9 امتیاز)

روش های تکثیر گل سنگ چیه؟ گیاه گل سنگ و یا هیپواستس گیاهی با ارتفاع 15 تا 50 سانتی متره و برگ‌های مستطیلی داره که طول برگ‌هاش 5 تا 7 سانتی متر و عرض آن به 4 سانتیمتر میرسه. کناره برگ‌های این گیاه صافه و به برگ هاش به رنگ سبز تیره با خال های صورتی هستن. این گیاه گل های ریزی میده که همواره تحت تاثیر رنگ زیبای برگ‌ها قرار میگیرن. میشه گفت که گل سنگ برای برگش پرورش داده میشه نه گل های ریزش. نگهداری گل سنگ خیلی به بنفشه آفریقایی نزدیک هست.

تکثیر گل سنگ

تکثیر گل سنگ

تکثیر گل سنگ معمولا به دو روش قلمه زدن و کشت بذر انجام میشه. در هر روش دونستن نکات و رعایتشون از اهمیت ویژه‌ای برخورداره. به عنوان مثال انتخاب محل قلمه گرفتن و ریشه زایی در تکثیر گل سنگ نقش بسیار مهمی داره. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما رو به طور کامل با روش های تکثیر گل سنگ آشنا کنیم پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

قلمه زدن گل سنگ

قلمه زدن یکی از آسون ترین روش های تکثیره که معمولا چه افراد حرفه ای و چه افراد مبتدی در این روش موفق عمل میکنن. تکثیر گل سنگ به روش قلمه زدن به شرح زیر هست.

قلمه گیری

برای تکثیر گل سنگ با استفاده از قلمه زدن باید از اوایل اردیبهشت ماه تا اوایل مهرماه با یک وسیله مناسب (قیچی باغبانی یا چاقویی تیز) قلمه‌هایی رو به طول 7 تا 10سانتی متر جدا کنید. بهترین قلمه برای تکثیر گل سنگ گرفتن قلمه نوک ساقه‌هاست. از نوک ساقه قلمه هایی به طول 5 تا 20 سانتی متر به همراه چند برگ تهیه کنید.

توجه داشته باشید که وجود حداقل یک گره (مکان اتصال برگ به ساقه) روی قلمه گل سنگ ضروریه. البته قلمه رو از قسمت‌های مختلف گیاه هم میشه تهیه کرد اما نوک ساقه به دلیل اینکه نتیجه خیلی مطلوب تری در ریشه‌زایی داره مناسب تره. لازم به ذکره که برگ‌های پایینی رو حذف کنید به این دلیل که ممکنه در زیر خاک و آب ریشه بدن.

قلمه گیری

ریشه‌زایی

قلمه ها رو میشه در پودر هورمون ریشه زایی قرار داد. (البته بستر رو هم میشه از مخلوط شن و خاک برگ هم تهیه کرد) و بعد در گلدونی با قطر دهانه در حدود 7 سانتی متر حاوی کمپوست بذر و قلمه کاشت البته میشه قلمه رو هم در آب ریشه‌دار کرد. قلمه ها رو در دمای مناسب (20درجه سانتیگراد)، نور کافی ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرارشون بدید. این قلمه‌ها رو با نایلون و یا کیسه شفاف پلاستیکی بپوشونید تا عمل تعریق انجام بشه. تعرق قلمه به عملیات ریشه‌دهی سرعت بیشتری میده.

انتقال به گلدان جدید

ریشه دادن قلمه به زمانی در حدود 2 ماه نیازمنده. بعد از اون باید کیسه پلاستیکی رو بردارید تا گیاه بتونه در محیط طبیعی به رشد خودش ادامه بده. گیاه رو با کود مایع تغذیش کنید تا گیاهی شاداب و سرحال داشته باشید. بعد اون رو به گلدونی با قطر دهانه 10 سانتی متر حاوی کمپوست گلدونی با پایه پیت منتقلش کنید. در روش ریشه دهی در آب، زمانی که طول ریشه ها به 5 سانتی متر رسید، قلمه ها رو بیرون بیارید و در گلدون‌هایی با قطر دهانه 9 سانتی متر بکاریدشون. دقت کنید که به ریشه‌ها صدمه‌ای وارد نشه.

انتقال به گلدان جدید

با هم بخوانیم: 7 گیاه آپارتمانی که از طریق برگ تکثیر می‌شوند | گیاهانتان را چندین برابر کنید!

تکثیر گل سنگ با استفاده از بذر

تکثیر گل سنگ با استفاده از بذر هم یکی دیگه از روش های تکثیر گل سنگه که در ادامه بهش میپردازیم.

خرید گیاهان آپارتمانی

کشت بذر و انتخاب دمای مناسب

برای کشت بذر گیاه بهتره که در ابتدا بذر مورد نظرتون رو مدت 24 تا 48 ساعت در آب ولرم قرارش بدید و بعد در داخل یک گلدون یا سینی بذر در عمق 0.5 سانتی متر بکاریدش. بستر کشت بذر گیاه باید مخلوطی از پیت ماس و پرلیت باشه. در صورت استفاده از خاک یا بسترهای دیگه درصد جوانه‌زنی کاهش پیدا میکنه و در مواردی هم باعث عدم سبز شدن بذرها میشه. از اواسط تا اواخر بهار، بذرهاتون رو به صورت پراکنده بکارید و در دمای 20 تا 23 درجه سانتی گراد قرارش بدید.

زمان کشت

بهتره که بستر کشت از نور مستقیم خورشید دور باشه. بهترین زمان کشت بهار و تابستونه. توجه کنید برای آماده سازی گیاه برای کاشت در فضای باز در حدود 12 تا 10 هفته قبل از آخرین سرمای بهار، بذرها باید کاشته بشن.

جوانه زنی

فراموش نشه که کشیدن یک لایه پلاستیک شفاف روی بستر کاشت بذرها به حفظ رطوبت هوا و در نتیجه جوانه زنی بهتر بذرها کمک میکنه. بذرها در طی دو هفته شروع به جوانه زدن میکنن و زمانی‌که نهال‌های بذری به اندازه کافی بزرگ شدن، شما باید اونا رو بیرون بیارید و در گلدونی با قطر دهانه 7 یا 8 سانتی متر حاوی کمپوست بکاریدشون.

نکاتی که برای تکثیر گل سنگ باید بدانید!

  • زمان سبز شدن هر گل و گیاهی متفاوته و از یک هفته تا 2 ماه متغیره.
  • هر زمان که سطح خاک خشک شد کمی با آبپاش مرطوبش کنید و تا زمان سبز شدن بذرها مرطوب نگهش دارید.
  • گیاهانی که باید بیرون از خونه نگهداری بشن رو تا حداقل 4 تا 5 برگه شدن نهال و مساعد شدن هوای بیرون در داخل خونه نگه دارید و بعد از آماده شدن شرایط به حیاط انتقالشون بدید.
  • برخی از افراد بذر رو روی مکانی که مورد نظر خودشون هست میپاشن تا در همون جا سبز بشه اما این روش صحیح نیست به این دلیل که زمان بذر پاشی، بذرها به‌صورت نامنظم روی زمین میوفتن و وقتی شروع به سبز شدن میکنن اغلب بذرها در کنار هم سبز میشن این در حالیه که اگه بذرها رو درون گلدون بکارید، بعدا میتونید به صورت منظم بوته های این گل رو به هر طریقی و به هر فاصله‌ای که میخواید بکاریدشون.
نکاتی که برای تکثیر گل سنگ باید بدانید!

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

صفر تا صد آموزش تکثیر گیاه پتوس حصیری

صفر تا صد نگهداری گل یخ + آموزش تکثیر

نحوه تکثیر گل و گیاه آپارتمانی در منزل (آموزش کامل)

سوالات متداول درباره تکثیر گل سنگ

چجوری میتونیم گل سنگ رو تکثیر کنیم؟

شما میتونید به دو روش کشت بذر و قلمه زدن این گیاه رو تکثیرش کنید. برای مطالعه کامل تر وارد مقاله بشید …

مهم ترین عامل در تکثیر گل سنگ چیه؟

انتخاب محل قلمه گرفتن و ریشه زایی در تکثیر گل سنگ دو عاملی هستن که نقش بسیار مهمی دارن …

چرا باید روی بستر کاشت پلاستیک قرار بدیم؟

کشیدن یک لایه پلاستیک شفاف روی بستر کاشت بذرها به حفظ رطوبت هوا و در نتیجه جوانه زنی بهتر بذرها کمک میکنه …

بهترین زمان کشت چه زمانیه؟

بهترین زمان کشت فصل بهار و تابستونه …

خلاصه نکات مقاله تکثیر گل سنگ

گیاه گل سنگ و یا هیپواستس گیاهی با ارتفاع 15 تا 50 سانتی متره و برگ‌های مستطیلی داره که طول برگ‌هاش 5 تا 7 سانتی متر و عرض آن به 4 سانتیمتر میرسه. کناره برگ‌های این گیاه صافه و به برگ هاش به رنگ سبز تیره با خال های صورتی هستن. این گیاه گل های ریزی میده که همواره تحت تاثیر رنگ زیبای برگ‌ها قرار میگیرن. میشه گفت که گل سنگ برای برگش پرورش داده میشه نه گل های ریزش. شرایط نگهداری این گیاه خیلی به بنفشه آفریقایی نزدیک هست. تکثیر گل سنگ معمولا به دو روش قلمه زدن و کشت بذر انجام میشه. در هر روش دونستن نکات و رعایتشون از اهمیت ویژه‌ای برخورداره. به عنوان مثال انتخاب محل قلمه گرفتن و ریشه زایی در تکثیر گل سنگ نقش بسیار مهمی داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *