نگهداری از گل و گیاه

مهم ترین دلایل رشد نکردن گیاه سانسوریا را بدانید!

دلایل رشد نکردن گیاه سانسوریا
5/5 - (4 امتیاز)

سانسوریا یکی از زیباترین گل ها و گیاهان آپارتمانی محسوب میشه. یکی از نگرانی هایی که افراد در نگهداری از این گیاه در خونه دارن، علت رشد نکردن این گیاهه. پاچوش نزدن، باریک شدن برگ گیاه سانسوریا و رشد نکردنش نشون دهنده مناسب نبودن شرایط نگهداریش، بیماری یا آفت زدگی گیاهتونه. اما مطمئن باشید زمانی که شرایطش رو به حالت عادی برگردونید، شاهد رشد سریع گیاه سانسوریا و اضافه شدن پاجوش هاش هستید. رزفارست در این مقاله شما رو با دلایل رشد نکردن گیاه سانسوریا آشنا میکنه. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل رشد نکردن گیاه سانسوریا

خیلی از گیاهان رشد کندی دارن و با گذشت زمان برگ جدید در میارن و ما شاهد رشدشون هستیم. اما ممکنه در مواردی و به دلایلی گیاهانی مثل سانسوریا دچار توقف در رشدشون بشن که این اتفاق همونطور که در بالا گفتیم نشون دهنده مناسب نبودن شرایط نگهداریشونه. بنابراین اگه سانسوریایی دارید که مدت هاست رشدی نداشته، این مقاله بهتون کمک میکنه تا دلیل رشد نکردن گیاهتون رو پیدا کنید و تغییرات مورد نیاز رو انجام بدید.

دلایل رشد نکردن گیاه سانسوریا

کمبود نور برای گیاه

در حالی که گیاهان سانسوریا اغلب به عنوان گیاهان کم نور شناخته میشن اما همیشه در نور زیاد و غیر مستقیم خیلی بهتر عمل میکنن. سانسوریا میتونه برای مدت طولانی در شرایط کم نور زنده بمونه و اغلب تا زمانی که بیش از حد آبیاری نشه، آسیبی نمیبینه. با این حال، سانسوربا بدون نور کافی رشد زیادی نداره و تنها با زنده موندن اوقاتش رو میگذرونه.

یک راه سریع برای تشخیص اینکه آیا گیاه سانسوریا به اندازه کافی نور دریافت میکنه یا نه اینه که دستتون رو درست در جلوی دیوار یا کف نزدیک گیاه نگه دارید، اگه دست شما سایه ای نسبتاً واضح در برابر سطح ایجاد نکنه، پس نور موجود خیلی کمه. این بررسی به شما کمک میکنه تا گیاهتون رو به مکان مناسب تری منتقلش کنید و سانسوریا باید ظرف چند هفته با تولید رشد جدید پاسخ این جابه جایی رو بده.

خشکی کشیدن گیاه

نگهداری از گیاه سانسوریا خیلی راحته! سانسوریا در برابر خشکسالی تحمل بالایی داره اما در صورت عدم دریافت آب کافی میزان رشدش رو به طرز چشمگیری کاهش میده. علاوه بر خاک خشک، برگ های پیچیده یا حلقه خورده، قهوه ای شدن نوک برگ ها و عدم رشد به عنوان علائم اصلی خشکی کشیدن گیاه هستن. بهتره هر چند روز یک بار خاک رو با حفر انگشت بررسی کنید تا رطوبتش رو آزمایش کنید و مطمئن بشید که گیاهتون رو در زمان نیازش آبیاری میکنید.

آبیاری بیش از حد

آبیاری بیش از حد

طرف دیگه ماجرا آبیاری بیش از حده که میتونه از رشد گیاه سانسوریا جلوگیری کنه. متأسفانه، آبیاری بیش از حد با ایجاد پوسیدگی ریشه و اغلب کشتن گیاه در طی مراحل رشد، گیاه رو متوقف میکنه. همیشه در زمان آبیاری سانسوریا با احتیاط رفتار کنید چون که کم آبی کشیدن ضرر کمتری از آبیاری زیاد داره. اگه برگ ها آویزان و زرد میشن این اتفاق نشون دهنده آبیاری بیش از حده و باید سریع اقدام کنید تا شانس نجات گیاهتون رو داشته باشید. برای نجات گیاه غرقاب شده باید این مراحل رو دنبال کنید.

 1. گیاهتون رو به آرومی از گلدونش خارج کنید.
 2.  ریشه ها رو از نظر علائم پوسیدگی ریشه بررسی کنید.
 3. اگه پوسیدگی ریشه وجود داره، با قیچی هرس استریل، همه ریشه های آسیب دیده رو به آرومی برششون بدید.
 4. بیشتر خاک رو از اطراف ریشه های باقی مونده با دست بردارید، و بعد خاک باقی مونده رو با آب بشویید. این مهمه چون احتمالاً عوامل بیماری زای پوسیدگی در خاک باقی میمونن.
 5. ریشه های سالم رو با محلول رقیق پراکسید هیدروژن درمانشون کنید.
 6. گیاهتون رو در یک خاک مناسب و خشک در گلدون با سوراخ های زهکشی متعدد، مجدداً قرارش بدید.
 7. نور، آب، دما و رطوبت متوسط رو تأمین کنید.
 8. گیاه شما به احتمال زیاد چندین ماه رو صرف پرورش ریشه های جدید و سالم میکنه، اما در نهایت رشدش رو آغاز میکنه و میتونه به بهبودی کامل دست پیدا کنه.

با هم بخوانیم: اگه دوست دارین که یک سانسوریای جذاب و با رشد زیادی داشته باشین بهتون پیشنهاد میکنیم مقاله راز غول پیکر شدن سانسوریا رزفارست رو مطالعه کنین.

گسترش ریشه ها

سانسوریا تنها در صورت رشد کافی و داشتن ریشه سالم، رشد جدید داره. اگه گیاه شما گلدونش رو از ریشه پر کرده باشه، این اتفاق ممکنه مانع رشد جدید گیاه بشه. گرچه سانسوریا به گلدون های کوچیک علاقه داره اما یک گیاه ریشه دار هم ممکنه بعد از مدت ها به نقطه ای برسه که دیگه جایی برای شاخ و برگ جدیدش وجود نداشته باشه.

اگه میخواید رشد جدیدی در گیاهتون ایجاد کنید، گیاه رو دوباره در گلدونی قرارش بدید که 2.5 تا 5 سانتی متر بزرگتر از گلدون فعلیش باشه. وسوسه انگیزه که گیاهتون رو در گلدون بزرگ تری قرارش بدید، اما این میتونه خطر آبیاری بیش از حد رو افزایش بده. افزایش قابل توجه مقدار خاک در گلدون مدت زمان بیشتری طول میکشه تا خشک بشه و رشد ریشه ها در خاک جدید مدتی طول میکشه.

سازگاری با محیط

اکثر گیاهان به یک دوره تنظیم نیاز دارن تا با محیط جدیدشون سازگار بشن. سانسوریا معمولاً در شرایط مطلوب توسط پرورش دهنده پرورش داده میشه و بعید به نظر میرسه که شرایط در خونه شما هم به خوبی گلخونه باشه. پس این احتمال وجود داره که گیاه شما در ابتدا برای یک یا دو ماه رشدش رو متوقف کنه تا زمانی که با شرایط جدید سازگار بشه. اگه گیاه شما خوب به نظر میرسه و همه شرایط اولیه مراقبت براش تامینه، کافیه کمی صبر کنید تا خیلی زود شاهد رشد جدید برگ های گیاه باشید.

سازگاری با محیط

کمبود مواد مغذی خاک

سانسوریا به کود دهی خیلی زیادی نیاز نداره اما کمبود مواد مغذی میتونه سرعت رشدش رو کاهش بده یا رشد جدیدش رو متوقف کنه. بهتره در فصل رشد هر 2 تا 3 ماه یک بار گیاهانتون رو بارور کنید. شما میتونید از کود محلول در آب و متعادل با نصف مقاومت توصیه شده استفاده کنید. همچنین میتونید به مخلوط گلدون کمپوست اضافه کنید یا از محصولات طبیعی مثل کرم یا چای کمپوست استفاده کنید یا کود مصنوعی رو انتخاب کنید چون هدف اصلی اینه که مواد مغذی اصلی مورد نیاز گیاه رو تأمین کنید.

همیشه یادتون باشه که کود بیشتر بهتر نیست! در حالی که کمی کود به گیاه کمک میکنه تا به سرعت رشد کنه، مقدار زیادش میتونه به برگ ها و ریشه ها آسیب برسونه و حتی رشد کامل گیاه رو متوقف کنه.  اگه فکر میکنید کود دهی بیش از حد انجام شده، خاک رو با مقادیر زیادی آب شستشو بدید تا مقدار اضافیش پاک بشه. همچنین اگه فکر میکنید کود دهی بیش از حد دلیل رشد نکردن گیاه شماست، حداقل 6 ماه از کود دادنش خودداری کنید.

کمبود مواد مغذی خاک

آفات و بیماری ها

هم آفات و هم بیماری ها میتونن فشار قابل توجهی برای گیاه شما ایجاد کنن و رشد رو کاملاً متوقف کنن. اکثر بیماری هایی که گیاهان سانسوریا تجربه میکنن ناشی از آبیاری بیش از حده. بهترین راه برای مقابله با همه آفات و بیماری ها اینه که گیاه سانسوریا رو مرتباً بررسیش کنید و به موقع درمانش کنید. درمان بیماری های سانسوریا خیلی سخت نیست. در صورت مشاهده هر گونه آفات، این مراحل رو برای درمان مشکل انجام بدید.

 1. بلافاصله گیاهتون رو از سایر گیاهان جداش کنید.
 2. با پاک کردن آفات با پارچه یا شستنشون با اسپری آب از سر دوش یا شلنگ، تا اونجایی که ممکنه آفات رو به طور دستی از بین ببرید.
 3. گیاه رو با روش درمانی مثل هیدروژن پراکسید رقیق، روغن چریش یا اسپری الکل ایزوپروپیل کاملاً اسپریش کنید.
 4. درمان رو هر 5 تا 7 روز و به مدت 4 تا 3 هفته تکرار کنید تا کاملاً مطمئن بشید که با همه آفات مقابله کردید.
 5. بعد از اطمینان از درمان صحیح گیاه میتونید گیاهتون رو به جای طبیعیش برگردونید.
 6. یک آفت زدگی قابل توجه معمولاً باعث عدم رشد گیاه شما میشه و ممکنه تا چند ماه بعد از درمان، گیاه رشد زیادی نداشته باشه. بنابراین صبر کنید تا گیاه شما زندگی رو از سر بگیره.

علت رشد نکردن پاجوش سانسوریا

در ادامه مقاله به علت های رشد نکردن پاجوش سانسوریا میپردازیم.

استفاده از گلدون مناسب

هر کدوم از گیاهان آپارتمانی، گلدون متناسب نسبت به اندازه برگ های گیاه و ریشش رو نیاز داره. اما برای رشد پاجوش های گیاه سانسوریا، گلدون گیاه رو باید تا سرحد امکان کوچیک انتخاب کنیم. در این شرایطه که آبی که به گل داده میشه یکنواخت تر به ریشه میرسه، ریشه قوی تر میشه و در نتیجه تعداد پاجوش ها هم بیشتر میشه.

استفاده از گلدون مناسب

استفاده از کود فسفر برای گیاه

همونطور که گفتیم یکی از علت های رشد نکردن سانسوریا و کم شدن پاجوش هاش، ریشه ضعیفشه. روش های مختلفی برای تقویت ریشه گیاهان وجود داره. یکی از بهترین این روش ها برای گیاه سانسوریا، استفاده از کود فسفره. این کود علاوه بر تقویت کلی گیاه، باعث تقویت ریشه هاش هم میشه.

استفاده از کود فسفر برای گیاه

تحریک گیاه برای پاجوش

سانسوریا گیاهیه که توانایی تولید پاجوش خیلی بالایی داره و قادره در طول یک سال گلدونش رو پر از پاجوش های کوچیک و بزرگ زیبای خودش بکنه. جذابیت و زیبایی گلدون سانسوریا با افزایش تعداد پاجوش ها بیشتر میشه و چشم هر بیننده ای خواهان تماشای اونه. خیلی از مردم از این موضوع ناراحتن که چرا سانسوریای من پاجوش نمیزنه؟ یا چیکار کنم که سانسوریای من هم پاجوش بزنه؟ شما برای تحریک گیاه نیاز دارید شرایط موارد زیر رو به خوبی برای گیاهتون فراهم کنید.

 • اندازه مناسب گلدون سانسوریا
 • استفاده از کود تحریک پاجوش سانسوریا
 • آبیاری صحیح و منظم برای تحریک پاجوش سانسوریا
 • ایجاد شرایط نوری ایده آل برای تحریک پاجوش سانسوریا
تحریک گیاه برای پاجوش

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

راز افزایش سرعت رشد پتوس

بهترین گیاهان دارویی آیورودا برای تعادل بین چاکراها

جای گیاه سانسوریا در فنگ شویی | گیاه سانسوریا و جذب ثروت!

سوالات متداول درباره دلایل رشد نکردن گیاه سانسوریا

دلایل رشد نکردن گیاه سانسوریا چیه؟

ما در این مقاله دلایل رشد نکردن گیاه سانسوریا رو به طور کامل و جامع براتون شرح دادیم …

چجوری گیاه رو برای پاجوش تحریک کنیم؟

اندازه مناسب گلدون سانسوریا
استفاده از کود تحریک پاجوش سانسوریا
آبیاری صحیح و منظم برای تحریک پاجوش سانسوریا
ایجاد شرایط نوری ایده آل برای تحریک پاجوش سانسوریا

علت رشد نکردن پاجوش سانسوریا چیه؟

استفاده از گلدون مناسب
استفاده از کود فسفر برای گیاه

کود فسفر برای سانسوریا چه فایده ای داره؟

همونطور که گفتیم یکی از علت های رشد نکردن سانسوریا و کم شدن پاجوش هاش، ریشه ضعیفشه. روش های مختلفی برای تقویت ریشه گیاهان وجود داره. یکی از بهترین این روش ها برای گیاه سانسوریا، استفاده از کود فسفره. این کود علاوه بر تقویت کلی گیاه، باعث تقویت ریشه هاش هم میشه …

خلاصه نکات مقاله دلایل رشد نکردن گیاه سانسوریا

سانسوریا یکی از زیباترین گل ها و گیاهان آپارتمانی محسوب میشه. یکی از نگرانی هایی که افراد در نگهداری از این گیاه در خونه دارن، علت رشد نکردن این گیاهه. پاچوش نزدن، باریک شدن برگ سانسوریا و رشد نکردنش نشون دهنده مناسب نبودن شرایط نگهداریش، بیماری یا آفت زدگی گیاهتونه. اما مطمئن باشید زمانی که شرایطش رو به حالت عادی برگردونید، شاهد رشد سریع گیاه سانسوریا و اضافه شدن پاجوش هاش هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *