نگهداری از گل و گیاه

آسان ترین روش های تکثیر بابا آدم

تکثیر بابا آدم
4.7/5 - (4 امتیاز)

هر کسی که از گیاه بابا آدم (آلوکازیا) نگهداری میکنه دوست داره تعداد بیشتری از این گیاه زیبا برای خودش داشته باشه. شاید فکر کنید تکثیر این گیاه در خونه مشکله و شما نمیتونید از پسش بربیاید، اما اشتباه نکنید. تکثیر بابا آدم چندین روش داره که شما میتونید با توجه به امکاناتتون یکی از این روش ها رو انتخاب کنید و گیاهتون رو تکثیرش کنید. قلمه زدن، کاشت بذر آلوکازیا، ریزوم بابا آدم و پاجوش بابا آدم روش های تکثیر این گیاه هستن. برای آشنایی با نحوه کاشت و نحوه تکثیر بابا ادم از طریق قلمه زدن و روش های دیگه در این مقاله با رزفارست همراه باشید.

تکثیر بابا آدم

بابا آدم گیاهی غده ایه یعنی از یک ریزوم مرکزی رشد میکنه. به همین دلیل معمولا ازش قلمه تهیه نمیکنن. نحوه قلمه زدن گل بابا آدم در واقع از طریق ریزوم این گیاهه. این کار نسبتا ساده هست و هر کسی میتونه در خونه آلوکازیا رو به این روش تکثیرش کنه. چند روش تکثیر بابا آدم عبارتند از:

 • کاشت بذر
 • تقسیم ریزوم
 • جدا کردن پاجوش
تکثیر بابا آدم

روش های تکثیر بابا آدم

در ادامه مقاله به بررسی روش های تکثیر بابا ادم میپردازیم.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

تقسیم ریزوم بابا آدم

قلمه زدن بابا آدم در واقع از طریق ریشه انجام میشه. آلوکازیا از ریزوم های زیر زمینی شکل میگیره و بهترین روش تکثیرش جدا کردن همین ریزوم هاست. بهترین زمان تکثیر گیاه بهار و اوایل تابستون (بعد از بیرون اومدن گیاه از خواب زمستانی) هست. نحوه قلمه زدن گل بابا آدم به این صورت هست که:

 1. شما باید به کمک یک بیلچه حفره ای در اطراف گیاه ایجاد کنید و گیاه رو از خاک بیرون بیاریدش. حفره باید به اندازه کافی عمیق باشه تا در زمان بیرون آوردن گیاه ریشه آسیب نبینه.
 2. گیاه رو از خاک بیرون بیارید. شما در این مرحله میتونید غده های زیرزمینی گیاه رو به راحتی مشاهده کنید.
 3. ریزوم ها رو جدا کنید و در بستر مناسب قرارشون بدید. ریزوم ها رو خیلی نزدیک به هم نکارید تا هر گیاه فضای کافی برای رشد خودش داشته باشه. بعد از کاشت آبیاری گیاه رو فراموش نکنید.
 4. در مدت زمان کوتاهی شما میتونید شاهد رشد گیاه جدیدتون باشید.

با هم بخوانیم: اگه دوست دارید بدونید که چجوری میتونید گل ها و گیاهانتون رو تکثیر کنید مقاله نحوه تکثیر گل های آپارتمانی رزفارست رو مطالعه کنید.

تقسیم ریزوم بابا آدم
گل آپارتمانی بابا آدم

تکثیر بابا آدم از طریق پاجوش

این روش هم دقیقا مثل تقسیم ریزوم انجام میشه. گیاه بابا آدم به صورت دسته ای رشد میکنه. یعنی اگه گیاه رو از گلدون درش بیارید میبینید که یک گیاه در واقع از چند دسته جدا تشکیل شده. علاوه بر این یک آلوکازیای سالم، معمولا خودش هم پاجوش تولید میکنه. پاجوش بابا آدم نسخه کوچیک شده ای از گیاه هست که از ریشه گیاه اصلی رشد میکنه. هر پاجوش بابا آدم میتونه یک گیاه جدید رو بسازه. برای تکثیر آلوکازیا با این روش، مراحل زیر رو دنبال کنید:

 1. در زمان جدا کردن پاجوش ها دقت کنید که هر دسته حداقل چند عدد غده داشته باشه.
 2. پاجوش ها رو به کمک یک چاقوی تیز و ضد عفونی شده از گیاه مادری جداشون کنید.
 3. بیشتر پاجوش ها خودشون ریشه دارن و میشه به راحتی اونا رو در خاک بکارید.
 4. بعضی از پاجوش ها ممکنه هنوز ریشه نداده باشن. ریشه دار کردن پاجوش ها هم در خاک و هم در آب امکان پذیره.

کاشت بذر بابا آدم

زمان مناسب کشت بذر آلوکازیا بعد از فصل سرما هست. شما باید بذرها رو به فاصله 8 سانتی متری از هم و در عمق 1 تا 2 سانتی متری خاک بکارید. بعد از کاشت، آبیاری باید به صورت منظم انجام بشه. نباید اجازه بدید که خاک کاما خشک بشه. البته غرقاب کردن بذرها هم میتونه باعث پوسیدگیشون بشه. پس به این مسئله هم توجه کنید. جوانه زنی آلوکازیا معمولا به سرعت اتفاق میوفته و در مدت 4 تا 7 روز شما میتونید شاهد جوانه های جدید باشید. بعد از جوانه زدن بذرها شما میتونید اونا رو به گلدون مورد نظرتون منتقل کنید. طبق دستور زیر کاشت و مراقبت گیاه رو انجام بدید.

کاشت بذر بابا آدم

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

نحوه کاشت گیاه بابا آدم

بعد از جوانه زدن شما میتونید گیاه رو در محل مناسبی بکارید. بعد از کاشت نباید از هرس علف های هرز غافل بشید. وقتی که گیاه بابا آدم جوان هست بیشتر در معرض خطر قرار میگیره. بهتره که خاک همواره مقداری رطوبت داشته باشه. همچنین تقویت گیاه با کود هر ماه یک بار توصیه میشه. اگه بذرها رو 1 ماه قبل از آخرین سرما در خونه نشا کردید شما میتونید اونا رو بعد از گذشت آخرین سرما به خارج منتقلشون کنید.

بذر بابا آدم

قیمت بذر گیاه بابا ادم با توجه به نوعش میتونه متفاوت باشه ولی بذراین گیاه حدود قیمت 15 هزار تومان رو داره. شما میتونید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

گلدهی بابا آدم

بابا آدم معمولاً دارای برگ های خیلی بزرگی هست که کمتر دیده شده که گل دهی داشته باشن. برگ های این گیاه در طول فصول مختلف رنگ هایی به خودشون میگیرن که جایگزین زیبای گلبرگ هاست.

گلدهی بابا آدم

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

صفر تا صد تکثیر پدیلانتوس در منزل!

چگونه دراسنا کامپکت را تکثیر کنیم؟ + فیلم آموزشی

همه چیز درباره شرایط نگهداری و تکثیر نخل شامادورا

سوالات متداول درباره تکثیر بابا ادم

تکثیر بابا آدم به چه روشی انجام میشه؟

بابا آدم گیاهی غده ایه یعنی از یک ریزوم مرکزی رشد میکنه. به همین دلیل معمولا ازش قلمه تهیه نمیکنن. نحوه قلمه زدن گل بابا آدم در واقع از طریق ریزوم این گیاهه. این کار نسبتا ساده هست و هر کسی میتونه در خونه آلوکازیا رو به این روش تکثیرش کنه. چند روش تکثیر بابا آدم عبارتند از:
کاشت بذر
تقسیم ریزوم
جدا کردن پاجوش …

چجوری بابا آدم رو قلمه بزنیم؟

قلمه زدن بابا آدم در واقع از طریق ریشه انجام میشه. آلوکازیا از ریزوم های زیر زمینی شکل میگیره و بهترین روش تکثیرش جدا کردن همین ریزوم هاست. بهترین زمان تکثیر گیاه بهار و اوایل تابستون (بعد از بیرون اومدن گیاه از خواب زمستانی) هست. نحوه قلمه زدن گل بابا آدم به این صورت هست که:
شما باید به کمک یک بیلچه حفره ای در اطراف گیاه ایجاد کنید و گیاه رو از خاک بیرون بیاریدش. حفره باید به اندازه کافی عمیق باشه تا در زمان بیرون آوردن گیاه ریشه آسیب نبینه.
گیاه رو از خاک بیرون بیارید. شما در این مرحله میتونید غده های زیرزمینی گیاه رو به راحتی مشاهده کنید.
ریزوم ها رو جدا کنید و در بستر مناسب قرارشون بدید. ریزوم ها رو خیلی نزدیک به هم نکارید تا هر گیاه فضای کافی برای رشد خودش داشته باشه. بعد از کاشت آبیاری گیاه رو فراموش نکنید.
در مدت زمان کوتاهی شما میتونید شاهد رشد گیاه جدیدتون باشید …

ایا تکثیر بابا آدم از طریق پاجوش هم ممکنه؟

بله. این روش هم دقیقا مثل تقسیم ریزوم انجام میشه. گیاه بابا آدم به صورت دسته ای رشد میکنه. یعنی اگه گیاه رو از گلدون درش بیارید میبینید که یک گیاه در واقع از چند دسته جدا تشکیل شده. علاوه بر این یک آلوکازیای سالم، معمولا خودش هم پاجوش تولید میکنه. پاجوش بابا آدم نسخه کوچیک شده ای از گیاه هست که از ریشه گیاه اصلی رشد میکنه. هر پاجوش بابا آدم میتونه یک گیاه جدید رو بسازه …

نحوه کاشت گیاه بابا آدم چیه؟

بعد از جوانه زدن شما میتونید گیاه رو در محل مناسبی بکارید. بعد از کاشت نباید از هرس علف های هرز غافل بشید. وقتی که گیاه بابا آدم جوان هست بیشتر در معرض خطر قرار میگیره. بهتره که خاک همواره مقداری رطوبت داشته باشه. همچنین تقویت گیاه با کود هر ماه یک بار توصیه میشه. اگه بذرها رو 1 ماه قبل از آخرین سرما در خونه نشا کردید شما میتونید اونا رو بعد از گذشت آخرین سرما به خارج منتقلشون کنید …

خلاصه نکات مقاله تکثیر بابا آدم

هر کسی که از گیاه بابا آدم (آلوکازیا) نگهداری میکنه دوست داره تعداد بیشتری از این گیاه زیبا برای خودش داشته باشه. شاید فکر کنید تکثیر این گیاه در خونه مشکله و شما نمیتونید از پسش بربیاید، اما اشتباه نکنید. تکثیر بابا آدم چندین روش داره که شما میتونید با توجه به امکاناتتون یکی از این روش ها رو انتخاب کنید و گیاهتون رو تکثیرش کنید. قلمه زدن، کاشت بذر آلوکازیا، ریزوم بابا آدم و پاجوش بابا آدم روش های تکثیر این گیاه هستن.

بابا آدم گیاهی غده ایه یعنی از یک ریزوم مرکزی رشد میکنه. به همین دلیل معمولا ازش قلمه تهیه نمیکنن. نحوه قلمه زدن گل بابا آدم در واقع از طریق ریزوم این گیاهه. این کار نسبتا ساده هست و هر کسی میتونه در خونه آلوکازیا رو به این روش تکثیرش کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *