گل و گیاه در زندگی

نجات گیاه از دست رفته

نجات گیاه از دست رفته
5/5 - (1 امتیاز)

وجود گل و گیاه در آپارتمان میتونه زیبایی خاص و بی نظیری رو به دکوراسیون منزل شما ببخشه. اما در عین حال نگهداری درست از گیاهان کار ساده ای نیست. یکی از دردآورترین صحنه هایی که ممکنه با اون روبرو بشید، پژمرده و بی حال شدن گل زیبا و محبوب شماست. قبل از اینکه هر اقدامی برای احیای گل و گیاه از دست رفته انجام بدید، لازمه تا در این مقاله شیوه نجات گیاه از دست رفته رو به خوبی یاد بگیرید.

چرا که ممکنه رفتار اشتباه و هیجانی شما جان گیاه رو بگیره و دیگه راه چاره ای وجود نداشته باشه. افراد زیادی در این موقعیت ها حجم زیادی آب رو به گل میدن و یا جای اون رو عوض می کنند، این روش ها کارساز نیست و میتونه آسیب جدی تری رو به گیاه زیبای شما وارد کنه. برای اینکه در این موقعیت ها درست ترین تصمیم رو بگیرید، در ادامه همراه ما باشید.

چجوری یه گیاه مرده رو احیا کنیم؟

در این مقاله از مجله گل و گیاه رزفاست میخوانید: گیاهان هم مانند تمام موجودات زنده نیاز به شرایط محیطی مخصوصی برای زندگی دارند. اگه قصد دارید تا سلامت گیاه شما حفظ بشه و سال های سال زینت بخش خانه شما باشه، لازمه تا به خوبی از اون مراقبت کنید. گیاهان تحت شرایط مختلفی مثل آبیاری نادرست، نور مستقیم آفتاب، آفات و بیماری ها، کمبود مواد معدنی و… پژمرده شده و جان خودشون رو از دست میدن.

چجوری یه گیاه مرده رو احیا کنیم؟

در نتیجه اولین اقدام برای جلوگیری از مرگ گیاه، فراهم کردن شرایط مورد نیاز برای رشد و پرورش گیاهه. از طرفی باید زمان زیادی در روز رو به گیاه اختصاص بدید و اون رو بررسی کنید، چرا که بیماری و آفات به سرعت میتونند به سلامت گیاه و شادابی اون آسیب وارد کنند.

البته خبر خوش اینکه میشه گیاه از دست رفته رو احیا کرد. اما لازمه تا قبل از هر چیز به ریشه اون توجه کنید. بلافاصله بعد از اینکه احساس کردید گیاه شما پژمرده شده و یا مثل قبل شاداب نیست، ریشه اون رو بررسی کنید. اگه رنگ ریشه گیاه سبز شده، نمیشه برای اون کاری کرد. اما اگه همچنان ریشه سفیده، احیا کردن اون به راحتی قابل انجامه.

نکته بعدی که باید به اون توجه کرد، شاخ و برگ های مرده و خشک شده گیاهه. سریعا شاخه و برگ های خشک شده رو جدا کنید و بهتره تا جایی که امکان داره با کم کردن شاخه و برگ ها، گیاه رو سبک کنید. چرا که باعث میشه تا فرایند احیای گیاه با سرعت بیشتری انجام بشه.

سریعا ساقه های مرده رو جدا کنید، تا به ساقه های آبدار و سبز رنگ برسید. نگران ظاهر گیاه نباشید، چرا که به سرعت ساقه های جدید رشد میکنن و گیاه زیبایی خودش رو به دست میاره.

گیاه شما در حال حاضر آماده رشد دوباره است تا زیبا و شاداب بشه.

درمان آبیاری زیاد گیاه

بیشتر بخوانید:

درمان آبیاری زیاد گیاه

یکی از رایج ترین دلایلی که باعث از بین رفتن گیاه و پژمرده شدن اون میشه، بی توجهی در آبیاری به گیاهه. زمانی که نسبت به نیاز های آبی و مقاومت گیاه خود بی توجه باشید، با آبیاری بیش از حد و یا تشنه نگه داشتن گیاه به سلامت اون آسیب های جدی وارد می کنید.

اگه گیاه شما در اثر آبیاری زیاد و بیشتر از نیاز دچار آسیب شده، از تغذیه اون به وسیله کود یا مواد مغذی خودداری کنید. چرا که گیاه پژمرده و از بین رفته برای احیای کامل نیاز به زمان داره و در دوره ای که به تازگی درمان اون رو شروع کردید، ریشه های گیاه بسیار حساس هستند. تا زمانی که ریشه گیاه شما در دوره درمان به سر میبره، نباید نور و آب زیادی رو دریافت کنه. بهتره تا به گیاه استراحت بدید، تا دوباره شادابی خودش رو به دست بیاره. زمانی که دوباره برگ های سبز رنگ گیاه رشد کردند و خاک رطوبت متعادلی داشت، متوجه خواهید شد که گل شما سلامت خودش رو دوباره به دست آورده و به شرایط عادی برگشته.

اگه گیاه شما در اثر آبیاری بیش از حد آسیب دیده باشه، خاک رطوبت زیادی داره و برگ های اون قهوه ای رنگ و پلاسیده هستند. در این حالت بهتره تا در مرحله اول خاک گلدان رو عوض کنید و برای مدتی هم به گیاه کمتر از نیازش آب بدید.

اما اگه گیاه در اثر بی نظمی در آبیاری و کم آبی به مشکل برخورده و پژمرده شده، خاک گلدان اون سفت و خشک شده و برگ های گیاه هم قهوه ای رنگ هستند. در این حالت برای درمان گیاه باید به گل آب بیشتری بدید و اون رو در محیطی با رطوبت بالا قرار بدید. بهتره که در طول درمان گیاه بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیره.

ترمیم ریشه گیاه

یکی از مشکلات جدی که باعث پژمرده و بی حال شدن گیاه میشه، آسیب دیدن ریشه گیاهه. بسیاری از افراد زمانی که گیاه خود رو زرد و بی حال می بینند، تغییراتی رو در آبیاری، نور، کود و… انجام میدن. اما غافل از اینکه مشکل اصلی از ریشه گیاهه و لازمه تا به ترمیم ریشه پرداخت. پوسیدگی ریشه در اثر عوامل مختلفی رخ میده. ممکنه گیاه شما در اثر آبیاری بیش از حد و یا زهکشی نامناسب خاک دچار پوسیدگی شده باشه. یا اینکه به بیماری های قارچی مبتلا شده و لازمه تا به درمان اون بپردازید.

ترمیم ریشه گیاه

اگه نگران هستید تا در اثر بیرون کشیدن گیاه از خاک و بررسی ریشه اون، به گیاه آسیب بزنید، لازمه تا اقدامات زیر رو انجام بدید. چرا که ممکنه مشکل گیاه ربطی به ریشه اون نداشته باشه.

 1. اطراف ریشه گیاه رو بو کنید. اگه بو تند و اذیت کننده ای احساس کردید، به احتمال زیاد ریشه دچار پوسیدگی و آسیب شده.
 2. گیاه رو از داخل گلدان خارج کنید. اگه ریشه های اون نازک و قهوه ای هستند، گیاه پوسیده شده و نیاز به درمان داره. اما اگه اغلب ریشه ها سفید هستند، مشکل بی حالی گیاه مربوط به ریشه اون نمیشه.

اگه گیاه شما در ناحیه اتصال ریشه به ساقه دچار پوسیدگی و آسیب شده، احتمال احیای موفقیت آمیز گیاه خیلی کمه. در این حالت بهتره که گیاه رو کاملا از خاک خارج کنید، ریشه های پوسیده را جدا کنید و سپس با قارچ کش به درمان گیاه بپردازید. بعد از اون هم بهتره که گیاه رو در خاک تازه ای بکارید.

 توصیه میشه که مراحل نجات گیاه از دست رفته رو به سرعت شروع کنید. زمانی که گیاه رو درمان کردید و در خاک کاشتید، تا یک هفته هیچ کودی به اون ندید. چرا که عملیات ترمیم ریشه با شکست مواجه میشه.

علت خشک شدن گل رز در گلدان

برای نجات گیاه از دست رفته باید در ابتدا به علت خشک شدن گل پرداخت. دلایل خشک شدن گل رز در گلدان:

 1. نور: زمانی که گل رز نور کافی دریافت نکنه، خشک میشه و سلامت اون به خطر میفته.
 2. دما: اگه گل رز در محیطی با دمای بالا قرار داده بشه، برای کاهش دما به صورت خودکار شروع به ریزش برگ های خود میکنه.
 3. آب: آبیاری زیاد گل رز باعث خشک شدن اون میشه. هر زمان که قصد دارید تا به گل رز آب بدید، انگشت خود رو داخل خاک گلدان کنید و رطوبت خاک رو بسنجید.
 4. کود: کوددهی زیاد باعث میشه تا ریشه و برگ های گل رز بسوزه و خشک بشه.
 5. آفت و بیماری: بیماری های قارچی و آفات همیشه تهدید بزرگی برای گل زر به محسوب میشن و می توانند به سرعت باعث زرد شدن گیاه و خشک شدن برگ های اون بشن.
علت خشک شدن گل رز در گلدان

مقالات مهم:

چگونه گل رز پژمرده را شاداب کنیم

اگه گل رز شما شادابی و نشاط خود رو از دست داده. لازمه تا برای نجات گیاه از دست رفته اقدامات زیر رو انجام بدید:

 • آبیاری به اندازه گیاه و در ساعت های اولیه صبح
 • در روز های گرم به غبار پاشی گیاه بپردازید.
 • استفاده از قارچ کش ها برای از بین بردن آلودگی و آفات
 • برنامه منظم و دقیق برای انجام فرایند کوددهی

طریقه احیای بونسای خشک شده

برای احیا و درمان خانگی گیاه بونسای خشک شده، باید موارد زیر رو رعایت کنید:

 1. اگه احساس کردید، که برگ های گیاه در حال زرد شدن هستند، میزان آبی که به بونسای میدید، رو کاهش بدین.
 2. اگه بوی فاسد شدن رو از قسمت ریشه گیاه احساس کردید، لازمه تا ریشه های پوسیده بونسای رو جدا کنید. برای نجات گیاه از دست رفته و ترمیم ریشه های اون لازمه تا از یک چاقو تمیز و تیز استفاده کنید.
 3. در صورت مشاهده آفات بر روی برگ های گیاه، با استفاده از یک پنبه آغشته به الکل گیاه رو تمیز کنید.

علت خشک شدن گل یاس چیست

یاس یکی از گل های خوشبو و زیباست، که ممکنه به دلیل شرایط مختلف به یکباره خشک بشه. دو عامل اصلی که باعث خشک و پژمرده شدن گل یاس میشه، تعویض گلدان و فراموشی در آبیاری گیاهه.

اگه احساس کردید که گل یاس شما خشک شده، لازمه تا با یک چاقوی تمیز ساقه اون رو خراش بدید. در صورتی که ساقه آبدار بود و یا رنگ اون سبز بود، نگران نباشید، چرا که احیا و نجات گیاه از دست رفته امکان پذیره.

نجات درخت خشک شده

برای بازیابی گیاهان درختی خشک شده، درخت رو  به مدت نیم ساعت در آب قرار بدید. بعد از اون درخت رو در یک پلاستیک شفاف قرار داده و بعد گیاه را در گلدانی با خاک مناسب بکاید. در خاک گلدان نباید کمپوست بریزید، چرا که گیاه برای بازیابی خود نیاز به استراحت داره. اگه درختی که خشک شده ابعاد بزرگی داره، باید با استفاده از بیل به نجات گیاه از دست رفته بپردازید.

سوالات متداول درباره نجات گیاه از دست رفته

چگونه گل رز پژمرده را شاداب کنیم؟

اگه احساس کردید، که برگ های گیاه در حال زرد شدن هستند، میزان آبی که به بونسای میدید، رو کاهش بدین.
اگه بوی فاسد شدن رو از قسمت ریشه گیاه احساس کردید، لازمه تا ریشه های پوسیده بونسای رو جدا کنید. برای نجات گیاه از دست رفته و ترمیم ریشه های اون لازمه تا از یک چاقو تمیز و تیز استفاده کنید.
در صورت مشاهده آفات بر روی برگ های گیاه، با استفاده از یک پنبه آغشته به الکل گیاه رو تمیز کنید …

علت خشک شدن گل یاس چیست؟

دو عامل اصلی که باعث خشک و پژمرده شدن گل یاس میشه، تعویض گلدان و فراموشی در آبیاری گیاهه …

چجوری یه گیاه مرده رو احیا کنیم؟

برای مطالعه کامل درباره این موضوع وارد مقاله بشید …

علت خشک شدن گل رز در گلدان چیه؟

نور: زمانی که گل رز نور کافی دریافت نکنه، خشک میشه و سلامت اون به خطر میفته.
دما: اگه گل رز در محیطی با دمای بالا قرار داده بشه، برای کاهش دما به صورت خودکار شروع به ریزش برگ های خود میکنه.
آب: آبیاری زیاد گل رز باعث خشک شدن اون میشه. هر زمان که قصد دارید تا به گل رز آب بدید، انگشت خود رو داخل خاک گلدان کنید و رطوبت خاک رو بسنجید.
کود: کوددهی زیاد باعث میشه تا ریشه و برگ های گل رز بسوزه و خشک بشه.
آفت و بیماری: بیماری های قارچی و آفات همیشه تهدید بزرگی برای گل زر به محسوب میشن و می توانند به سرعت باعث زرد شدن گیاه و خشک شدن برگ های اون بشن …

خلاصه نکات مقاله نجات گیاه از دست رفته

یکی از اتفاقات ناگوار که ممکنه بارها برای هر کس رخ بده، خشک شدن گل و گیاه مورد علاقه اون هست. اما اگه بلافاصله بعد از پژمرده شدن گیاه به درمان اون بپردازید، میتونید عملیات نجات گیاه از دست رفته رو با موفقیت انجام بدید. برای بازیابی گیاه باید در ابتدا دلیل خشک شدن اون رو پیدا کنید و سپس قسمت های خشک یا پوسیده شده گیاه رو جدا کنید.

2 دیدگاه در “نجات گیاه از دست رفته

 1. دنیا گفت:

  مرسی از مقاله ی خوبتون

  1. کارشناس گل و گیاه گفت:

   سلام دنیا عزیز!
   ممنون از توجهتون و به اشتراک گذاشتن نظر پر محبتتون 🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *