نگهداری از گل و گیاه

بهترین روش برای آبیاری ساکولنت ها!

آبیاری ساکولنت
امتیاز یادتون نره!

آیا تا به حال به این موضوع فکر کردید که ساکولنت ها به چه مقداری آب نیاز دارن؟ در این مقاله به شما آموزش میدیم که چجوری به ساکولنت ها آب بدید تا عالی به نظر برسن. آب دادن به ساکولنت ها یکی از سخت ترین قسمت های پرورششونه. همه ی افرادی که از ساکولنت ها نگهداری میکنن به نحوی و در مقطعی از زمان با مشکل آبیاری درگیر هستن. پس اگه شما هم این مشکل رو دارید نگران نباشید چون تنها نیستید! با کمک این راهنمایی ها و دستورالعمل ها شما میتونید بهترین برنامه برای آبیاری گیاهانتون رو تهیه کنید.

آبیاری ساکولنت

ساکولنت های شما میتونن در گلدون های بدون زهکش هم دوام بیارن، اما شما باید تلاش بسیار زیادی برای شاداب نگه داشتنشون انجام بدید. به همین دلیله که پیشنهاد میکنیم که با گلدونی با زهکش مناسب این کار رو شروع کنید و در صورتی که از گلدون نا مناسب استفاده کنید، خطر مرگ ساکولنت های شما رو تهدید میکنه.

خاک مناسب قسمت بزرگی از آبیاری موفق ساکولنت ها رو تشکیل میده. ساکولنت ها دوست ندارن که برای مدتی طولانی خاکی مرطوب داشته باشن. پس علاوه بر اینکه به گلدونی با زهکش مناسب نیاز دارید به خاکی هم نیاز دارید که زهکشی مناسبی داشته باشه و آب به راحتی ازش عبور کنه. ساکولنت ها دوست دارن که خاکشون خیس بشه نه اینکه بهشون آب اسپری بشه. خیلی ازمردم این کار رو انجام میدن و باعث میشن که ساکولنت ها حال مناسبی نداشته باشن.

نحوه آبیاری ساکولنت

در ادامه مقاله به نحوه آبیاری انواع ساکولنت ها میپردازیم.

نحوه آبیاری ساکولنت

آبیاری ساکولنت های داخل منزل

زمانی که ساکولنت هاتون رو آبیاری میکنید اطمینان حاصل کنید که خاکشون کاملا خیس شده باشه. چرا؟ چون ساکولنت ها توقع خشکی دارن و موقع آبیاری تا جایی که میتونن آب ذخیره میکنن. بعد چند روزی به خاک فرصت بدید تا خشک بشه و تا زمانی که به صورت کامل خشک نشده است دوباره آبیاریشون نکنید.

در حقییقت ساکولنت های شما در خاک خشک به مدت چند روز به خوبی عمل میکنن به خصوص اگه بزرگ تر باشن و ریشه هاشون رو به خوبی گسترش داده باشن. در طول زمان خشکی اونا ریشه های جدیدی تولید میکنن که کلفت تر و سالم هستن ،پس میتونن آب بیشتری در زمان آبیاری جذب  کنن.

مهم تر از همه ی این ها، ساکولنت ها رو با اسپری آبیاری نکنید! یک اسپری ملایم ریشه های سلامتی رو پرورش نمیده. به جای اینکه گیاه ریشه های خود رو از آب پر کنه، ریشه های کوچیک و نازکی رو پرورش میده تا هر اندازه که میتونن آب رو به سرعت جذب کنن.

اونا برای مدتی به این صورت دوام میارن اما با خیس شدن هر چند روز یک بار بسیار سالم تر هستن. این موضوع رو امتحان کنید و در کمتر از یک هفته تفاوتش رو احساس خواهید کرد.

اگه در جایی زندگی میکنید که رطوبت کمی داره گیاهانتون با سرعت بیشتری خشک میشن و سریع تر به آبیاری مجدد نیاز دارن. اگه در محیطی خشک زندگی میکنید، احتمالا هر 3 یا 4 روز یکبار نیاز به آبیاری دارید.اما اگه در جایی با رطوبت بیشتری زندگی میکنید احتمالا هفته ای یکبار یا کمتر به آبیاری نیاز دارید. ساکولنت ها جزو گیاه با آبیاری کم محسوب میشن.

این نکته رو در ذهنتون داشته باشید که ساکولنت هایی با برگ های کلفت تر بیشتر از ساکولنت هایی با برگ های نازک تر به آب احتیاج دارن. در اخر شما باید اندکی تجربه کسب کنید و ببینید که چه برنامه ی آبیاری برای شما مناسبه. اگه با گیاهانی با سایز بزرگ تر سر و کار دارید بهتره که آبیاری رو از مقدار کم امتحان کنید چون که به نظر میرسه آبیاری زیاد و بسیار سریع تر از آبیاری کم باعث مرگ ساکولنت ها میشه. در حقیقت ساکولنت های شما برای تشویق شدن به دادن ریشه های جدید و سالم ، هر چند روز یکبار به خشکی احتیاج دارن. اگه بخوایم به صورت مختصر توضیح بدیم اگه ریشه ها آب کافی دریافت نکنن، خشک میشن و رشدشون هم متوقف میشه. اما اگه آب بیش از اندازه دریافت کنن، میپوسن و باعث مرگ گیاه میشن.

آبیاری ساکولنت های داخل منزل

آبیاری ساکولنت های خارج منزل

زمانی که ساکولنت های خارج از خونه رو آبیاریشون میکنید روش قبلی رو در خیس کردن خاک دنبال کنید و بعد صبر کنید تا خاک به طور کامل قبل از آبیاری مجدد خشک بشه. این روش یک روش ساده برای آبیاری گیاهان آپارتمانی مثل ساکولنت هاست. مثل گیاهان داخل خونه به مقدار آبیاری به و مقدار رطوبت محل زندگیتون بستگی داره. اگه شما در محل خنک تری با رطوبت بیشتر زندگی میکنید، باید فاصله ی بین دو آبیاری رو بیشتر کنید.به طور کلی هر 2 تا 3 روز یک بار در گرمای تابستون و در ماه های گرم سال باید آبیاری رو انجام بدید.

با این که به نظر میرسه جریان هوا در خارج از خونه بیشتر از داخل باشه، اما آب موجود در گلدون با سرعت بیشتری تبخیر میشه پس باید گلدون های داخل خونه رو زود به زود آب بدید. هنوز هم اهمیت خیلی زیادی داره که بین دو آبیاری خاک به طور کامل خشک بشه. ساکولنت های خارج از خونه رو در طول زمستان و زمانی که هوا شروع به سرد شدن میکنه به داخل خونه بیارید تا از یخ زدنشون جلوگیری کنید.آبیاری رو هم به هفته ای یک بار و یا حتی کمتر کاهشش بدید.

همچنین به خاطر داشته باشید که ساکولنت هایی که در خارج از خونه در باغچه قرار دارن لازم نیست به اندازه ی ساکولنت های داخل گلدون آبیاری بشن چون که خاک خنک تر میمونه و آب داخلش در مدت زمان بیشتری خشک میشه.

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید: 4 علائم آبیاری بیش از اندازه گیاهان + آموزش روش درمان

سوالات متداول درباره آبیاری ساکولنت

چجوری ساکولنت ها رو آبیاریشون کنیم؟

ما در این مقاله به طور تخصصی به بررسی نحوه آبیاری ساکولنت ها میپردازیم. برای مطالعه بیشتر وارد مقاله بشید …

افراد معمولا چه اشتباهاتی رو در آبیاری ساکولنت ها مرتکب میشن؟

استفاده از گلدون بدون زهکش، استفاده از خاک با زهکش نامناسب و استفاده از اسپری برای آبیاری معمولا اشتباهاتیه که افراد در زمان آبیاری ساکولنت ها مرتکب میشن …

چرا باید در زمان آبیاری ساکولنت ها خاک اونا رو بررسی کنیم؟

زمانی که ساکولنت هاتون رو آبیاری میکنید اطمینان حاصل کنید که خاکشون کاملا خیس شده باشه، چون ساکولنت ها توقع خشکی دارن و موقع آبیاری تا جایی که میتونن آب ذخیره میکنن …

چقدر و چه زمانی باید ساکولنت های خارج از خونه رو آبیاریشون کنیم؟

آبیاری این گیاهان مثل گیاهان داخل خونه به مقدار آبیاری به و مقدار رطوبت محل زندگیتون بستگی داره …

خلاصه نکات مقاله آبیاری ساکولنت

آیا تا به حال به این موضوع فکر کردید که ساکولنت ها به چه مقداری آب نیاز دارن؟ ما در این مقاله از مجله گل و گیاه رزفارست سعی کردیم تا به شما عزیزان آموزش بدیم که چجوری به ساکولنت هاتون آب بدید تا شاداب و سرحال به نظر برسن. آب دادن به ساکولنت ها یکی از سخت ترین قسمت های پرورششونه. همه ی افرادی که از ساکولنت ها نگهداری میکنن به نحوی و در مقطعی از زمان با مشکل آبیاری درگیر هستن. پس اگه شما هم این مشکل رو دارید حتما این مقاله ور تا پایان مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *