نگهداری از گل و گیاه

علت کوچک شدن کاکتوس + روش درمان

علت کوچیک شدن کاکتوس
امتیاز یادتون نره!

علت کوچک شدن کاکتوس چیست؟ اگه جزو علاقه مندان به نگهداری گل و گیاه هستید حتما زیاد شنیدید که گیاهانی مثل کاکتوس ها به نگهداری زیادی احتیاج ندارن. به همین دلیله که جزو محبوب ترین گیاهان خونگی هستن و طرفداران بسیار زیادی هم دارن. کاکتوس ها قادر به حفظ آب در ساقه های خودشون هستن تا در زمانی که آب ندارن، آروم آروم از ذخیره خودشون استفاده کنن. با این حال ممکنه شاهد کوچک تر شدن سایز کاکتوس ها با گذر زمان باشید.

در این صورت لازمه شرایط محیط اطراف رو بررسی کنید و اگه مشکلی بود، سریعاً اون رو برطرف کنید. ما در این مقاله از رزفارست قصد داریم تا علت کوچک شدن کاکتوس رو به طور دقیق بررسی کنیم. با دوری از این عوامل شما میتونید ظاهری جذاب برای گیاهان خودتون به ارمغان بیارید. پس با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

علت کوچک شدن کاکتوس

کوچک شدن کاکتوس‌ها دلایل متعددی داره. اصلی‌ترین علت به وجود اومدن این مشکل میتونه آبیاری نامناسب و ناکافی گیاه یا استفاده از خاک شنی باشه. همونطور که میدونید همه کاکتوس‌ها و گیاهان در شرایط عادی روند رو به رشدی دارن و چه از لحاظ عرضی و چه طولی به خوبی رشد میکنن.

اما در برخی مواقع این روند کاملا برعکس میشه و شما شاهد کوچک شدن و آب رفتن کاکتوس خودتون هستید. بنابراین متوجه میشید که گیاه شما شرایط عادی و نرمالی نداره و حالش خیلی خوب نیست. به همین خاطر باید به دنبال یک راه حل برای درمانش باشید. منظور از کوچک شدن کاکتوس اینه که گیاه به مرور زمان آب میره و قسمت‌های بالاییش دیگه رمقی برای بلندتر شدن ندارن. در این موارد باید دلیلش رو در عوامل زیر جست و جو کنید.

تغییرات دمایی

علت دیگه کوچک شدن کاکتوس، سرد یا گرم شدن ناگهانی دماست. اگه در مکانی زندگی میکنید که زمستان های سرد و طولانی داره، کاکتوس شما به اون آب و هوا عادت میکنه. زمانی که ناگهان آب و هوای شهر شما تغییر کنه و از سرد به گرم تبدیل بشه، کاکتوس زمانی کافی برای وفق پیدا کردن با محیط نداره، در نتیجه آسیب میبینه و روز به روز کوچک تر میشه.

انواع کاکتوس های خونگی باری نگهداری به توجه زیادی نیاز دارن. برای جلوگیری از این اتفاق در مناطق سرد کاکتوس رو در جنوبی ترین منطقهٔ خونه خودتون قرارش بدید تا بیشتر در مقابل آفتاب باشه و به مرور و با سرعت آروم به شرایط عادت کنه.

تغییرات دمایی

نور بیش از حد و مستقیم

همه مردم بر این باور هستن که کاکتوس به نور خیلی زیاد عادت داره و نور زیاد هیچ آسیبی بهش نمیرسونه. در نتیجه برای ایجاد چیدمان کاکتوس در خونه، اون رو در آفتابی ترین نقطه خونه قرار میدن و ازش نگهداری میکنن. این باور اشتباه نیست؛ اما درمورد کاکتوس های آپارتمانی که به شرایط آپارتمان عادت کردن، صدق نمیکنه.

اگه گیاه رو در مقابل آفتاب بیش از اندازه قرارش بدید، به احتمال زیاد شاهد کوچک تر شدن و از بین رفتنش به مرور زمان هستید. برای جلوگیری از این اتفاق، مکانی با نور ملایم رو برای کاکتوس خودتون در نظر بگیرید تا شاهد رشد و پرورشش باشید.

با هم بخوانیم: اصلی ترین علت کوچک ماندن برگ گیاهان و راه درمان

کمبود نور

همونطور که نور زیاد آسیب زننده هست، کمبود نور هم ممکنه آسیب های زیادی به کاکتوس شما وارد کنه. اگه نور کافی به گیاهتون نرسه، احتمال کوچک شدن، نازک شدن و به مرور زمان خراب شدنش وجود داره، چون گیاهان برای ساختن مواد مغذی مورد نیاز خودشون به نور خورشید احتیاج دارن تا فتوسنتز کنن.

در صورتی که این نور بهشون نرسه، مواد مغذی مورد نیاز خودشون رو به دست نمیارن و آسیب میبینن. همچنین نور خورشید به ساخت ماده ای به نام کلروفیل که عامل سبز شدن گیاهه، کمک میکنه. در صورتی که کلروفیل ساخته نشه، گیاه شما رنگ پریده و زرد میشه.

بهتره کاکتوس رو در مقابل پنجره های جنوبی قرارش بدید تا حداقل نور مناسبی دریافت کنه. در صورتی که دسترسی به پنجره ندارید، از یک لامپ LED فلورسنت که شبیه نور خورشیده استفاده کنید تا از کوچک تر شدن کاکتوستون جلوگیری کنید.

آبیاری بیش از اندازه

یک علت کوچک شدن کاکتوس آبیاری زیادشه. آگاهی از زمان آبیاری کاکتوس اهمیت زیادی داره. زمانی که به کاکتوس ها بیش از اندازه آب میدید، ممکنه ریشه و سایر اجزاش پوسیده بشن و از بین برن. آبیاری بیش از اندازه میتونه علت از بین رفتن ریشه گیاهان باشه. کاکتوس ها میتونن آب رو در ساقه های خودشون نگه دارن تا در صورت نیاز ازش استفاده کنن. با آبیاری بیش از اندازه، شما بهشون لطف نمیکنید، بلکه باعث آسیب دیدنشون میشید.

جلوگیری از این اتفاق خیلی سادست. تنها زمانی که خاکش خشکه به گیاهتون آب بدید و هر بار آبی رو که در ظرف زیرش جمع میشه خالی کنید تا از پوسیدگی ریشش جلوگیری بشه.

آبیاری بیش از اندازه

خاک نامناسب

آخرین علت کوچک شدن کاکتوس خاک نامناسبه. خاک کاکتوس خودتون رو بررسی کنید تا مشکلی نداشته باشه. به طور کلی کاکتوس ها گیاهان سازگاری هستن و با شرایط مختلف به سادگی کنار میان اما خاکی که مواد مغذی لازم رو نداره و برای گیاهان مناسب نیست، میتونه آسیب بزرگی بهشون وارد کنه و باعث کوچک تر شدن کاکتوس ها بشه و انواع بیماری کاکتوس رو به دنبال داشته باشه.

خاک مورد نظر رو به یک شخص با تجربه نشون بدید و در صورت جواب نگرفتن، باقی عوامل بالا رو امتحان کنید. مراقب باشید که تنها یکی از عوامل بالا برای آسیب زدن به کاکتوس شما کافی هستن. در نتیجه مراقبشون باشید و با آماده کردن یک روتین و فضای مناسب، از کاکتوس های خودتون مراقبت کنید.

آبیاری کم و نامناسب

علائم آبیاری بیش از اندازه قابل تشخیص هستن و شما میتونید اونارو تشخیص بدید. در کنار آبیاری بیش از اندازه، آبیاری کم هم میتونه علت کوچک شدن کاکتوس باشه. کاکتوس ها آب رو داخل ساقه و برگشون حفظ میکنن به همین دلیله که اکثراً ظاهری پر حجم و پر از آب دارن. اگه مقدار آب دریافتی اونا کم باشه، دیگه آبی در بافت هاشون نمی مونه و در نهایت خشک یا کوچک تر میشن.

بهتره یک برنامه منظم برای آبیاریشون داشته باشید و بهشون پایبند باشید تا آب دادن به کاکتوس به یک روتین تبدیل بشه و هیچ وقت فراموش بنشه. هر بار خاک کاکتوس رو فشار بدید. در صورتی که کاملاً خشک بود و هیچ اثری از نرمی خاک نبود، لازمه بهشون آب بدید تا به حالت اولیهٔ خودشون برگردن.

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

روش صحیح آبیاری گیاهان آپارتمانی را بیاموزید

علت زرد شدن برگ سانسوریا چیست؟ + روش درمان

آسان ترین روش های تشخیص زمان مناسب آبیاری گیاهان

سوالات متداول درباره علت کوچک شدن کاکتوس

علت کوچک شدن کاکتوس چیه؟

ما در این مقاله علت کوچک شدن کاکتوس رو به طور کامل براتون شرح دادیم …

اصلی ترین علت کوچک شدن کاکتوس چیه؟

اصلی‌ترین علت به وجود اومدن این مشکل میتونه آبیاری نامناسب و ناکافی گیاه یا استفاده از خاک شنی باشه …

نشونه آبیاری بیش از اندازه چیه؟

پوسیده شدن و از بین رفتن گیاه نشونه آبیاری بیش از حده …

آیا تغییرات ناگهانی دما میتونه باعث کوچک شدن کاکتوس بشه؟

بله. یکی دیگه از علت های کوچک شدن کاکتوس، سرد یا گرم شدن ناگهانی دماست …

خلاصه نکات مقاله علت کوچک شدن کاکتوس

احتمالاً شنیدید که کاکتوس ها به نگهداری زیادی احتیاج ندارن. به همین دلیله که جزو محبوب ترین گیاهان خونگی هستن و طرفداران خیلی دارن. اما ممکنه با نگهداری نادرست و بی توجهی بیش از حد نسبت بهشون، مشکلاتی براشون پیش بیاد. یکی از این مشکلات کوچک شدن کاکتوس هست. کوچک شدن کاکتوس‌ها دلایل متعددی داره. اصلی‌ترین علت به وجود اومدن این مشکل میتونه آبیاری نامناسب و ناکافی گیاه یا استفاده از خاک شنی باشه. ما در این مقاله از رزفارست دلایل کوچک شدن کاکتوس رو بررسی میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *