نگهداری از گل و گیاه

9 ترفند فوق العاده برای محافظت از گیاهان در زمستان

محافظت از گیاهان در زمستان
4.5/5 - (4 امتیاز)

اگه هوای منطقه محل زندگی شما کمی سرده و گیاهان حساس به سرما دارین باید بهشون کمک کنید. البته این بستگی به طول مدت سرما، نوع گیاهانی که نگهداری میکنید و دمای هوا هم داره. برای بعضی از گیاهان آپارتمانی محافظت از سرما موجب رشدشون میشه اما اکثر گیاهان در زمستان رشدشون متوقف میشه. تکنیک هایی که در ادامه به شما یاد میدیم به شما کمک میکنه تا به راحتی از گیاهانانتون محافظت در برابر سرما محافظت کنید.

راه های محافظت از گیاهان در زمستان

محافظت از گیاهان در برابر سرمای زمستان، یک نکته بسیار مهم برای ادامه بقای گیاهانتونه. اکثر شما مشکل محافظت از گیاه در برابر سرما رو دارید و نمیدونید که چیکار باید بکنید؟ پس در این مقاله با رزفارست همراه باشید.

راه های محافظت از گیاهان در زمستان

نحوه تنظیم آبیاری گیاهان در زمستان

برخی بر این باورن که اگه در زمستان به گیاهان زیاد آب داده بشه کمبود نور و رطوبت برطرف میشه. این تصوری بسیار اشتباهه. چیزی که در پاییز و زمستان اتفاق میوفته اینه که هوا سرد میشه و به طبع تغییرات فصلی، تابش خورشید کاهش پیدا میکنه. به همین دلیل میزان تبخیر سطحی از سطح گلدون‌ها افزایش پیدا میکنه. برای جبران اثرات این تبخیر زیاد، باید مدت و فاصله آبیاری گیاهان رو تنظیم کرد. زمانی که به‌ منظور محافظت از گیاهان در برابر سرما، آبیاریشون رو تنظیم کردید نرخ تبخیر کاهش پیدا میکنه. این موضوع کمک میکنه تا خاک گلدون، دیرتر خشک بشه. در این صورت هم گیاه به آب کمتری نیاز پیدا میکنه. البته باید توجه داشته باشید که با ورود به فصل بهار و تابستون، این برنامه باید تغییر کنه و متناسب با تغییرات فصلی، دوباره برنامه دیگه ایی تنظیم بشه.

درصورتی‌که همین برنامه رو ادامه بدید، خاک گلدون به‌صورت باتلاق در میاد و بعد از گذشت مدتی شاهد از بین رفتن ریشه گیاه و درنتیجه، مرگش هستید. برای تنظیم آبیاری باید خاک گلدون، مورد بررسی قرار گرفته بشه و مشخص بشه که گیاه شما جزو گیاهان کم‌ آبه یا نه. اگه جزو گیاهان کم آب باشه باید در آبیاریش، دقت زیادی به خرج بدید. در ضمن توجه داشته باشید که برخی گیاهان مثل گیاه بامبو لوتوس، به خاک همیشه مرطوب نیاز دارن. در بررسی خاک، فقط بررسی سطح خاک از این نظر خشکه یا نه، کافی نیست. شما باید سطح زیرین خاک رو هم بررسی کنید و بر اساسش، برنامه ای تنظیم کنید. برای ارزیابی سطح زیرین خاک میتونید دو بند از انگشتتون رو در خاک فرو کنید. زمانی که سطح زیرین خاک خشک بود، گیاه رو آبیاری کنید.

نحوه تنظیم آبیاری گیاهان در زمستان

تأمین رطوبت موردنیاز گیاه

مورد دیگه ایی که باید در محافظت از گیاهان در برابر سرما مورد توجه قرار بگیره حفظ رطوبت مورد نیاز گیاهه. در فصل زمستان، رطوبت هوا کاهش پیدا میکنه و به 10 درصد میرسه. در این حالت، هوا خشک خواهد بود. این در حالیه که معمولاً گیاهان به رطوبتی در محدوده 40 تا 50 درصد نیاز دارن. این موضوع نشون میده که باید برای تأمین رطوبت گیاهان آپارتمانی، باید دست‌ به‌ کار بشید. برای این‌که در تأمین رطوبت گیاهان، عملکرد موفقی داشته باشید باید گیاهانتون رو با توجه به میزان رطوبتی که نیاز دارن به دسته‌های مختلفی تقسیم کنید. حالا با توجه به نیاز هر کدوم از گیاهان، باید رطوبتشون رو تأمین کنید.

برای این کار میتونید از روش غبارپاشی استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که در غبارپاشی باید از آب جوشیده که فاقد املاحه استفاده کنید. همچنین باید آب رو از فاصله مناسب یعنی، 30 تا 40 سانتی‌متری از گیاه، روش بپاشید. دقت کنید که اگه غبارپاشی بیش‌ از حد باشه موجب ایجاد قارچ روی برگ گیاهان میشه. شما باید هوای اطراف رو مرطوب کنید و از خیس‌ کردن برگ‌ها خودداری کنید. در صورت تمایل میتونید از دستگاه‌های رطوبت‌ساز هم استفاده کنید. با استفاده از دستگاه بخور سرد میتونید نیاز گیاهان رو رفع کنید. نکته‌ای که در مورد غبارپاشی گیاهان وجود داره اینه که باید به فضایی که گلدون در اون قرار داره توجه کنید، چون محیط‌هایی مثل آشپزخونه، دارای بخار بیشتری هستن؛ بنابراین اگه گیاه رو به آشپزخونه منتقل کردید باید با حواس جمع، غبارپاشیش رو انجام بدید.

گرم نگه‌داشتن منزل

تأمین نور موردنیاز گیاه

از مواردی که در نگهداری از گیاهان در فصل سرما تأثیر داره، تأمین نور مورد نیازشونه. به دلیل این‌ که در زمستان، روزها کوتاه هستن، گیاهان زمان کمی برای جذب نور کافی دارن. در ضمن زاویه تابش خورشید هم در این فصل، مایله و این امر سبب میشه تا نور دریافتی گیاهان، کاهش پیدا کنه. اگه گیاهی دارید که به نور زیاد نیاز داره باید آن رو در پنجره جنوبی و یا غربی قرار بدیدش. در این جهت‌ها، گیاه میتونه نور بیشتری دریافت کنه. توجه داشته باشید که گیاه رو زیاد نزدیک به پنجره نذارید تا از سرمازدگیش پیشگیری کنید. فقط باید دقت کنید که گلدون رو در طول روز بچرخونید. به‌ این‌ ترتیب همه ی قسمت‌های گیاه، به یک‌اندازه نور دریافت میکنه.

برای محافظت از گیاهان در برابر سرما و تأمین نورش، باید پنجره‌ها رو تمیز کنید تا نور زیاد از طریق اونا، به گیاه برسه. اگه در تأمین نور، دچار مشکل شدید میتونید از لامپ‌های فلورسنت هم استفاده کنید. با استفاده از این لامپ‌ها، نور گیاه به‌صورت مصنوعی تأمین میشه؛ اما قبل از اقدام به این کار باید بررسی کنید که آیا گیاه شما قادره با این نور، رشد کنه یا نه. برخی گیاهان قادر به رشد با نور لامپ فلورسنت نیستن. در ضمن باید برای هر کدوم از گیاهان، یک منبع نور جداگانه استفاده کنید. راهکار دیگه ایی که برای تأمین نور گیاهان میتونید استفاده کنید اینه که برگ‌های گیاه رو تمیز کنید. برای این کار با دستمال نخی تمیز و نم‌دار، سطح غبارگرفته برگ‌ها رو پاک کنید. به‌این‌ترتیب گیاه میتونه نور زیادی جذب کنه.

تأمین نور موردنیاز گیاه

گرم نگه‌داشتن منزل

از روش‌های دیگه ابی که برای محافظت از گیاهان در برابر سرما میشه ازشون استفاده کرد، گرم نگه‌داشتن خونتونه. نیاز دمایی گیاهان در طول روز در محدوده 18 تا 24 و در شب، بین 15 تا 18 درجه سانتی‌گراده. برای این‌که این دما رو برای گیاهان، فراهم کنید سعی کنید تا دمای خونتون، همیشه یکنواخت باشه. از قراردادن گیاهان در معرض حرارت و سرمای زیاد و مستقیم هم، خودداری کنید و سعی کنید گیاهان رو در دمایی بدون نوسان، نگهداری کنید.

کوددهی به گیاه

همه افرادی که در خونشون از گیاهان نگهداری میکنن میدونن که باید برای رشد سریع و بهتر گیاهان، باید بهشون کود بدن. کوددهی به گیاهان مختلف بر اساس برنامه خاصی انجام میشه. با فرارسیدن فصل زمستان باید این برنامه تغییر کنه. دلیل این امر هم به خواب رفتن گیاهان در فصل سرماست. اگه در این فصل به گیاهان، بیش‌ از اندازه کود داده بشعه ریششون میسوزه و درنتیجه، ممکنه آسیب‌های جدی به گیاه وارد بشه. برای مؤثربودن کوددهی به گیاهان در فصل زمستان، باید فاصله زمانی کوددهی رو دو برابر کنید. به این معنا که اگه در تابستون، هفته‌ای یک‌ بار به گیاه کود بدید باید در این فصل، هر دو هفته یک‌ بار این کار رو انجام بدید. برای تأثیرگذاری بیشتر میتونید از کودهای محلول در آب، استفاده کنید.

دیگر مقالات: انواع گیاهان اپارتمانی مقاوم به سرما + عکس

کوددهی به گیاه

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

پوشاندن بالکن با نایلون در زمستان

پوشوندن بالکن با پلاستیک یک روش مناسب و موثره. استفاده از پلاستیک و یا نایلون برای بالکن خیلی راحته و معمولا این پلاستیک ها دوام و مقاوت بالایی هم دارن به عنوان مثال در زمستان موقع بارش باران کارایی بهتری دارن و مفید ترن و از خیس شدن وسایل داخل بالکن جلوگیری میکنن. روکش های پلاستیکی معمولا قیمتشون پایینه و اکثرا کیفیت خوبی دارن و در طرح های مختلفی هم وجود دارن که میتونید متناسب با سلیقتون خریداریشون کنید. یک نوع روش پوشوندن بالکن با پلاستیک استفاده از پوشش های پلی کرنباته که از نظر مقاومت هم بسیار سختن.

پوشاندن بالکن با نایلون در زمستان

پوشاندن درختان در زمستان

اول از همه، شما باید گردن ریشه درخت رو بپوشونید. بعد، شما باید ساقه چوب رو بپیچید، این بخشی از تنه به شاخه هاست. میشه اونا رو در چند لایه با گل آلاچیق، فویل یا اگروفایبر پوشوند. کل ساختار با یک طناب یا ریسمان ضخیم پیچیده باید پیچیده بشه تا شاخه ها آسیب نبینن.

پوشاندن درختان در زمستان

نگهداری گل در بالکن در زمستان

در فصل زمستان به دلیل سرد شدن هوا و کاهش حرارت خورشید، نگه داری و مراقبت از گیاهان به کار دشواری تبدیل میشه. اما فراموش نکنید که زمانی که میخواید بالکن رو برای فصل زمستان آماده کنید باید حتما به این موضوع توجه داشته باشید که گیاهان رو به گونه ای قرار بدید که رسیدگی بهشون ساده باشه و موقع آب دادن به گیاهان هم مانع از جمع شدن آب در بالکن بشید. در فصل تابستون آب موجود در بالکن بخار میشه، اما در زمستان آب به همون شکلی که هست باقی میمونه و یخ میزنه. همچنین فراموش نکنید که به صورت مرتب به گیاهان رسیدگی کنید تا در مقابل سرمای فصل زمستان، با وجود گیاهانی درخشان و زنده، به مکانی دلنشین و راحت دست پیدا کنید.

بهترین روش برای محافظت گیاه در زمستان

حفظ رطوبت مورد نظر گیاه

یکی دیگه از روش های محافظت از گیاهان در زمستان حفظ رطوبت مورد نیاز گیاهه. رطوبت مطلوب برای گیاهان بین 40 تا 50 درصده. این در صورتیه که میزان رطوبت در فصل زمستان 10 درصده و هوا نسبتا خشکه. پس برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاهانتون در خونه باید دست به کار بشید. غبار پاشی روی برگ‌های گیاه هم، یکی از راه ‌های بالا بردن رطوبت هوای محیط زندگی گیاهه. اگه خواستید گیاهتون رو غبارپاشی کنید نکات زیر رو مد نظر داشته باشید.

 • استفاده از دستگاه رطوبت‌ساز
 • از آب جوشیده و بدون املاح استفاده کنید.
 • آب رو از فاصله 30 تا 40 سانتی متری گیاه اسپری کنید.
 • زیاد اسپری کردن و خیس کردن گیاه میتونه باعث بروز قارچ روی برگ‌هاش بشه.

آبیاری مناسب گیاه

این تصور که شما در زمستان با آبیاری بیشتر گیاهتون میتونید کمبود رطوبتش رو برطرف کنید یک تصور غلطه چون کاهش تبخیر باعث میشه که خاک گلدون دیرتر خشک بشه و گیاه به آب کمتری نیاز داشته باشه. اگه گیاه شما از دسته گیاهان کم آب محسوب میشه، به آبیاریش خیلی دقت کنید. برای آبیاری صحیح گیاهتون باید خاکش رو بررسی کنید. خشک شدن سطح روی خاک برای آبیاری گیاه کافی نیست شما بای از خشک شدن سطح‌های زیرین خاک مطمئن بشید. برای این کار انگشتتون رو به اندازه یک تا دو بند انگشت در خاک فرو ببرید. اگه خاک در این عمق خشک بود وقتش رسیده که دوباره گیاهتون رو آبیاری کنید. اما به این نکته هم باید دقت کنید که حتی در فصل زمستان هم برخی گیاهان به خاک همیشه مرطوب نیازمندن. مثل بامبو لوتوس. پس باید نیاز آبی گیاهاتون رو بدونید

گرم نگه داشتن خونه

از راه های دیگه محافظت از گیاهان در برابر سرما، تنظیم دمای خونتونه دمای مناسب برای رشد یک گیاه در روز بین 18 تا 24 درجه سانتی‌گراده و در شب بین 15 تا 18 درجه سانتی‌گراده. اما به طور کلی گیاهان رو نباید در محیطی با دمای زیر 10 درجه قرار بدید. چون این دما به طور جدی به گیاهتون آسیب میزنه. از طرف دیگ دیگه نوسانات دما هم میتونه یکی از عوامل نابودی گیاه شما باشه. پس سعی کنید تا دمای خونه یا محل کارتون همیشه به یک اندازه باشه. همچنین گیاهان رو از هر گونه منابع گرما دور نگه دارید. نزدیکی به منابع گرما و سرما هم میتواند باعث از بین رفتن گیاه شما بشه.

بیشتر بخوانید:

نگهداری از گیاهان در پاییز و زمستان چگونه است؟

ترفندهای محافظت از گیاهان در برابر سرما | علائم سرمازدگی در گیاهان چیست؟

راه های تامین رطوبت گیاهان در منزل | ساخت دستگاه بخور برای گیاهان اپارتمانی

سوالات متداول درباره محافظت از گیاهان در زمستان

پوشاندن بالکن با نایلون در زمستان چه مزایایی داره؟

به عنوان مثال در زمستان موقع بارش باران کارایی بهتری دارن و مفید ترن و از خیس شدن وسایل داخل بالکن جلوگیری میکنن. یک محیط دنج و آرامش بخش برای شما ایجاد میشه. شما میتونید از گیاهنتون در بلکن در فصول سرد نگهداری کنید …

درخت رو چجوری در زمستان بپوشانیم؟

اول از همه، شما باید گردن ریشه درخت رو بپوشونید. بعد، شما باید ساقه چوب رو بپیچید، این بخشی از تنه به شاخه هاست. میشه اونا رو در چند لایه با گل آلاچیق، فویل یا اگروفایبر پوشوند. کل ساختار با یک طناب یا ریسمان ضخیم پیچیده باید پیچیده بشه تا شاخه ها آسیب نبینن …

میشه در فصول سرد سال از گل هامون در بالکن نگهداری کنیم؟

در فصل زمستان به دلیل سرد شدن هوا و کاهش حرارت خورشید، نگه داری و مراقبت از گیاهان به کار دشواری تبدیل میشه …

آیا میشه با آبیاری بیشتر گیاهمون در زمستان کمبود رطوبتش رو جبران کنیم؟

این تصور که شما در زمستان با آبیاری بیشتر گیاهتون میتونید کمبود رطوبتش رو برطرف کنید یک تصور غلطه چون کاهش تبخیر باعث میشه که خاک گلدون دیرتر خشک بشه و گیاه به آب کمتری نیاز داشته باشه …

برای حفظ رطوبت گیاه چه نکاتی رو باید مد نظر داشته باشیم؟

از آب جوشیده و بدون املاح استفاده کنید.
آب رو از فاصله 30 تا 40 سانتی متری گیاه اسپری کنید.
زیاد اسپری کردن و خیس کردن گیاه میتونه باعث بروز قارچ روی برگ‌هاش بشه.
استفاده از دستگاه رطوبت‌ساز …

چجوری از گیاهانمون در زمستان مراقبت کنیم؟

آبیاری مناسب گیاه
حفظ رطوبت مورد نظر گیاه
گرم نگه داشتن خونه …

خلاصه نکات مقاله محافظت از گیاهان در زمستان

اگه هوای منطقه محل زندگی شما کمی سرده و گیاهان حساس به سرما دارین باید بهشون کمک کنید. البته این بستگی به طول مدت سرما، نوع گیاهانی که نگهداری میکنید و دمای هوا هم داره. برای بعضی از گیاهان آپارتمانی محافظت از سرما موجب رشدشون میشه اما اکثر گیاهان در زمستان رشدشون متوقف میشه.

2 دیدگاه در “9 ترفند فوق العاده برای محافظت از گیاهان در زمستان

 1. مجتبی حسنی گفت:

  چه نایلونی مناسبه برای پوشوندن گلا تو بالکن و حیات؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   پلاستیک های یکم قطور تر از کیسه فریزر عالی هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *