آشنایی با گل و گیاه

نماد گیاهان مختلف را بدانید

نماد گیاهان مختلف
5/5 - (4 امتیاز)

بسته به پیشینه‌ی ادبیات، تاریخ و سرگذشت مردم هر سرزمین معنا و مفهوم گل‌ها و گیاهان هم میتونه متفاوت باشه. برای مثال در کشور هند، گیاهان اهمیت زیادی در مراسم‌های مذهبی‌ دارن. در ژاپن زبان خاصی برای گل‌ و گیاهان وجود داره و ازشون برای انتقال پیام و احساسات بین افراد استفاده‌ی زیادی میشه. در آمریکا شبدر چهار برگ نماد خوش‌شانسیه و در کشور کره جنوبی از بامبو برای دورکردن ارواح استفاده میشه. ما در این مقاله به بررسی نماد گیاهان مختلف میپردازیم پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

به طور کلی گیاهان سبز نماد طبیعت و تولد دوباره هستن. عده‌ای معتقدن که رنگ سبز گیاهان مستقیما با چاکرای قلب در ارتباطه؛ به همین دلیله که وقتی که به طبیعت میریم حال و هوامون عوض میشه. عده‌ای از مردم هم متعقدن که اگه میخواید به آرزوهاتون مثل عشق و خوشبختی برسید، گیاهان خاصی رو بیرون یا داخل منزلتون بکارید. اگه نام گیاهان و شکلشون رو هنوز به خوبی نمیشناسید به صفحه انواع گل های اپارتمانی و روش نگهداریشون مراجعه کنید.

با دونستن معنا و سمبل هر گیاه متوجه میشید که ارزش‌های مهم برای شما چه چیزهایی هستن و از این به‌ بعد میتونید گیاهانی رو بخرید که نشون‌‌ دهنده‌ی ارزش‌ها و احساسات مورد علاقتون هستن. همچنین با دونستن معنی گیاهان میتونید برای خرید هدیه متناسب با موقعیت، هوشمندانه‌ و دقیق‌ تر عمل کنید و پیامی رو که دوست‌دارید به طرف مقابلتون برسونید.

نماد گیاهان مختلف را بدانید + عکس

نماد گیاهان مختلف

طبق اطلاعاتی که در کتاب‌های ادبی، آثار هنری و فرهنگ عامه‌ی مردم وجود داره،‌ نشونه‌ها و سمبل ها در گیاهان از زمان یونان باستان وجود داشته‌. این نماد‌ها در قرون وسطی و رنسانس و حتی در نمایش‌نامه‌های شکسپیر هم وجود‌ داشتن تا به فرهنگ مدرن امروزی‌ ما رسیدن. ما در این مقاله به بررسی نماد گیاهان مختلف میپردازیم و توضیح میدیم که هر گیاه چه احساسات و فکری رو نشون میده. پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

نماد گیاهان مختلف

گیاه هوازی (تیلاندسیا)

آزادی و خلاقیت. این گیاه برای افرادی که تغییر رو دوست دارن و یا در جای کوچیکی زندگی میکنن مناسبه. این گیاه نماد آزادی و خلاقیته. این گیاهان ریشه ندارن و به خاک هم نیازی ندارن. به همین دلیل نماد آزادی هستن و تقریبا هرجایی که دوست‌ دارن میتونن زندگی کنند.

تیلاندسیا برای کسی مناسبه که تغییر رو دوست داره یا در محیطی کوچیک زندگی میکنه و جای زیادی برای نگهداری گیاهان نیاز نداره، اما ظاهر کوچیک این گیاه جالب رو دست کم نگیرید. تیلاندسیا میتونه با شکل و رنگ خاص خودش حس تازه‌ای به خونتون بده.

گیاه هوازی (تیلاندسیا)

بونسای

هماهنگی، خرد و دانش. این گیاه برای کسانی که به دنبال ایجاد تعادل بیشتر در زندگیشون هستن مناسبه. بونسای‌ها درختان مینیاتوری زیبایی هستن که در طول سال‌ها و با ذوق و هنر خاص به این شکل دراومدن و میتونن انرژی مثبت و حس آرامش‌ رو به افراد هدیه بدن. بونسای سمبل هماهنگی بین انسان، طبیعت و روح و نماد خرد و آرامشه. درختچه‌های بونسای برای افرادی مناسبه که به دنبال ایجاد تعادل بیش‌تر در زندگیشون هستن.

بونسای

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

اسپاتی فیلوم

آرامش و همدردی. این گیاه برای کسانی که به تازگی یکی از عزیزانشون رو از دست دادن مناسبه. این گیاه با گل‌های سفیدش نماد آرامش و هم‌دردیه. اسپاتی فیلوم برای افرادی مناسبه که نیاز به همدردی دارن. نگهداری اسپاتی فیلوم برای افرادی توصیه میشه که به آرامش نیاز دارن.

اسپاتی فیلوم

ساکولنت‌ها

وفاداری و طول عمر. این گیاه برای کسانی که مورد اعتماد شما هستن و در سختی‌ها کنار شما هستن مناسبه. ساکولنت‌ها گیاهان مقاوم و ماندگاری هستن که نماد وفاداری و طول عمر هستن. این گیاهان رو به فرد مورد اعتماد زندگیتون و کسی که همیشه در سختی‌ها کنارتون بوده، هدیه بدید.

ساکولنت‌ها

درخت پول

ثروت و خوش‌شانسی. این گیاهان برای کسانی که میخوان به تازگی شغل جدیدی رو شروع کنن مناسبه. این گیاه زیبا نماد ثروت و خوش‌شانسیه. درخت پول هدیه‌ای مناسب برای کسانیه که شغل جدیدی رو به تازگی شروع کردن.

درخت پول

بامبو

خوش‌شانسی و طول عمر. این گیاه برای کسانی که قصد دارن مرحله‌ی جدیدی رو در زندگیشون شروع کنن مناسبه. این گیاه همیشه سبز نماد شکوه، ماندگاری، خوش‌شانسی و طول عمره. بامبوی زیبا و جذاب رو به کسی هدیه بدید که قصد داره مرحله‌ی جدیدی رو در زندگیش شروع کنه.

بامبو

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

فیلودندرون

عشق به طبیعت و پیشرفت. این گیاه برای کسانی که درحال تجربه رشد و پیشرفت هستن مناسبه. این گیاه با برگ‌های درشت و زیباش نماد عشق به طبیعت و رشد و پیشرفته. این گیاه رو میتونید به هر فردی هدیه بدید که در حال تجربه‌ی رشد و پیشرفت در زندگیشه. همچنین یک هدیه‌ی خوب برای عاشقان طبیعت و علاقه‌مند به حفاظت از محیط زیست به حساب میاد.

فیلودندرون

پتوس

پشتکار و ماندگاری. این گیاه برای کسانی که در حال دنبال کردن اهداف و آرزوهاشون هستن مناسبه. این گیاه زیبا نماد پشتکار و موندگاری طولانی‌مدته. پتوس رو به کسی هدیه بدید که در حال دنبال‌کردن اهداف و آرزوهاشه. اگه گلدون پتوس رو به صورت آویز استفاده کنید، سمبل پیشرفت و فتح قله‌های جدیده.

با هم بخوانیم: راز افزایش سرعت رشد پتوس!

پتوس

کاکتوس‌ها

محافظت و تحمل شرایط سخت. این گیاه برای افراد مصمم، با اراده و کسانی که روزهای سختی رو سپری میکنن مناسبه. کاکتوس‌ پیام‌آور محافظت و تحمل شرایط سخت‌ه و به دلیل این‌ که آب رو در خودش ذخیره میکنه نماد گنج پنهان‌ه. شما با خرید کاکتوس، هدیه‌ی خوبی برای افراد مصمم و با اراده و افرادی که در روز‌های سختی قرار دارن، تهیه خواهید کرد.

کاکتوس‌ها

برگ‌ انجیری

افتخار، احترام و طول عمر. این گیاه برای کسانی که پیشینه‌ی خانوادگی پر افتخاری دارن مناسبه. گیاه برگ‌انجیری نماد افتخار، احترام و طول عمره. این گیاه هدیه‌ای مناسب برای کسیه که پیشینه‌ی خانوادگی پرافتخاری داره و بهش میباله. نگهداری و تکثیر برگ انجیری آسونه و دردسر سر زیادی براتون نداره.

برگ‌ انجیری

گندمی

سلامتی. این گیاه برای کسانی که به تازگی از بیماری بهبود پیدا کردن مناسبه. این گیاه نماد زندگی در لحظه و سلامتیه. گیاه گندمی رو به کسی هدیه بدیدش که به تازگی از بیماری بهبود یافته.

گندمی

سانسوریا

پاکی و پشتکار. این گیاه برای کسانی که خلاق هستن و یا خونه‌ی جدید خریدن مناسبه چون باعث تصفیه هوا میشه. این گیاه مقاوم نماد پاکی و پشتکار زیاده. سانسوریا کم‌ آبی و دمای بالا رو تحمل میکنه پس اون رو به افراد با پشتکار و مقاوم هدیه بدید. سانسوریا به علت قابلیت تصفیه کنندگیش یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید گیاه آپارتمانیه.

سانسوریا

فیکوس بنجامین

صلح و فراوانی. فیکوس نماد صلح، آرامش و فراوانیه. این گیاه برای افرادی مناسبه که به دنبال موفقیت هستن.

فیکوس بنجامین

آلوئه‌ ورا

آلوئه‌ورا با خودش پیام محاظت، خوش‌شانسی، صداقت و خرد رو داره. این گیاه پرفایده خاصیت شفا بخشی زیادی داره پس میتونید این گیاه رو به کسانی هدیه بدید که در حال بهبودی بعد از بیماری هستن.

آلوئه‌ ورا

آزالیا

این گیاه با گل‌های زیباش نماد ظرافت، زنانگی، قدرت و زیباییه. آزالیا یک هدیه‌ی مناسب برای زنان قوی و زیبای زندگیتونه. شما میتونید اون رو به عنوان یادآور دوباره‌ی زیبایی‌های درون و بیرون یک فرد هدیه بدید. نگهداری آزالیا خیلی راحته!

آزالیا

ارکیده

این گیاه سمبل عشق و تحسینه و عطرش نماد انسانی با ذات خوبه. سفارش ارکیده بهترین هدیه برای استاد یا فرد بزرگیه که ازش در زندگیتون الهام گرفتید.

ارکیده

بنفشه‌ی وحشی

این گیاه در اروپا نماد حافظه و تفکره. شما میتونید اون رو به معلمتون هدیه بدید.

بنفشه‌ی وحشی

خزه

خزه نماد خوش‌شانسی و پوله. شما میتونید اون رو در تراریوم‌ و کوکداما استفاده کنید و به عزیزانتون هدیه بدید.

خزه

سرخس

سرخس نماد سلامتی، خوش شانسی و محافظته. این بهترین هدیه برای کسیه که در حال مهاجرت و دورشدن از محل زندگیشه.

سرخس

کالانکوئه

این گیاه نماد عشق بی‌نهایت و پشتکاره. اون رو به کسی هدیه بدیدش که عشقش در قلبتون موندگاره.

کالانکوئه

ونوس

این گیاه جالب نماد قدرت و شجاعته و برای کسی مناسبه که کمی عجیب غریبه یا ماجراجو هست. نگهداری گیاه ونوس حشره خوار خیلی سخت نیست.

ونوس

لاله

گیاه لاله نماد عشق بی‌قید و شرط و شادیه. گلدون لاله رو در ابتدای فصل بهار در اتاق پذیرایی یا خونتون بذارید تا با گل‌های چشم‌نوازش زیبایی خونتون رو چند برابر کنه. این گل هدیه‌ی خوبی برای عزیزانتونه.

لاله

کدام گل‌ها برای هدیه دادن به پدرها ایده‌آل هستند؟

اغلب پدرها هم خیلی به گل علاقه‌مند هستن و از گل استقبال میکنن. گل‌هایی مثل لاله، داوودی، بنفشه و آلسترومریا هم پاسخگوی سلیقه اکثر آقایان هستن. یک دسته گل رنگارنگ و باطراوت میتونه راهی عالی برای ابراز علاقه شما به پدرتون باشه.

 • گل رز: گل رز، احترام و تحسین شما رو نسبت به پدرتون بیان میکنه. گل‌هایی که استوار، بلند و قوی هستن، درست مثل پدر! رز قرمز و سفید در سراسر جهان به عنوان گل ویژه‌ی تبریک روز پدر شناخته میشن.
 • ارکیده سفید: اگه میخواید کمی احساسات بیشتری به خرج بدید، ارکیده سفید رو انتخاب کنید. این ارکیده‌ها یکی از زیباترین گل های دنیا هستن، و به خوبی میتونن عشق و توجه شما رو بروز بدن.
 • افتابگردون: گفتیم که آقایان عاشق گل‌های زرد و نارنجی هستن. پس گل آفتابگردون هم میتونه برای پدرها بی‌نظیر باشه.
 • گل داوودی: یکی از بهترین گل‌ها برای پدرها، گل داوودیه. داوودی زیبا سمبل مثبت اندیشی و جذابیته. انتخاب این گل کاملا عاقلانه و تضمین شده.

چه گل‌هایی برای هدیه دادن به دوستان مناسب‌تر هستند؟

 • آلسترومریا: آلسترومریا، گلیه که شاید بیشتر از همه گل ها یادآور دوستی باشه.
 • رز زرد: رز زرد، نماد رابطه دوستی و شادمانیه. این گل، بیانگر شروع تازه هم هست. پس اگه مدتیه با دوستتون قهر بودید و حالا میخواید رابطتون رو مجددا آغاز کنید، رز زرد انتخاب هوشمندانه‌ای برای شماست.
 • داوودی: گل داوودی به معنای حمایته، معنایی که در رابطه‌های دوستانه هم باارزش تلقی میشه.
 • زنبق: زنبق هم یکی دیگه از گل‌های مرتبط به مفهوم رفاقته.

چه گل‌هایی برای تبریک تولد نوزاد مناسب هستند؟

گل‌ها، هدایایی بی‌نظیر برای بیان شادمانی و دلگرمی هستن. عطر خوشایند و زیبایی گل ها، لذت و خوشحالی حقیقی رو به گیرنده منتقل میکنه. به خصوص اگه علت گل دادن، تولد نوزاد و تبریک قدم نو رسیده باشه! صورتی، بنفش و رنگ‌های پاستیلی همیشه انتخاب خوبی برای تبریک تولد نوزاد دختر هستن. لیلیوم، رز، لاله و میخک گل‌های مناسبی برای این منظور تلقی میشن و خوشبختانه تنوع رنگی بالایی هم دارن. برای نوزاد پسر هم، آبی و زرد محبوب‌ هستن. فریزیا، دلفینیوم، زنبق و استاتیس همگی انتخاب‌های خوبی برای تبریک میلاد نوزاد پسر هستن.

چه گیاهانی نماد خوش شانسی هستند؟

 • بامبوی سه تکه
 • کراسولا او واتا
 • فیکوس لیراتا
 • ارکیده‌ها
 • فیلودندرون
 • سانسوریا
 • گیاه یشم

بهترین گل‌ها برای جشن فارغ التحصیلی کدام‌اند؟

اگه همسر، دوست یا یکی از اعضای خانواده شما در حال آماده شدن برای فارغ التحصیلیه، هدیه دادن گل‌ بهش یک راه عالی برای بیان تبریکه. به ویژه اگه در کنارشون نیستید و نمیتونید حضورا بهشون تبریک بگید. خوشبختانه گل‌های بسیاری برای این مناسبت هستن و انتخاب‌هاشون نامحدوده. اما اگه میخواید انتخاب رو کمی ساده کنید، این گل ها برای شما مناسبن:

 • ارکیده
 • میخک
 • لیلیوم
 • رز

معنا و مفهوم گل ها که تا امروز نمیدانستید!

همه چیز درباره نگهداری گل آنتوریوم را در اینجا بخوانید!

معرفی گل مریم | لذت درمان بیماری ها با خواص گل مریم!

سوالات متداول درباره نماد گیاهان مختلف

سانسوریا نماد چیه؟

پاکی و پشتکار. این گیاه برای کسانی که خلاق هستن و یا خونه‌ی جدید خریدن مناسبه چون باعث تصفیه هوا میشه. این گیاه مقاوم نماد پاکی و پشتکار زیاده. سانسوریا کم‌ آبی و دمای بالا رو تحمل میکنه پس اون رو به افراد با پشتکار و مقاوم هدیه بدید. سانسوریا به علت قابلیت تصفیه کنندگیش یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید گیاه آپارتمانیه …

چه گیاهانی نماد خوش شانسی هستند؟

از جمله این گیاهان میشه به سانسوریا، یشم، فیلودندرون و … اشاره کرد …

کدام گل‌ها برای هدیه دادن به پدرها ایده‌آل هستند؟

گل رز: گل رز، احترام و تحسین شما رو نسبت به پدرتون بیان میکنه. گل‌هایی که استوار، بلند و قوی هستن، درست مثل پدر! رز قرمز و سفید در سراسر جهان به عنوان گل ویژه‌ی تبریک روز پدر شناخته میشن.
ارکیده سفید: اگه میخواید کمی احساسات بیشتری به خرج بدید، ارکیده سفید رو انتخاب کنید. این ارکیده‌ها یکی از زیباترین گل های دنیا هستن، و به خوبی میتونن عشق و توجه شما رو بروز بدن.
افتابگردون: گفتیم که آقایان عاشق گل‌های زرد و نارنجی هستن. پس گل آفتابگردون هم میتونه برای پدرها بی‌نظیر باشه.
گل داوودی: یکی از بهترین گل‌ها برای پدرها، گل داوودیه. داوودی زیبا سمبل مثبت اندیشی و جذابیته. انتخاب این گل کاملا عاقلانه و تضمین شده …

چه گیاهانی نمادی از خانواده هستند؟

داوودی، ادریسی، رز، لاله و گل آفتابگردون نماد عشق و ازدواج و خانواده هستن …

خلاصه نکات مقاله نماد گیاهان مختلف

بسته به پیشینه‌ی ادبیات، تاریخ و سرگذشت مردم هر سرزمین معنا و مفهوم گل‌ها و گیاهان هم میتونه متفاوت باشه. برای مثال در کشور هند، گیاهان اهمیت زیادی در مراسم‌های مذهبی‌ دارن. در ژاپن زبان خاصی برای گل‌ و گیاهان وجود داره و ازشون برای انتقال پیام و احساسات بین افراد استفاده‌ی زیادی میشه. در آمریکا شبدر چهار برگ نماد خوش‌شانسیه و در کشور کره جنوبی از بامبو برای دورکردن ارواح استفاده میشه.

به طور کلی گیاهان سبز نماد طبیعت و تولد دوباره هستن. عده‌ای معتقدن که رنگ سبز گیاهان مستقیما با چاکرای قلب در ارتباطه؛ به همین دلیله که وقتی که به طبیعت میریم حال و هوامون عوض میشه. عده‌ای از مردم هم متعقدن که اگه میخواید به آرزوهاتون مثل عشق و خوشبختی برسید، گیاهان خاصی رو بیرون یا داخل منزلتون بکارید. اگه نام گیاهان و شکلشون رو هنوز به خوبی نمیشناسید به صفحه انواع گل های اپارتمانی و روش نگهداریشون مراجعه کنید.

با دونستن معنا و سمبل هر گیاه متوجه میشید که ارزش‌های مهم برای شما چه چیزهایی هستن و از این به‌ بعد میتونید گیاهانی رو بخرید که نشون‌‌ دهنده‌ی ارزش‌ها و احساسات مورد علاقتون هستن. همچنین با دونستن معنی گیاهان میتونید برای خرید هدیه متناسب با موقعیت، هوشمندانه‌ و دقیق‌ تر عمل کنید و پیامی رو که دوست‌دارید به طرف مقابلتون برسونید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *