نگهداری از گل و گیاه

صفر تا صد تکثیر پدیلانتوس در منزل!

تکثیر پدیلانتوس
5/5 - (1 امتیاز)

پدیلانتوس یکی از گیاهان جذاب و زیبای آپارتمانیه. یکی از زیبایی هایی که این گل رو از بقیه گل ها متمایز میکنه، تغییر رنگ برگ هاش از سبز به صورتی در فصول سرما هست. علتش هم اینه که سرما جذب فسفر از ریشه رو مختل میکنه و این حالت در گیاهان خصوصا در زمستان دیده میشه. ولی باید مراقب باشید چون سرمای بیش از حد باعث ریزش برگ‌هاش میشه. این گیاه هم در رسته گیاهان ابلق قرار داره. نگهداری و تکثیر پدیلانتوس نسبتا آسونه. ما در این مقاله به بررسی روش های تکثیر پدیلانتوس میپردازیم پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

تکثیر پدیلانتوس

تکثیر پدیلانتوس

تکثیر گیاهان آپارتمانی و نگهداری ازشون از لذت بخش ترین کارهایی هست که میشه به راحتی انجام داد. پدیلانتوس از جمله گیاهانیه که تکثیر خیلی آسونی داره و از یک گلدون بزرگش میشه در زمان کم چند گلدون کوچیکتر تهیه و ازشون نگهداری کرد. تنها نکته در مورد تکثیر گیاهان به خصوص پدیلانتوس داشتن گیاهی بالغ و سالم، طرز درست قلمه گیری و بعد نگهداری از قلمه ها به بهترین شکل ممکنه تا بزرگ بشن و به گیاهی بالغ تبدیل بشن.

تکثیر گیاه پدیلانتوس از دو روش ریشه زایی قلمه و کاشت بذر انجام میشه. تکثیر پدیلانتوس از طریق قلمه رایج تر و راحت تره چون زمان کم و نگهداری آسونی داره اما میتونید کاشت بذر رو هم امتحان کنید. در ادامه با مراحل تکثیر پدیلانتوس از طریق قلمه و بذر آشنا میشیم، با رزفارست همراه باشید.

تکثیر پدیلانتوس

تکثیر پدیلانتوس از طریق ریشه زایی قلمه

بهترین زمان برای تکثیر گیاه داخل باغچه ای فصل تابستونه اما گیاهان آپارتمانی رو در هر فصلی از سال میتونید تکثیرشون کنید، با این تفاوت که قلمه هایی که در بهار و تابستون تکثیر شدن رشد بهتری دارن. برای گرفتن قلمه از گیاه پدیلانتوس و تکثیرش به وسایل زیر نیاز دارید.

 • گلدون متوسط برای کاشت قلمه ها
 • خاک و کود آماده یا پرلیت
 • قیچی یا چاقوی تیز
 • یک ظرف آب

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

برش قلمه

برای قلمه گیری باید ابتدا یک شاخه سالم و بالغ از گیاه اصلی رو انتخاب کنید و یک قلمه به اندازه 10 تا 15 سانتی متر ازش جدا کنید. برش رو دقیقاً زیر یک گره و یا زیر قسمت اتصال برگ به ساقه انجام بدید.

برش قلمه

با هم بخوانیم:

نگهداری و روش های رشد و تکثیر پتوس + آشنایی با بیماری های این گیاه

همه چیز درباره شرایط نگهداری و تکثیر نخل شامادورا

آموزش تکثیر برگ انجیری + فیلم آموزشی

همه چیز درباره نحوه نگهداری و تکثیر گل غوره ای

جدا کردن برگ های اضافی

تمامی برگ های قسمت پایین ساقه رو جدا کنید و فقط 2 تا 3 برگ در بالای ساقه نگه دارید.

قرار دادن قلمه ها در معرض نور

بهتره قلمه های بریده شده رو به مدت یک روز در هوای آزاد و جلوی نور قرارشون بدید تا محل برش صله ببنده و شیرابه گیاه خشک بشه. میتونید اینکار رو انجام ندید و قلمه ها رو مستقیما داخل آب یا خاک قرارشون بدید ولی به دلیل داشتن شیرابه ممکنه گیاه در معرض آفات قرار بگیره.

کاشت قلمه ها

برای کاشت قلمه ها در خاک هم گلدون مورد نظرتون رو بردارید و خاک پرلیت داخلش بریزید و با کمی غبار پاشی و یا قرار دادن انتهای گلدون در ظرف آب، خاک رو مرطوبش کنید. قلمه رو در عمق 5 سانتی متری خاک قرارش بدید و اطرافش رو خاک بریزید و با دست سفت کنید. قلمه ها رو فاصله از هم داخل یک گلدون بکارید. گلدون قلمه ها رو در جایی قرار بدید که نصف روز نور کافی و زیاد دریافت کنه. از لامپ رشد گیاه هم میتونید برای این قلمه ها استفاده کنید. در صورتی که قلمه تهیه شده دارای برگ های صورتیه، باید نور خوبی بهش بدید تا رنگ برگ ها حفظ بشه و سبز نشه.

کاشت قلمه ها

رشد ریشه ها

ریشه ها معمولا بعد از 4 تا 5 روز شروع به رویش میکنن و بعد از 10 روز به خوبی رشد کردن. برای اطمینان از رشد ریشه ها میتونید ضربه ای جزئی به قلمه وارد کنید و در صورتی که در مقابل افتادن مقاوت کنه یعنی ریشه ایجاد شده و جای پاتون رو محکم کرده. بعد از جوانه زدن برگ ها، میتونید هر قلمه رو در گلدون مجزا و اصلیش بکارید و در مکان مناسبتون قرارش بدید. برای آبیاری گیاه اجازه بدید که خاک کمی خشک بشه و بعد به آبیاریشون اقدام کنید.

همه ی قسمت های گیاه پدیلانتوس سمیه، از خوردنشون اجتناب کنید. همچنین از لمس کردن شیره گیاه هم خودداری کنید چون سمیه و باعث حساسیت پوستی در برخی افراد میشه. همچنین این شیره غشاهای مخاطی رو هم تحریک میکنه و مصرفش باعث ایجاد حالت تهوع میشه.

تکثیر پدیلانتوس از طریق کاشت بذر

همونطور که گفتیم تکثیر از طریق ریشه زایی قلمه رایج تر از کاشت بذره اما میتونید بذر این گیاه رو از گل ها خارج کنید و در خاک بکارید. برای کاشت بذر ابتدا کمی از خاک کاکتوس رو در یک گلدون کوچیک بریزید و بذرها رو روی خاک بپاشید. آبیاری بذرها بهتره از زیر گلدون صورت بگیره و اون رو روی یک زیر گلدونی پر از آب قرارش بدید. روی گلدون رو پلاستیک بکشید و تا زمان جوانه زدن، روی قسمتی که بذرها رو ریختید یک لیوان یک بار مصرف شفاف قرار بدید.

تکثیر پدیلانتوس از طریق کاشت بذر

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

نگهداری و روش تکثیر انواع بگونیا + عکس

نحوه نگهداری و تکثیر تکثیر گل شیپوری + آموزش کامل

نحوه تکثیر گل و گیاه آپارتمانی در منزل (آموزش کامل)

نگهداری از گیاه سانسوریا | روش های تکثیر سانسوریا همراه با فیلم آموزشی

سوالات متداول درباره تکثیر پدیلانتوس

علت تغییر رنگ برگ های پدیلانتوس در فصول سرد چیه؟

تغییر رنگ برگ ها از سبز به صورتی در فصول سرما اتفاق میوفته. علتش هم اینه که سرما جذب فسفر از ریشه رو مختل میکنه …

تکثیر گیاه پدیلانتوس به چه روشی ممکنه؟

تکثیر گیاه پدیلانتوس از دو روش ریشه زایی قلمه و کاشت بذر انجام میشه …

کدوم روش برای تکثیر گیاه پدیلانتوس راحت تره؟

تکثیر این گیاه از طریق قلمه رایج تر و راحت تره چون زمان کم و نگهداری آسونی داره اما میتونید کاشت بذر رو هم امتحان کنید …

بهترین زمان برای تکثیر گیاهان کیه؟

بهترین زمان برای تکثیر گیاه داخل باغچه ای فصل تابستونه اما گیاهان آپارتمانی رو در هر فصلی از سال میتونید تکثیرشون کنید، با این تفاوت که قلمه هایی که در بهار و تابستون تکثیر شدن رشد بهتری دارن …

خلاصه نکات مقاله تکثیر پدیلانتوس

پدیلانتوس یکی از گیاهان جذاب و زیبای آپارتمانیه. یکی از زیبایی هایی که این گل رو از بقیه گل ها متمایز میکنه، تغییر رنگ برگ هاش از سبز به صورتی در فصول سرما هست. علتش هم اینه که سرما جذب فسفر از ریشه رو مختل میکنه و این حالت در گیاهان خصوصا در زمستان دیده میشه. ولی باید مراقب باشید چون سرمای بیش از حد باعث ریزش برگ‌هاش میشه. این گیاه هم در رسته گیاهان ابلق قرار داره. نگهداری و تکثیر پدیلانتوس نسبتا آسونه.

تکثیر گیاهان آپارتمانی و نگهداری ازشون از لذت بخش ترین کارهاییه که میشه به راحتی انجام داد. پدیلانتوس از جمله گیاهانیه که تکثیر خیلی آسونی داره و از یک گلدون بزرگش میشه در زمان کم چند گلدون کوچیکتر تهیه و ازشون نگهداری کرد. تنها نکته در مورد تکثیر گیاهان به خصوص پدیلانتوس داشتن گیاهی بالغ و سالم، طرز درست قلمه گیری و بعد نگهداری از قلمه ها به بهترین شکل ممکنه تا بزرگ بشن و به گیاهی بالغ تبدیل بشن. تکثیر گیاه پدیلانتوس از دو روش ریشه زایی قلمه و کاشت بذر انجام میشه. تکثیر پدیلانتوس از طریق قلمه رایج تر و راحت تره چون زمان کم و نگهداری آسونی داره اما میتونید کاشت بذر رو هم امتحان کنید

2 دیدگاه در “صفر تا صد تکثیر پدیلانتوس در منزل!

 1. مریم گفت:

  کل ساقه گیاهم 3 تا برگ داره بازم نیازه جداشون کنم؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   اگر برگ های نزدیک به انتهای ساقه هستن نه نیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *