بهترین کود برای گیاهان گلدار

بهترین کود برای گیاهان گلدار


چرا انتخاب بهترین کود برای گیاهان گلدار اهمیت بالایی داره؟ زیرا کود ها به گیاهان کمک میکنه تا مواد معدنی لازم خود را تهیه کنه. به طور مثال کود ها حاوی عنصر مهم مانند: پتاسیم، فسفر، نیتروژن، آهن، مس، روی و … هستند که کمبود هر یک از این عناصر مشکلات مختلفی را برای گیاه شما به وجود میاره. این مقاله قصد داره تا شما را با بهترین کود برای گیاهان گلدار آشنا کنه.


بهترین کود برای گیاهان گلدار چه کودی است؟

بهترین کود برای گیاهان گلدار چه کودی است؟

انتخاب بهترین کود برای گیاهان گلدار یکی از مهمترین قسمت های پرورش گیاهان گلداره گل فروشی آنلاین رزفارست با کارشناسان مجرب یکی از برترین پرورش دهندگان گل و گیاه آپارتمانیست. زیرا کود ها عمدتا به دو دسته شیمیایی و طبیعی تقسیم بندی میشن.

کود های شیمیایی برای محصولات ارگانیک مناسب نیستند اما کود های طبیعی به دلیل مواد معدنی موجود که از حیوان یا گیاه تولید شده، جایگزین بسیار مناسبی برای کود های شیمیایی در باغ هاییه که محصولات ارگانیک تولید میکنند.

بنابراین شما اگر میخواید در خانه یک محصول ارگانیک تولید کنید بهتره که از کود های طبیعی برای گیاهان آپارتمانی خود استفاده کنید. انتخاب بهترین کود برای گیاهان گلدار به همین راحتی نیست بلکه این انتخاب به عوامل مختلفی بستگی داره.

گاها شما باید نیاز ها گیاهتان را از علائم برگ ها، ساقه ها، میوه و …. تشخیص بدید و برای رفع آن نیاز از کود مناسب کمک بگیرید. اغلب بسته بندی کود های موجود در بازار اطلاعات ترکیبات را روی جلد خود دارند و شما میتونید بر اساس نیاز گیاه کود مناسب را به گلدان اضافه کنید. این اطلاعات شامل موارد زیر میشه:

  1. میزان NPK
  2. گوگرد
  3. کلسیم
  4. منیزیم
  5. سایر مواد معدنی

مطالب مرتبط: بهترین سم برای گیاهان آپارتمانی

بهترین کود برای رشد گیاهان آپارتمانی : بهترین کود برای گیاهان گلدار


زمانی که شما از بهترین کود برای گیاهان گلدار یا گیاهان آپارتمانی استفاده کنید گیاه شاداب تری را خواهید داشت و قطعا محصول شما نیز زیادتر خواهد بود. میزان NPK در بهترین کود برای گیاهان گلدار اهمیت بسیار بالایی داره به طور کلی میزان نیتروژن، فسفر و پتاسیم در بهترین کود به ترتیب برابر 12، 12 و 36 درصده.


همانطور که گفته شد، کود حیوانی یا طبیعی بهترین کود برای رشد گیاهان آپارتمانیه. این کود ها حاوی مواد معدنی مغذی هستند از حیوانات یا گیاهان تولید شده اند. از محبوب ترین کود های مورد استفاده در گلدان های خانگی میشه به کود اسب و کود گاو اشاره کرد.

آفر ویژه: فروش باکس شکلاتی با قیمت باور نکردنی

کود مرغی نیز به دلیل نیتروژن بالایی که داره، میتونه گزینه بسیار مناسبی برای گیاهان گلدار آپارتمانی باشه.


شاید این سوال برای شما به وجود بیاد که آیا داشتن یک محصول زیاد و با کیفیت تنها به انتخاب بهترین کود برای گیاهان گلدار وابسته است؟

خیر، برای داشتن یک محصول خود و گیاه شاداب علاوه بر اضافه کردن بهترین کود شما به تقویت خاک گل های آپارتمانی یا گیاهان گلدار با استفاده از پودر قهوه، آسپرین، کمپوست، پوست تخم مرغ و … نیاز دارید.

بهترین کود برای گلدهی گوجه فرنگی

بهترین کود برای گلدهی گوجه فرنگی


استفاده از بهترین کود در کیفیت و افزایش محصول گوجه فرنگی بسیار تاثیر گذاره. سه عنصر تاثیر گذار در گلدهی گوجه فرنگی عبارتند از: فسفر، نیتروژن و پتاسیم.
به طور مثال اگر فسفر گیاه گوجه فرنگی کم باشه، ریشه گیاه دچار مشکل خواهد شد و همین امر سبب کاهش گلدهی گوجه فرنگی میشه.

یا اگر مقدار زیادی نیتروژن به این گیاه بدید سبب بزرگ شدن محصول میشه اما این محصول طعم خوبی نخواهد داشت البته افزایش نیتروژن سبب افزایش مدت زمان گلدهی نیز خواهد شد.

بنابراین کود های حاوی فسفر، نیتروژن و پتاسیم برای گلدهی گوجه فرنگی مناسبه اما از این کود ها باید در زمان مناسب استفاده کرد. به طور مثال در دوران رشد اولیه، گیاه گوجه فرنگی نیاز به کود فسفر و پتاسیم برای تقویت قسمت های مختلفی خود مانند: ساقه، ریشه و … دارد.

بعد از مدتی شما میتونید کود های مکمل (مانند: اسید های آمینه و …) که از گیاه در برابر تنش های آبی محافظت میکنه، استفاده کنید. هر چقدر شما از بهترین کود برای گلدهی گوجه فرنگی استفاده کنید، محصول شما کیفیت بالاتری را خواهد داشت و محصول قرمزتری دارید.

شما همچنین برای افزایش محصول خود از کود های کمپوست نیز استفاده کنید. زیرا کود کمپوست سرشار از مواد معدنی مناسب برای گیاهانه. اگر میوه های شما دچار پوسیدگی بشه نشانه های کمبود کلسیمه و بهتره از کود کلسیم برای تقویت گیاه استفاده کنید.

فرمول کود گلدهی

فرمول کود گلدهی


همانطور که قبلا گفته شد، بهترین کود برای گیاهان گلدار به عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم وابسته هستند. فرمول ویژه کود برای افزایش گلدهی گیاهان آپارتمانی NPK(10,30,20) میباشد که اگر این کود ویژه را با کود NPK(20,20,20) ترکیب کنید سبب رشد چشمگیر گیاه خواهید بود.

از این کود عمدتا در فصل های تابستان و بهار به صورت هر 14 روز یکبار استفاده میشه. از مهمترین مزیت های کود NPK(10,30,20) میتوان به افزایش مقاومت برگ ها و گل های گیاه، تقویت ریشه گیاه، افزایش محصول و … اشاره کرد. توصیه میشه از کود NPK(20,20,20) در فصل های پاییز و زمستان استفاده نکنید. زیرا سبب از بین بردن گیاه شما خواهد شد.

کود سه بیست برای گلهای آپارتمانی

کود سه بیست یکی از کودهای مفید و کامل برای گلهای آپارتمانیه که منظور از سه بیست 20 درصد پتاس، 20 درصد نیتروژن (ازت) و 20 درصد فسفات میباشه. ترکیب این 3 عنصر سبب تقویت گلهای آپارتمانی خواهند شد.

اضافه کردن این کود به گلهای آپارتمانی سبب بهبودی مشکلات ریشه و همچنین افزایش سرعت گلدهی گیاهان خواهد شد. گیاهان آپارتمانی به ویژه کاکتوس ها از کود سه بیست استفاده زیادی میکنند.

استفاده از کود سه بیست برای گیاهان آپارتمانی به اندازه رشد و نوع گیاهان بستگی داره. به طور مثال برای گیاهان کوچک در فصل بهار و تابستان هر 14 روز یکبار و در فصل های زمستان و پاییز هر 60 روز یک بار دو قاشق غذا خوری کود سه بیست اضافه کنید.

برای کاکتوس های کوچک در فصل تابستان و بهار هر دو هفته یکبار دو قاشق غذا خوری از کود سه بیست استفاده کنید اما در فصل زمستان و پاییز به طور کلی از این کود برای کاکتوس ها استفاده نکنید.

از رایج ترین علائم کمبود این کود می توان به زردی برگ ها، سوختگی پایین برگ ها، جوانه های ضعیف، کوچک بودن برگ های تازه و… اشاره کرد.

انواع کود برای گیاهان گلدار

به طور کلی کود ها به دو دسته شیمیایی و طبیعی دسته بندی میشه. که کود های طبیعی برای رشد بهتر گیاهان آپارتمانی بسیار مناسبه اما این بدان معنی نیست که از کود های شیمیایی برای تقویت گیاهان آپارتمانی گلدار استفاده نمیکنند.

کود های شیمیایی گوناگونی در بازار وجود داره که اگر بخواهیم برخی از مهمترین کودهای مناسب برای گیاهان گلدار را معرفی کنیم میشه به موارد زیر اشاره کرد:

کود NPK(12,12,36): در حقیقت میشه گفت که کود NPK(12,12,36) بهترین کود برای گیاهان گلداره که به آنها کمک میکنه تا به سرعت گل بدهند.

کود NPK(18,18,18): این کود عمدتا برای تمامی گیاهان آپارتمانی مفیده و به گیاهان زینتی مختلف مانند: ارکیده، شمعدانی، رز و … کمک می کند تا رشد بهتری داشته باشند.

کود NPK(20,20,20): به جرات میشه گفت که کامل ترین و بهترین کود برای گیاهان گلدار کود NPK(20,20,20) . این کود به دلیل عناصر مفید مانند: نیتروژن، فسفر، پتاسیم، مس، آهن، روی و … سبب تقویت گیاهان و همچنین کیفیت بهتر محصولات میشه.

کود گلدهی خانگی

کود گلدهی خانگی


یکی از راه های مفید برای کاهش خطر کود های شیمیایی تهیه کود های خانگی میباشد. این کود ها را میشه با مواد گوناگونی تهیه کرد که برخی از رایج ترین آنها عبارتند از: موز، گزنه، قهوه، پوست تخم مرغ، خاکستر چوب و …


شاید موادی که گفته شد کمی تعجب آور باشه اما میشه با این مواد کود های خانگی مفیدی را تهیه کرد که سبب گلدهی گیاهان و همچنین تقویت آنها خواهد شد. کود موز سرشار از پتاسیم و فسفره که سبب تقویت ساقه ها و ریشه گیاه شما خواهد شد. برای تهیه کود موز شما میتونید به دو روش عمل کنید.

در روش اول میتونید به مدت 15 دقیقه پوست موز را روی حرارت قرار بدید و سپس آن را از صافی رد کنید.

به میزان دو برابر مایع درون ظرف آب بریزید و به خوبی مایع را حل کنید. روش دوم شما میتونید از پوست خشک شده موز استفاده کنید. ابتدا پوست موز را به صورت پودر در آوردید، سپس پودر را اطراف ریشه قرار بدید.


کود قهوه یکی دیگر از کود های محبوب خانگیه. شما میتونید تفاله هایی را که از دم کردن قهوه به وجود میاد را نگهداری کنید و سپس به ازای هر یک پیمانه تفاله 3 لیتر آب اضافه کنید و به محلول اجازه بدید تا یک هفته استراحت کنه سپس محلول را به گیاه اضافه کنید.

کود برگ دهی

کود برگ دهی


گاهی اوقات گل ها یا قسمت های مختلف گیاه از بین میروند که همین امر سبب کاهش جذابیت گیاه شده. اگر میخواید برگ ها و شاخه های گیاه خود را افزایش بدید می خوام کود NPK(19,6,20) را معرفی کنیم این کود در افزایش برگ دهی گیاهان آپارتمانی نقش بسزایی را ایفا میکنه.

کود NPK(19,6,20) به شما کمک میکنه تا مجددا گیاهی شاداب و زیبا داشته باشید. کود NPK(20,5,10) نیز دست کمی از کود NPK(19,6,20) نداره و برای تمامی گیاهان آپارتمانی و هر گیاهی که برگ های سبز و زیبا داره، مناسبه.

خلاصه مقاله


همانطور که گفته شد، کود ها نقش بسیار موثری در رشد گیاهان، کیفیت و کمیت محصولات آنها، شادابی و طراوت گیاهان آپارتمانی و … دارند. فروشگاه رز فارست با داشتن افراد متخصص و باتجربه در زمینه گیاهان آپارتمانی به شما کمک میکنه تا بهترین کود را برای گیاهان خود انتخاب و استفاده کنید.

امیدوارم که این مقاله توانسته باشد شما را با بهترین کود های گیاهان آپارتمانی و گلدار آشنا کنه.<< منبع >>

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید