نگهداری از گل و گیاه

آسان ترین روش احیا گل ارکیده!

احیا گل ارکیده
امتیاز یادتون نره!

قبل از اینکه بدونیم چجوری باید گل ارکیده رو احیا کنیم باید بدونیم که شکوفه دادن گل ارکیده نشونه قطعی از سالم بودن گیاهه. شکوفه ندادن گل ارکیده به این معنیه که گل ما در حال مبارزه با مشکلاته. زمانی که گل ارکیده شکوفه نمیده باید به شاخ و برگ و رشد گیاه توجه کنیم تا بتونیم مشکلات گیاه رو حل کنیم. و در نهایت برای اینکه بدونیم چجوری گل ارکیده رو احیا کنیم نکاتی وجود داره که در ادامه به بیانشون میپردازیم.

احیا گل ارکیده

اگه طرفدار برگ های مومی شکل، اسپات، ساقه های برآمده و ریشه های جوانه زده نباشید، بیشتر شاخ و برگ های ارکیده ویژگی جذابی برای شما ندارن. در دنیا نزدیک به 30 هزار گونه گل ارکیده وجود داره که بیشتر این گل ها تا 3 ماه شکوفه میدن و بعضی از اونا هم سالی دو بار شکوفه میدن، پس بنابراین زمانی که ارکیده شما حداقل یک بار در سال شکوفا میشه، برگ ها در حال تولید مثل هستن، رنگ خوبی دارن و بدون آفت و لک هستن، احتمالاً برنامه نگهداری خوبی براشون داشتید.

احیا گل ارکیده

چگونه گل ارکیده را احیا کنیم؟

اگه از افتادگی برگ های ارکیده نگران هستید و فکر میکنید که چجوری میتونید گل ارکیده رو احیا کنید، باید بدونید که گل های ارکیده به صورت دوره ای شکوفا میشن و افتادگی گل های ارکیده به معنی مردنشون نیست، بلکه این ارکیده در مرحله مناسبیه و دوباره شروع به گلدهی میکنه.

شما میتونید با هرس کردن گل، اون رو به گل دهی تشویق کنید. همچنین باید آبیاری و نورش رو به درستی تنظیم کنید. برای هرس کردن ارکیده، باید زمانی که گل ها میریزن ساقه ها رو جدا کنیم. برای این کار از یک قیچی تیز استریل شده برای کوتاه کردن ساقه استفاده کنید، اما حدود 2.5 سانتی متر از ساقه رو باقی بزارید تا دوباره رشد کنه.

ساقه رو نیم سانت بالای یک گره یا برآمدگی روی ساقه ببرید تا ارکیده رو تشویق به شروع گلدهی کنید. زمانی که ریشه ها از پایین شروع به جوانه زنی کردن، ارکیده رو به یک گلدون بزرگ تر انتقال بدید. برای این کار، ابتدا گیاه رو آبیاری کنید و بعد به آرومی اون رو از گلدون بیرون بیارید.

از گلدون هایی استفاده کنید که سوراخ های زیادی داشته باشن، چون این سوراخ ها باعث میشن که آب به راحتی از گلدون خارج بشه و هوا به داخل انتقال پیدا کنه. یکی از نشونه هایی که نشون میده گل ارکیده نیاز به گلدون بزرگ تر داره، رشد کردن ریشه ها از سوراخ ته گلدونه.

لازم به ذکر هست که باید گلدونی رو انتخاب کنید که به اندازه کافی بزرگ باشه تا ریشه های ارکیده به راحتی درش جای بگیره. راستی این نکات رو هم بدونید که یکی از دلایل مرگ ارکیده ها پوسیدگی ریشه هست که به دلیل آبیاری زیاد و بیش از حد اتفاق میوفته. آبیاری زیاد این گل ها باعث پژمردگی و مرگ این گیاهان میشه.

یکی از دلایل افتادگی برگ های ارکیده کم آبی و رطوبت کمه. ارکیده ها رو هر 7 روز یک بار آبیاری کنید و حداقل هر 2 روز یک بار مه پاشی، تا اقلیم مناسب رشدشون به وجود بیاد و برگ های افتاده احیا بشن.

چگونه گل ارکیده را احیا کنیم؟

نکاتی درباره نگهداری گل ارکیده

ارکیده ها در زیستگاه های مختلف در سرار جهان رشد میکنن. از جنگل های استوایی گرفته تا جنگل های بارونی و کوهستانی. در ادامه مقاله قصد داریم تا شما عزیزان رو با نکات نگهداری از گل ارکیده آشنا کنیم. خیلی از گونه های ارکیده برای شکوفه دادن به دمای خنک در شب نیاز دارن و نوسان بیش از حد دما میتونه باعث ریزش جوانه های ارکیده بشه.

شما باید سعی کنید تا ارکیده رو به مکانی با دمای یک نواخت منتقل کنید. برخی از گونه های ارکیده مثل گونه های اپی فیت گیاه جذب رطوبت رو از طریق ساقه و برگ ها انجام میدن. اگه گیاه ما از این گونه باشه ممکنه برای تشویق این گیاه به جوانه زنی و شکوفه دادن نیاز به دستگاه مه پاش داشته باشیم.

البته باید دستگاه خودتون رو طوری تنظیم کنید که برگ ها رو خیس نکنه. همچنین میتونیم برای این کار از اسپری هم کمک بگیریم. حتما باید مراقب باشید که در طول فرآیند گلدهی گیاه، مه پاشی صورت نگیره. نور مناسب هم میتونه باعث بشه تا گیاه دوبار در سال شکوفه های زیبایی بده.

اگه ارکیده ما شکوفه نداد باید دوره رشد طبیعی گیاه رو بررسی کنیم. اکثر ارکیده ها بعد از شکوفه دادن به دوره استراحت میرن و نیاز کمتری به آب پیدا میکنن. با این حال بعد از اولین نشونه های رشد گیاه مثل برگ دادن تا زمان شکوفه دادن، آبیاری گیاه نیازه ولی بسته به نوع ارکیده آبیاریشون ممکنه که متفاوت باشه.

گل های ارکیده نیاز به تغذیه مناسب دارن و در یک محیط اسیدی بین 5.5 تا 6.5 بهترین رشد خودشون رو دارن. کودهای تقویتی مناسب برای ارکیده به صورت محلول در آب هستن.

نکاتی درباره نگهداری گل ارکیده

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

نگهداری گل ارکیده گلدانی

نجات گیاه از دست رفته + آموزش کامل

آیا نجات گل در حال خشک شدن امکان پذیر است؟

سوالات متداول درباره احیا گل ارکیده

چگونه گل ارکیده رو احیا کنیم؟

برای مطالعه روش احیا گل ارکیده وارد مقاله بشید …

چیکار کنیم که ارکیده گل بده؟

شما میتونید با هرس کردن گل، اون رو به گل دهی تشویق کنید …

آیا گل ارکیده در ایران رشد میکنه؟

بله. ارکیده ها در زیستگاه های مختلف در سرار جهان رشد میکنن. از جنگل های استوایی گرفته تا جنگل های بارونی و کوهستانی …

برای ارکیده از چه کودی استفاده کنیم؟

گل های ارکیده نیاز به تغذیه مناسب دارن و در یک محیط اسیدی بین 5.5 تا 6.5 بهترین رشد خودشون رو دارن. کودهای تقویتی مناسب برای ارکیده به صورت محلول در آب هستن …

خلاصه نکات مقاله احیا گل ارکیده

قبل از اینکه بدونیم چجوری باید گل ارکیده رو احیا کنیم باید بدونیم که شکوفه دادن گل ارکیده نشونه قطعی از سالم بودن گیاهه. ما در این مقاله از رزفارست سعی کردیم تا روش احیا گل ارکیده رو بهتون آموزش بدیم. اگه گل ارکیده شما هم پژمرده و بیمار شده و قصد دارید که اون رو دوباره احیا کنید، حتما این مقاله رو به طور کامل مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *