نگهداری از گل و گیاه

آیا تفاله چای برای گیاهان آپارتمانی مفید است؟

تفاله چای برای گیاهان آپارتمانی
3.7/5 - (3 امتیاز)

اگه به دنبال یک کود خونگی برای گیاهان خونتون هستید و دوست ندارید از کودهای شیمیایی برای گیاهانتون استفاده کنید، پیشنهاد ما به شما اینه که کود تفاله ی چای رو امتحان کنید و تاثیر تفاله ی چای رو بر رشد گیاهان محبوبتون ببینید. تفاله ی چای از بهترین کودها برای گیاهان آپارتمانی محسوب میشه که به مرور زمان تجزیه میشه و مواد مورد نیاز گیاهان رو در اختیارشون قرار میده. برای تهیه کود چای شما میتونید از تفاله ی چای سبز برای گلدون استفاده کنید یا حتی به سادگی یک کمپوست چای در خونتون درست کنید این کود خیلی ملایمه شما و میتونید اون رو در هر موقعی از سال استفاده کنید. برای اینکه بدونید آیا تفاله چای برای گیاهان آپارتمانی مفید است یا خیر تا پایان این مقاله با رزفارست همراه باشید.

آیا تفاله چای برای گیاهان آپارتمانی مفید است؟

تفاله چای برای گیاهان آپارتمانی

برای اینکه دوست دار محیط زیست باشیم و بتونیم میزان زباله های تولید شده خودمون رو کاهش بدیم، بهترین راه استفاده مجدد از مواد بازیافتی خودمون هست. بیشترین چیزی که در خونه های ما ایرانی ها موجوده و استفاده میشه، چای هست. تفاله چای سرشار از مواد مغذی برای گیاهانه و میشه به راحتی ازشون استفاده کرد. از این به بعد، شما میتونید تفاله چای که صبح یا هر زمان دیگه ای میل کردید رو به جای ریختن در سطل زباله، در خاک باغچه جلوی درب خونتون و یا گیاهان داخل خونتون بریزید. چای به عنوان یک کود عمل میکنه و به بهبود رشد گیاهتون هم کمک خیلی زیادی میکنه. در ادامه با تاثیرات تفاله چای روی گیاهان بیشتر آشنا میشید.

تفاله چای برای گیاهان مفیده چون:

  1. باعث رشد گیاهان میشه.
  2. مواد مغذی خاک رو تامین میکنه.
  3. جایگزین مواد شیمیایی و سمی خاکه.
  4. هرگز ریشه یا برگ گیاهان رو نمیسوزونه.
  5. راهی برای نجات زمین و پرورش محصولات ارگانیک هست.
  6. تفاله ی چای برگ های گیاه رو شفاف میکنه و کنتراست رنگشون رو هم بالا میبره.
  7. با خاصیت ضد باکتریایی مثل یک افت کش عمل میکنه و از بیمار شدن گیاه هم جلوگیری میکنه.
تفاله چای برای گیاهان آپارتمانی

با هم بخوانیم:

انواع گیاه قوی برای کاهش وزن را بشناسید!

مهم ترین فواید زالزالک برای سلامتی بدن که نمیدانید!

بهترین گیاهان دارویی آیورودا برای تعادل بین چاکراها

تنظیم pH خاک گیاه

لازم به ذکر هست که همه ی گیاهان در زمان افزودن چای به صورت مستقیم و یا به صورت کمپوست، پاسخ مثبتی نمیدن. اسید تانیک موجود در چای با تجزیه آب باران به آب شیرین، باعث کاهش PH و اسیدیته خاک میشه. این مسئله برای گیاهان دوست دار خاک قلیایی یا خنثی، مناسب نیست و فقط برای گیاهان دوستدار اسیدیته مثل سرخس جواب میده. برای تهیه خاک اسیدی یا بازی مورد علاقه گیاه، در ابتدا باید گیاهتون رو بشناسید و بعد با روش های خونگی شما میتونید PH خاک رو تنظیم کنید.

افزودن مواد مغذی به خاک

چای مورد استفاده و برگ های تازه چای حاوی مواد مغذی و اسید تانیکه که با افزودنش به خاک، محیط حاصلخیزتری رو برای گیاهان باغ، گیاهان آپارتمانی و باغچه ایجاد میکنه. تفاله چای یک مواد آلیه و با بهبود کیفیت خاک، سطح فعالیت کرم های خاکی و سایر میکروارگانیسم های مفید رو افزایش میده. همچنین این مواد با بهبود اکسیژن رسانی، موجب ایجاد یک سیستم ریشه قوی تر برای گیاهان شما میشن. از اونجایی که گیاهان از طریق سیستم ریشه آب و مواد مغذی رو جذب میکنن، در نتیجه گیاهان پرجنب و جوش تر و سالم تری رو رشد میدن.

استفاده از چای سبز برای گیاهان

اگه قصد دارید که از برگ گیاه چای به عنوان کود استفاده کنید، باید برگ های سست رو مستقیما داخل خاک گیاه قرارشون بدید. اگه میخواید از چای کیسه ای برای این کار استفاده کنید، پوشش پلاستیکی اون رو جدا کنید و تفاله رو روی خاک بریزید.

اگر هم میخواید که تفاله های چای رو به گیاهان و سبزیجات باغتون اضافه کنید، این کار رو به صورت غیر مستقیم با کمپوست آلی انجامش بدید. افزودن تفاله چای مستقیم به خاک باغ با درختان میوه در طی دوره های رشد، ممکنه تعادل pH باغ شما رو مختل کنه یا روی طعم محصولات شما تأثیر بذاره.

استفاده از چای سبز برای گیاهان

نحوه استفاده از تفاله چای برای گیاهان

برای تهیه کود چای خونگی میتونید از چای کیسه ای یا خود تفاله ی چای به صورت مستقیم استفاده کنید. نکته ی مهم در استفاده از چای کیسه ای اینه که ابتدا باید مطمئن بشید که در کیسه تجزیه پذیر قرار گرفته چون که پوسته برخی انواع چای کیسه ای ممکنه از پلی پروپیلن ساخته شده باشن که تجزیه پذیر نیستن.

در این صورت باید ابتدا کیسه چای رو باز کنید و محتوای چای اون رو خالی کنید و کیسه رو در سطل زباله بندازید. در صورتی که مطمئن نیستید پوشش چای کیسه ای از مواد تجزیه پذیر ساخته شده یا نه میتونید اونا رو در ظرف کمپوست بریزید و بعدا اگه مشاهده کردید که پوستشون غیر قابل تجزیه هست، اونا رو جداشون کنید. در صورتی که کیسه چای کیسه ای غیر قابل تجزیه باشه کرم ها و میکرو ارگانیسم ها نمیتونن اون رو مانند مواد دیگه تجزیه کنن. کیسه هایی که از کاغذ، ابریشم یا پارچه تهیه شدن برای کمپوست مناسبن و نیازی به باز کردن و جدا کردن پوسته نیست.

برای استفاده از تفاله چای به صورت مستقیم میتونید اون رو پای گیاه بریزید تا از مواد مغذیش استفاده کنه یا میتونید اون رو با خاک گیاه مخلوطش کنید تا بهتر بتونه از مواد مغذی تفاله ی چای استفاده کنه و تاثیر تفاله ی چای رو روی رشد گیاهان مشاهده کنید.

نحوه استفاده از تفاله چای برای گیاهان

در مجله گل و گیاه رزفارست بخوانید:

35 خواص سیب برای سلامتی بدن که نمی دانید!

خواص و فواید دمنوش گیاهی مناسب تابستان

نحوه پرورش هل توسط بذر در خانه به سادگی!

سوالات متداول درباره تفاله چای برای گیاهان آپارتمانی

آیا تفاله چای برای گیاهان آپارتمانی مفید است؟

اگه به دنبال یک کود خونگی برای گیاهان خونتون هستید و دوست ندارید از کودهای شیمیایی برای گیاهانتون استفاده کنید، پیشنهاد ما به شما اینه که کود تفاله ی چای رو امتحان کنید و تاثیر تفاله ی چای رو بر رشد گیاهان محبوبتون ببینید …

تفاله چای چه تاثیری روی گیاهان آپارتمانی داره؟

باعث رشد گیاهان میشه.
مواد مغذی خاک رو تامین میکنه.
جایگزین مواد شیمیایی و سمی خاکه.
هرگز ریشه یا برگ گیاهان رو نمیسوزونه.
راهی برای نجات زمین و پرورش محصولات ارگانیک هست.
تفاله ی چای برگ های گیاه رو شفاف میکنه و کنتراست رنگشون رو هم بالا میبره …

آیا تفاله چای از بیمار شدن گیاهانمون جلوگیری میکنه؟

تفاله چای با خاصیت ضد باکتریایی مثل یک افت کش عمل میکنه و از بیمار شدن گیاه هم جلوگیری میکنه …

چجوری از تفاله چای برای گیاهانمون استفاده کنیم؟

برای استفاده از تفاله چای به صورت مستقیم میتونید اون رو پای گیاه بریزید تا از مواد مغذیش استفاده کنه یا میتونید اون رو با خاک گیاه مخلوطش کنید تا بهتر بتونه از مواد مغذی تفاله ی چای استفاده کنه و تاثیر تفاله ی چای رو روی رشد گیاهان مشاهده کنید …

خلاصه نکات مقاله تفاله چای برای گیاهان آپارتمانی

اگه به دنبال یک کود خونگی برای گیاهان خونتون هستید و دوست ندارید از کودهای شیمیایی برای گیاهانتون استفاده کنید، پیشنهاد ما به شما اینه که کود تفاله ی چای رو امتحان کنید و تاثیر تفاله ی چای رو بر رشد گیاهان محبوبتون ببینید. تفاله ی چای از بهترین کودها برای گیاهان آپارتمانی محسوب میشه که به مرور زمان تجزیه میشه و مواد مورد نیاز گیاهان رو در اختیارشون قرار میده. برای تهیه کود چای شما میتونید از تفاله ی چای سبز برای گلدون استفاده کنید یا حتی به سادگی یک کمپوست چای در خونتون درست کنید این کود خیلی ملایمه شما و میتونید اون رو در هر موقعی از سال استفاده کنید.

این نکات رو هم مدنظر داشته باشید که قبل از اضافه کردن چای به باغ و یا باغچه، هر نوع فلزی رو از کیسه های چای جدا کنید. استفاده از چای که 2 بار دم شده، بی فایده هست و هیچ گونه مواد مغذی به خاک اضافه نمیشن. حتماً اجازه بدید که چای کاملاً خنک بشه و بعد استفاده کنید تا از شوک یا سوزوندن گیاهانتون جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *