آشنایی و نگهداری از درختان

هرس درختان میوه | بهترین زمان و نحوه هرس 16 درخت میوه

هرس درختان میوه
4.3/5 - (3 امتیاز)

هرس در زبان عامیانه به بریدن قسمت های اضافی درختان گفته میشه. این قسمت ها میتونن شامل شاخه و برگ باشن. همچنین ممکنه قسمت هایی که هرس روی اونا انجام میشه زنده باشه و یا خشک شده باشن. هرس درختان میوه به منظور تقویت و فرم دادنشون صورت میگیره. همونطور که میدونید انرژی درختان در اثر فرایند سیتوپلاسم و فتوسنتز حاصل میشه و در نهایت به سلول های درختان منتقل میشه. این انرژی میتونه از طریق نور آفتاب و یا کوددهی درختان میوه صورت بگیره. در نتیجه رشد سلول های گیاهی جدید انرژی درختان بیشتر شده و در همه ی درخت پخش میشه. حالا اگه بخوایم توان درخت رو در قسمتی مشخص که بیشترین باردهی رو داره که به اصطلاح شاخه های بارده درخت گفته میشه، جمع کنیم، شاخ و برگ اضافی رو قطع میکنیم و توان درخت رو در نقاط بارده درخت کنترل میکنیم.

هرس درختان میوه | بهترین زمان و نحوه هرس 16 درخت میوه

هرس درختان میوه

زمان هرس در درختان میوه به نوع درخت و فصل باردهیشون بر میگرده. گروه عمده ای از کشاورزان برای اکثر درختان میوه اواخر فصل تابستون رو به منظور هرس فرم دهی انتخاب میکنن. معمولا هرس باردهی که به نیت تقویت درختان برای شروع باردهی سالانه انجام میشه، یک تا دو ماه قبل از شروع زمان باردهی انجام میشه. هرس باردهی در درختان میوه تاثیر بسزایی در رشد و تولید محصولاتشون داره. هرس زمستانه یا به اصلاح هرس سیاه، نوعی از هرسه که بیشتر در فصل زمستان و زمانی که درختان در خواب زمستانه هستن انجام میشه. نوع دیگه ای از هرس، هرس سبز یا هرس تابستانه نام داره که در فصل تابستون صورت میگیره. ما در ادامه این مقاله به صورت تخصصی به بررسی هرس درختان میوه میپردازیم پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

هرس درخت گردو

هرس درخت گردو

هرس در درختان گردو از جمله موارد مهمیه که میتونه علاوه بر تولید محصول به افزایش طول عمر درختان گردو هم کمک کنه. هرس درخت نهال گردو معمولا در 2 زمان انجام میشه. هرس های درخت گردو به ترتیب هرس باردهی و هرس فرمدهی نام دارن. هرس فرم دهی که معمولا در اواخر تابستون و شروع فصل سرما انجام میشه قسمت هایی از درختان که مانع رسیدن نور کافی به نقاط پایین تر میشه و یا تراکمشون با درختان کناری زیاده، قطع میشه. نوع دیگه ای از هرس، هرس باردهی نام داره که به صورت عمومی در اواخر زمستان انجام میشه.

معمولا این نوع از هرس درخت گردو هر ساله باید انجام بشه تا درختان با آمادگی انرژی کامل به فصل باردهیشون ورود کنن. مراحل هر دو نوع هرس معمولا به این صورته که شاخه های جانبی یا چسبیده به تنه اصلی به وسیله قیچی های باغبانی جدا میشن. اگه درخت بزرگ و یا سن بیشتری داشته باشه، معمولا از اره های دستی و یا برقی استفاده میشه. بعد از هرس درخت گردو قسمت های هرس شده باید به وسیله محافظی مثل چسب باغبانی پوشیده بشه تا آلودگی به داخل درختان نفوذ نکنن.

هرس درخت بادام

هرس درخت بادام

بهترین زمان هرس درخت بادام زمانیه که این درختان در خواب زمستانی هستن. این زمان رو میشه در یک بازه 4 ماهه و از ابتدای آبان تا اوایل اسفند ماه در نظر بگیریم. هرس درخت بادام هم به منظور افزایش توانشون برای تولید محصولات بیشتر و با کیفیت تر انجام میشه و همچنین در بیشتر موارد، شاخه و برگ هایی که به بیماری مبتلا شدن رو به وسیله هرس کردن، قطع میکنیم. جوانه زنی در درختان بادام خیلیه. به منظور فرم دادن به درخت بادام و بر اساس فواصل مشخص طبق الگوی کشت نباید درختان مانع از نور رسانی به درختان دیگه بشن. به همین دلیل در سال های ابتدایی کشت باید جوانه ها و شاخه های جدید رو که ممکنه مانع از نور رسانی به درختان دیگه میشن رو قطع کنیم. معمولا در نهال بادام شاخه های اصلی کمه. در نتیجه سایر شاخه ها به عنوان شاخه ی جانبی هستن و میشه اونا رو هرسشون کرد.

هرس درخت انگور

هرس درخت انگور

هرس درختان انگور معمولا در زمستان و زمانی که نهال انگور هیچ برگی نداره انجام میشه. به دلیل تراکم خیلی زیاد شاخ و برگ درخت انگور هرسشون کمی با دشواری همراهه. نهال انگور از جمله درختان حساس و به زبان عامیانه زود رنجه. اگه در هرس دقت نشه و شاخه های اصلی به اشتباه قطع بشن حتی ممکنه باعث خشکیدگی کامل درخت انگور بشن. به دلیل خطراتی مثل خطر سرما زدگی درختان انگور بهتره زمان هرس درخت انگور رو به اواخر فصل سرما و یخبندون موکول کنید. این نکته رو در نظر داشته باشید که هرس درختان انگور با توجه به نوع درخت انگور و اقلیم جغرافیایی کشت شده در اون میتونه خیلی متفاوت باشه.

نکات مهمی که در مراحل هرس درخت انگور باید در نظر داشته باشید شامل موارد زیره.

  • عدم قطع کردن شاخه های اصلی و شاخه های قدیمی تر
  • حذف جوانه های و شاخه های بدون بار

بیشتر بخوانید: اصول هرس کردن درختان | بهترین زمان هرس درختان

هرس درخت هلو

هرس درخت هلو

تراکم شاخ و برگ در نهال هلو خیلی زیاده. به همین دلیل توصیه میشه به منظور تهویه و گردش هوا و همچنین رسیدن نور کافی به سایر نقاط درختان، از هرس فرم دهی هر ساله بهره مند بشید. بهتره بدونید که درخت هلو در شیوع بیماری و آفات سرعت خیلی زیادی دارن. به همین دلیل کارشناسان کشاورزی توصیه میکنن، شاخه هایی که با سم پاشی بیماریشون برطرف نمیشه رو هرس کنید. بهترین زمان هرس جهت درختان هلو اویل بهار و اواخر تابستونه. بعد از انجام هرس بهتره قسمت هرس شده رو به چسب باغبانی و یا پارچه ای تمیز بپوشونید چون این قسمت ها مثل زخم باز در بدن انسان هستن و خیلی زود بیماری میتونه بهشون ورود کنه.

هرس درخت پسته

هرس درخت پسته

برای هرس درخت نهال پسته باید از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید چون هرس غیر اصولی میتونه باعث نابودی درختان شما بشه. با توجه به اینکه عمده مواد معدنی و غذایی و همچنین آب مورد نیاز درختان از طریق خاک تامین میشه شاخه های پایینی درختان بیشتر رشد میکنن ولی شاخ های بالایی درختان کمتر از بقیه رشد میکنن. در نتیجه بهتره شاخه های ابتدای و نزدیک به خاک رو قطع کنید تا درخت پسته رو در قسمت های انتهایی تقویت کنید. بهتره بدونید که بهترین زمان هرس درخت پسته اواخر زمستان و اوایل فروردین ماهه.

هرس درخت سیب

هرس درخت سیب

هرس در درختان سیب بر خلاف سایر درختان میوه بهتره هر سال انجام نشه. به این دلیل که رشد شاخه های بارده در درختان سیب کمی کند تر از سایر شاخه هاست. در نتیجه بهتره هر 3 سال یک بار اقدام به هرس نهال سیب کنید. بهترین زمان هرس درخت سیب در اواخر تابستون و یا اوایل فصل پاییزه. در این احتمال بیماری و آلوده شدن درختان در پایین ترین سطح قرار داره. همچنین شاخه ها و جوانه هایی که در فصل بهار همون سال رشد کردن و به عنوان شاخ و برگ اضافی شناخته میشن به راحتی نمایان میشن.

هرس درخت زردآلو

هرس درخت زردآلو

نهال زردآلو دارای 3 نوع هرسه که هرس فرمدهی، باردهی و هرس جوان سازی هستن. در مورد هرس فرمدهی و باردهی، بارها صحبت شده اما هرس جوان سازی مربوط به شاخه های بارده ایه که رشدشون کم و یا متوقف شده. این شاخه ها بهتره قطع بشن تا شاخه های بارده جدیدی به وجود بیان. توجه و رعایت فواصل میان شاخه ها هم از اهمیت ویژه ای برخورداره و بهتره شاخه های نزدیک به هم رو هرس کرد. بهترین زمان هرس درخت زردآلو اوایل بهاره.

هرس درخت انار

هرس درخت انار

هرس درخت انار در سال های اول تا پنجم که به هرس فرمدهی مشهوره، از اهمیت ویژه ای برخورداره. در این سال ها درخت انار در حال شکل دادن به تنه و شاخه های اصلیشه. هرس باردهی هم هر ساله و به منظور تقویت درختان انار باید انجام بشه. در این هرس بهتره شاخه های خشک و بیمار رو از درخت جدا کنید. هرس باردهی نهال انار یک نکته مهم داره و اون هم عدم هرس درخت انار در فصول تابستونه. چون درخت انار به آفتاب شدید خیلی حساسه و به سرعت خشک میشه.

هرس درخت آلو

هرس درخت آلو

هرس درخت آلو بهتره در فصولی که این درختان در خواب هستن انجام بشه. شاخه های روییده شده روی تنه اصلی درخت آلو که نزدیکی زیادی به خاک دارن باید هرس و قطع بشن چون مانع از رسیدن مواد معدنی به قسمت های بالایی درختان میشن. بهترین زمان هرس برای نهال آلو یک ماه بعد از تمام شدن و چینش کامل میوه الو هست چون در این زمان درختان بارده و جوانه های عقیم جدید رشد کردن و به راحتی از همدیگه قابل تفکیک هستن.

هرس درخت گیلاس

هرس درخت گیلاس

نهال گیلاس از جمله درختانیه که در برابر بیماری های قارچی و باکتریایی مقاوم نیست و زود بیمار میشه. این بیماری ممکنه در زمان هرس درخت گیلاس و در شاخه های هرس شده بیشتر نمایان بشه. اواخر تابستون و اویل بهار بهترین زمان برای هرس گیلاسه. به منظور هرس بهتر علاوه بر هرس شاخه های نزدیک به هم و غیر بارده، شاخه های بارده هم باید نوک چینی بشن تا قد درختان گیلاس به منظور رسیدن مواد معدنی مناسب و همچنین چیدن محصولاتش مناسب باشه.

هرس درخت گلابی

هرس درخت گلابی

هرس درخت گلابی به 2 شیوه هرس باردهی و هرس فرمدهی انجام میشه. شاخه های انتهایی درختان گلابی که در اصلاح بهشون کورسون میگن محلیه که بیشترین هرس گلابی در اون ناحیه انجام میشه. هرس باردهی در نهال گلابی با توجه به نوع درخت و نژادش متفاوته. اما به صورت نرمال، شاخه هایی که بارده نیستن و زاید محسوب میشن، همچنین شاخه های باردهی که محصول با کیفیتی ندارن و به شاخه های ضعیف مشهورن باید هرس بشن. توجه داشته باشید که مناسب ترین زمان برای هرس درخت گلابی در فصل زمستان و زمانیه که درختان درخواب زمستانی هستن.

هرس درخت توت

هرس درخت توت

هرس درخت توت در سال های اولیه کشت از اهمیت ویژه ای برخورداره. از اونجایی که درختان توت درختان بلند قدی هستن بهتره در 5 سال اول کشت نهال توت هرس ساقه اصلی رو انجام بدید. آلودگی باکتریایی از جمله بیماری های شایع درختان توته و بهتره قبل از هرس درخت توت، وسایل باغبانیتون رو با مواد ضد عفونی کننده و یا آب جوش ضد عفونی کنید. به یاد داشته باشید که بهترین زمان هرس درختان توت اوایل فصل پاییزه.

هرس درخت گوجه سبز

هرس درخت گوجه سبز

هرس درختان گوجه سبز هم مثل درخت آلو هست و به همون روش انجام میشه. اما این نکته مهم رو فراموش نکنید که موقع هرس نهال گوجه سبز  در شاخه های اصلی، نباید جوانه ها رو به صورت عمقی هرسشون کنید. در این حالت ممکنه درختان شما بیمار و یا خشک بشن. زمان هرس درخت گوجه سبز هم اواخر فصل زمستان و ابتدای فصل بهاره.

هرس درخت انبه

هرس درخت انبه

هرس درخت انبه برخلاف همه ی درختان میوه ممکنه برای کشاورزان خطرات جانی به همراه داشته باشه. نهال انبه دارای یک ماده شیمیایی به نام اوروشیوله که اگه استنشاق بشه و یا با بدن هرس کننده تماس پیدا کنه میتونه باعث مسمویت های شدید بشه.

بهتره موقع هرس، بدن و راه تنفسی شخص هرس کننده کاملا پوشیده باشه. بهتره هرس درختان در سال سوم به بعد و بعد از شروع باردهی انجام بشه. چون قبل از اون به طور معمول شاهد شاخه های اصلی هستید وشاخه های زاید رشد زیادی ندارن. بهترین زمان برای هرس درخت انبه اوایل تابستونه.

هرس درخت آلبالو

هرس درخت آلبالو

هرس درخت آلبالو باید هر ساله انجام بشه. هرس فرمدهی در درخت آلبالو با توجه به تراکم شاخ و برگ در این درخت میوه، از اهمیت بیشتری برخورداره. شاخه هایی که نزدیک به هم هستن و یا شاخه هایی که باردهی کمی و بی کیفیتی دارن باید در زمان هرس نهال آلبالو  قطع بشن.

هرس درخت فندق

هرس درخت فندق

هرس در درختان فندق به صورت تدریجی و مرحله به مرحله انجام میشه. در سال های ابتدایی کشت نهال فندوق معمولا اقدام به هرس شاخ های اضافی میشه و بعد از چند سال هرس شاخ و برگ های جانبی هم انجام میشه. نوک چینی در شاخه های بارده در درختان فندوق مرسومه و از سال پنجم کشت نهال فندق به بعد هر 3 سال یک بار و به منظور تقویت درخت و شاخه های بارد ه اون انجام میشه.

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

انواع گل افوربیا را بشناسید! + عکس

صفر تا صد پرورش و نگهداری افوربیا در منزل

معرفی گیاه مناسب پنجره غربی + عکس

سوالات متداول درباره هرس درختان میوه

هرس یعنی چه؟

هرس در زبان عامیانه به بریدن قسمت های اضافی درختان گفته میشه. این قسمت ها میتونن شامل شاخه و برگ باشن. همچنین ممکنه قسمت هایی که هرس روی اونا انجام میشه زنده باشه و یا خشک شده باشن …

هرس درختان سبه چه منظوری صورت میگیره؟

هرس در درختان به منظور تقویت و فرم دادنشون صورت میگیره. همونطور که میدونید انرژی درختان در اثر فرایند سیتوپلاسم و فتوسنتز حاصل میشه و در نهایت به سلول های درختان منتقل میشه. این انرژی میتونه از طریق نور آفتاب و یا کوددهی درختان میوه صورت بگیره. در نتیجه رشد سلول های گیاهی جدید انرژی درختان بیشتر شده و در همه ی درخت پخش میشه …

هرس درخت گردو به چه روشی صورت میگیره؟

هرس درخت نهال گردو معمولا در 2 زمان انجام میشه. هرس های درخت گردو به ترتیب هرس باردهی و هرس فرمدهی نام دارن. هرس فرم دهی که معمولا در اواخر تابستون و شروع فصل سرما انجام میشه قسمت هایی از درختان که مانع رسیدن نور کافی به نقاط پایین تر میشه و یا تراکمشون با درختان کناری زیاده، قطع میشه. نوع دیگه ای از هرس، هرس باردهی نام داره که به صورت عمومی در اواخر زمستان انجام میشه.
معمولا این نوع از هرس درخت گردو هر ساله باید انجام بشه تا درختان با آمادگی انرژی کامل به فصل باردهیشون ورود کنن …

هرس کردن درخت زردآلو به چه روشی صورت میگیره؟

نهال زردآلو دارای 3 نوع هرسه که هرس فرمدهی، باردهی و هرس جوان سازی هستن. هرس جوان سازی مربوط به شاخه های بارده ایه که رشدشون کم و یا متوقف شده. این شاخه ها بهتره قطع بشن تا شاخه های بارده جدیدی به وجود بیان. توجه و رعایت فواصل میان شاخه ها هم از اهمیت ویژه ای برخورداره و بهتره شاخه های نزدیک به هم رو هرس کرد. بهترین زمان هرس درخت زردآلو اوایل بهاره …

خلاصه نکات مقاله هرس درختان میوه

زمان هرس در درختان میوه به نوع درخت و فصل باردهیشون بر میگرده. گروه عمده ای از کشاورزان برای اکثر درختان میوه اواخر فصل تابستون رو به منظور هرس فرم دهی انتخاب میکنن. معمولا هرس باردهی که به نیت تقویت درختان برای شروع باردهی سالانه انجام میشه، یک تا دو ماه قبل از شروع زمان باردهی انجام میشه. هرس باردهی در درختان میوه تاثیر بسزایی در رشد و تولید محصولاتشون داره. هرس زمستانه یا به اصلاح هرس سیاه، نوعی از هرسه که بیشتر در فصل زمستان و زمانی که درختان در خواب زمستانه هستن انجام میشه. نوع دیگه ای از هرس، هرس سبز یا هرس تابستانه نام داره که در فصل تابستون صورت میگیره.

گیاه آپارتمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *