نگهداری از گل و گیاه

آسان ترین روش های تکثیر فیکوس الاستیکا را بیاموزید!

تکثیر فیکوس الاستیکا
3.2/5 - (4 امتیاز)

تکثیر فیکوس الاستیکا با چه روش هایی ممکنه؟ فیکوس الاستیکا گیاهی آپارتمانی از خانواده موراسه. این گیاه در فضای آزاد ارتفاعش به 30 متر هم میرسه و گیاهیه که جواب خوبی به نگهداریش در آپارتمان میده. این درختچه زیبا معمولاً در محیط گلخونه ای و آپارتمان ها نگهداری میشه و برگ هاش به رنگ های سبز و ابلق دیده میشن. این درختچه زیبا در اغلب نقاط ایران به صورت گلخونه ای کاشته میشه ولی در مناطق جنوبی کشور به راحتی در فضای باز رشد میکنه. این گونه علاوه بر ایران در کشورهای هندوستان و آسیا هم رشد میکنه. فیکوس الاستیکا دارای واریته های مختلفیه که از بینشون میشه به واریته های Ficus elastica ‘ Decora’ و Ficus elastica ‘ Variegata’ اشاره کرد.

آسان ترین روش های تکثیر فیکوس الاستیکا را بیاموزید!

تکثیر فیکوس الاستیکا

برای تکثیر فیکوس الاستیکا روش های متفاوتی وجود داره. تکثیر این گیاه کار ساده ای نیست و شاید براتون راحت تر باشه تا یک گیاه جدید خریداری کنید. اما اگه به این کار علاقه مندین کافیه تا پایان مقاله با ما همراه باشید. ما در این مقاله شما رو با آسون ترین روش های تکثیر فیکوس الاستیک آشنا می کنیم.

تکثیر فیکوس الاستیکا

نحوه قلمه زدن فیکوس

برای قلمه زدن فیکوس دو روش متفاوت قلمه زدن برگ و ساقه وجود داره که در ادامه هر دوی این روش ها رو بهتون آموزش میدیم.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

قلمه زدن ساقه فیکوس

زمان مناسب برای انجام این کار اواخر فصل بهار و اوایل فصل تابستونه. شما برای تهیه ی قلمه ها میتونید از ابتدا و یا انتهای ساقه و یا هر دو استفاده کنید. طول مناسب برای قلمه ها حدود 15 سانتی متره. اگه تعداد برگ های قلمه ای که انتخاب کردید زیاده، برگ ها رو حذف کنید تا نهایتا 2 تا 3 برگ باقی بمونه، این کار برای اینکه گیاه بتونه بیشتر انرژی خودش رو صرف ریشه زایی کنه ضروریه.

وقتی که قلمه ها رو از گیاه اصلی جدا میکنید شیره ی سفیدی ازش خارج میشه که شما میتونید قلمه رو به مدت 30 دقیقه در آب قرارش بدید تا این جریان متوقف بشه و بعد قلمه ها رو در بستر مناسب کاشت بکارید. بستر مناسب برای کاشت این گیاه مخلوطی از کوکو پیت، پرلیت یا خاک برگ و شن هست.

دمای مناسب برای رشد قلمه ها 25 تا 27 درجه سانتی گراده. بعد از کاشت قلمه ها روی گلدون رو با پلاستیکی شفاف بپوشونید تا شرایط گلخونه ای برای رشد بهتر قلمه ها فراهم بشه. تا زمانی که قلمه ها ریشه و برگ جدید ندادن بستر کاشت رو مرطوب نگه دارید.

قلمه زدن ساقه فیکوس

با هم بخوانیم: آموزش نگهداری فیکوس الاستیکا تنها در 5 دقیقه!

تکثیر فیکوس با برگ

زمان مناسب برای انجام این کار فصل بهاره. به کمک یک چاقو یا یک وسیله تیز و تمیز به تعدادی که میخواید قلمه بزنید برگ از گیاه اصلی جدا کنید. خاک مناسب برای انجام این کار مثل حالت قبلیه. برای بهتر نتیجه دادن کار میتونید از هورمون ریشه زایی هم کمک بگیرید به این صورت که قبل از کاشت برگ ها در خاک قسمت انتهایی اونا رو داخل هورمون ریشه زایی فرو ببرید.

قلمه ها رو به مکانی گرم با رطوبت بالا منتقلشون کنید. برای حفظ رطوبت و ایجاد شرایط گلخونه ای مثل حالت قبل شما میتونید از پلاستیکی شفاف کمک بگیرید به این صورت که روی قلمه ها رو کاملا بپوشونید. در کل مدت جوانه زنی خاک رو مرطوب نگه دارید. شما برای این کار میتونید از اسپری آبپاش استفاده کنید.

این کار خیلی زمان بره پس اگه بعد از گذشت مدتی نشونه ای از رشد ندیدید نا امید نشید. بعد از گذشت زمان و دادن جوانه ی جدید زمانی که تعداد برگ های جدید به 3 یا 4 عدد رسید میتونید گیاه رو به گلدونی جدید منتقلش کنید و اون رو به صورت مستقل پرورشش بدید. نحوه قلمه زدن فیکوس در اب هم به همین صورت هست. اگه با روش قلمه زدن آشنایی ندارید بهتون پیشنهاد میکنم که مقاله روش های قلمه زنی گیاهان رو مطالعه کنید.

تکثیر فیکوس با برگ

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

تکثیر فیکوس در خاک

برای انجام این کار بهتره ساقه ای که انتخاب میکنید حداقل 30 سانتی متر طول داشته باشه. در خوابانیدن هوایی باید در ساقه گیاه شکافی ایجاد کنید و در این کار توجه داشته باشید که به آوندهای گیاه صدمه ای نزنید. قطعه ای از پوست ساقه رو جدا کنید. برای این کار حتما از یک وسیله تیز کمک بگیرید تا دستتون و گیاه آسیب نبینن.

بعد خزه اسفاگنوم رو دور ساقه و قسمتی که اون رو بریدید قرار بدید و دورش رو کاملا با پلاستیک ببندید. این کار برای حفظ رطوبت انجام میشه. حتما سر و ته کیسه رو محکم ببندید تا هوا داخلش جریان پیدا نکنه. قبل از قرار دادن خزه روی ساقه اون رو در آب خیسش کنید. این خزه قادره تا چندین برابر وزن خودش آب ذخیره کنه.

زمانی که ریشه های جدید رو مشاهده کردید شما میتونید ساقه رو از گیاه مادریش جدا کنید و در گلدون جدیدی بکاریدش. در هفته های اول بهتره روی قلمه ها رو با پلاستیکی شفاف بپوشونید تا به حفظ رطوبتش کمک کنید.

تکثیر فیکوس در خاک

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

7 گیاه آپارتمانی که از طریق برگ تکثیر می‌شوند

معرفی گیاه فیکوس لیراتا + آموزش مراقبت و نگهداری

ترفند های انتقال قلمه از اب به خاک | مراحل ریشه زایی گیاهان در اب

سوالات متداول درباره تکثیر فیکوس الاستیکا

با چه روشی میتونیم فیکوس رو تکثیرش کنیم؟

تکثیر فیکوس الاستیکا با روش خوابانیدن هوایی و قلمه زدن گیاه صورت میگیره …

آیا تکثیر فیکوس راحته؟

خیر. تکثیر این گیاه کار ساده ای نیست و شاید براتون راحت تر باشه تا یک گیاه جدید خریداری کنید. اما اگه به این کار علاقه مندین کافیه تا این مقاله رو به طور کامل مطالعه کنید …

چجوری فیکوس رو در خاک تکثیر کنیم؟

برای یادگیری تکثیر فیکوس در خاک وارد مقاله بشید …

چه زمانی میتونیم فیکوس رو از طریق برگ قلمه بزنیم؟

بهترین زمان مناسب برای انجام این کار فصل بهار هست …

خلاصه نکات مقاله تکثیر فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا گیاهی از خانواده موراسه. این گیاه در فضای آزاد ارتفاعش به 30 متر هم میرسه و گیاهیه که جواب خوبی به نگهداریش در آپارتمان میده. این درختچه زیبا معمولاً در محیط گلخونه ای و آپارتمان ها نگهداری میشه و برگ هاش به رنگ های سبز و ابلق دیده میشن.

این درختچه زیبا در اغلب نقاط ایران به صورت گلخونه ای کاشته میشه ولی در مناطق جنوبی کشور به راحتی در فضای باز رشد میکنه. این گونه علاوه بر ایران در کشورهای هندوستان و آسیا هم رشد میکنه. فیکوس الاستیکا دارای واریته های مختلفیه که از بینشون میشه به واریته های Ficus elastica ‘ Decora’ و Ficus elastica ‘ Variegata’ اشاره کرد.

برای تکثیر فیکوس الاستیکا روش های متفاوتی وجود داره. تکثیر این گیاه کار ساده ای نیست و شاید براتون راحت تر باشه تا یک گیاه جدید خریداری کنید. اما اگر علاقه مند به قلمه زدن فیکوس هستید باید بدونید که برای قلمه زدن فیکوس دو روش متفاوت قلمه زدن برگ و ساقه وجود داره که ما این روش ها رو در متن مقاله براتون شرح دادیم.

1 دیدگاه در “آسان ترین روش های تکثیر فیکوس الاستیکا را بیاموزید!

  1. مهدی گفت:

    سلام فیلم تکثیر فیکوس رو برامون بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *