نگهداری از گل و گیاه

صفر تا صد آموزش تکثیر گیاه پتوس حصیری

آموزش تکثیر گیاه پتوس حصیری
5/5 - (1 امتیاز)

نام انگلیسی پتوس حصیری، مونسترا آدانسونی Monstera adansonii یا Swiss cheese vine هست. این گیاه از خانواده adansonii  و بومی شمال آمریکا ،آمریکای مرکزی و شبه قاره هنده. این گیاه در دو رنگ سبز و ابلق وجود داره. یکی از انواع این گیاه آپارتمانی دارای برگ‌های پهن و سوراخ های بزرگه و دیگری دارای برگ‌های کشیده و سوراخ های کوچیک هست. ما در این مقاله از رزفارست قصد داریم تا شما رو با آموزش تکثیر گیاه پتوس حصیری آشنا کنیم پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

آموزش تکثیر گیاه پتوس حصیری

مشاهده ریشه در کف گلدون پتوس حصیری نشون دهنده اینه که زمان تعویض گلدون گیاه فرا رسیده و باید گیاه رو به گلدونی بزرگ تر منتقلش کنید. در زمان تعویض گلدان اگه پتوس خیلی پر شاخ و برگ باشه، تعدادی از ساقه های کشیده رو به روش قلمه تکثیر کنید و قلمه های ریشه دار شده رو بعدا در کنار بوته مادری بکاریدشون. اگه در اثر بزرگ شدن گیاه، امکان تعویض گلدون وجود نداره، خاک های اطراف گلدون رو با خاک های جدید که حاوی مواد معدنی باشن جایگزینشون کنید و بعد خاک رو به گلدون اضافه کنید. برای اینکه خزه روی قیم محکم بشه دورش رو با نخ بافتنی بپیچید. هر وقت که گیاه پتوس حصیری رو کاشتید ساقه اصلیش رو به خزه ببندید. در موقع آبیاری آب رو روی خزه بریزید، چون ساقه گیاه پتوس حصیری رو در محل هایی که روی خزه قرار داره ریشه می‏زنه. این ریشه ‏ها باعث رشد بهتر و استحکام ساقه میشن.

آموزش تکثیر گیاه پتوس حصیری

تکثیر پتوس حصیری از طریق قلمه ساقه

در شرایط گلخونه ای و داخل خونه هر فصلی میهش عمل تکثیر رو انجام داد ولی بهترین فصل برای این کار اوایل بهاره، برای قلمه زدن ابتدا یک شاخه جوان و سرحال رو انتخاب کنید و بعد به شکل اریب اون رو برش بزنید. حالا برگ های اضافی رو از گیاه جدا کنید به شکلی که فقط ۲ تا ۳ برگ روی قلمه باقی بمونه. قلمه ها رو هم در آب و هم در خاک میتونید ریشه دارشون کنید.

ریشه دار کردن در خاک

گلدونی با خاک سبک آماده کنید و بعد قلمه ها رو در داخلش قرار بدید و بعد گلدون رو آبیاریش کنید، بعد با استفاده از یک چوب یا میله برای قلمه ها قی ایجاد کنید تا در طول زمان ریشه زایی گیاه خم نشه (از هورمون ریشه زایی هم میتونید استفاده کنید). حالا گلدون رو به محلی با نور غیرمستقیم و دمای حدودی ۲۱ درجه سانتی گراد منتقلش کنید. برای اینکه رطوبت خاک کم نشه از نایلون شفاف هم میتونید برای روش روی قلمه ها استفاده کنید. حدودا بعد از یک ماه قلمه ها ریشه های خوبی میدن.

ریشه دار کردن در خاک

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

ریشه دار کردن در آب

قلمه های برش داده شده رو در ظرفی شیشه ای قرارشون بدید و ۱/۳ از ظرف رو پر از آب کنید و هر هفته آب رو بررسی کنید که اگه کدر شده بود آبش رو تعویض کنید، این روش یکی از ساده ترین روش هاست که حدودا ۱ تا ۲ هفته عمل ریشه زایی طول میکشه و بعد شما میتونید قلمه ها رو به خاک منتقلشون کنید.

با هم بخوانیم: علت گندیدن قلمه در اب | چجوری از گندیدن قلمه در اب جلوگیری کنیم؟

تکثیر پتوس حصیری به روش خوابانیدن و بذر

اگه در خونه میخواید عمل تکثیر رو انجام بدید به هیچ وجه کاشت بذر رو انجام ندید چون شرایط خاصی نیاز داره ولی تکثیر به روش خوابانیدن ساقه رو میتونید با قرار دادن ساقه در خام انجام بدید که روش ساده و سریعی هست.

تکثیر پتوس حصیری به روش خوابانیدن و بذر

نحوه به کار بردن قیم برای گیاه

این گیاه به صورت رونده رشد میکنه به همین خاطر به قیم نیاز داره. البته شما میتونید اون رو به دیوار تکیش بدید ولی استفاده از قیم هم ایرادی نداره. اگه گیاه رو به صورت آویز استفاده کردید که قیم نیازی نیست. قیم‌های خزه دار خیلی عالی بوده و باعث رشد بهتر و بیشتر گیاه میشن. قیم رو خودتون هم میتونید درست‌ کنید.

طرز ساخت قیم با خزه برای پتوس

زمانی که گلدون گیاهتون رو عوض میکنید، یک لوله در گلدون کار بذارید. خاک رو دور لوله بریزید تا لوله صاف بایسته. حالا اون قسمت از لوله که بیرون هست رو با خزه بپوشونید. شما میتونید خزه رو با نخ به دور لوله ببندید. بعد گیاه رو بکارید و ساقش رو هم به خزه ببندید. اگه خزه رو آبیاریش کنید ساقه گیاه در محل هایی که به خزه بسته شده ریشه میزنه و گیاه به همین دلیل بهتر رشد میکنه.

طرز ساخت قیم با خزه برای پتوس

دلایل کم شدن رشد پتوس حصیری

رشد کم پتوس حصیری هم میتونه به دلایل زیر رخ بده:

  • کم بودن نور: برای حل مشکل گیاه رو باید به محلی با نور زیاد منتقل کنید و یا از نور رشد استفاده کنید.
  • مناسب نبودن خاک: شما میتونید هم تعویض گلدان رو انجام بدید و هم خاک سطحی رو تعویض کنید.
  • کمبود مواد غذایی و کود: علت کمبود مواد مغذی رو بررسی کنید و بعد اقدام به استفاده از کودهای مناسب کنید.
  • آسیب به ریشه‌ها هنگام کاشت یا تعویض گلدون: در این شرایط باید اجازه بدید که گیاه به حالت عادیش برگرده.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

دلایل کم شدن رشد پتوس حصیری

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

راز افزایش سرعت رشد پتوس!

ترفند های انتقال قلمه از اب به خاک | مراحل ریشه زایی گیاهان در اب

نگهداری و روش های رشد و تکثیر پتوس + آشنایی با بیماری های این گیاه

سوالات متداول درباره آموزش تکثیر گیاه پتوس حصیری

تکثیر پتوس حصیری از طریق قلمه ساقه چجوریه؟

ریشه دار کردن در خاک
گلدونی با خاک سبک آماده کنید و بعد قلمه ها رو در داخلش قرار بدید و بعد گلدون رو آبیاریش کنید، بعد با استفاده از یک چوب یا میله برای قلمه ها قی ایجاد کنید تا در طول زمان ریشه زایی گیاه خم نشه (از هورمون ریشه زایی هم میتونید استفاده کنید). حالا گلدون رو به محلی با نور غیرمستقیم و دمای حدودی ۲۱ درجه سانتی گراد منتقلش کنید. برای اینکه رطوبت خاک کم نشه از نایلون شفاف هم میتونید برای روش روی قلمه ها استفاده کنید. حدودا بعد از یک ماه قلمه ها ریشه های خوبی میدن.
ریشه دار کردن در آب
قلمه های برش داده شده رو در ظرفی شیشه ای قرارشون بدید و ۱/۳ از ظرف رو پر از آب کنید و هر هفته آب رو بررسی کنید که اگه کدر شده بود آبش رو تعویض کنید، این روش یکی از ساده ترین روش هاست که حدودا ۱ تا ۲ هفته عمل ریشه زایی طول میکشه و بعد شما میتونید قلمه ها رو به خاک منتقلشون کنید …

دلایل دلیل کم شدن رشد پتوس حصیری چیه؟

کم بودن نور: برای حل مشکل گیاه رو باید به محلی با نور زیاد منتقل کنید و یا از نور رشد استفاده کنید.
مناسب نبودن خاک: شما میتونید هم تعویض گلدون رو انجام بدید و هم خاک سطحی رو تعویض کنید.
کمبود مواد غذایی و کود: علت کمبود مواد مغذی رو بررسی کنید و بعد اقدام به استفاده از کودهای مناسب کنید.
آسیب به ریشه‌ها هنگام کاشت یا تعویض گلدون: در این شرایط باید اجازه بدید که گیاه به حالت عادیش برگرده …

چجوری با استفاده از خزه قیم بسازیم؟

زمانی که گلدون گیاهتون رو عوض میکنید، یک لوله در گلدون کار بذارید. خاک رو دور لوله بریزید تا لوله صاف بایسته. حالا اون قسمت از لوله که بیرون هست رو با خزه بپوشونید. شما میتونید خزه رو با نخ به دور لوله ببندید. بعد گیاه رو بکارید و ساقش رو هم به خزه ببندید. اگه خزه رو آبیاریش کنید ساقه گیاه در محل هایی که به خزه بسته شده ریشه میزنه و گیاه به همین دلیل بهتر رشد میکنه ….

چرا برای نگهداری پتوس باید از قیم استفاده کنیم؟

این گیاه به صورت رونده رشد میکنه به همین خاطر به قیم نیاز داره. البته شما میتونید اون رو به دیوار تکیش بدید ولی استفاده از قیم هم ایرادی نداره. اگه گیاه رو به صورت آویز استفاده کردید که قیم نیازی نیست. قیم‌های خزه دار خیلی عالی بوده و باعث رشد بهتر و بیشتر گیاه میشن. قیم رو خودتون هم میتونید درست‌ کنید …

خلاصه نکات مقاله آموزش تکثیر گیاه پتوس حصیری

نام انگلیسی پتوس حصیری، مونسترا آدانسونی Monstera adansonii یا Swiss cheese vine هست. این گیاه از خانواده adansonii  و بومی شمال آمریکا ،آمریکای مرکزی و شبه قاره هنده. این گیاه در دو رنگ سبز و ابلق وجود داره. یکی از انواع این گیاه دارای برگ‌های پهن و سوراخ های بزرگه و دیگری دارای برگ‌های کشیده و سوراخ های کوچیک.

مشاهده ریشه در کف گلدون پتوس حصیری نشون دهنده اینه که زمان تعویض گلدون گیاه فرا رسیده و باید گیاه رو به گلدونی بزرگ تر منتقلش کنید. در زمان تعویض گلدون اگه پتوس خیلی پر شاخ و برگ باشه، تعدادی از ساقه های کشیده رو به روش قلمه تکثیر کنید و قلمه های ریشه دار شده رو بعدا در کنار بوته مادری بکاریدشون. اگه در اثر بزرگ شدن گیاه، امکان تعویض گلدون وجود نداره، خاک های اطراف گلدون رو با خاک های جدید که حاوی مواد معدنی باشن جایگزینشون کنید و بعد خاک رو به گلدون اضافه کنید.

برای اینکه خزه روی قیم محکم بشه دورش رو با نخ بافتنی بپیچید. هر وقت که گیاه پتوس حصیری رو کاشتید ساقه اصلیش رو به خزه ببندید. در موقع آبیاری آب رو روی خزه بریزید، ساقه گیاه پتوس حصیری رو در محل هایی که روی خزه قرار داره ریشه می‏زنه. این ریشه ‏ها باعث رشد بهتر و استحکام ساقه میشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *