نگهداری از گل و گیاه

مهم ترین علائم شوک شدن گیاه + روش درمان

شوک شدن گیاه
4.2/5 - (10 امتیاز)

شوک شدن گیاه یعنی چی؟ اگه شما هم اهل نگهداری و پررورش گل و گیاه آپارتمانی هستید حتما با پدیده پژمرده شدن گیاهانتون بعد از جابه جایی گیاه یا تعویض گلدونش آشنا هستین. اما دلیل این پژمرده شدن چیه؟ برای این که از پژمرده شدن گیاهان بعد از تعویض گلدون جلوگیری کنیم چه اقداماتی رو لازمه که انجام بدیم؟ در این مقاله ما در رابطه با علائم شوکه شدن گیاه مثل پژمرده شدن صحبت میکنیم پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

شوک شدن گیاه

شوک شدن گیاه

همه گیاهان بعد از جابه جایی مکانشون و یا تعویض گلدونشون دچار شوک میشن و این مسئله اجتناب ناپذیره. اما چرا این اتفاق میوفته؟ در جواب باید بهتون بگیم که گیاهان از اساس برای جابه جا شدن به وجود نیومدن. ما با جا به جا کردنشون بر خلاف طبیعتشون رفتار میکنیم و به همین دلیل گیاه با مشکلاتی روبه رو میشه. موقع جا به جایی ممکنه ریشه گیاه آسیب ببینه و یا کرک های ریز روی ریشه کنده بشن. این اتفاق باعث میشه که جذب مواد مغذی توسط ریشه از خاک کم بشه و گیاه دچار شوک بشه. در ادامه به شما علائم شوکه شدن گیاه و پژمرده شدن گل بعد از تعویض گلدون یا جابه جاییش رو میگیم.

شوک شدن گیاه

علائم شوک شدن گیاه

پژمرده شدن گل بعد از تعویض گلدون یا جابه جایی یکی از اصلی ترین علائم شوکه شدن گیاهه. در این حالت برگ ها حالت پبچ خورده و لوله ایی پیدا میکنن و ممکنه حتی زرد بشن و بریزن. بعد از تعویض گلدون ممکنه برگ های جدید کوچیکتر بشن و شاخه ها خمیده به نظر برسن. این علائم معمولا با آبیاری کافی بعد از کاشت و جابه جایی از بین میرن. یکی از مهم‌ترین و اصلی ترین علائم شوک شدن گیاه کاهش رشد گیاهه در این صورت رشدش یا کلا متوقف میشه و یا کاهش پیدا میکنه. گیاهانی که بعد از جابه‌جایی آب کافی دریافت نمیکنن، پژمرده و چروکیده میشن.

درمان شوک شدن گیاه

استفاده از آسپرین

استفاده از آسپرین یک روش مرسوم برای درمان شوکه شدن گیاهه. برای این کار آسپرین رو در آب حل کنید و به صورت آبیاری به خاک گیاه بدید. قرص اسپرین برای گیاهان آپارتمانی فواید بسیار زیادی داره که شما میتونید فوایدش رو در مقاله فواید قرص آسپرین برای گیاه رزفارست مطالعه کنید.

استفاده از آسپرین

هرس کردن گیاهان

هرس کردن به گیاه کمک میکنه انرژیش رو صرف تقویت ریشه ها کنه. اگه از گیاهان چند ساله نگهداری میکنید، حدود یک سومشون رو هرس کنید. در صورت نگهداری گیاهان یک ساله بوته ای هم یک سومشون رو هرس کنید و در گیاهان تک ساقه ای نصف هر برگ رو برش بزنید.

هرس کردن گیاهان

مرطوب نگه داشتن خاک

بعد از شوکه شدن گیاه در اثر جابه جایی یا تعویض گلدون حتما به آبیاری منظمش توجه داشته باشید. خاک رو همواره مرطوب نگه دارین اما نه به طوری که خیس و غرقاب بمونه. همچنین از باز بودن سوراخ زهکش گلدون و خروج آب اضافی از خاک، موقع آبیاری مطمئن بشید.

دیگر مقالات: سبز خشکی چیست

صبر و تحمل

گاهی فقط یک گیاه به فرصتی نیاز داره که توانش رو دئباره بازیابی بکنه. این زمان رو در اختیار گیاه قرار بدید تا به حالت عادیش برگرده و دوباره رشدش رو شرو کنه.

ضد شوک گیاه

کود ضد شوک، یک ضدشوک (سرمایی، گرمایی، جابجایی) آلیه که برای کاهش اثرات نامطلوب شوک های محیطی به گیاه استفاده میشه. با استفاده از فناوری تقویت کننده فتوسنتز و تولید پروتئین ها (AFP) و اسید آمینه های (AAA) اکوفیریز به گیاه کمک میکنه. علاوه بر کاربردهای بالا، اکوفریز یک کود کامل هم هست که حاوی مقادیر بالایی بر، منگنز و روی هست و بنابراین میشه ازش در تغذیه گیاهان هم استفاده کرد.

شوک جابجایی گیاه

جلوگیری از شوک ناشی از تغییر مکان گلدون گیاهان تقریبا غیر ممکنه و شما باید بپذیرید که این اتفاق برای گیاه دوست داشتنیتون موقتا میوفته. چون که گیاهان برای جا به جا شدن ساخته نشدن و موقعی که ما میخوایم این کار رو براشون انجام بدیم، مشکلاتی ایجاد میکنیم.

دادن آب قند به گیاهان

باور کنید یا نه، تحقیقات نشون داده که محلول رقیق آب و قند به درمان شوک گیاه کمک میکنه. در زمان جابه جایی هم میتونید از آب قند برای پیشگیری از شوکه شدن گیاه استفاده کنید. البته این روش فقط برای بعضی از گیاهان جواب میده. اما چون آب قند ضرری برای گیاه نداره قطعا این روش ارزش امتحان کردنش رو داره.

دادن آب قند به گیاهان

بیشتر بخوانید:

طراحی روف گاردن

نگهداری گیاه ونوس حشره خوار

نگهداری گیاه اشک تمساح

سوالات متداول

چرا گیاه بعد از جابه جایی دچار شوک میشه؟

پیشگیری از شوک ناشی از تغییر مکان گلدون گیاهان تقریبا غیر ممکنه و شما باید این مسئلرو قبول کنید که این اتفاق برای گیاه دوست داشتنیتون موقتا میوفته. چون که گیاهان برای جا به جا شدن ساخته نشدن و وقتی که ما میخوایم این کار رو براشون انجام بدیم، مشکلاتی ایجاد میکنیم.

چگونه از شوک ناشی از جابه جایی گیاه پیشگیری کنیم؟

سعی کنید موقع تعویض گلدون و جابه جایی گیاه به ریشش آسیب نزنید. آسیب ریشه یکی از عواملیه که باعث پژمردگی گل بعد از تعویض گلدون میشه. پس برای جلوگیری از این مشکل با ملایمت گیاه رو از خاک دربیارید و بدون کنار زدن خاک اطراف ریشش اون رو به آرومی در گلدون جدید قرارش بدید. سعی کنید موقع جابه جایی ریشه ها رو قطع نکنید و هر مقدار از ریشه ها رو که میتونید منتقل کنید. هر چی ریشه جا به جا شده همراه گیاه بیشتر و گسترده تر باشه احتمال وارد شدن شوک به گیاه کمتر میشه.

آبیاری عمیق بعد از جا به جایی و کاشت رو فراموش نکنید. یکی از راه های جلوگیری از پژمرده شدن گل بعد از تعویض گلدون اینه که از دریافت آب کافی توسط ریشه ها مطمئن بشید. این کار احتمال شوکه شدن گیاه بعد از جابه جایی رو کاهش میده. موقع جا به جایی خاک اطراف ریشه ها رو مرطوب کنید. سعی کنید رطوبت به همه قسمت های ریشه برسه. قسمت هایی از ریشه که خشک میشن، دچار شوک بیشتری هم میشن.

خلاصه نکات مقاله

علائم شوک شدن گیاه

 • کندی یا توقف رشد
 • چروک یا لول شدن برگ ها
 • زرد شدن برگ های پایینی
 • چروک شدن ساقه به ویژه در کاکتوس ها
 • خمیده و کج شدن ساقه
 • خشک شدن برگ های پایینی گیاه
 • بی حالی و افتادگی برگ ها

نکات مهم شوکه نشدن گیاه موقع تعویض گلدون

 1. حتما موقع جا به جایی ریشه ها باید مرطوب باشن. باید سیستم ریشه در وقتی که گیاه به خاک جدید منتقل میشه، رطوبت داشته باشن تا استرس زیادی بهشون وارد نشه. هر بخشی از ریشه که خشک باشه، آسیب میبینه.
 2. بعد از تعویض گلدون، آبیاری کامل و عمیق انجام بدید. یکی از راهکارهای مهم پیشگیری از تنش جا به جایی در گیاه، اینه که مطمئن بشید بعد از انتقال آب کافی دریافت میکنه. به این صورت گیاه به موقعیت جدیدش عادت میکنه.
 3. تا حد امکان به ریشه ها هیچ کاری نداشته باشین و بهشون دست نزنید. موقع انتقالشون به محل دیگه، هر چی کمتر به توپ ریشه دست بزنید بهتره. در صورتی که مشکل تنگی گلدون یا در هم پیچیدگی ریشه وجود داشته باشه راه حلی جز عوض کردن گلدون ندارین اما نباید بزارید خاک اطراف سیستم ریشه بریزه، نباید اون رو تکان بدید و باید با ریشه ها با ملایمت برخورد کنید.
 4. تا حد ممکن همه ریشه ها رو همراه گیاه منتقل کنید. برای جلوگیری از تنش باید تا حد ممکن همه ریشه رو همراه گیاه جا به جا کنید. هر چی ریشه های بیشتری همراه گیاه باشه، شوک وارد شده کمتره.

2 دیدگاه در “مهم ترین علائم شوک شدن گیاه + روش درمان

 1. مارال گفت:

  تعجب میکنم مقاله به خوبی انقدر امتیاز کم گرفته ولی به نوبه خود از شما تشکر میکنم

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   درود بر شما
   مرسی از انرژی که به ما می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *