آشنایی با گل و گیاه, گل و گیاه در دکور و تزئینات

10 گیاه مناسب پنجره شرقی را بشناسید + عکس

گیاه مناسب پنجره شرقی
3.5/5 - (4 امتیاز)

گیاه مناسب پنجره شرقی چه گیاهیه؟ پنجره های شرقی منبع ایده آلی از نور زیاد غیر مستقیم هستن که برخی از زیباترین گیاهان آپارتمانی بودن در چنین نوری رو دوست دارن و برای رشد و زنده موندنشون به این نور نیاز دارن. این پنجره ها بخش قابل توجهی از آفتاب صبحگاهی رو وارد خونه میکنن و نور رو به فضا اضافه میکنن و گیاهان رو شاداب میکنن. توجه داشته باشید که در کنار گیاهان آفتاب دوست، گیاهان دیگه ای هم هستن که نور زیاد پنجره های شرقی براشون غیر قابل تحمله. بنابراین برای آشنا شدن با گیاه مناسب پنجره شرقی با رزفارست همراه باشید تا گیاهانتون رو در مکان مناسبی قرارش بدید و محیط سبز و سالمی داشته باشین.

گیاه مناسب پنجره شرقی

10گیاه مناسب پنجره شرقی

وجود گیاه در آپارتمان یک ضرورته. استفاده از گیاهان آپارتمانی نه تنها در زیبا تر شدن فضای خونه اثر گذاره، بلکه باعث تصفیه هوای خونه میشه که خصوصا برای شهرهای آلوده مزیت خیلی مهمیه. برای اینکه گیاهان آپارتمانی شما بهتر رشد کنن و سالم بمونن باید اونا رو در فضای مناسب خودشون نگهداری کنید. بسته به اینکه پنجره‌های خونتون شمالی، جنوبی، شرقی و یا غربی باشه، گیاهان مناسب و سازگار با میزان نور هر جهت وجود داره که میتونید ازشون استفاده کنید. در ادامه به شما 10 گیاه مناسب پنجره شرقی رو معرفی میکنیم.

آرالیا

آرالیا گیاهی زیبا و همیشه سبز با برگ های پهنه که برای داشتن رشد مناسب به نور غیر مستقیم زیاد نیاز داره. توجه کنید که اون رو در تابش مستقیم خورشید قرار ندیدش. این گیاه بلند و بوته ای بومی مناطق گرمسیریه و حس و حال اونجا رو به داخل خونه منتقل میکنه. آرالیا آفتاب صبحگاهی پنجره های شرقی رو میپسنده و نیازمند رطوبت بالاست. خاک زهکشی شده و کود دهی در فصل رشد رو برای آرالیا فراموش نکنید. این گیاه هوای خنک رو ترجیح میده اما در سرما و یخبندون یخ میزنه. آرالیا برای کودکان و حیوانات خونگی غیر سمیه اما شیره موجود در برگش ممکنه باعث تحریک پوست بشه.

آرالیا

برگ انجیری

برگ انجیری گیاهی رونده و محبوبه که به دلیل داشتن برگ های براق، شکاف دار و پهن ظاهر گرمسیری منحصر به فردی داره. این گیاه بزرگ بدون داشتن نور مناسب عملکرد خوبی نداره و برگ های نازک و نبود ریشه های هوایی نشون دهنده نور کم برای این گیاهه. اونا رو در کنار پنجره شرقی آفتاب گیر قرارشون بدید و بدونید که هر چی نور غیر مستقیم براشون بیشتر باشه، گیاه سالم تر و قوی تره. علاوه بر نور زیاد غیر مستقیم، برگ انجیری دوست دار رطوبت زیاده و باید اون رو از طریق جزیره و یا مه پاشی تامینش کنید. اونا خاک غنی و متخلخل، رطوبت ثابت و هوای نسبتا گرم رو دوست دارن. این رو هم بدونید شاخ و برگ برگ انجیری حاوی اگزالات کلسیمه و برای حیوانات خونگی سمیه.

بیشتر بخوانید: ساخت تراریوم در منزل در 3 مرحله!

برگ انجیری

گیاه هویا

هویا گیاهی رومیزی با شاخه های رونده و آویز و گل های خیلی ظریف و زیباست. نگهداری از این گیاه آسونه و تنها به میزان نور دریافتیش بستگی داره. نور غیر مستقیم زیاد خورشید رو برای این گیاه فراهم کنید تا شاهد رشد و شکوفایی گل های زیباش باشید. هویا به آبیاری مداوم بعد از خشک شدن رویه خاک نیاز داره. رطوبت متوسط رو براش فراهم کنید. در صورت لمس کردن شیره برگ ها ممکنه پوستتون تحریک بشه اما این گیاه برای کودکان و حیوانات خونگی سمی نیست.

گیاه هویا

شفلرا

شفلرا یک گیاه زیبا در رنگ بندی ابلق و سبزه که به صورت طبیعی برگ های پایینیش رو از دست میده تا به شکل یک درختچه چتری خودنمایی کنه. شفلرا طیف وسیعی از شرایط نور متفاوت رو به خوبی تحمل میکنه اما بهترین نور براش نور غیر مستقیم پنجره شرقیه. شفلرا خاک کمی مرطوب رو دوست داره اما شدیدا مستعد قارچی شدنه و باید هر ماه بهش قارچ کش بزنید. تنها در صورت خوردن و جویده شدن برگ ها گیاهی سمیه. اگه بدنبال اطلاعات بیشتری درباره بیماری های این گیاه هستید مقاله نگهداری و بیماری های شفلرا رزفارست رو مطالعه کنید.

شفلرا

نخل اریکا

یکی از بهترین نخل هایی که در داخل خونه رشد میکنه، نخل باشکوه اریکاست. این نخل زیبا برای سالم موندن و پر برگ بودن به نور غیر مستقیم روشن و زیاد خورشید نیاز داره تا رشد کنه و تا ارتفاع سقف برسه. اریکا رطوبت زیاد رو ترجیح میده و قهوه ای شدن برگ هاش نشون میده که رطوبت این گیاه کافی نیست. این گیاه با زهکشی خوب و آبیاری مناسب، بسیاری از آفات و بیماری ها رو دفع میکنه. دمای ایده آل اریکا 16 تا 24 درجه سانتی گراده. اریکا قدرت تصفیه هوا رو داره و در لیست گیاهان غیر سمی برای کودکان و حیوانات خونگی قرار میگیره.

نخل اریکا

کالاتیا

کالاتیا گیاهی گرمسیریه که پنجره شرقی رو ترجیح میده و دوست داره نور غیر مستقیمه. ولی در صورت قرار گرفتن در نور مناسب هم نگهداری از این گیاهان کمی دشواره و مراقبت های زیادی رو شامل میشه. کالاتیا به آبیاری منظم و رطوبت بالا نیاز داره که رطوبت رو میتونید از طریق جزیره و یا توسط مه پاش تامینش کنید. خاک زهکشی شده و آب تصفیه شده برای جلوگیری از لکه برگی گیاه ضروریه. کالاتیا برای کودکان و حیوانات خونگی غیر سمیه ولی بهتره که برگ هاش توسط اونا جویده نشه و دور از دسترسشون قرار بگیره.

کالاتیا

فیکوس لیراتا

فیکوس لیراتا یکی دیگه از گیاهان گرمسیری محبوبه که روزانه بین 3 تا 4 ساعت نور فیلتر شده خورشید صبحگاهی رو برای رشدش نیاز داره. قرار گرفتن لیراتا در نور زیاد غیر مستقیم از دو مشکل رایجش یعنی قهوه ای شدن برگ هاش و ریزششون جلوگیری میکنه. علاوه بر نور زیاد غیر مستقیم، رطوبت زیاد هم از علاقه مندی های فیکوس لیراتاست. خاک زهکشی شده، تمیز کردن برگ ها و گردش هوا به رشد بیشتر این گیاه کمک میکنه. فیکوس لیراتا هم مثل برگ انجیری در صورت خورده شدن برگ ها برای حیوانات خونگی سمیه. اگه دوست دارین بیشتر درباره این گیاه مطالعه کنید مقاله معرفی گیاه فیکوس لیراتا و نحوه نگهداری آن رزفارست رو مطالعه کنید.

فیکوس لیراتا

آنتوریوم

از ویژگی های برجسته آنتوریوم میشه به شاخ و برگ براق و چرمی شکلش اشاره کرد اما کلید زیبایی برگ و گل های این گیاه، دریافت نور مناسب از پنجره شرقیه. برگ های این گیاه به راحتی در زیر نور آفتاب میسوزه. از قرار دادنش در نور مستقیم خودداری کنید. آنتوریوم به پوسیدگی ریشه و قارچی شدن حساسه. از آبیاری زیادش خودداری کنید و خاک سبک با زهکش بالا براش فراهم کنید. این گل زیبا دوست دار رطوبت زیاد، گردش هوا و تمیز شدن برگ هاشه. این گیاهان سمی هستن و باید اونا رو از کودکان و حیوانات خونگی دور نگهشون دارید.

آنتوریوم

مارانتا

مارانتا نسبت به کالاتیا که از یک خانواده هستن نگهداری آسون تری داره و معمولا در دسترس و خیلی محبوبه. شاخ و برگ های این گیاه زیبا در زیر نور خورشید کمرنگ میشن و در شرایط کم نور پژمرده میشن اما در نور غیر مستقیم روشن پنجره های شرقی به خوبی رشد میکنن. مارانتا از این نظر محبوبه که برگ هاش رو در شبانه روز به حالت دعا باز و بسته میکنه و از این نظر به گیاه نمازخون معروفه. این گیاه رطوبت رو دوست داره و بهتره براش جزیره درست کنید.

آبیاری سخت ترین قسمت مراقبت از مارانتاست. مارانتا رطوبت دائمی رو دوست داره و با هیچ وجه با خشکی کنار نمیاد. در عین حال در صورتی که خاک بیش از حد مرطوب بمونه به پوسیدگی ریشه دچار میشه. آبیاری مارانتا رو با آب ولرم و بدون کلر انجام بدید. مارانتا گیاه غیر سمیه و برای حیوانات خونگی بیخطره.

مارانتا

اگزالیس

اگزالیس یکی از جذاب ترین گیاهان بنفش رنگه. این گل زیبا دوست دار نور پنجره شرقیه. اگزالیس بومی برزیله و هوای خنک رو دوست داره و زمانی که دما به بالای 27 درجه برسه به خواب میره. تعداد برگ های اگزالیس موقع خوابش کم میشه اما بعد از گذشت 2 تا 4 هفته گیاه دوباره بیدار میشه. آبیاری بیش از حد خطر اصلی برای این گیاهه. بنابراین اجازه بدید خاک بین دو آبیاری خشک بشه. در طول دوره رشد هر دو هفته یک بار اون رو کوددهیش کنید تا به خوبی رشد کنه. این گیاه در طول تابستون شکوفه های ظریف زیبا به رنگ صورتی یا سفید تولید میکنه.

اگزالیس

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

گیاه مناسب برای محل کار

گیاه آویزی زیبا برای منزل بخرید

نگهداری کلم زینتی گیاه جذاب و دوست داشتنی

سوالات متداول درباره گیاه مناسب پنجره شرقی

گیاهان مناسب پنجره شرقی چه گیاهانی هستن؟

ما در این مقاله همه این گیاهان رو بهتون معرفی میکنیم.

گیاه اگزالیس در دمای چند درجه به خواب میره؟

زمانی که دما به بالای 27 درجه برسه به خواب میره.

فیکوس لیراتا به چه میزان نور خورشید نیاز داره؟

فیکوس لیراتا یکی دیگه از گیاهان گرمسیری محبوبه که روزانه بین 3 تا 4 ساعت نور فیلتر شده خورشید صبحگاهی رو برای رشدش نیاز داره.

خاک مورد نیاز شفلرا چیه؟

شفلرا خاک کمی مرطوب رو دوست داره اما شدیدا مستعد قارچی شدنه و باید هر ماه بهش قارچ کش بزنید. تنها در صورت خوردن و جویده شدن برگ ها گیاهی سمیه.

خلاصه نکات مقاله گیاه مناسب پنجره شرقی

پنجره های شرقی منبع ایده آلی از نور زیاد غیر مستقیم هستن که برخی از زیباترین گیاهان آپارتمانی بودن در چنین نوری رو دوست دارن و برای رشد و زنده موندنشون به این نور نیاز دارن. این پنجره ها بخش قابل توجهی از آفتاب صبحگاهی رو وارد خونه میکنن و نور رو به فضا اضافه میکنن و گیاهان رو شاداب میکنن. توجه داشته باشید که در کنار گیاهان آفتاب دوست، گیاهان دیگه ای هم هستن که نور زیاد پنجره های شرقی براشون غیر قابل تحمله.

وجود گیاه در آپارتمان یک ضرورته. استفاده از گیاهان آپارتمانی نه تنها در زیبا تر شدن فضای خونه اثر گذاره، بلکه باعث تصفیه هوای خونه میشه که خصوصا برای شهرهای آلوده مزیت خیلی مهمیه. برای اینکه گیاهان آپارتمانی شما بهتر رشد کنن و سالم بمونن باید اونا رو در فضای مناسب خودشون نگهداری کنید. بسته به اینکه پنجره‌های خونتون شمالی، جنوبی، شرقی و یا غربی باشه، گیاهان مناسب و سازگار با میزان نور هر جهت وجود داره که میتونید ازشون استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *