نگهداری از گل و گیاه

علامت کمبود رطوبت گیاهان را بدانید!

علامت کمبود رطوبت گیاهان
4.7/5 - (4 امتیاز)

چرا خیلی از گیاهان به سطح رطوبت بیشتری نیاز دارن؟ علامت کمبود رطوبت گیاهان چیه؟ این سوال ها همیشه در ذهن دوست داران گل و گیاه وجود داره. خیلی از گیاهان آپارتمانی ما از مناطق گرمسیری که محل زندگی اصلیشون که در زیر سایبان جنگل هست شکل میگیرن. این گیاهان چون در دمای گرم تر و شرایط نوری کمتری رشد میکنن برای آپارتمان خیلی مناسب هستن. با این حال، یک پارامتر دیگه ثابت در نگهداری گل و گیاه مثل آب و هوا میزان رطوبته که در جنگل ها به وفور پیدا میشه. بنابراین گیاهانی که از محیط طبیعیشون خارج میشن و در شرایط خشک و داخلی قرار میگیرن علائم کمبود رطوبت رو نشون میدن. در این مقاله با رزفارست همراه بشید تا با علامت کمبود رطوبت در گیاهان آشنا بشید.

علامت کمبود رطوبت گیاهان

علامت کمبود رطوبت گیاهان

همیشه با افزایش دما میزان رطوبت محیط هم کاهش پیدا میکنه بخاطر همین زمانی که دمای محل نگهداری گیاه از اون حد مورد نظر گیاه بیشتر میشه باید رطوبت و میزان آبیاری رو افزایش بدید تا گیاه دچار مشکل نشه، همه ی گیاهان آپارتمانی (بالای ۸۰ درصد) نمیتونن هوای گرم و خشک رو تحمل بکنن.

همونطور که گفتیم بهتره برای همه گیاهان آپارتمانی حتی کاکتوس ها هم رطوبت حداقل 40 تا 60 درصدی فراهم کنید، چون این گیاه علاوه بر اینکه بیشتر بومی مناطق گرمسیری و معتدل هستن قبل از اینکه به خونه شما بیان در شرایط گلخونه ای زندگی کردن و به این محیط عادت دارن.

اگه دمای محل زندگی شما و گیاه حدود18 تا 20 درجه سانتی گراد باشه رطوبت خوبی برای گیاه وجود داره و نیاز به هیچ کار اضافه ای نیست مگر اینکه گیاه خودش نیاز به رطوبت بالا داشته باشه، پس همیشه چک کنید و ببینید که آیا دمای محل نگهداری بالا رفته یا نه. هیچ وقت گیاه رو در معرض نور مستقیم و کنار وسایل گرماشی و سرمایشی قرارش ندید چون این موارد هم میزان تبخیر رو افزایش میدن و در کنار این شما باید رطوبت خوبی برای گیاه فراهم کنید. حالا در ادامه مقاله به علامت کمبود رطوبت گیاهان کمبود رطوبت گیاهان میپردازیم.

علامت کمبود رطوبت گیاهان

قهوه ای شدن برگ ها

بیشتر رطوبت گیاهان از طریق سطح برگ ها از بین میره و در شرایط خشک، میزان تعرق و تبخیر بیشتره. لبه های ظریف برگ حساس ترین نقاط هستن و در شرایط رطوبت کم به راحتی رنج میبرن و قهوه ای میشن. قهوه ای شدن برگ گیاهان یک مشکل رایج برای گیاهان آپارتمانیه. رطوبت کم و مشکلات آبیاری هم دو دلیل عمده برای این مشکل هستن.

قهوه ای شدن برگ ها

زرد شدن برگ ها

برگ های زرد نشونه تنش گیاهه که میتونه به دلایل مختلفی باشه. دیدن افزایش سریع تعداد برگ های زرد در گیاه شما رو مجبور میکنه که همه مراقبت ها از جمله میزان رطوبت رو مرور کنید.

زرد شدن برگ ها

خشک شدن برگ ها

میزان رطوبت کم باعث خشک شدن بیش از حد برگ ها میشه و گاهی اوقات گیاهان قادر به رشد کافی نیستن و ترد و خشک میشن. این یک علامت هشدار دهنده هست و باید سریعاً رفع بشه.

خشک شدن برگ ها

ریزش جوانه ها قبل از باز شدن

جوانه ها و گل های زیادی از گیاهان نسبت به میزان رطوبت کم حساس هستن. وقتی از گیاهان آپارتمانی گل دار نگهداری میکنید دیدن جوانه ها و گل های جدید هیجان انگیزترین و پاداش آورترین قسمت از چرخه رشدشونه و دیدن افتادن جوانه ها خیلی نا امید کنندست. رطوبت کم یکی از شایع ترین علل این مشکله.

عدم رشد جوانه ها

اگه گیاهان دچار تنش بشن از گل دادن خودداری میکنن و استرس ناشی از رطوبت کم میتونه در درجه اول از گل دهی گیاهان خونگی شما جلوگیری کنه. البته این همیشه صدق نمیکنه، چون گیاهانی وجود دارن که استرس باعث وحشتشون میشه و به گل دهی تشویق میشن. پس در ابتدا به خوبی گیاهتون رو بشناسید و با نگهداریشون آشنا بشید.

با هم بخوانیم: آسان ترین روش های تشخیص زمان مناسب آبیاری گیاهان

پژمرده شدن گل ها

هوای خشک باعث افزایش تبخیر و از دست رفتن آب میشه و ممکنه در رطوبت کم شکوفه های شما زودتر پژمرده بشن.

پژمرده شدن گل ها

شاخ و برگ پژمرده

پژمردگی عمومی شاخ و برگ اغلب به دلیل کم آبی گیاهه، اما میتونه به دلیل رطوبت کم هم باشه.

نیاز به آب بیشتر

ممکنه متوجه بشید که گیاهان خونگی در شرایط رطوبت کم به آب بیشتری نیاز دارن. از اونجایی که میزان تعرق و تبخیر بیشتره، برای سالم نگه داشتن گیاه به آب بیشتری نیاز دارید.

بهترین سطح رطوبت برای گیاهان

بیشتر گیاهان آپارتمانی در سطح رطوبت 50 تا 60 درصد رشد میکنن. اگه بتونید به این سطح رطوبت برسید، بیشتر گیاهان با شرایط سازگار میشن و سالم میمونن. تعداد زیادی از گیاهان آپارتمانی در شرایط خشک خیلی بهتر عمل میکنن اما تعدادی کمی هم وجود دارن که برای رشد به رطوبت خیلی بالایی نیاز دارن که در ادامه مقاله با این گیاهان آشنا میشیم.

رطوبت زیاد گیاهان

سطح بیش از حد رطوبت برای نوع نامناسب گیاه (گیاهان دوست دار خشکی) میتونه فاجعه بار باشه و خطر بیماری باکتریایی و قارچی رو خیلی افزایش بده. خیلی از باکتری ها و قارچ ها در شرایط رطوبت بالا بخصوص در شرایطی که تهویه هوا ضعیفه، رشد و تکثیر پیدا میکنن. این امر میتونه باعث شیوع خیلی سریع بیماری گیاهان خونگی بشه.

اگه گیاهان خونگی شما در شرایط خیلی مرطوب رشد میکنن، باید اطمینان حاصل کنید که این شرایط برای این نوع گیاه ایده آله یا نه. علاوه بر این، باید اطمینان حاصل کنید که تهویه مناسب برای گیاه فراهم باشه، چون هوای متحرک خطر بیماری رو خیلی کاهش میده. پس گاه به گاه باز کردن یک پنجره یا استفاده از پنکه برقی میتونه از خیلی از مشکلات جلوگیری کنه.

گیاهان آپارتمانی با رطوبت بالا

گیاهان زیر در شرایط رطوبت بالا خیلی بهتر رشد میکنن. اگه این گیاهان رو نگهداری میکنید، قطعاً باید سطح رطوبت رو کنترل کنید و از تکنیک هایی که در مقاله راه های تامین رطوبت گیاهان گفتیم استفاده کنید.

 • بگونیا رکس
 • پیله آ
 • ارکیده
 • مارانتا
 • بابا آدم
 • سرخس
 • لاکی بامبو
 • کالاتیا
 • دیفن باخیا
گیاهان آپارتمانی با رطوبت بالا

گیاهان آپارتمانی با رطوبت کم

اگه ایده افزایش سطح رطوبت در خونتون رو نمیپسندید یا شرایط کم رطوبت رو ترجیح میدید، هنوز هم میتونید از مزایای رشد گیاهان در داخل خونه بهره مند بشید. گیاهان خونگی زیر در شرایط کم رطوبت رشد میکنن.

 • افوربیا
 • آلوئه ورا
 • کاکتوس
 • فیکوس الاستیکا
 • اشوریا
 • پپرومیا
 • مرجان مینیاتوری
 • لیندا
 • کراسولا خرفه ای
گیاهان آپارتمانی با رطوبت کم

شوره زدن گیاه نشانه چیست؟

شوره زدن برگ گیاه نشونه بیماری قارچی شایع در گیاهانه. این بیماری قارچی انواع مختلفی داره و هر گیاهی ممکنه به یک نوع ازش دچار بشه. زمانی که قارچ روی یکی از گیاهان شما رشد میکنه، لایه‌ای از کپک، متشکل از هاگ‌های زیاد، روی برگ‌ها تشکیل میشه و بعد این هاگ‌ها توسط باد و جریان هوا پخش میشن و به گیاهان دیگه منتقل میشن. این کپک‌ها میتونن رشد گیاه شما رو کند کنن و اگه عفونت قارچی به اندازه کافی شدید باشه، روی کیفیت میوه و گل هم اثر منفی میزاره.

شوره زدن گیاه نشانه چیست؟

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

بیماری های قارچی و سوختگی در گیاهان اپارتمانی | ترفند های از بین بردن قارچ گل

همه چیز درباره بیماری های گیاهان | تشخیص علائم قارچ در گیاهان

انواع روش‌های از بین بردن قارچ گلدان در خانه!

سوالات متداول درباره علامت کمبود رطوبت گیاهان

آیا گیاهان آپارتمانی رطوبت رو افزایش میدن؟

گیاهان آپارتمانی بخار آب رو از روی برگ هاشون آزاد میکنن. این باعث افزایش رطوبت محلی در محل رشدشون میشه. بنابراین اگه با سطح رطوبت کم در خونتون دست و پنجه نرم میکنید، یک گزینه خیلی خوب تهیه برخی از گیاهان خونگی رطوبت دوسته …

از کجا بفهمیم گیاهمون چقدر رطوبت نیاز داره؟

بهترین روش برای اینکه بدونید گیاهتون چقدر رطوبت نیاز داره و برای تامین رطوبت گیاه چقدر رطوبت باید براش فراهم کنید اینه که شما شرایط نگهداری گیاه رو مطالعه کنید و بفهمید گیاه بومی کجاست، برگ های گیاه ضخیم هستن یا نازک (برگ های نازک نیاز به رطوبت بالا و برگ های ضخیم نیاز به رطوبت کم دارن) و یا گیاه چه نشونه هایی از خودش بعد از مدتی که در خونه یا محل کار شماست نشون میده. اینجوری خیلی راحت نیاز رطوبتی گیاه رو میتونید بفهمید …

شوره زدن گیاه نشانه چیست؟

شوره زدن برگ گیاه نشونه بیماری قارچی شایع در گیاهانه. این بیماری قارچی انواع مختلفی داره و هر گیاهی ممکنه به یک نوع ازش دچار بشه. زمانی که قارچ روی یکی از گیاهان شما رشد میکنه، لایه‌ای از کپک، متشکل از هاگ‌های زیاد، روی برگ‌ها تشکیل میشه و بعد این هاگ‌ها توسط باد و جریان هوا پخش میشن و به گیاهان دیگه منتقل میشن. این کپک‌ها میتونن رشد گیاه شما رو کند کنن و اگه عفونت قارچی به اندازه کافی شدید باشه، روی کیفیت میوه و گل هم اثر منفی میزاره …

علامت کمبود رطوبت گیاهان چیه؟

ما در این مقاله این علائم رو به طور کامل و جامع براتون شرح دادیم …

خلاصه نکات مقاله علامت کمبود رطوبت گیاهان

چرا خیلی از گیاهان به سطح رطوبت بیشتری نیاز دارن؟ علامت کمبود رطوبت گیاهان چیه؟ این سوال ها همیشه در ذهن دوست داران گل و گیاه وجود داره. خیلی از گیاهان آپارتمانی ما از مناطق گرمسیری که محل زندگی اصلیشون که در زیر سایبان جنگل هست شکل میگیرن. این گیاهان چون در دمای گرم تر و شرایط نوری کمتری رشد میکنن برای آپارتمان خیلی مناسب هستن. با این حال، یک پارامتر دیگه ثابت در نگهداری گل و گیاه مثل آب و هوا میزان رطوبته که در جنگل ها به وفور پیدا میشه. بنابراین گیاهانی که از محیط طبیعیشون خارج میشن و در شرایط خشک و داخلی قرار میگیرن علائم کمبود رطوبت رو نشون میدن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *