بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان

بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان

یکی از سوال هایی که ذهن افراد زیادی رو به خودش درگیر کرده، بهترین زمان برای تعویض خاک گلدانه؟ مطمئنا برای رشد بهتر گیاهان و تامین املاح معدنی مورد نیاز اونها، لازمه تا بعد از گذشت مدتی خاک گلدان عوض بشه. چرا که به مرور زمان و در اثر آبیاری گیاه، خاک گلدان املاح و مواد معدنی خودش رو از دست میده و تغذیه گیاه با مشکل روبرو میشه. درسته که میشه با استفاده از کود های شیمیایی یا حیوانی مواد معدنی مورد نیاز گیاه رو تامین کرد.

اما با تعویض خاک گلدان نیاز به پرداخت هزینه هنگفتی برای تامین مواد معدنی مورد نیاز گیاه ندارین. توجه داشته باشین، که تعویض خاک به تعویض گلدان ربطی نداره و بعد از تعویض خاک گیاه میتونید گیاه رو دوباره داخل همون گلدان بکارید. تعویض خاک میتونه به شادابی و رشد بهتر گیاه کمک کنه، تا گیاه شما جلوه بیشتری داشته باشه. برای اطلاع از بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان در ادامه همراه ما باشید.

بهترین زمان تعویض گلدان سانسوریا

زمانی که قصد دارید خاک گلدان رو عوض کنین، در صورت نیاز میتونید گلدان رو هم تعویض کنین. چرا که سانسوریا علاقه زیادی به پراکنده کردن ریشه های خود در خاک داره و به همین خاطر لازمه تا به سرعت گلدان اون عوض بشه. در صورتی که ریشه ها در گلدان گیر کردن و یا از گلدان بیرون اومدن، بهترین زمان برای تعویض خاک و گلدان گیاهه. البته این حالت بیشتر برای گلدان های سفالی پیش میاد. اما اگه گلدان سانسوریای شما پلاستیکیه، بهترین زمان برای تعویض گلدان، زمانیه که بدنه گلدان برآمده شده. این اتفاق نشون میده که ریشه ها فضایی برای رشد ندارن. اگه احساس کردید سرعت رشد سانسوریا با مشکل روبرو شده و یا گیاه در حال خشک شدنه، بهتره که سریعا گلدان رو عوض کنین. نکاتی برای تعویض گلدان سانسوریا:

 • گلدان گیاه بیمار رو عوض نکنین: یکی از اشتباهاتی که افراد زیادی مرتکب میشن، تعویض گلدان گیاه بیماره. اگه برگ های سانسوریای شما زرد شده و یا احساس میکنید گیاه به بیماری های قارچی مبتلا شده، بهتره که سریعا به درمان گیاه بپردازید. چرا که با تعویض گلدان گیاه بیمار، باعث از بین رفتن گیاه میشین. به خاطر داشته باشید، که تنها گیاهان سالم و سرحال هستن، که میتونن شرایط جدید رو بپذیرن و با اون شرایط سازگار بشن.
 • گلدان هایی با زهکشی مناسب انتخاب کنین: زمانی که قصد دارین گلدان گیاه رو تعویض کنید، لازمه تا از گلدانی با زهکشی مناسب استفاده کنین. به شکلی که بهتره کف گلدان انتخابی شما چند سوراخ هم داشته باشه، تا آب به راحتی از گلدان خارج بشه.
 • گلدان های تیره برای گیاه سانسوریا مناسب هستن: گلدان های تیره چون نور بیشتری رو جذب میکنن برای نگهداری سانسوریا در تراس مناسب تر هستن.
تعویض خاک گلدان سانسوریا

تعویض خاک گلدان سانسوریا

یکی از گیاهان زیبا و مقاوم که به راحتی در منزل یا محل کار میشه اون رو پرورش داد، گیاه سانسوریاست. این گیاه زیبا گونه های مختلفی داره و بعد از گذشت مدتی خاک گلدان اون نیاز به تعویض پیدا میکنه. چرا که مواد معدنی موجود در خاک کم میشه و لازمه تا برای تغذیه بهتر گیاه خاک گلدان رو عوض کرد.

بهتره بدونید که بهترین خاک برای پرورش گیاه سانسوریا، خاکی متخلخل با زهکشی مناسبه. چرا که اگه خاک این گیاه زهکشی مناسبی نداشته باشه، آب رو در خودش نگه میداره و به مرور باعث پوسیدگی ریشه گیاه میشه. در نتیجه برای جلوگیری از نابودی گیاه خود، بهتره فرایند آبیاری سانسوریا با فاصله زمانی زیاد انجام بشه. در نتیجه به دنبال خاکی باشید، که قسمت بیشتری از اون رو شن و ماسه تشکیل بده. خاکی که برای نگهداری ساکولنت ها و کاکتوس ها استفاده میشه، هم برای سانسوریا مناسبه. چرا که خاک گلدان سانسوریا نباید دارای زغال سنگ باشه. جالبه بدونید، که زغال سنگ قابلیت جذب آب در خود رو داره.

بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان گیاه سانسوریا، اواخر فصل زمستان و اوایل فصل بهاره. چرا که گیاه در این بازه زمانی در حال استراحت و با تعویض خاک دچار شوک نمیشه. البته لازم به ذکره که هر زمان احساس کردید، تعویض خاک گلدان ضروریه، میتونید در هر فصلی از سال این کار رو انجام بدید.

فصل تعویض خاک گلدان پتوس

فصل تعویض خاک گلدان پتوس

گیاه پتوس یک گیاه آپارتمانی و مقاومه که نگهداری از اون در آپارتمان کار سختی نیست. اما یکی از فاکتور های مهم برای نگهداری و پرورش این گیاه، خاک مناسبه. چرا که این گیاه زیبا و مقاوم سرعت رشد بالایی داره و برای رشد کافی لازمه تا در خاکی غنی از مواد معدنی پرورش داده بشه. خاک هر گیاهان بر اساس نیازی که اون گیاه داره، دارای ترکیبات مختلفیه. ترکیب مناسب برای خاک گلدان گیاه پتوس:

 1. شن: 2 واحد
 2. پیت ماس: یک واحد
 3. کمپوست: یک واحد
 4. مقدار کمی کود برای تقویت بیشتر خاک

بعد از گذشت مدتی خاک گیاه مواد معدنی شو از دست میده و لازمه تا تعویض بشه. بهتره بدونید، بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان پتوس فصل مشخصی نداره. هر زمان احساس کردید مواد معدنی گیاه کم شده و سرعت رشد گیاه پایین اومده، لازمه تا خاک گیاه رو عوض کنین. نگران نباشید، پتوس گیاه حساسی نیست و با تعویض خاک مشکلی براش پیش نمیاد. اما اگه به موقع خاک گلدان گیاه پتوس رو عوض نکنین، پتوس به سرعت پژمرده میشه و زیبایی خودش رو از دست میده. روش تعویض خاک گیاه پتوس:

خاک گیاه مواد معدنی شو از دست میده
 1. خاک گیاه رو کامل از ریشه جدا کنین. ولی این کار رو با سرعت و تکان های شدید انجام ندین، چرا که ممکنه ریشه از گیاه جدا بشه.
 2. ریشه ها رو از نظر سلامت بررسی کنین و در صورت نیاز از آفت کش یا قارچ کش های مناسب پتوس استفاده کنین.
 3. بعد هم ریشه رو داخل خاک جدید قرار بدین و روی اون رو کامل با خاک بپوشانید.
 4. در این مرحله به گیاه آب زیادی ندین، چرا که به ریشه آسیب جدی وارد میکنه.

بیشتر بخوانید:

گل انرژی بخش مناسب محل کار

ساخت تراریوم

نگهداری و بیماری های گل سنگ

آشنایی با نحوه تکثیر گل و گیاه آپارتمانی

زمان تعویض گلدان سانسوریا پاکوتاه

سانسوریا پاکوتاه جز گیاهانی محسوب میشه که سرعت رشد ریشه بالایی داره و به همین خاطر لازمه تا سریعا گلدان اون رو تعویض کنین. بهتره از گلدان های گران قیمت استفاده نکنین، تا تعویض گلدان برای شما هزینه بر نباشه. علاوه بر این از ابتدا برای این گیاه گلدان بزرگتری انتخاب کنین، تا تنها با تعویض خاک گلدان گیاه، به تقویت سانسوریا پاکوتاه بپردازین. فراموش نکنین، بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان سانسوریا پاکوتاه، قبل از شروع فصل بهاره.

فصل مناسب تعویض گلدان کاکتوس

فصل مناسب تعویض گلدان کاکتوس

علاوه بر اینکه تعویض خاک گیاه لازمه، هر از گاهی هم باید گلدان گیاه رو عوض کنین. تعویض گلدان کاکتوس باید در زمان مشخصی انجام بشه. بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان و گلدان انواع کاکتوس، قبل از شروع فصل بهاره. چرا که فصل بهار، دوره رشد گیاهه. اما در بازه زمستان تا بهار کاکتوس فعالیت چندانی نداره و اصطلاحا به خواب زمستانی رفته. در نتیجه زمانی که خاک یا گلدان اون رو عوض میکنید، به راحتی با شرایط همراه میشه و مشکلی برای سلامت گیاه پیش نمیاد. البته در فصول دیگه سال هم میشه به تعویض گلدان کاکتوس پرداخت، اما لازمه تا فرایند آبیاری بیش از حد نباشه، تا ریشه گیاه آسیب نبینه. چرا که اگه گیاه آسیب ببینه بازسازی ریشه ها به سختی انجام میشه و ممکنه کاکتوس پژمرده بشه.

اما بهترین زما برای تعویض گلدان کاکتوس، زمانیه که ریشه های گیاه تمام قسمت های خاک گلدان رو اشباع کردن. برای مثال کاکتوس هایی که به صورت گرد رشد میکنن. زمانی که گیاه رشد میکنه و به لبه گلدان میرسه، بهترین زمان برای تعویض گلدان گیاهه.

بهتره از گلدانی با زهکشی بالا برای کاکتوس استفاده کنین. لازم به ذکره که گلدان های سفالی و لعاب دار برای نگهداری و پرورش کاکتوس مناسب نیستن. چرا که آب رو در خودشون نگه میدارن و باعث پوسیدگی ریشه میشن.

زمان تعویض گلدان بنجامین

بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان و گلدان گیاه بنجامین، زمانیه که احساس کردین سرعت رشد گیاه کاهش پیدا کرده. بنجامین یک گیاه حساسه که نگهداری و مراقبت از اون کار ساده ای نیست. در نتیجه اگه در زمینه پرورش گل و گیاه تجربه ندارین، بهتره به دنبال نگهداری این گیاه آپارتمانی نباشین. برای نگهداری درست از گیاه بنجامین لازمه تا علاوه بر تعویض خاک گلدان گیاه، به کود دهی خاک هم بپردازین. کود دهی گیاه بنجامین باید در فصل های بهار و تابستان انجام بشه، که گیاه فرایند رشد رو میگذرونه. اما در فصل زمستان که گیاه رشد کمی داره و فعالیتش کم شده، کود دهی میتونه ریشه گیاه رو بسوزونه. هر ماه دوبار 3 گرم کود مناسب بنجامین رو داخل یک لیتر آب بریزید و به فرایند کود دهی بپردازین.

بنجامین جز گیاهانی محسوب میشه، که به نسبت سرعت رشد بالایی داره. این گیاه زیبا و پرطرفدار که در اغلب خانه ها دیده میشه، هر چند وقت یکبار نیاز به تعویض خاک و گلدان داره. به طور کلی بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان بنجامین، هر سال قبل از شروع فرایند رشد گیاهه.

تعویض گلدان در فصل پاییز

تعویض گلدان در فصل پاییز

یکی از دغدغه های افرادی که به پرورش گل و گیاه می پردازن، نگهداری از گیاهان در فصل پاییزه. چرا که به یکباره هوا سرد شده و گیاهان در معرض آسیب قرار میگیرن. البته بهتره بدونید، که بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان و گلدان گیاه، فصل پاییزه. چرا که فعالیت گیاهان در این دوره کمتر میشه و زمانی که خاک یا گلدان گیاه رو تعویض کنین، بهش شوک وارد نمیشه. اما بهتره در این فصل گل و گیاه خود رو در منزل نگهداری کنین، تا تغییرات و نوسانات دما مشکلی برای سلامت گیاه ایجاد نکنه.

تعویض گلدان در زمستان

جالبه بدونید که اواخر فصل زمستان بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان و گلدانه. در این دوره گیاه وارد فصل بهار نشده و تغییر شرایط بهش آسیب نمیزنه. چه زمان لازمه تا گلدان گیاه در فصل زمستان تعویض بشه:

 • ریشه گیاه آب رو به خودش جذب نکنه و آب روی سطح خاک باقی بمونه.
 • ارتفاع گیاه خیلی از گلدان بیشتره و ابعاد اون برای اندازه گلدانی که در اون قرار داره، مناسب نیست.
 • ریشه گیاه از قسمت های مختلف گلدان بیرون زده.
 • برگ گیاه در حال ریزش است.
 • چند سال از آخرین باری که گلدان گیاه رو تعویض کردین، میگذره.
 گلدان گیاه تون رو عوض کنین

اگه قصد دارین گلدان گیاه تون رو عوض کنین، باید مراحل زیر رو انجام بدین:

 1. یک گلدان جدید و بزرگتر که زهکشی مناسبی داره انتخاب کنین.
 2. با استفاده از مواد متخلخل سوراخ های گلدان رو بپوشانید.
 3. با استفاده از یک بیلچه کوچک به آرامی گیاه رو از داخل گلدان بیرون بیارید.
 4. اگه احساس میکنید مجاورت گیاه با پوست دستتون میتونه باعث خارش و یا حساسیت بشه، از دستکش در تمام این مراحل استفاده کنین.
 5. برای قطع کردن ریشه های آسیب دیده یا پوسیده گیاه از یک چاقوی تیز و ضد عفونی شده استفاده کنین.
 6. بهتره در مراحلی که انجام میدین هر از گاهی به گیاه آب هم بدین.
 7. گیاه باید در مرکز گلدان جدید قرار داده بشه.
 8. برای یک دست کردن خاک گیاه میتونید کمی به آبیاری گیاه بپردازین.

فیلم تعویض خاک گلدان

سوالات متداول

 1. گلدان پلاستیکی برآمده نشون دهنده چیه؟ زمانی که ریشه های گیاه بیش از حد رشد میکنن و باید گلدان تعویض بشه، گلدان پلاستیکی برآمده میشه.
 2. چه زمان باید گلدان کاکتوس های گرد تعویض بشه؟ زمانی که گیاه به لبه های گلدان میرسه، بهترین زمان برای تعویض گلدان کاکتوس کرویه.
 3. خاک مناسب پتوس چه ترکیباتی داره؟ ترکیب 2 واحد شن، یک واحد پیت ماس و یک واحد کمپوست، خاکی مناسب برای پرورش پتوس رو میسازه.
 4. چه زمانی برای کود دهی گیاه بنجامین مناسبه؟ کود دهی گیاه بنجامین باید در فصل های بهار و تابستان انجام بشه.
 5. بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان کیه؟ بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان گیاه، اواخر فصل زمستان تا اوایل فصل بهاره.

خلاصه نکات مقاله

یکی از اقداماتی که برای حفظ شادابی گیاه باید انجام بشه، تعویض خاک گلدانه. چرا که بعد از گذشت مدتی خاک مواد معدنی و املاح ارزشمند شو از دست میده و فرایند تغذیه گیاه با مشکل روبرو میشه. بهترین زمان برای تعویض خاک گلدان، اواخر فصل زمستان تا اوایل فصل بهاره. چرا که گیاه فعالیت زیادی نداره و بهتر میتونه با شرایط کنار بیاد و خودشو با محیط تازه سازگار کنه.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
کمک میخواهید? پیام دهید