دسته بندی نشده

مهم ترین علائم کمبود نور در گیاهان که باید بدانید!

علائم کمبود نور در گیاهان
5/5 - (3 امتیاز)

علائم کمبود نور در گیاهان چیه؟ گیاهان آپارتمانی از انواع گیاهانی هستن که میتونن در محیط خونه هم رشد کنن و شرایط برای رشدشون در خونه خیلی سخت و دشوار نیست. به طور معمولی، یک گیاه برای اینکه بتونه به صورت طبیعی رشد کنه نیازمند عواملیه تا شرایط رو برای رشد فراهم کنن. این عوامل خاک مناسب، آب، هوای مناسب، نور و در کل نگهداری مناسبه که هر کدوم باید رعایت بشن. ما تو این مقاله قراره علائم کمبود نور در گیاهان رو بررسی کنیم پس تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

علائم کمبود نور در گیاهان

در زمان خرید هر نوع گیاه آپارتمانی شما باید به شرایط محیطی آپارتمانتون توجه کنید. برای مثال شخصی که دوست داره گل سنگ رو در خونش نگهداری کنه باید بدونه این گل نیازی به نور شدید نداره و همین که محیطش نور کافی داشته باشه و روشن باشه رشد میکنه. در شرایطی که گیاهی که میخواید ازش نگه داری کنید نیاز به نور داره میتونید با استفاده از نور گیاهان آپارتمانی میزان نور لازم رو برای رشد گیاهتون آماده کنید. اکثر گیاهان آپارتمانی به دلیل نا آگاهی از شرایط پژمرده میشن و از بین میرن ولی در صورتی که اصول و شرایط نگهداری ازشون رو بدونیم میتونیم به درستی ازشون نگهداری کنیم. در ادامه مقاله به علائم کمبود نور در گیاهان میپردازیم.

علائم کمبود نور در گیاهان

کم شدن رشد گیاهان

گیاهان اپارتمانی برای رشد خوب نیاز به نور کافی دارن، اگه متوجه شدید بعد از مدتی رشد گیاهتون کم شده و در کنار کم شدن رشد گیاه، بد شکل رشد میکنه، این اتفاق نشونه کمبود نور در گیاهه. البته کم شدن رشد گیاهان از کمبود مواد مغذی در خاک و یا کوچیک شدن گلدون هم هست ولی به هیچ وجه اینجور مواقع گیاه بدشکل نمیشه.

رشد علفی در گیاهان

اولین و شاید بشه گفتت واضح ترین علامت کمبود نور در گیاهان آپارتمانی زیاد شدن فاصله برگ ها از همه. اگه زمانی که گیاه رو میخرید فاصله برگ هاش خیلی کمه و بعد از اینکه میارید خونه فاصله برگ های جدید زیاد میشه اینجاست که باید بدونید نور گیاهتون کمه و باید گیاه رو به محلی با نور زیاد منتقلش کنید.

از بین رفتن بخش های ابلق گیاهان

کمبود نور خودش رو توی گیاهان ابلق خیلی خوب بیشتر نشون میده، چطوری؟ وقتی قسمت های ابلق برگ کم رنگ یا سبز میشن نشون میده که گیاهتون نور خیلی کمی داره دریافت میکنه، راستی گونه ها ابلق به نسبت گونه های ساده نور بیشتری میخوان، پس اگه متوجه شدید برگ پتوس، شفلرا، سانسوریا و سایر گیاهان ابلق، قسمت های ابلقشون از بین میره بدونید که نور گیاه براش کافی نیست این مشکل توی سانسوریا با کم رنگ شدن بخش های کناری گیاه خودش رو نشون میده.

با هم بخوانیم: نگهداری از نخل مرداب

گل ندادن و ریزش گل های گیاهان گل دار

گیاهان گلدار به نور زیاد و کافی برای گل دهی و باز کردن غنچه ها نیاز دارن پس اگه مشاهده کردید که این نوع گیاهان شروع به ریزش گل ها کردن و یا بعد از اولین سال مجدد گل نمیدن یعنی نیاز نوری گیاه به خوبی تامین نشده.

کشیده شدن گیاه به سمت منبع نور

اگه دیدید ساقه و برگ های گیاه به سمت منبع نور متمایل شدن نشون میده نور به اندازه کافی به گیاه نمیرسه و گیاه سعی میکنه که ساقه و برگ های خودش رو به سمت نور نزدیک کنه تا نور بیشتری دریافت کنه.

کشیده شدن گیاه به سمت منبع نور

ریزش برگ ها

چهارمین دلیل میتونه ریزش برگ ها و یا ریز بودن برگ ها باشه. این مشکل هم از نور کم و هم از کمبود مواد مغذیه که باید بررسی کنید. ولی در کنار ریز بودن برگ و ریزش، برگ های جدید با فاصله رشد میکنن که نشون میده نور گیاه کافی نیست.

نشانه های نور زیاد در گیاهان

علاوه بر نور کم ما بهتون چند نشونه از زیاد بودن نور رو هم بهتون میگیم.

 • قهوه ای شدن برگ ها
 • ایجاد لکه هایی مثل زنگ روی گیاه.
 • ایجاد لکه و سوختگی روی برگ ها (این بخاطر نور زیاد و مستقیمه) سعی کنید نور فیلتر شده برای گیاهاتون فراهم کنید.

چجوری کمبود نور گیاهانمون رو برطرف کنیم؟

برای این کار در زمان خرید گیاه باید دقت کنید که گیاهانی رو متناسب با نور موجود در محیط خونتون خریداری کنید و تا اونجا که میتونید گیاهانی که به نور کمی احتیاج دارن (گیاهان مقاوم به نور کم) رو انتخاب کنید، توجه کنید هیچ گیاهی بدون نور نمیتونه زندگی کنه پس اگه هیچ نوری توی خونتون ندارید سمت نگهداری گل و گیاه نرید مگر اینکه بخواید از نور مصنوعی برای رشد گیاهان آپارتمانیتون استفاده کنید. دومین راه برای درمان کمبود نور تهیه لامپ رشد مخصوص گیاهان آپارتمانیه که حتما موقع خریدش از برندهای معتبر خریداریش کنید چون هر نوری برای گیاهان مفید نیست. سومین راه درمان هم که از همه راحت تره اینه که گیاه رو به محلی با نور زیاد منتقلش کنید.

چجوری کمبود نور گیاهانمون رو برطرف کنیم؟

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

روش های قلمه زنی گیاهان

انواع گل رونده باغچه‌ای و آپارتمانی را بشناسید! + عکس

کاشت و پرورش سبزی در خانه + آموزش تصویری کاشت سبزی خوردن در گلدان

سوالات متداول درباره علائم کمبود نور در گیاهان

آیا کم شدن رشد گیاهان میتونه به دلیل کمبود نور باشه؟

گیاهان اپارتمانی برای رشد خوب نیاز به نور کافی دارن، اگه متوجه شدید بعد از مدتی رشد گیاهتون کم شده و در کنار کم شدن رشد گیاه، بد شکل رشد میکنه، این اتفاق نشونه کمبود نور در گیاهه. البته کم شدن رشد گیاهان از کمبود مواد مغذی در خاک و یا کوچیک شدن گلدون هم هست ولی به هیچ وجه اینجور مواقع گیاه بدشکل نمیشه …

نشونه های کمبود نور در گیاهان چیه؟

ما در این مقاله تمام این نشونه ها رو براتون شرح دادیم …

نشونه های نور زیاد در گیاهان چیه؟

قهوه ای شدن برگ ها
ایجاد لکه هایی مثل زنگ روی گیاه.
ایجاد لکه و سوختگی روی برگ ها (این بخاطر نور زیاد و مستقیمه) سعی کنید نور فیلتر شده برای گیاهاتون فراهم کنید.

چجوری کمبود نور گیاهانمون رو برطرف کنیم؟

برای این کار در زمان خرید گیاه باید دقت کنید که گیاهانی رو متناسب با نور موجود در محیط خونتون خریداری کنید و تا اونجا که میتونید گیاهانی که به نور کمی احتیاج دارن (گیاهان مقاوم به نور کم) رو انتخاب کنید، توجه کنید هیچ گیاهی بدون نور نمیتونه زندگی کنه پس اگه هیچ نوری توی خونتون ندارید سمت نگهداری گل و گیاه نرید مگر اینکه بخواید از نور مصنوعی برای رشد گیاهان آپارتمانیتون استفاده کنید …

خلاصه نکات مقاله علائم کمبود نور در گیاهان

علائم کمبود نور در گیاهان چیه؟ گیاهان آپارتمانی از انواع گیاهانی هستن که میتونن در محیط خونه هم رشد کنن و شرایط برای رشدشون در خونه خیلی سخت و دشوار نیست. به طور معمولی، یک گیاه برای اینکه بتونه به صورت طبیعی رشد کنه نیازمند عواملیه تا شرایط رو برای رشد فراهم کنن. این عوامل خاک مناسب، آب، هوای مناسب، نور و در کل نگهداری مناسبه که هر کدوم باید رعایت بشن.

در زمان خرید هر نوع گیاه آپارتمانی شما باید به شرایط محیطی آپارتمانتون توجه کنید. برای مثال شخصی که دوست داره گل سنگ رو در خونش نگهداری کنه باید بدونه این گل نیازی به نور شدید نداره و همین که محیطش نور کافی داشته باشه و روشن باشه رشد میکنه. در شرایطی که گیاهی که میخواید ازش نگه داری کنید نیاز به نور داره میتونید با استفاده از نور گیاهان آپارتمانی میزان نور لازم رو برای رشد گیاهتون آماده کنید.

اکثر گیاهان آپارتمانی به دلیل نا آگاهی از شرایط پژمرده میشن و از بین میرن ولی در صورتی که اصول و شرایط نگهداری ازشون رو بدونیم میتونیم به درستی ازشون نگهداری کنیم. در ادامه مقاله به علائم کمبود نور در گیاهان میپردازیم.

2 دیدگاه در “مهم ترین علائم کمبود نور در گیاهان که باید بدانید!

 1. mostafa گفت:

  من نور گیاهم خوبه ولی رشدش کنده چیکار کنم؟

  1. کارشناس رزفارست گفت:

   یا دارین عجله میکنید یا گیاهتون علاوه بر آبیاری به کود هم نیاز داره، وابسته به نوع گباهتون کود مناسب هم تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *