نگهداری از گل و گیاه

آسان ترین ترفندهای پرپشت شدن سینگونیوم که نمی دانید!

پرپشت شدن سینگونیوم
5/5 - (4 امتیاز)

اگه شما این گیاه رو خریداری کردید و به خاطر عشق و علاقه ای که بهش دارید باید ازش به بهترین شکل ممکن نگهداری کنید و برای این کار لازمه که از شرایط نگهداری این گیاه به خوبی با خبر باشید. به صورت کلی فراهم کردن شرایط محیطی ایده آل برای نگهداری سینگونیوم (Syngonium) کار بسیار آسونیه و زحمت زیادی برای شما نداره چون این گیاه به خوبی با درجه حرارت داخل خونه سازگار میشه و از جمله گیاهانی محسوب میشه که نیاز به نور مستقیم و یا زیاد خورشید نداره. از طرف دیگه در رابطه با روش های نگهداری گیاه سینگونیوم میشه گفت که این گیاه مذکور نیاز به خاک همیشه مرطوب داره و در عین حال باید برای افزایش رشدش ماهانه یکبار از کودهای متعادل و ملایم استفاده کنید. در کنار همه ی نکات؛ مواردی مانند باز نشدن برگ ها، زرد شدن گیاه، پیدایش لکه های قهوه ای، کم رنگ شدن برگ ها و یا حتی افتادن، خشک شدن گیاه و… نشون دهنده بیماری گیاهه سینگونیوم هست. اگه به تازگی گیاه سینگونیوم خودتون رو خریداری کردید و تمایل به پرپشت شدن سینگونیوم دارید در این مقاله با ما همراه باشید.

آسان ترین ترفندهای پرپشت شدن سینگونیوم که نمی دانید!

پرپشت شدن سینگونیوم

پرپشت شدن سینگونیوم چجوری ممکنه؟ برای پرپشت شدن سینگونیوم (Syngonium) در درجه اول لازمه تا همه ی شرایط ایده آل محیطی و نگهداری گیاه رو براش فراهم کنید به طوری که سینگونیوم ترغیب به رشد حداکثریش بشه و با هرس شدن به موقع، ظاهری پرپشت و شاداب داشته باشه. در ادامه مقاله به بررسی این نکات میپردازیم.

دمای مناسب

گیاه سینگونیوم در طیف دمایی 17 تا 27 درجه سانتی گراد بهترین عمکلرد خودش رو داره. شاید در نگاه اول این طور به نظر برسه که درجه حرارت ارتباطی با پرپشت شدن سینگونیوم نداشته باشه با این حال باید بهتون بگم که این فرضیه کاملا اشتباهه و دما تاثیر به سزایی در پرپشت شدن ظاهر گیاه داره.

نوسانات دمایی شدید با توجه به اینکه به گیاه استرس وارد میکنه، میتونه تا مدت ها رشد سینگونیوم رو تحت تاثیر قرار بده و از پرپشت شدنش جلوگیری کنه. بنابراین در این شرایط طبیعیه که گیاه سرگرم درمان استرس خودش باشه تا اینکه بخواد روی رشد شاخه و برگ هاش تمرکز کنه.

برای افزایش سرعت رشد سینگونیوم پیشنهاد میشه همیشه دما رو در محدوده ای که گفتیم نگه دارید و هرگز برای اینکه گیاهتون هوای تازه بخوره، پنجره های خونه رو براش باز نکنید. ضمنا با توجه به چهار فصل بودن کشور ایران پیشنهاد میشه هرگز از گلدون گیاه در معرض سیستم های سرمایشی و یا گرماشی نگهداری نشه چون این سیستم ها با تولید بادهای سرد و گرم رشد سینگونیوم رو به طور قابل ملاحظه ای کاهش میدن.

دمای مناسب

خدمتی رایگان از رزفارست، برای دریافت مشاوره درباره نگهداری از گل و گیاه خود تنها کافیست یا با شماره تلفن 77823049-021 تماس بگیرید و یا شماره تلفن خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید تا کارشناسان در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند!

نور مناسب محل نگهداری

نور نقش بسیار مهمی در رشد و توسعه شاخه و برگ های گیاه سینگونیوم داره به طوری که اثر نور بر رشد گیاه انقدر زیاده که با هیچ چیزی نمیشه مقایسش کرد. اگه نور محل نگهداری سینگونیوم مناسب باشه، گیاه ترغیب به رشد حداکثریش میشه و شاخه و برگ های زیادی تولید میکنه پس بنابراین تنها در این وضعیته که میشه انتظارات بالایی از گیاه داشت.

سینگونیوم گیاهیه که در طول روز نیاز به 8 ساعت نور مناسب و غیر مستقیم خورشید داره پس بنابراین اگه گیاه شما هم اکنون هشت ساعت نور رو در روز دریافت نمیکنه، بهتره هر چی زودتر محل نگهداریش رو در خونه عوض کنید. زمانی که صحبت از نور مناسب میشه منظور نوری هست که از فاصله گلدون گیاه تا پنجره های نورگیر خونه حدودا دو متر باشه و گیاه از طلوع تا غروب آفتاب از نور خورشید بهره ببره.

در کنار این موضوع باید بهتون بگیم که وقتی صحبت از نور غیر مستقیم میشه منظور نوری هست که از یک پرده شفاف عبور باشه و روی برگ های سینگونیوم تابش داشته باشه.

آبیاری اصولی

زمانی که آبیاری سینگونیوم بیش از حد لازم و یا معین باشه، طبیعیه که در این شرایطی ریشه ها دائما غوطه ور در آب باشن و به مرور زمان پوسیده بشن. زمانی که ریشه ها پوسیده بشن، روند جذب آب و مواد غذایی دچار مشکل میشه و گیاه عمکرد مناسبی نداره.

از طرف دیگه زمانی که آبیاری گیاه سینگونیوم بسیار کم یا ناچیز باشه، آوندها در جذب و انتقال رطوبت به برگ ها دچار مشکل میشن که به واسطه اون گیاه هرس شدیدی رو تجربه میکنه. اگه میخواید شاهد پر پشت شدن سینگونیوم خودتون باشید، بهتون پیشنهاد میکنیم که هر 2 تا 3 روز یک بار رطوبت 15 سانتی متر بالای خاک گلدون گیاهتون رو بررسی کنید تا سینگونیوم شما تنها در صورت لزوم آبیاری بشه.

در کنار نکته اشاره شده بهتره که آب آبیاری آروم آروم روی خاک گیاه ریخته بشه و این روند تا جایی که آب اضافی از انتهای گلدون خارج بشه، ادامه پیدا کنه چون تنها در این حالته که ریشه هایی پایینی هم سیراب میشن و راندمان جذب رطوبت در خاک بالا میره.

ایران کشوری چهار فصله و هر فصل طیف نور و دمایی متفاوتی داره بنابراین هیچ هیچکس دیگه ای نمیتونه به شما برنامه ی مناسبی برای آبیاری گیاهانتون ارائه بده در نتیجه پیشنهاد میشه هر 2 تا 3 سه روز یک بار چندیدن دقیقه برای گیاهتون وقت بزارید و رطوبت بالای خاکش رو بررسی کنید.

با هم بخوانیم: برای آشنایی بیشتر با گیاه سینگونیوم بهتون پیشنهاد میکنیم مقاله معرفی انواع سینگونیوم (syngonium) رو مطالعه کنید.

آبیاری اصولی

کود مناسب برای افزایش شاخه ها و برگ های گیاه

شما باید این نکته رو بدونید که با آب و خشک و خالی نمیشه از گیاهان آپارتمانی نگهداری کرد و ازشون انتظار رشد بیش از حد رو داشت. سینگونیوم گیاهیه که در 12 ماه سال نیاز به تغذیه اصولی و مداوم داره بنابراین برای اینکه شاهد پرپشت شدن سینگونیومتون باشید، ما بهتون پیشنهاد میکنیم ماهانه یک بار گیاه محبوب خودتون رو با کودهای کامل مثل کود سه بیست مایع و یا کود 10 10 10 تغذیش کنید.

هر یک از عناصر غذایی نقش جداگانه ای در افزایش برگ، شاخه و به طور کلی رشد گیاه دارن. به طور مثال عنصر نیتروژن در افزایش برگ دهی سینگونیوم و همچنین افزایش ارتفاع گیاه نقش موثری داره و یا به عنوان مثال دیگه، عنصر فسفر باعث افزایش ریشه دهی سینگونیوم میشه که به دنبالش جذب آب و مواد غذایی افزایش داشته و رشد گیاه به صورت تصاعدی بالا میره.

پک ها کود رزفارست، غذای گیاهان شما!

با خرید پک های کود رزفارست، حدودا 6 ماه گیاهان خود را تغذیه کنید و از شادابی و طراوت آن ها لذت ببرید! آموزش استفاده و نحوه مصرف کود ها در پک ها وجود دارند و علاوه بر آن تیم پشتیبانی رزفارست، 24 ساعته پاسخگو می باشند. 

هرس کردن

برای پر شاخ و برگ شدن گیاه سینگونیوم شما میتونید نوک ساقه های بلند این گیاه رو در هر فصلی جدا و هرس کنید. هرس سینگونیوم (Syngonium) باعث میشه تا انرژی در وسط پایه گیاه متمرکز بشه و به طرفین هدایت نشه بنابراین شما میتونید در همه ی 12 ماه سال نوک ساقه های بلند این گیاه رو هرس کنید.

هرس کردن

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

اصلی ترین علت توقف رشد گیاهان چیست؟

ترفند های طلایی برای رشد سریعتر گیاهان آپارتمانی

8 ترفند طلایی جلوگیری از خشک شدن گیاه در تابستان

سوالات متداول درباره پرپشت شدن سینگونیوم

پرپشت شدن سینگونیوم چجوری ممکنه؟

برای اینکه بدونید چجوری میتونید سینگونیوم خودتون رو پر پشت کنید وارد مقاله بشید و مقاله رو به طور کامل مطالعه کنید …

آیا هرس کردن سینگونیوم در پر پشت شدنش تاثیر داره؟

بله. هرس سینگونیوم (Syngonium) باعث میشه تا انرژی در وسط پایه گیاه متمرکز بشه و به طرفین هدایت نشه بنابراین شما میتونید در همه ی 12 ماه سال نوک ساقه های بلند این گیاه رو هرس کنید …

سینگونیوم رو چجوری آبیاری کنیم؟

بهتون پیشنهاد میکنیم که هر 2 تا 3 روز یک بار رطوبت 15 سانتی متر بالای خاک گلدون گیاهتون رو بررسی کنید تا سینگونیوم شما تنها در صورت لزوم آبیاری بشه. در کنار نکته اشاره شده بهتره که آب آبیاری آروم آروم روی خاک گیاه ریخته بشه و این روند تا جایی که آب اضافی از انتهای گلدون خارج بشه، ادامه پیدا کنه چون تنها در این حالته که ریشه هایی پایینی هم سیراب میشن و راندمان جذب رطوبت در خاک بالا میره …

دمای ماسب نگهداری سینگونیوم چقدره؟

گیاه سینگونیوم در طیف دمایی 17 تا 27 درجه سانتی گراد بهترین عمکلرد خودش رو داره …

خلاصه نکات مقاله پرپشت شدن سینگونیوم

اگه شما این گیاه رو خریداری کردید و به خاطر عشق و علاقه ای که بهش دارید باید ازش به بهترین شکل ممکن نگهداری کنید و برای این کار لازمه که از شرایط نگهداری این گیاه به خوبی با خبر باشید. به صورت کلی فراهم کردن شرایط محیطی ایده آل برای نگهداری سینگونیوم (Syngonium) کار بسیار آسونیه و زحمت زیادی برای شما نداره چون این گیاه به خوبی با درجه حرارت داخل خونه سازگار میشه و از جمله گیاهانی محسوب میشه که نیاز به نور مستقیم و یا زیاد خورشید نداره.

از طرف دیگه در رابطه با روش های نگهداری گیاه سینگونیوم میشه گفت که این گیاه مذکور نیاز به خاک همیشه مرطوب داره و در عین حال باید برای افزایش رشدش ماهانه یکبار از کودهای متعادل و ملایم استفاده کنید. ما در این مقاله نحوه پرپشت شدن سینگونیوم رو به طور کامل بهتون آموزش دادیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *