نگهداری از گل و گیاه

روند کاشت زعفران

روند کاشت زعفران
5/5 - (1 امتیاز)

زعفران یک گیاه چندساله و علفی محسوب میشه، که پرورش و کاشت اون در ایران قدمتی 3000 ساله داره. جالبه بدونید، که زعفران از زمان ماد ها در ایران کشت می شده و در حال حاضر ایران یکی از بهترین زعفران های جهان رو داره. این گیاه ارزشمند که به طلای سرخ مشهوره، در آب و هوای معتدل کشت میشه و تنها چند استاد در ایران هستند، که میتونن به زراعت زعفران بپردازن. در کشور ما از گیاه زعفران به عنوان ادویه و چاشنی غذا استفاده میشه، اما لازمه بدونید که این زعفران خواص دارویی بسیاری هم داره. برای آشنایی با روند کاشت زعفران در ادامه همراه ما باشید.

نحوه کاشت زعفران در گلدان

اگه دوست دارید تا این گیاه ارزشمند و سرخ رنگ رو در آپارتمان خود پرورش دهید، میتونید زعفران رو در گلدان و یا باغچه بکارید. البته باید محیطی معتدل و نسبتا گرم رو برای پرورش این گیاه فراهم کنین. درسته، که کاشت و پرورش زعفران در منزل کار راحتی نیست. اما در صورتی که نحوه کاشت این گیاه رو به درستی یاد بگیرید، هر سال با تامین ادویه مورد نیاز خود، مقدار قابل توجهی در هزینه های شما صرفه جویی میشه. روند کاشت زعفران در گلدان:

خریداری پیاز زعفران:

پیاز زعفران در مناطقی با آب و هوای خشک رشد بهتری داره. پیاز زعفران رو میتونید از گلخانه ها و یا سایت های فروش گیاهان تهیه کنین. پیاز زعفران مرغوب و باکیفیت رو بهتره از شخصی معتمد خریداری کنین.

انتخاب گلدان مناسب:

یکی از مهم ترین نکاتی که برای کاشت زعفران باید در نظر داشت، انتخاب گلدان و محیطی مناسب برای کشت این گیاهه. گلدان این گیاه رو بعد از کاشت پیاز باید در محیطی قرار بدید، که در معرض نور مستقیم خورشید باشه. علاوه بر این بهتره محیط نگهداری گیاه خشک باشه. بهتره از خاکی سبک و با زهکشی بالا استفاده کنین، تا آب توسط گیاه به خوبی جذب بشه و در نهایت در خاک باقی نمونه تا ریشه گیاه پوسیده نشه.

نحوه کاشت زعفران در گلدان

کود دهی به خاک گلدان:

یکی دیگه از مراحل روند کاشت زعفران، کود دهی به خاک گلدانه. برای رشد بهتر گیاه و زنده ماندن اون در فصل زمستان، لازمه تا 25 سانتی متر از خاک گلدان کمپوست و یا خاک برگ باشه.

کاشت پیاز زعفران:

پیاز زعفران رو باید در عمق 10 سانتی متری خاک قرار بدید و هر دو پیاز باید 7 سانتی متر از هم دیگه فاصله داشته باشن. پیاز ها به صورت گروه های 10 یا 12 تایی در خاک فرو میرن.

بیشتر بخوانید:

انواع سانسوریا

نگهداری کلم زینتی

نگهداری تراریوم

نگهداری از نخل مرداب

زمان کاشت زعفران در گلدان

زمان مناسب برای کاشت پیاز زعفران در مناطق مختلف بر اساس نوع آب و هوای اون منطقه متفاوته. اگه قصد دارید مناسب ترین زمان رو برای پرورش زعفران انتخاب کنین، بهتره از باغبان های محیط اطراف تون کمک بگیرین. اما در حالت کلی زمان مناسب برای کاشت زعفران، اواخر خرداد ماهه. البته این میتونید زعفران رو تا اواخر مهرماه هم بکارید.

توجه داشته باشید، که اگه در خرداد ماه به کاشت پیاز زعفران پرداختین، تا مهرماه نیاز نیست به آبیاری گیاه بپردازین. چرا که باعث فاسد شدن گیاه میشه. بهترین زمان برای آبیاری پیاز های گیاه زعفران، اواخر مهرماهه. اگه گیاه نور کافی دریافت کنه، روند کاشت زعفران به خوبی انجام میشه و بعد از یک ماه شاهد رویش گل های بنفش رنگ زعفران خواهید بود.

زمان کاشت زعفران در قزوین

زمان کاشت زعفران در قزوین

قزوین یکی از شهر هایی که کشت زعفران در اون قدمت بسیاری داره. اما به دلیل علمی نبودن و زراعت سنتی، میزان سودآوری این محصول در قزوین بسیار کاهش پیدا کرده. آب و هوای استان قزوین در فصل زمستان سرد و در فصل تابستان گرمه و این آب و هوا دقیقا همون چیزیه که گیاه زعفران به اون نیاز داره.

بارش باران در این استان مناسبه و زمین های زیرکشت زعفران نیاز به آبیاری ندارن. بیشتر در مناطق خشک این استان به پرورش زعفران پرداخته میشه. در حدود 80 هکتار از زمین های زراعی قزوین، زیر کشت زعفرانه و سالانه در حدود 100 کیلوگرم گل زعفران در قزوین برداشت میشه.

مناسب ترین زمان برای کاشت پیاز زعفران بر اساس روند کاشت زعفران در استان قزوین، تابستانه. برداشت این محصول هم در آبان ماه اتفاق میفته. در بقیه ماه های سال هم این گیاه ارزشمند و گران قیمت در خواب به سر میبره.

بهترین زمان کاشت زعفران در خراسان رضوی

استان خراسان رضوی یکی از استان های مهم در کاشت زعفران محسوب میشه. به شکلی که در بیشتر شهر های استان خراسان رضوی شغل اصلی مردم کشت زعفرانه و از این طریق کسب درآمد میکنن. زعفرانی که در شهر های مختلف این استان برداشت میشه، کیفیت بالایی داره و جز زعفران های صادراتی محسوب میشه.

در استان خراسان رضوی به دلیل شرایط محیطی و آب و هوا، کاشت پیاز زعفران در شهریور ماه شروع میشه و تا اواسط ماه مهر ادامه داره. البته بر اساس تحقیقات و بررسی های انجام شده، بهترین زمان برای کاشت پیاز زعفران در استان خراسان رضوی خرداد ماهه.

توصیه میشه در اواخر تیر ماه یا اوایل مرداد ماه به کاشت زعفران در استان خراسان رضوی نپردازید، چرا که زمین گرمه و پیاز گیاه آسیب میبینه و ممکنه از بین بره.

در بعضی مناطق کوهستانی استان خراسان رضوی روند کاشت زعفران به دلیل دمای پایین محیط در زمستان مختل میشه. چرا که گیاه زعفران در حدود 3 الی 5 بار در سال در مناطق سردسیر دچار یخ زدگی میشه.

جالبه بدونید، که استان خراسان رضوی با تولید بیشتر از 76 درصد زعفران ایران در مقام نخست کاشت زعفران قرار داره. درسته که کشت زعفران در خراسان رضوی قدمت زیادی داره، اما از اونجایی که شغلی سودآوره، جوان های زیادی در سال های اخیر به زراعت طلای سرخ علاقه مند شده و در تلاش برای پرورش زعفران به روش های نوین هستن.

زمان کاشت زعفران در همدان

دیگر مقالات:

گل انرژی بخش مناسب محل کار

فرق بین گیاهان پتوس و فیلودندرون

نگهداری و بیماری های گل سنگ

نگهداری و بیماری های سیکاس

زمان کاشت زعفران در همدان

در گذشته های دور در استان همدان کشت و زراعت زعفران بسیار رایج بوده، اما این روز ها تبدیل به یک رویا شده. تعدادی از کشاورزان در تلاش برای زراعت زعفران هستن و تا به الان بخشی از زمین های زراعی این استان به کشت زعفران اختصاص داده شده. البته به دلیل کمبود آب در همدان، لازم است کشاورزان از روش های جدید و پیشرفته امروزی استفاده کنن. چرا که دیگه کشت سنتی زعفران در همدان جوابگو نیست.

در حال حاضر از روند کاشت زعفران در استان همدان اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. اما در گذشته که کشاورزان بسیاری به پرورش و زراعت این گیاه می پرداختن، در کل 200 هکتار زمین زیر کشت زعفران بود و سالانه بیشتر از 700 کیلوگرم گل زعفران برداشت میشد. شهر ملایر در این استان بالاترین درصد کشت زعفران رو داره.

درسته که در حالت کلی این استان آب و هوایی سرد و کوهستانی داره، اما بخش هایی از این استان هستن که آب و هوای نسبتا گرمی دارن و برای پرورش زعفران گزینه مناسبی هستن. میزان بارش باران در این استان برای کاشت زعفران مناسبه و زعفرانی که در این استان کشت میشه از کیفیت بسیار بالایی برخورداره. بازه زمانی خرداد تا شهریور و یا ماه مهر برای کاشت پیاز زعفران در استان همدان مناسبه.

خاک مناسب برای کاشت پیاز زعفران

خاک مناسب برای کاشت پیاز زعفران

بهتره خاکی که برای پرورش گیاه زعفران در نظر می گیرید، ترکیبی از ماسه و رس باشه. چرا که خاک سبک برای کشت زعفران مناسب تره. جالبه بدونید، که پیاز زعفران در حدود 5 تا 7 سال در خاک باقی میمونه.

به همین خاطر باید شرایط برای پرورش زعفرانی با کیفیت فراهم باشه. اگه زمینی دارای قلوه سنگ و یا علف های هرز باشه، برای پرورش گیاه زعفران مناسب نیست و مطمئنا محصول نهایی هم کیفیت خوبی نداره.

توصیه میشه خاک باغچه یا زمینی که زعفران قرار در آن کاشته بشه، سبک حاصل خیر باشه. لازم به ذکره که گیاه زعفران در محیط های بازی بهتر رشد میکنه. در نتیجه خاک اسیدی، خشک و یا شور در روند کاشت زعفران تاثیر منفی داره.

بیشتر بخوانید:

نکات مهم در نگهداری گل فردوس

معرفی گیاه فیکوس لیراتا و نحوه نگهداری آن

علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی

آموزش ساخت دیش گاردن

مبارزه با آفات زعفران

جویدن زعفران:

جویدن زعفران:

خرگوش و موش به جویدن گیاه زعفران می پردازن و باعث نابودی این گیاه میشن. خرگوش ها در فصل زمستان بیشتر دیده میشن و علف های سبز زعفران رو میخورن. با حصارکشی زمین و یا تله گذاری میشه به راحتی زمین کشاورزی رو از وجود خرگوش ها پاک کرد. موش اما به جویدن پیاز زعفران می پردازه و باعث از بین رفتن گیاه میشه.

با کاشت گیاه نعناع در اطراف مزارع زعفران میشه به راحتی از شر این حیوان راحت شد. جالبه بدونید، جوجه تیغی هم به جویدن و خوردن پیاز زعفران می پردازه و باعث نابودی این گیاه میشه.

کنه:

این حشره بیضی شکل و سیاه رنگ، جثه کوچکی و پرزداری داره. این حشره به صورت مستقیم به پیاز زعفران حمله میکنه و زخم هایی رو روی پیاز زعفران باقی میزاره. اگه پیاز زعفران دارای لکه های سیاه و آلودس مطمئن باشید، این حشره به گیاه حمله کرده. این کنه بیشتر در خراسان جنوبی وجود داره.

کرم پیاز خوار:

این کرم سفید رنگ زیر خاک وجود داره و با خوردن پیاز زعفران باعث نابودی این گیاه میشه و تاثیر منفی در روند کاشت زعفران میزاره. برای از بین بردن این آفت باید از سم استفاده کرد.

کرم پیاز خوار:

سوالات متداول درباره روند کاشت زعفران

قدمت گیاه زعفران در ایران چقدره؟

کشت زعفران در ایران بیشتر از 3000 سال قدمت داره و به زمان ماد ها مربوط میشه …

گلدان حاوی پیاز زعفران باید در چه محیطی نگهداری بشه؟

گلدانی که پیاز زعفران رو در اون کاشتید، باید در محیطی خشک قرار داده بشه و در معرض نور مستقیم خورشید باشه …

کدام شهر در استان همدان بیشترین درصد زراعت زعفران رو داره؟

شهر ملایر در استان همدان بالاترین درصد کشت زعفران رو داره …


چند درصد از زعفران ایران در استان خراسان رضوی تولید میشه؟

بیشتر از 76 درصد از زعفران ایران در شهر های استان خراسان رضوی تولید میشه …

بهترین موقع برای کاشت پیاز زعفران چه زمانیه؟

اواخر خرداد تا اواخر مهرماه بهترین زمان برای کاشت پیاز زعفرانه …

روش از بین بردن کرم پیاز خوار چیه؟

با استفاده از سم میتونید کرم پیاز خوار رو نابود کنین …

آموزش و اطلاعات عمومی:

تمیز کردن برگ گیاهان

تکثیر آگلونما از طریق برگ

گیاهان مناسب آشپزخانه

نگهداری از گیاه سانسوریا وروش های تکثیر آن همراه با فیلم اموزشی

خلاصه نکات مقاله روند کاشت زعفران

زعفران یا طلای سرخ یکی از گیاهان ارزشمندی که در ایران تولید و صادر میشه. استان های مختلفی در ایران به تولید زعفران می پردازن و کیفیت و میزان زعفران تولیدی در هر استان با مناطق دیگه کشور متفاوته. پرورش زعفران کار ساده ای نیست، اما یک تجارت پرسود محسوب میشه.

شما میتونید روند کاشت زعفران رو در گلدان و باغچه منزل تون هم طی کنین تا با پرورش این گیاه دیگه نیازی به خرید چاشنی زعفران نداشته باشین.

برای خرید گیاهان آپارتمانی رزفارست بهترین گزینه برای شماخواهد بود.

8 دیدگاه در “روند کاشت زعفران

 1. ناشناس گفت:

  واقعا میشه زعفران تو خونه کاشت؟؟؟؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام بله به شرطی که شرایط مورد نیازشون رو تامین کنید

 2. ممنون از مقاله خوبتون

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام ممنون از توجهتون

 3. بسیار مقالات خوب و ارزشمندی در اختیار عموم قرار میدین واقعا عالی هستین موفق باشین.

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام ممنون باعث افتخاره

 4. سایت خوب با مقالاتی بسیار بی نظیری دارین

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   سلام ممنون از توجهتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *